Ofiste Patti Smith Modu

1975 yılında çıkarttığı Horses albümüyle “punk rock müziğinin kurucusu” olarak anılmaya başlanan, 1978 yılında çıkarttığı Easter albümündeki Because the Night şarkısıyla milyonlarca kişinin gönlünde taht kuran Patti Smith, popüler kültürde çok özel bir yere sahip. Şarkılarının yanı sıra M Treni, Hayalperestler ve Çoluk Çocuk isimli anı-romanlarıyla da ülkemizde büyük ilgi gören Smith‘in eserlerinde en çok yalnızlık, yeni bir hayat özlemi, özgürlük tutkusu gibi temalar öne çıkıyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste yalnız kaldığınız anlarda size eşlik edebilecek en güzel 10 Patti Smith şarkısı önereceğiz.

Kısaca Patti Smith

1946 yılında Chicago’da dünyaya gelen Patti Smith, ilk gençlik yıllarını New York’ta kitapçılık yaparak geçirdi. 1969 yılında kız kardeşiyle birlikte Paris’e gitti ve hayatını sokak çalgıcılığıyla sürdürmeye başladı. Müziğin yanı sıra şiir, fotoğraf ve resme de ilgi duyan Smith‘in çalışmaları, sanat çevrelerinin büyük beğenisini kazandı. New York’a döndüğünde tiyatro sahnelerinde oyunculuk yeteneğini de gösteren Smith, dönemin önde gelen sanat dergilerinde müzik eleştirileri yayınlamaya başladı. Bu yazılarında daha çok, rock müzikteki tek tipleşmeyi ve “piyasa müziği” anlayışını eleştirdi.

1974 yılında rock müzik alanında profesyonel kariyerine başlayan Patti Smith, 1975 yılında çıkarttığı Horses albümüyle müzik çevrelerinin dikkatlerini bir anda üzerinde toplamayı başardı. Rock müzikte o güne kadar alışılmış yorumların büsbütün dışında olan bu albüm, yaratıcılık yeteneğinin yanı sıra hayat felsefesi ve müzik anlayışının da bir manifestosuydu. Modern toplumda baş değer haline gelen zenginlik ve hırs gibi konulara yoğun eleştiriler getiren albümde kullandığı özel birtakım tınılarla dinleyici adeta bir şaman ayinine sürükledi. Yalın gerçekliğin peşinde evrensel bir hümanizmi savunan Smith, modern toplumun bozuk ilişki şekillerine tepkisini en açık şekilde ortaya koydu.

Popüler Kültürde Patti Smith

1978 yılında Patti Smith Group‘la çıkarttığı Easter albümündeki Because the Night şarkısı, Patti Smith‘i dünya çapında bir ikon haline getirdi. “Because the night belongs to lovers” (Çünkü gece aşıklara ait) sözünü zihinlere kazıyan bu şarkıda modern toplumun yapmacık ilişkileri ve bayağı değerleri karşısında gerçek aşk ve tutkuların gücünü ifade etti. Albümde benzer temaları işlediği diğer şarkılardan farklı olarak bu şarkı, hem içinde barındırdığı lirizm, hem de hareketli ritmi ve müzikal tınılarıyla geniş kitlelerin beğenisini kazandı.

1979 yılında çıkarttığı Wave albümünden sonra Patti Smith, müzikal çalışmalarına ara verdi ve inzivaya çekildi. Bu dönemde daha çok ailesiyle ilgilenen Smith, 1988 yılında çıkarttığı Dream of Live albümüyle müzik severlerle yeniden buluştu. 1995 yılında rock müziğin efsane ismi Bob Dylan‘la birlikte çıktığı turneyle dünya genelinde büyük ilgi gördü. Müzik yolculuğunu 1996 yılında Gone Again, 1997 yılında Peace and Noise, 2000 yılında Gung Ho, 2004 yılında Trampin, 2007 yılında Twelve, 2012 yılında Banga ve 2016 yılında Killer Road albümleriyle sürdürdü.

En Güzel 10 Patti Smith Şarkısı

40 yıldan uzun bir süredir popüler kültürde ve müzik dünyasında adından sıkça bahsedilen Patti Smith‘in en güzel 10 şarkısını seçmek oldukça zor efendim. Fakat biz bu yazımızda, Ofix Blog okurları için bu zorluğu aşmaya çalışacağız. Şarkılarında engellere karşı hayata sıkı sıkıya bağlı kalma çabası ve haksızlıklara karşı çıkan temiz vicdanını en iyi şekilde yansıtan Patti Smith‘in bu şarkıları dileriz, ofiste iyi bir şeyler yapmaya çalışırken kendinizi yalnız hissettiğiniz anlarda size güzel bir dost sesi olur.

Because the Night

Listemizin ilk sırasında, Because the Night şarkısı var. Smith‘in konserlerinde gelen istek üzerine defalarca söylemek zorunda kaldığı bu şarkı, onu dünya çapında bir ikon haline getirdi. Bu şarkıda anlattığı gerçekliği kendi hayatında bizzat yaşayan Patti Smith için aşk ve tutkular olmadan hayatın bir anlamı yok. Bu şarkının orijinal kaydını buradan, en güzel canlı kayıtlarından birini ise buradan dinleyebilirsiniz.

April Fool

En güzel 10 Patti Smith şarkısı listemizde ikinci sıraya, April Fool şarkısını koyuyoruz. Şarkıda geçen “Come you’re the only one” (Gel sen teksin), “Come we’ll break all the rules” (Gel bütün kuralları yıkacağız), “We’ll tramp through the mire” (Maceranın içinden geçeceğiz), “When our souls feel dead” (Ruhlarımız öldüğünde), “With laughter we’ll inspire” (Kahkahalarla ilham vereceğiz), “Then back to life again” (Sonra tekrar hayata döneceğiz) sözleri, Patti Smith‘in müzik yolculuğunun bir özeti. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

This is the Girl

Listemizin üçüncü sırasında, This is the Girl şarkısı var. Sözlerini Tony Shanahan‘la birlikte yazdığı bu şarkıda Patti Smith, hayatından bazı kesitler sunuyor. Şarkıyı dinlerken, onunla aynı lirizmi yakalayabilir, hayalleri kırılan ve umutsuzluğa düşen bir insanın yalnızlığını paylaşabilirsiniz. Ve üstelik, böyle bir durumda bile hayata sıkı sıkıya bağlanma çabasından çok etkilenebilirsiniz. Banga albümünün en beğenilen şarkılarından biri olan This is the Girl şarkısını buradan dinleyebilirsiniz.

Free Money

Listemizin dördüncü sırasında, Free Money şarkısı var. Horses albümünün en başarılı şarkılarından biri olan Free Money şarkısında Patti Smith, çalışmadan sahip olunan zenginliği eleştiriyor. Modern toplumun tüketim çılgınlığını ironik bir üslupla ele aldığı bu şarkıda, sürekli unutan bir bilincin kendisini hatırlama çabasını yansıtıyor. Bilincin bu yönelişini Smith, Horses albümünden 30 yıl sonra yayınladığı M Treni isimli anı-romanında da başarılı bir şekilde işliyor. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Seneca

En güzel 10 Patti Smith şarkısı listemizin beşinci sırasında, Banga albümünden Seneca şarkısı var. Modern toplumun değerleri ile Romalıların kendilerinden olmayanlara karşı acımasızlığı arasında benzerlik kuran bu şarkıda Patti Smith, insanın özgürlük tutkusunu ve hayat amacını ele alıyor. Modern insanlar Smith‘e göre, kendisine Romalı efendi arayan kölelerden farksız. Seneca şarkısını buradan dinleyebilirsiniz.

Amerigo

Listemizin altıncı sırasında, yine Banga albümünün en başarılı çalışmalarından biri olan Amerigo şarkısı var. Bu şarkıda Patti Smith, beyaz adamın nasıl modernleştiğinin ironik bir eleştirisini yapıyor. Smith‘e göre her türlü çıkar çatışmasını yaşayan Avrupa karşısında Amerika, ruhların kurtuluşunu vaad etmişti. Fakat beyaz adam modernleştikçe, arzu ettiği yaşamdan uzaklaştı, bilgeliğini yitirdi, anlamsız bir hayatı yaşamak zorunda kaldı. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Changing of the Guards

Listemizin yedinci sırasında, rock müziğin yaşayan efsanesi Bob Dylan‘a ait Changing of the Guards şarkısı için yaptığı cover var. İlk olarak 1978 yılında müzik severlerin beğenisine sunulan bu şarkı, alışılmış Bob Dylan şarkılarındaki temalardan oldukça farklı temalara sahipti. Roma tanrıları Jüpiter ile Apollo arasındaki mücadeleyi anlatan bu şarkının, Bob Dylan‘ın New York’a taşındıktan sonra yaşadığı çatışmaları yansıttığı düşünülüyor. Bu ilginç şarkının Patti Smith yorumunu buradan dinleyebilirsiniz.

Mother Rose

Listemizin sekizinci sırasında, Mother Rose şarkısı var. Bir Trampin klasiği olan bu şarkıda Patti Smith, merhamet ve fedakarlık duygusunu işliyor. İnsan için gerçek yükselişin ancak bu duygularla mümkün olduğunu dile getiren bu şarkı, kutsal görünen her türlü sahtekarlık karşısında gerçek sevginin gücünü savunuyor. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Maria

En güzel 10 Patti Smith şarkısı listemizin dokuzuncu sırasında, bir diğer Banga klasiği olan Maria şarkısı var. Kendi yaşamından izler taşıyan bu şarkıda Patti Smith, dünyanın ne kadar sevgisiz ve hoşgörüsüz bir yer olduğuna dikkat çekiyor. Şarkıda çocukluktan yetişkinliğe geçişi “cennetten cehenneme geçiş” şeklinde nitelendiren Smith, 1992 yılında yayınlanan ve Türkçeye Hayalperestler olarak çevrilen Woolgathering isimli kitabında da bu temayı başarılı bir şekilde işlemişti. Maria şarkısını buradan dinleyebilirsiniz.

Last Call

Listemizin onuncu sırasında, bir Peace and Noise klasiği olan Last Call var. Bu şarkıda Patti Smith, kader kavramını sorguluyor ve ahlaki eylem ile özgür irade arasındaki ilişkiyi ele alıyor. Şarkıda insan özgürlüğünün ancak kendi seçimlerine bağlı olduğunun altını çizen Smith, insanı ahlaki anlamda kendisini yaratmak zorunda olan bir varlık olarak ele alıyor. Last Call şarkısını buradan dinleyebilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir