En İyi 10 Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

Dijital medya ve masaüstü yayıncılığın gelişmesiyle birlikte görsel ağırlıklı içeriklerin önemi her geçen gün artmakta. İyi görsellere sahip içerikler daha fazla tıklanıyor, daha çok beğeniliyor. Görsel ihtiyacını karşılamak için hizmet veren stok fotoğraf sitelerinin bir kısmı ücretliyken, bir kısmı ücretsiz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, en iyi 10 ücretsiz stok fotoğraf sitesi hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Freepik

Listemizin ilk sırasında Freepik var. Stok fotoğraf konusunda hem çeşit, hem de görüntü kalitesi bakımından en fazla tercih edilen sitelerden biri olan Freepik, stok fotoğrafların yanı sıra çizim, vektör ve diğer PSD çalışmaları için de pek çok alternatif sunuyor. Grafikerlerin veya grafik-tasarım işleriyle uğraşan çeşitli kullanıcıların en sık ziyaret ettiği sitelerden biri olan Freepik‘ten ücretsiz olarak indirebileceğiniz fotoğraf ve dosyalarla birbirinden güzel tasarımlara imza atabilirsiniz.

Pexels

Geniş kütüphanesiyle kullanıcılara stok fotoğraf konusunda yardımcı olan Pexels sitesi, en iyi 10 ücretsiz stok fotoğraf sitesi listemizin ikinci sırasında. Freepik‘ten sonra en geniş stok fotoğraf arşivine sahip Pexels‘te hemen her sektör için uygun fotoğraflar bulmak mümkün. Freepik‘te olduğu gibi Pexels‘te de üyelik şartı olmaksızın yüksek çözünürlüklü birbirinden güzel stok fotoğraflar indirip kullanabilirsiniz.

Pixabay

En iyi 10 ücretsiz stok fotoğraf sitesi listemizin üçüncü sırasında Pixabay var. Freepik ve Pexels‘e oranla Pixabay‘ın kütüphanesinin fazla geniş olduğunu söyleyemeyiz. Eğer çok spesifik amaçlarla değil de genel kategorilerde stok fotoğraf ihtiyacınız varsa, Freepik ve Pexels‘ten sonra Pixabay‘ı değerlendirebilirsiniz. Sitede Türkçe dil seçeneğinin bulunması da önemli bir kolaylık.

Flickr

Listemizin dördüncü sırasında Flickr var. Diğerlerinde olduğu gibi Flickr‘dan da stok fotoğraf kullanmak için üye olmanıza gerek yok. Fakat üyelik oluşturursanız, kendi çektiğiniz fotoğrafları yükleyebilir, düzenleyebilir, arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte, Flickr‘ın kütüphanesindeki bütün fotoğraflar indirilebilme özelliğine sahip değil. Kimi kullanıcılar kendi fotoğraflarının indirilmesini kısıtlayabilmekte. Lisanslı fotoğrafları filtrelemek için arama butonunun altındaki kısımdan All creative commons bölümünü seçebilirsiniz.

Gratisography

En iyi 10 ücretsiz stok fotoğraf sitesi listemizin beşinci sırasında Gratisography var. Yapacağınız çalışmalar için daha ilginç ve eğlenceli fotoğraflar arıyorsanız, Gratisography sitesinde bu türde yüz binlerce fotoğraf bulabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz görseller için arama butonuna anahtar sözcükleri girebilir, karşınıza gelecek birbirinden ilginç ve eğlenceli görseller arasında seçim yaptıktan sonra dilediğiniz fotoğrafı kolayca indirebilirsiniz. Başka hiçbir yerde bulamayacağınız bu fotoğrafları indirmek için üye olmanıza gerek yok.

Unsplash

Listemizin altıncı sırasında Unsplash var. Bu sitede de Gratisography‘de olduğu gibi ilginç ve eğlenceli çok sayıda stok fotoğraf bulabilirsiniz. Fakat Unsplash‘ın kütüphanesi Gratisography‘ye oranla daha küçük. Unsplash‘ın en önemli özelliği, retro fotoğraf sevenler için oldukça fazla seçenek sunması. Yapacağınız çalışmalarda retro fotoğraf kullanmayı tercih ediyorsanız, aradığınız fotoğrafları Unsplash‘ta bulabilirsiniz. Üstelik, fotoğrafları indirmek için herhangi bir kısıtlama yok.

SplitShire

En iyi 10 ücretsiz stok fotoğraf sitesi listemizin yedinci sırasında SplitShire var. Bu site de yine retro fotoğraflar konusunda birbirinden güzel alternatifler sunuyor. Fakat kütüphanesi yeterince geniş değil. Çalışmanıza başlamadan önce SplitShire‘da kütüphane içinde küçük bir gezinti yaparsanız, birbirinden güzel stok fotoğraflar arasında zihninizi açabilir, yaratıcılığınızı geliştirebilirsiniz.

FreeImages

Listemizin sekizinci sırasında FreeImages var. 300 binden fazla stok fotoğrafa ev sahipliği yapan bu sitenin kütüphanesi daha geniş. Yüksek çözünürlüğe sahip bu fotoğrafları indirmek için siteye üye olmanıza gerek yok. Kendi fotoğraflarınızı yüklemek isterseniz FreeImages‘a kolayca üye olabilirsiniz. Sitede arama butonunu kullandığınızda, arama sonuçlarından önce iStock sitesinden öneriler sıralanıyor. Ekranın aşağısına indiğinizde, FreeImages‘daki ücretsiz stok fotoğrafları görebilirsiniz.

Getrefe

En iyi 10 ücretsiz stok fotoğraf sitesi listemizin dokuzuncu sırasında Getrefe var. Fotoğraf indirmek için üyelik isteyen bu sitede genel kategorilerde birbirinden güzel stok fotoğrafı bulabilirsiniz. Bununla birlikte, Getrefe‘nin kütüphanesi yeterince zengin değil. Çektiğiniz stok fotoğraflarının satışını yapmak isterseniz bu siteyi de değerlendirebilirsiniz.

Picjumbo

Listemizin onuncu sırasında Picjumbo var. Ücretsiz stok fotoğraf bulabileceğiniz bu sitenin kütüphanesi oldukça geniş. Ve diğerlerine oranla kategori planı daha iyi. Sitenin sol üst köşesindeki arama butonunu kullanarak istediğiniz stok fotoğrafına kolayca ulaşabilir, siteye üye olmadan fotoğrafları indirebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Egemen Küpçü

    Merhabalar,

    Türkiye’den bir proje olan stokfoto.com adresinide listeye dahil ederseniz çok mutlu olurum.

  2. Stock images are files that you can buy and download on specialized websites. Usually, these are royalty free stock images, or are offered for non-commercial use. You can use these images in your articles, in the design of your website, your posts on social networks and, of course, in your newsletters. Anyway, Thanks for this blog. Stay Safe.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir