En Sağlıklı Yaz Salataları

Yaz aylarının gelişiyle birlikte formda kalmak için salata tüketimi artıyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin ayrılmaz bir parçası olan salatalar, verdiği tokluk hissi sayesinde vücudun karbonhidrat isteğini azaltmakta. Yaz aylarında tüketeceğiniz salatalar, formda kalmanıza yardımcı olacağı gibi vücudunuzun vitamin, mineral, protein ve antioksidan ihtiyacının da karşılayabilir. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, en sağlıklı yaz salataları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Akdeniz Salatası

En sağlıklı yaz salataları listemizin ilk sırasında, Akdeniz salatası var. Marul, domates, salatalık, sarı biber, dilimlenmiş siyah zeytin ve beyaz peynirle yapılan Akdeniz salatası, yaz aylarında en fazla tüketilen salata çeşitlerinden biridir. Akdeniz salatasının sosu için zeytinyağı, limon suyu, nar ekşisi, tuz ve karabiber kullanabilirsiniz. Tercihen, salatanızı halka şeklinde doğranmış birkaç dilim soğanla süsleyebilir ve kırmızı biber de ekleyebilirsiniz. Akdeniz salatası malzemeleri içinde göbek marula ek olarak roka ve dereotu da kullanabilirsiniz. Akdeniz mutfağı salataları yeşil sebze bakımından zengin salatalardır. Akdeniz salatası yapımı için kullanacağınız yeşil sebze miktarı arttıkça, salatanızda antioksidan miktarı artacaktır. Peynirli Akdeniz salatası ise antioksidanın yanı sıra protein değeri de yüksek bir salata çeşididir.

Akdeniz salata çeşitleri, yaz aylarında restoranlarda en fazla talep gören salata çeşitleri arasında yer almakta. Oldukça hafif ve besleyici bir salata olması, bu salata çeşidine ilgiyi arttırıyor. Restoranlarda Akdeniz salatasını sade olarak bulabileceğiniz gibi, tavuklu Akdeniz salatası, Akdeniz kıvırcıklı salata, Akdeniz yeşillikleri salatası veya Akdeniz zeytin salatası şeklinde de bulabilirsiniz. Akdeniz salatası yaparken, tüm sebzeleri güzelce yıkamak gerekir. Hatta mümkünse, sebzeleri 20 dakika kadar sirkeli suda bekletmenizde yarar var. Salata yeşillikleri sade musluk suyuyla yıkandığında yeterince temizlenmemekte. En sağlıklı yaz salataları içinde Akdeniz salatası içindekiler bakımından çok daha zengin hale getirilebilir. Akdeniz salatası tarifi çeşitleri arasında farklı sebzelerle zenginleştirilmiş Akdeniz salatası çeşitleri bulabilirsiniz. Akdeniz salatası yaparken sebzeleri mümkünse bıçak kullanmadan doğramaya çalışmalısınız. Bıçak değen sebzelerin öz suyundaki faydalı mineraller ve vitaminler kaybolmakta.

Karpuz Salatası

Yaz aylarının olmazsa olmazlarından biri olan karpuz, özellikle serinlemek için daha fazla tercih edilmekte. En sağlıklı yaz salataları listemizde ikinci sıraya koyduğumuz karpuz salatası, doğru şekilde tüketildiğinde serinlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda da vücudun antioksidan ihtiyacını karşılamasına katkı sağlar. Bununla birlikte karpuz, glisemik indeksi yüksek bir meyvedir. Karpuz salatası veya karpuzlu salata fazla tüketilmesi durumunda kan şekerini hızlı şekilde yükseltir. Sık tüketim halinde insülin direncinden diyabete kadar pek çok sağlık sorununa da yol açabilir. Bu nedenle, günlük tüketeceğiniz karpuz miktarı 1 porsiyonu geçmemeli. Herhangi bir metabolik hastalığınız varsa, karpuz salatası veya karpuzlu salata çeşitlerini tüketirken dikkatli olmalısınız. 1 porsiyon karpuz bile bu gibi durumlarda sakıncalı olabilir.

Karpuz salatası hazırlamak için 1 dilim karpuzu çekirdeklerini temizledikten sonra küp şeklinde doğrayabilirsiniz. En sağlıklı yaz salataları içinde karpuz salatası için iyi karpuz türlerinden yeşil karpuz daha doğru bir seçimdir. Sarı karpuz, Çin karpuzu, Meksika karpuzu ve kış karpuzu çeşitleri ile çekirdeksiz karpuz ve kabak aşılı karpuz çeşitlerinde yeşil karpuzun lezzetini bulmanız güçtür. Özellikle çekirdeksiz karpuz, lezzet konusunda sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Çekirdeksiz karpuz üretmek adına kullanılan özel birtakım teknikler, karpuzda lezzet kaybına yol açmakta. Karpuz salatasında karpuzun yanı sıra domates, turp ve beyaz peynir kullanabilirsiniz. Karpuz turp ile birlikte tüketildiğinde kan şekerini fazla yükseltmez.

Domates Salatası

En sağlıklı yaz salataları listemizin üçüncü sırasında, domates salatası var. Domates salatası yapmak için domatese ek olarak göbek marul, yeşil soğan ve beyaz peynir kullanabilirsiniz. Kuru domates salatası, yapımı en kolay yaz salataları arasında yer alır. Kuru domates salatası tarifi kolay olduğu için yaz sofralarında bu salata çeşidine sıkça rastlanır. Domates salatasını kış sofralarında domates kurusu salatası şeklinde de görebilirsiniz. Domates salatasına bir miktar soğan ekleyerek domates soğan salatası da yapabilirsiniz. Yoğurtlu kuru domates salatası hazırlamak içinse domates salatanıza yoğurt eklemeniz yeterli. Zeytinli kuru domates salatası hazırlamak içinse çekirdeği temizlenmiş ve küçük küçük doğranmış zeytin kullanabilirsiniz.

Yaz aylarının en sevilen sebzelerinden biri olan domatesi pek çok salata çeşidinde görebilirsiniz. Bunlar içinde peynirli kuru domates salatası, protein miktarı daha yüksek bir salata çeşididir. En sağlıklı yaz salataları içinde domates salatasına roka ekleyerek yapabileceğiniz roka domates salatası, daha farklı bir lezzet deneyimlemenizi sağlar. Sumak tüketmeyi seviyorsanız, sumaklı domates salatası ile bağırsak floranızı güçlendirebilirsiniz. Sumaktaki faydalı mineraller, bağırsak florasını güçlendirici bir etkiye sahiptir. Yoğurtlu domates salatası da yine, probiyotik bakımından zengindir. Yoğurtlu domates salatasıyla vücudunuza alacağınız probiyotikler, bağırsak floranızı güçlendirerek hazımsızlık ve sindirim sorunlarınıza iyi gelebilir.

Ispanak Salatası

En sağlıklı yaz salataları listemizin dördüncü sırasında, ıspanak salatası var. Bitkisel demir için en iyi kaynaklardan biri olan ıspanak, kış aylarının yanı sıra yaz aylarında da en çok tüketilen sebzelerden biridir. Demire ek olarak kalsiyum, potasyum, magnezyum, A ve C vitaminleri, folik asit ve lif bakımından da zengin bir besin olan ıspanak, kan dolaşımının düzene girmesinde ve kötü kolesterolün düşmesinde oldukça etkili. Bununla birlikte, fazla pişirildiğinde ıspanağın besin değeri ciddi ölçüde düşüyor. En sağlıklı yaz salataları listemizde dördüncü sıraya koyduğumuz ıspanak salatası, ıspanağın faydalarından daha iyi bir şekilde yararlanmanızı sağlayabilir. Ispanak salatasını ıspanak, yeşil soğan, taze soğan ve haşlanmış yumurta kullanarak yapabilirsiniz. Tercihen havuç, kırmızı lahana ve beyaz peynir de kullanabilirsiniz.

Ispanak salatası, ıspanağın yapraklarından yapılabileceği gibi köklerinden de yapılabilir. Salatanızı eğer ıspanak kökü salatası şeklinde hazırlamak isterseniz ıspanağın köklerinden de yararlanmış olursunuz. Ispanak salatası tarifi de yine kolay olduğu için, ıspanak salatasını yaz sofraları için kolayca hazırlayabilirsiniz. En sağlıklı yaz salataları içinde değişik ıspanak salatası tarifleri için ıspanak salatanıza roka, haşlanmış mısır veya nohut ile turp ekleyebilirsiniz. Çiğ ıspanak salatası, haşlanmış ıspanağa göre daha yüksek bir besin değerine sahiptir. Taze ıspanak salatası ile vücudunuzun bitkisel demir ihtiyacını daha iyi karşılayabilirsiniz. Bebek ıspanak salatası ise lezzet bakımından çok daha tatmin edicidir. Ispanak salatanızın besin değerini yükseltmek için, üzerine bir miktar ceviz serpiştirebilirsiniz. Cevizli ıspanak salatası demirin yanı sıra omega-3 bakımından da zengin bir kaynaktır.

Bulgurlu Yaz Salatası

En sağlıklı yaz salataları listemizin beşinci sırasında, bulgurlu yaz salatası var. B vitamini ve lif bakımından zengin bir besin olan bulgur demir, kalsiyum ve fosfor bakımından da güçlü bir bileşime sahiptir. Bulgurlu yaz salatası hazırlamak için haşlanmış bulgur, közlenmiş kırmızı biber, domates, birkaç kaşık mısır konservesi, yeşil soğan, taze soğan, maydanoz ve marul kullanabilirsiniz. Sos içinse zeytinyağı, limon suyu, tuz ve karabiber kullanabilirsiniz. Bulgur için pilavlık bulgur kullanabileceğiniz gibi, köftelik bulgur da kullanabilirsiniz. Fakat bulgurun fazla haşlanmamasına dikkat etmelisiniz. Salata olarak tüketildiğinde bulgurun biraz dişe gelecek şekilde olması tercih edilir.

Bulgurlu yaz salatasının tüketim şekilleri arasında şalgamlı bulgur salatası da sıkça tercih edilmekte. Şalgamlı salata çeşitleri arasında bulgur salatası, özellikle Gaziantep ve çevresinde daha sık tüketilmekte. Şalgamlı bulgur damak zevkine göre daha lezzetli gelebilir. Şalgamlı bulgur salata çeşitleri, aynı zamanda da mide ve bağırsak dostudur. Özellikle mor bulgur salatası, bağırsak florasını güçlendirici etkilere sahiptir. Aynı şekilde, yoğurtlu bulgur salatası da iyi bir probiyotik kaynağıdır. En sağlıklı yaz salataları içinde bulgur salatasına bir miktar pancar ekleyerek dilerseniz pancarlı bulgur salatası da yapabilirsiniz. Bulgurlu pancar salatası, şalgamlı bulgur salatasına iyi bir alternatiftir. Bulgur salatasına haşlanmış yeşil mercimek ekleyerek bulgurlu yeşil mercimek salatası da yapabilirsiniz.

Semizotu Salatası

En sağlıklı yaz salataları listemizin altıncı sırasında, semizotu salatası var. Omega-3 yağ asidi bakımından zengin bir sebze olan semizotu, ülkemizde hem salata, hem de yemek olarak beğeniyle tüketilmekte. Omega-3’ün yanı sıra A ve C vitaminleri ile çeşitli oksidanlar ve karotenoidler bakımından da oldukça zengin bir sebze olan semizotunu düzenli şekilde tüketirseniz, yaz aylarını daha sağlıklı geçirebilirsiniz. Semizotu salatası yapmak için semizotunu iyice yıkadıktan sonra dallarını yapraklardan ayırmalı, dalları ince ince doğramalısınız. Üzerine salatalık ve domates ile dilediğiniz mevsim sebzesini ekleyebilirsiniz. Sos olarak limon, zeytinyağı ve tuzdan oluşan bir karışım hazırlayabilirsiniz. Damak zevkinize göre sosun içine bir miktar yoğurt ve pul biber de ekleyebilirsiniz.

Semizotu salatasını yoğurtla birlikte tüketmek, besin değerini arttırıcı bir etkiye sahip. Yoğurtlu semizotu salatası ile mide ve bağırsak sağlığınızı güçlendirebilirsiniz. Domatesli semizotu salatası da yine yaz sofralarında en sık karşılaşılan salata türleri arasında yer almakta. Semizotu salatası cevizli olarak da tüketilebilir. Cevizli semizotu salatasında omega-3 miktarı daha fazladır. En sağlıklı yaz salataları içinde semizotu salatası, besin değeri açısından meyvelerle de zenginleştirilebilir. Özellikle çilekli semizotu salatası iyi bir antioksidan kaynağıdır. Nohutlu semizotu salatası ise bağırsakları hızlandırır ve boşaltıma yardımcı olur. Buğdaylı semizotu salatası ise bitkisel demir ve fosfor için iyi bir kaynaktır.

Turp Salatası

En sağlıklı yaz salataları listemizin yedinci sırasında, turp salatası var. Turp salatası hazırlamak için turp, göbek marul, yeşil soğan ve taze soğan kullanabilirsiniz. Turp salatasının sosu için zeytinyağı, limon suyu, tuz ve nar ekşisi kullanabilirsiniz. Turp salatasında tercihen, maydanoz veya dereotu da kullanabilirsiniz. Turp salatası, ülkemizde daha çok kırmızı turp salatası şeklinde tüketilmekte. Kırmızı turpa oranla siyah ve beyaz turpun lezzeti biraz daha düşüktür. Siyah turp salatası birçok kişi tarafından genellikle ekşi ve acı bulunur. Bununla birlikte, siyah turp ve beyaz turp, çeşitli açılardan kırmızı turpa oranla daha faydalıdır. Özellikle siyah turp, güçlü bir detoksifikatördür ve toksin atımına büyük katkı sağlar. Böbrekleri temizleyerek idrara çıkmayı kolaylaştırır, böbrek iltihaplarını azaltır, vücuttaki bilirubin düzeyini sabitler.

Turp salatasının lezzetini arttırmak için içine bir miktar tahin katabilirsiniz. Tahinli turp salatası, yaz salataları içinde farklı bir lezzet sunar. Turp salatasına bir miktar havuç ekleyerek havuç turp salatası da yapabilirsiniz. En sağlıklı yaz salataları içinde turp salatasını dilimler şeklinde yapabileceğiniz gibi, rendelenmiş turp salatası şeklinde de yapabilirsiniz. Turp yaprağı salatası ise daha farklı bir lezzet deneyimlemenizi sağlar. Mor turp salatası için kırmızı lahana iyi bir bileşendir. Kırmızı lahana ve turp salatası ile mide ve bağırsak sağlığınızı güçlendirebilirsiniz. Turpla yapılan salatalar arasında fındık turp salatası ise kuruyemişli salatalar arasında güzel bir alternatif olabilir.

Mısırlı Marul Salatası

En sağlıklı yaz salataları listemizin sekizinci sırasında, mısırlı marul salatası var. Mısırlı marul salatasını mısır, göbek marul, zeytinyağı, limon ve tuz kullanarak hazırlayabilirsiniz. Tercihen, kırmızı biber ve turşu da kullanabilirsiniz. Mısırla yapılan salatalar için tercihiniz öncelikle taze haşlanmış mısırdan yana olmalı. Bunu bulamadığınız durumlarda konserve mısır kullanabilirsiniz. Turşulu mısırlı salata, probiyotik bakımından zengin bir kaynaktır. Fakat turşunun ev turşusu olmasını tercih etmelisiniz. Ve tabii, mısırlı marul salatasında turşu kullanacaksanız, ilave tuz kullanmaktan kaçınmalısınız. Salatanızda sos olarak turşu suyu kullanacaksanız, ilave tuz eklemenize gerek yok.

Mısır salatasına mayonez farklı bir lezzet kazandırmakta. Mayonezli mısır salatası, marul yaprağında da servis edilebilmekte. Mısırlı mevsim salatası, mevsim sebzelerinden oluşan bir salata türüdür. Mısırlı marul salatanıza isterseniz közlenmiş kırmızı biber ekleyerek mısırlı kırmızı biber salatası yapabilirsiniz. En sağlıklı yaz salataları içinde mısırlı marul salatası, yeşil zeytinle de süslenebilir. Yeşil zeytin mısır salatası, haşlanmış mısır salatası türleri içinde omega-3 bakımından daha iyi bir kaynaktır. Mısır salatası için süt mısır iyi bir seçimdir. Süt mısır salatası, diğer mısır salatası türleri içinde daha lezzetli bir salata türüdür. Konserve mısır salatası ise mısır ile yapılan salatalar içinde hemen her mevsim tüketilmekte. Mısırlı diyet salata yapmak içinse mayonez kullanmamalısınız. Mayonezli salata çeşitlerinin kalori miktarı yüksektir.

Kuşkonmaz Salatası

En sağlıklı yaz salataları listemizin dokuzuncu sırasında, kuşkonmaz salatası var. Kuşkonmaz salatası yapmak için kuşkonmaz, çeri domates, tercihen beyaz peynir, haşlanmış yumurta ve ceviz kullanabilirsiniz. Kuşkonmaz salatasının sosu için hardal, bal, sirke ve sarımsak kullanabilirsiniz. Konserve kuşkonmaz salatası hazırlayacaksanız, konservenin son tüketim tarihine mutlaka dikkat etmelisiniz. Ve tabii, sirke ve sarımsak kullanırken de dikkatli olmalısınız. Konserve ürünlere ekleyeceğiniz sirke ve sarımsak miktarı, çeşitli hazımsızlık sorunlarına yol açabilir. Kuşkonmaz salatası için tercihiniz öncelikle taze kuşkonmazdan yana olmalı. Salata için 4-5 dal taze kuşkonmaz kullanmanız yeterli.

Yeşil kuşkonmaz bitkisi, sindirim sistemini güçlendirmenin yanı sıra bağırsak iltihaplarının ilerlemesini yavaşlatmak gibi bir etkiye sahip. Kuşkonmaz salatası tarifi de yine, yapımı en kolay salata tarifleri arasında yer almakta. Kuşkonmaz bitkisi salata şeklinde tüketildiğinde, daha yüksek bir besin değerine sahiptir. En sağlıklı yaz salataları içinde kuşkonmaz salatası için daha çok yeşil kuşkonmaz tercih edilse de beyaz kuşkonmaz veya mor kuşkonmaz da damak zevkine göre tercih edilebilir. Kuşkonmaz kökü ve kuşkonmaz otu, yaz aylarında ter atmaya yardımcı olur ve cildin nem dengesini korumasına katkı sağlar.

Pancar Salatası

En sağlıklı yaz salataları listemizin onuncu sırasında, pancar salatası var. Ülkemizde pancar daha çok turşu şeklinde tüketilse de pancar yemeği ve pancar salatası da özellikle yaz sofralarında yer bulmakta. Pancar salatası hazırlamak için sadece pancar, zeytinyağı, limon suyu, tuz ve karabiber kullanabilirsiniz. Tercihen beyaz peynir, maydanoz ve sarımsak da kullanabilirsiniz. Pancar salatası hazırlamak için pancarları fırında 45 dakika kadar pişirebilirsiniz. Pancarlar piştikten sonra küp küp doğrayarak pancar salatasını hazırlayabilirsiniz.

Pancar salatası için ülkemizde çiğ pancar da tercih edilebilmekte. Eğer çiğ pancar salatası hazırlayacaksanız, pancarları daha küçük şekilde doğramaya dikkat etmelisiniz. Kırmızı pancar salatası da tarifi oldukça kolay olduğu için yaz sofralarında kolayca yer bulabilmekte. Kırmızı pancar yemeği karşısında iyi bir alternatif olan pancar salatası veya pancarlı salata çeşitleri, pancardan yararlanmada farklı bir lezzet deneyimi sunmakta. En sağlıklı yaz salataları içinde pancar salatanıza bir miktar bulgur ekleyerek pancarlı bulgur salatası da yapabilirsiniz. Ayrıca havuç da pancar salatasında tercih edilen sebzelerden biridir. Havuçlu pancar salatası A vitamini bakımından daha zengindir. Cevizli pancar salatası ise omega-3 bakımından iyi bir kaynaktır.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir