Ofisinizdeki engelleri kaldırın!

Dünya genelinde 1 milyardan fazla engelli var ve bu insanlar, karşılaştıkları engellerden dolayı ciddi zorluklar yaşamakta. Başka deyişle engelli olmak, aslında kişilere ilişkin bir kısıtlılık durumunu anlatmaktan çok, onlara konulan ya da ilgisiz kalınan engellerle ilgili bir durum. Ülkemizde çalışma hayatını düzenleyen yasa ve mevzuatlara göre aynı il sınırları içerisinde 50 ve üzerinde işçi çalıştıran işverenler, mevcut çalışanların yüzde 3’ü kadar engelli personel çalıştırmakla ve işyerinde onlar için gerekli düzenlemeleri yapmakla yükümlü. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, engelsiz ofisler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Engelsiz Ofisler İçin Alınması Gereken Önlemler

İşyerlerinde çalışanların maruz kalabileceği riskler yapılan işin niteliği ve çalışanların içinde bulunduğu koşullarla yakından ilişkilidir. Buna bağlı olarak bir işyerinde engelli çalışanlar, diğer çalışanlarla aynı risklere maruz kalabileceği gibi, kendi fiziksel durumlarına göre daha farklı risklere de maruz kalabilir. Dolayısıyla, engelli çalışana sahip işyerlerinde engelliler için risk analizlerinin yapılması ve bu konuda İSG uzmanlarından destek alınması gerekir. Engelsiz ofisler hakkında bizim burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca genel tavsiye niteliğinde olup engelliler için daha iyi çalışma alanları oluşturulmasına katkı sağlama amacındadır. Ofisinizde engelli çalıştırma yükümlülüğünüz varsa, konuya ilişkin en doğru bilgileri ve yasal yükümlülüklerinizi İSG uzmanınızdan alabilirsiniz.

Merdivenler

Engelli derecesi ne olursa olsun tüm engelliler, merdiven konusunda ciddi sorunlar yaşamakta. Nitekim, çalışma gücünün yüzde 80’inden fazlasını kaybeden birinci derece engelliler bu sorunu en fazla yaşayan gruptur. Çalışma gücünün yüzde 60’ını kaybeden ikinci derece engelliler ve yüzde 40’ını kaybeden üçüncü derece engelliler de merdiven çıkarken çeşitli sorunlarla karşılaşmakta. Ofisinizde görme engelli veya tekerlekli sandalye kullanan çalışanlar varsa, engelsiz ofisler için en önemli konuların başında gelen merdiven sorununu çözmeli, özellikle hareket kısıtı bulunan ortopedik engellilerin rahatça kullanabileceği rampalar oluşturmalısınız.

Engellilerin merdiven sorununu çözmek adına çoğu zaman rampa oluşturmak yerine asansörlere yönlendirme yapılmakta. Ne var ki, asansöre ulaşım için eğer merdiven kullanmak gerekiyorsa bu sorun çözülmüş sayılmaz. Üstelik, ofiste deprem veya yangın gibi acil durumlarda asansör kullanımı mümkün olmayacağı için engellilerin tahliyesi ciddi bir sorun haline gelebilir. Bu nedenle, engelsiz ofisler için yalnızca asansörle yetinmemeli, acil durumları da düşünerek rampa yapımını gerçekleştirmelisiniz. Bina giriş ve çıkışlarınızda geniş kapı geçişleri sağlamalı, kapıların kolay açılıp kapanabilmesi için gerekli önlemleri almalısınız.

Ofis Araç ve Gereçleri

Ofis araç ve gereçleri, ofiste yaptığımız işin niteliğini doğrudan etkileyen en önemli konular arasında yer alıyor. Ofiste çalışırken kullandığımız masa, sandalye, koltuk, bilgisayar ve masaüstü gereçler yaptığımız işin yanı sıra verimlilik düzeyimizi de etkilemekte. Vücut yapımıza uygun olmayan araçlar kullandığımızda çeşitli fiziksel sorunlar yaşarız ve verimlilik düzeyimiz düşer. Aynı şekilde, engelli çalışanların vücut yapılarına uygun olmayan araçlar, onların da verimlilik düzeyini düşürür ve üstelik, daha büyük sorunlar yaşamalarına yol açabilir.

Engelsiz ofisler, çalışanların vücut yapılarına uygun ofis araç ve gereçleri ile donatılmış ofislerdir ve bu sayede yüksek bir verimlilik düzeyine sahiptir. Ofisinizde engelli çalışanların ihtiyaç duyacağı araç ve gereçlere kolay ulaşabilmelerini sağlamalı, masa ve dolap yüksekliğini onlara uygun şekilde ayarlamalısınız. Bilgisayar üzerinden çalışmalarını rahatça sürdürmeleri için özel olarak tasarlanmış Braille klavyeler temin etmeli, ihtiyaç halinde metin okutucu yazılımları kullanmalarını sağlamalısınız.

Tuvaletler

Ofisinizde engelli çalıştırma yükümlülüğünüz varsa, çalıştırdığınız engellinin tuvalet ihtiyacını karşılaması için gerekli düzenlemeleri mutlaka yapmalısınız. Bu yükümlülüğün yerine getirilmesi için engelli çalışanlar için özel bir kabin oluşturabilir, kabin içinde gerekli malzemelerin bulundurulmasını sağlayabilirsiniz. Kabinin diğer çalışanlar tarafından kullanılmaması konusunda da özel bir farkındalık yaratmalısınız.

Ortak Alanlar

Ortak alanlar da yine, engelli çalışanların çeşitli sorunlar yaşamasına yol açabilmekte. Ortak alanlarda mazgallar, açıkta bulunan kablolar, yüksek eşikler, ulaşılması güç kapı veya pencere kolları engellilerin hayatını zorlaştırmakta. Engelsiz ofisler için ortak alanlarda mazgal genişliğine dikkat etmeli, tekerlekli sandalye veya koltuk değneğinin mazgal boşluğuna sıkışmasını önlemelisiniz. Elektrik, telefon veya görüntü kabloları için gerekli önlemleri almalı, kabloların belli bir kanal içinde olmasını sağlamalısınız. Dışarıya sarkan kablolar yalnızca engelliler için değil, tüm çalışanlar için risk yaratır. Ve bu risklerden en çok engelliler etkilenir. Ortak alanlara giriş çıkışlarda yüksek eşikler bulunmamalı, kapı ve pencere kollarına kolay erişim sağlanmalı.

Engelsiz ofisler içinde ayrıca duyma engelliler için, oturdukları yerden rahatlıkla görülebilen flaş ışıklı uyarı sistemleri, Led levhalar, yönlendirme panoları ve güvenlik işaretleri değerlendirilebilir. Görme engelliler için, ofiste girilmesi riskli bölümler için bariyerler oluşturulabilir, asansörlerin bulunabilmesi ve kullanılabilmesi için dokunsal kat numaralarından yararlanılabilir. Deprem ve yangın gibi acil durumlarda engellilerin tahliyesinden sorumlu “safety buddyler” (güvenli çalışma arkadaşları) görevlendirilebilir.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir