Ofiste Whitney Houston Modu

2012 yılında kaybettiğimiz dünyaca ünlü R&B, gospel ve pop müzik sanatçısı Whitney Houston, 1980’lerin ikinci yarısından itibaren müzik dünyasına damgasını vuran çok önemli bir değerdi. Henüz ilk albümünde 17 milyon satış başarısı elde eden Whitney Houston, çeyrek asırlık müzik kariyeri boyunca 6’sı Grammy olmak üzere 400’den fazla ödül kazandı. Bu ödüller sayesinde Guinness Rekorlar Kitabı‘na ismini yazdıran Whitney Houston, 1992 yılında vizyona giren The Bodyguard filminde sergilediği performans ve seslendirdiği I Will Always Love You şarkısıyla milyonların gönlünde taht kurdu. Bu şarkı o kadar beğenildi ki, 14 hafta boyunca müzik listelerinde ilk sırada yer aldı, bugüne kadar defalarca coverlandı. Whitney Houston‘ın şarkılarının yanı sıra video klipleri ve sahne performansları da müzik tarihinde unutulmaz izler bıraktı. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste çalışırken Whitney Houston dinlemeyi seven okurlarımız için en güzel 10 Whitney Houston şarkısı önereceğiz. 

Whitney Houston kimdir?

Whitney Houston, 9 Ağustos 1963 tarihinde ABD’nin New Jersey eyaletine bağlı Newark kentinde müzisyen bir ailede dünyaya geldi. Annesi Cissy Houston başarılı bir blues sanatçısıydı. Kuzeni Dionne Warwick da müzikle ilgileniyordu. Ailesinin etkisiyle müziğe küçük yaşlarda ilgi duymaya başlayan Whitney Houston, New Hope Baptist korosunda şarkı söylemeye başladı. 11 yaşına kadar devam eden bu süreçte sadece vokalist olarak şarkı söylemeye odaklanmış, ilerisi için başka bir hedef belirlememişti. Fakat 11 yaşında gerçekleştirdiği solo deneyimi sırasında dinleyicilerin duyduğu şaşkınlık, solo müzik kariyeri için bir dönüm noktası oldu. Artık yalnızca vokalist olarak kalmayı değil, solo şarkılar söyleyip sahne hayatına atılmak istiyordu. Bu konuda ailesinden de tam destek gördü. 

Whitney Houston‘ın profesyonel müzik kariyeri, Amerikan plak yapımcısı Lou Rawls‘ın yanında vokalistlikle başladı. Genç Whitney, aynı zamanda fiziksel bakımdan oldukça güzeldi ve bir taraftan da amatör modellik yapıyordu. Bu dönemde Whitney Houston, sesini etkin şekilde kullanmak için dersler alıyor, aynı zamanda da tiyatro ve dans alanında kendisini geliştiriyordu. Kariyeri için düşündüğü esas hedef ise ünlü bir şarkıcı olmaktı. Bunun için yalnızca sesin yeterli olmadığını, sahne hakimiyetinin de gerekli olduğunu biliyordu. Tiyatro ve dans eğitimi sayesinde bu konularda çok önemli başarılar elde etti. Bu süreçte bir taraftan da Gene Harvey ile sözleşme imzaladı ve modellik yapmayı sürdürdü. Modellik deneyimi sırasında Whitney Houston, kamera karşısında nasıl durması, ışığı nasıl kullanması gerektiği gibi konular hakkında çok önemli kazanımlar elde etti. 1985 yılında Arista kayıt şirketiyle çalışmaya başladığında hem ses, hem de sahne hakimiyeti bakımından donanım sahibi bir yıldız adayı haline gelmişti.

Whitney Houston’ın Müzik Serüveni

1980’lerin ikinci yarısında Whitney Houston, müzik piyasasında hızlı ve güçlü bir yükseliş elde etti. 1985 yılında çıkarttığı Whitney Houston albümünde yer alan You Give Good Love, Thinking About You, Someone For Me gibi şarkıları kısa sürede hit oldu. You Give Good Love şarkısı müzik listelerinde dönemin popüler şarkılarını geride bırakarak haftalarca ilk sırada yer aldı. Saving All My Love For You şarkısı ise 1986 yılında en iyi kadın vokal dalında Grammy Ödülü‘ne layık görüldü. Albümde ayrıca How Will I Know, All At Once, Take Good Care Of My Heart gibi şarkıları da Whitney Houston isminin müzik dünyasında öne çıkmasını sağladı. Greatest Love Of All ve Hold Me şarkılarındaki lirik temalar çok beğenildi. Bu albümün ardından 1987 yılında Whitney albümünü çıkarttı. Albümün satış rakamının 20 milyonu bulması, Whitney Houston isminin artık bir dünya yıldızı haline geldiğini gösteriyordu. 

Whitney Houston‘ın müzik kariyeri içinde şarkılarının yanı sıra video klipleri ve sahne şovlarının etkisi büyüktü. 1980’li yıllarda görüntü teknolojilerinde sahip olunan kısıtlı imkanlara rağmen Whitney Houston klipleri müzik severler tarafından büyük ilgiyle karşılanıyordu. Aldığı tiyatro ve dans eğitimi sayesinde Whitney Houston, MTV‘de yayınlanan video klipleriyle her gün milyonlarca dinleyiciye ulaşmayı başarıyordu. 1990 yılında çıkarttığı I’m Your Baby Tonight albümü için çektiği kliplerde oyunculuk yönünü de öne çıkarmayı başardı. Bu başarısı ona, beyaz perdenin kapılarını araladı. 1992 yılında Kevin Costner ile birlikte başrolünü paylaştığı The Bodyguard filmi yalnızca 1990’ların değil, tüm zamanların kült filmlerinden biri haline geldi. Bu başarıda en önemli unsurlardan biri şüphesiz ki Whitney Houston tarafından seslendirilen I Will Always Love You şarkısıydı. Bu şarkı o kadar beğenildi ki, 14 hafta boyunca müzik listelerinde ilk sırada yer aldı. Filmin soundtrack albümü, yılın albümü dalında Grammy Ödülü kazandı. Albümün satış rakamı ise 42 milyonu buldu.

1990’lardan Günümüze Whitney Houston

1990’lı yıllarda Whitney Houston, birbirinden güzel albümlerle sevenlerinin gönlündeki yerini pekiştirdi. 1998 yılında çıkarttığı My Love Is Your Love albümü, Whitney Houston ismini genç kuşaklarla buluşturdu. Albümün hit şarkılarından Heartbreak Hotel, R&B riffleriyle farklı bir beğeni topladı. Albümün bir diğer hit şarkısı When You Believe ise en iyi özgün şarkı dalında Oscar kazandı. 2000 yılında Whitney: The Greatest Hits albümüyle en beğenilen şarkılarını bir araya getirdi. Bir yıl sonra çıkarttığı Love, Whitney albümü de yine, 15 yıldan uzun süredir müzik severler tarafından keyifle dinlenen Whitney Houston şarkılarını bir araya getirdi. Müzikal çalışmalarını 2002 yılında Just Whitney, 2003 yılında One Wish: The Holiday Album ve 2009 yılında I Look to You albümleriyle sürdüren Whitney Houston, 6’sı Grammy olmak üzere 400’den fazla ödül kazandı. Bu ödüller sayesinde Guinness Rekorlar Kitabı‘na ismini yazdırdı. Dünya üzerinde en çok ödüle layık görülen kadın şarkıcı unvanını elde etti. 

Başarılarla dolu müzik kariyeri içinde Whitney Houston, oldukça stresli bir hayat yaşadı. Ve bu stresle baş etmek adına maalesef, uyuşturucu kullanmaya başladı. Bu konuda dönem dönem tedavi gördü. Ancak kalıcı bir sonuç elde edemedi. Toplum önünde olan bir isim olması nedeniyle bunun mahcubiyetini her zaman yaşadı. Albümlerinden elde ettiği gelirleri hayır işlerinde kullandı. Başta AIDS’le mücadele olmak üzere pek çok sivil toplum kuruluşuna cömertçe yardımlarda bulundu. Albümlerinin toplam satış rakamı 200 milyonu geçerken Whitney Houston, yorumladığı şarkılarla müzik tarihinde çok önemli izler bıraktı. Başta I Will Always Love You olmak üzere pek çok şarkısı bugüne kadar defalarca coverlandı. 1992 yılında evlendiği Bobby Brown ve bir yıl sonra dünyaya gelen kızı Bobbi Kristina Brown, Whitney Houston‘ı hayata bağlayan en önemli isimlerdi. Uyuşturucu tedavisi ve diğer tüm konularda en büyük desteği her zaman ailesinden gördü. 11 Şubat 2012 tarihinde Los Angeles’taki Beverly Hilton otelindeki odasında hayatını kaybetti.

En Güzel 10 Whitney Houston Şarkısı

Whitney Houston‘ın hayatını ve müzik serüvenini kısaca özetledikten sonra yazımızın bu kısmında, ofiste çalışırken Whitney Houston dinlemeyi seven okurlarımız için en güzel 10 Whitney Houston şarkısı önereceğiz. Bu şarkıları dinleyerek ofiste Whitney Houston modu yaşayabilir, duygu ve düşünce dünyanıza farklı nitelikler kazandırabilirsiniz.

I Will Always Love You

Listemizin ilk sırasında, I Will Always Love You var. Whitney Houston ismiyle adeta özdeşleştirilen bu şarkı yalnızca 1990’ların değil, aynı zamanda tüm zamanların en romantik şarkılarından biri konumunda. Bu şarkı aslında, Amerikalı country şarkıcısı Dolly Parton tarafından 1973 yılında bestelenmiş ve müzik severlerin beğenisine sunulmuştu. Fakat şarkıyı zirveye taşıyan isim şüphesiz ki Whitney Houston oldu. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz. 

When You Believe

En güzel 10 Whitney Houston şarkısı listemizin ikinci sırasında, When You Believe var. 1998 yılında çıkarttığı My Love Is Your Love albümünün hit şarkılarından biri olan When You Believe şarkısı, Whitney Houston‘a en iyi özgün şarkı dalında Oscar kazandırdı. Şarkının lirik sözlerine eşlik eden pop müzik ve gospel riffleri şarkının güzelliğini arttırıyor. Bu şarkı aynı zamanda da I Will Always Love You‘dan sonra en fazla coverlanan Whitney Houston şarkılarından biri konumunda. Ve tabii, Whitney Houston ismini genç kuşaklarla buluşturan şarkılardan biri de bu oldu. Şarkının Mariah Carey ile birlikte düet formu Youtube‘da bugüne kadar 325 milyondan fazla dinlendi. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

I Have Nothing

Listemizin üçüncü sırasında, I Have Nothing var. 1992 yılında çıkarttığı The Bodyguard soundtrack albümünde yer alan bu şarkıda Whitney Houston, sesinin gücünü ve derinliğini açık şekilde gösteriyor. Şarkının iniş çıkışlı muhteşem akışıyla birlikte Whitney Houston‘ın yorumu, pop müzik ve gospel rifflerini harmanlıyor. Aşkın gücünü ve fedakarlığı anlatan bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Greatest Love Of All

En güzel 10 Whitney Houston şarkısı listemizin dördüncü sırasında, Greatest Love Of All var. 1985 yılında çıkarttığı Whitney Houston albümünün hit şarkılarından biri olan bu şarkıda gospel riffleri ön planda. Whitney Houston‘ın geniş ses rengini en iyi şekilde yansıtan şarkılardan biri olan Greatest Love Of All, sahip olduğu lirizmle de dikkat çekiyor. Şarkı bu yönüyle, 1980’lerin rock ve punk rock kalıplarının dışında bir şarkı. Nakaratta geçen “I found the greatest love of all / Inside of me” (En büyük aşkı içimde buldum) sözü 1980’lerin akılda kalan en romantik cümlelerinden biri. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz. 

All At Once

Listemizin beşinci sırasında, All At Once var. Aynı albümün bir diğer hit şarkısı olan bu şarkıda Whitney Houston, gospel riffleriyle sesinin tüm güzelliğini ortaya koyuyor. Michael Masser ve Jeffrey Osborne‘a ait olan bu şarkı, aşk ve hayal kırıklığı arasındaki ilişkiyi konu edinmekte. Kişinin anılara tutunarak yaşamasının da aşk kadar önemli olduğunun altını çizen bu şarkıda, yaşamın her şeye rağmen güzel olduğu mesajı verilmekte. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Saving All My Love For You

En güzel 10 Whitney Houston şarkısı listemizin altıncı sırasında, Saving All My Love For You var. 1986 yılında Whitney Houston‘a en iyi kadın vokal dalında Grammy Ödülü kazandıran bu şarkı, aynı zamanda da klibiyle ödüle layık görüldü. En iyi soul ve R&B videosu dalında da Grammy kazandı. Gerry Goffin ile Michael Masser tarafından bestelenen bu şarkıda, ayrılık sonrası hissedilen aşk acısı konu edinilmekte. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Run To You

Listemizin yedinci sırasında, Run To You var. The Bodyguard albümünün bir diğer hit şarkısı olan bu şarkı, Allan Rich ve Jud Friedman tarafından bestelendi. Şarkıda, hayalleri paylaşacak biri olmadan hayal kurmanın anlamsız bir şey olduğuna işaret ediliyor. Hayallere değer katan esas unsurun aşk olduğunu, ancak birlikte kurulan hayallerin bir anlam ifade ettiğini anlatan bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz. 

Miracle

En güzel 10 Whitney Houston şarkısı listemizin sekizinci sırasında, 1990 yılında çıkarttığı I’m Your Baby Tonight albümünün hit şarkılarından Miracle var. Diğer şarkılarından farklı olarak bu şarkıda gospel rifflerinden ziyade R&B riffleri daha ön planda. Ve her zamanki gibi şarkıya güçlü bir lirizm eşlik ediyor. Aşktan başka hiçbir şeyin önemli olmadığını, gerçek aşkın ise bir mucize olduğunu ifade eden bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Didn’t We Almost Have It All

Listemizin dokuzuncu sırasında, Didn’t We Almost Have It All var. 1987 yılında çıkarttığı Whitney albümünün hit şarkılarından biri olan bu şarkı, Whitney Houston ismini dünya ölçeğinde bir yıldız haline getiren şarkılardan biriydi. Michael Masser ve Will Jennings tarafından bestelenen bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

How Will I Know 

En güzel 10 Whitney Houston şarkısı listemizin onuncu sırasında, How Will I Know var. İlk albümü Whitney Houston‘ın hit şarkılarından biri olan bu şarkıda Whitney Houston R&B, soul ve gospel rifflerini birlikte mükemmel şekilde yorumluyor. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir