Ofiste Reşid Behbudov Modu

Azerbaycan müziğinin en önemli isimlerinden biri olan Reşid Behbudov, müzik hayatı boyunca birbirinden güzel eserlere imza attı ve ardında muhteşem bir miras bıraktı. Azerbaycan’ın yanı sıra bölge ülkeleri ve Türkiye’de de oldukça sevilen bir isim olan Reşid Behbudov‘un eserleri günümüzde de beğeniyle dinlenilmekte. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste çalışırken Reşid Behbudov dinlemeyi seven okurlarımız için en güzel 10 Reşid Behbudov şarkısı önereceğiz. 

Kısaca Reşid Behbudov

Reşid Behbudov, 14 Aralık 1915 tarihinde Tiflis’te dünyaya geldi. Sesinin güzelliği ve müziğe olan yeteneği henüz küçük yaşlarda anlaşılmıştı. Okuldayken söylediği şarkılarla dinleyenlerin beğenisini kazanan küçük Reşid, 1933 yılında kendi grubunu kurdu ve konserler vermeye başladı. Tümüyle öğrencilerden oluşan Big Band isimli grubu, Gürcistan’ın kültür hayatında önemli bir yenilikti. Konser salonlarında dinlediği Reşid Behbudov‘dan çok etkilenen dönemin ünlü ses sanatçısı David Anguladze, Reşid Behbudov‘u operaya yönlendirdi. Üstelik, opera sanatının inceliklerini bizzat öğretti. Bu dönemde Behbudov, Gürcistan Opera ve Bale Tiyatrosu‘nun koro solistliğini ve Tiflis Askeri Birliği‘nin müzik grubunun assolistliğini üstlendi.

1945 yılında Reşid Behbudov, Asker filmiyle sinemaya giriş yaptı. Üzeyir Hacıbeyli‘nin Arşın Mal Alan eserinden uyarlanarak çekilen bu film, Behbudov‘un müzik ve sinema kariyerinde çok önemli bir milat oldu. Film sayesinde sesini geniş kitlelere duyurma fırsatı buldu ve hem ses, hem de oyunculuk yeteneğini birleştirerek her iki alanda da büyük beğeni topladı. Verdiği konserlerde mikrofonsuz söylediği şarkıların yanı sıra vücut dilini etkin bir şekilde kullanması ve şarkıları adeta yaşatması, gördüğü ilginin artmasını sağladı. Sinema kariyerinde daha sonra Bahtiyar (1955) ve Bin Birinci Turne (1975) filmleri, çok önemli başarılar kazanmasını sağladı.

Sanat hayatının ilerleyen kesitlerini Bakü ve Moskova’da geçiren Reşid Behbudov, 1957-1959 yılları arasında Azerbaycan Devlet Konser Birliği’nin organizatörlüğünü ve başkanlığını üstlendi. 1959 yılında SSCB halk sanatçısı unvanını aldı ve ünü tüm Sovyetler Birliği’ne yayıldı. 1960’tan sonraki eserlerinde Azeri halk motiflerinin yanı sıra pop, caz ve klasik Batı müziği formlarına birlikte yer verdi. Bizzat kurduğu Azerbaycan Devlet Şarkı Tiyatrosu‘nda ömrünün sonuna kadar solistlik ve sanat yönetmenliği yaptı. Azerbaycan Türkçesinin yanı sıra Anadolu Türkçesi, Rusça, Ermenice, Farsça ve Hintçe sayısız eser seslendirdi. 9 Haziran 1989 tarihinde Moskova’da hayatını kaybetti.

En Güzel 10 Reşid Behbudov Şarkısı

Reşid Behbudov‘un hayatını kısaca bu şekilde özetledikten sonra yazımızın bu kısmında, en güzel 10 Reşid Behbudov şarkısı önereceğiz. Ofiste çalışırken bu şarkıları dinledikçe Reşid Behbudov modu yaşayabilirsiniz.

Ayrılık

Listemizin ilk sırasında Ayrılık var. Sözleri Recep İbrahimi‘ye, bestesi Ali Selimi‘ye ait olan bu kült şarkı, Reşid Behbudov adıyla özdeşleşmiş bir şarkı. 1957 yılında yapılan bu şarkıyı Behbudov, ilk olarak 1963 yılında seslendirdi. O günden bu yana beğenilerek dinlenen ve ülkemizde de birçok sanatçı tarafından seslendirilen bu şarkıyı Behbudov yorumuyla buradan dinleyebilirsiniz.

Nazende Sevgilim

En güzel 10 Reşid Behbudov şarkısı listemizin ikinci sırasında Nazende Sevgilim var. Behbudov‘un 1956 yılında seslendirdiği bu şarkının sözleri İslam Seferli‘ye, müziği Andrey Babayev‘e ait. Bu şarkı da ülkemizde birçok ünlü isim tarafından yorumlandı, yorumlanmaya devam ediyor. Şarkının Behbudov yorumunu buradan dinleyebilirsiniz.

Sene de Kalmaz (Yalgızam Yalgız)

Listemizin üçüncü sırasında Sene de Kalmaz var. Ülkemizde Yalgızam Yalgız olarak bilinen bu şarkının sözleri Resul Rıza‘ya, müziği Tofiq Quliyev‘e ait. Reşid Behbudov, ilk olarak 1958 yılında seslendirdiği bu şarkının girişini Azerbaycan Türkçesiyle, ikinci kısmını Rusça söylüyor. Dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Bahar Sensiz

En güzel 10 Reşid Behbudov şarkısı listemizin dördüncü sırasında Bahar Sensiz var. Sözleri Süleyman Rüstem‘e, müziği Rauf Hacıyev‘e ait olan bu şarkıyı Reşid Behbudov, ilk olarak 1965 yılında seslendirdi. Şarkıda okuduğu uzun havayla ayrı bir lezzet kattığı bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Alagöz

Listemizin beşinci sırasında Alagöz var. 1963 yılında seslendirdiği bu şarkıda Reşid Behbudov‘a Azerbaycan Devlet Televizyonu ve Radyosu Orkestrası eşlik ediyor. Sözleri Zeynal Cabbarzade‘ye, müziği Said Rustamov‘a ait olan bu şarkıyı Reşid Behbudov yorumuyla buradan dinleyebilirsiniz.

Reyhan

En güzel 10 Reşid Behbudov şarkısı listemizin altıncı sırasında Reyhan var. Sözleri Talat Ayyubov‘a, müziği Fikret Amirov‘a ait olan bu şarkıyı Behbudov, ilk olarak 1960 yılında seslendirdi. Bu şarkı da yine ülkemizde ünlü isimler tarafından birçok kez yorumlandı. Şarkının Behbudov yorumunu dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Laleler

Listemizin yedinci sırasında Laleler var. Sözleri Aslan Aslanov‘a, müziği Telman Hacıyev‘e ait olan bu kıpır kıpır Azeri şarkısı, bahara duyulan özlem ile sevgiliye duyulan özlem arasında benzerlik kuruyor. Bu güzel şarkıyı Reşid Behbudov yorumuyla buradan dinleyebilirsiniz.

Ey Vatan

En güzel 10 Reşid Behbudov şarkısı listemizin sekizinci sırasında Ey Vatan var. Sözleri Aslan Aslanov‘a, müziği Elza İbrahimova‘ya ait olan bu şarkıyı Behbudov, ilk olarak 1975 yılında seslendirdi. Şarkıda Azerbaycan’a hitaben geçen “Bir anamdan, bir de senden / Bu dünyada, bu dünyada / Doya bilmirem, doya bilmirem, ey Vatan” bölümü dikkat çekici. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Sevgili Canan

Listemizin dokuzuncu sırasında Sevgili Canan var. Sözleri Nizami Gencevi‘ye, müziği Üzeyir Hacıbeyli‘ye ait olan bu şarkıyı Behbudov, ilk olarak 1948 yılında seslendirdi. Şarkının geniş kitlelere ulaşması, 1955 yılında vizyona giren Bahtiyar filmiyle gerçekleşti. Bu güzel şarkıyı Bahtiyar filminden karelerle dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Küçelere Su Sepmişem

En güzel 10 Reşid Behbudov şarkısı listemizin onuncu sırasında Küçelere Su Sepmişem var. İlk olarak 1963 yılında seslendirdiği bu şarkı, Azerbaycan halk şarkısı olarak bilinmekte. Reşid Behbudov‘un bir piyano eşliğinde seslendirdiği bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir