Enrique Lores’in Başarı Hikayesi

24 yaşında HP ailesine stajyer mühendis olarak katılan Enrique Lores, HP‘de farklı kademelerde 30 yıl görev yaptıktan sonra Kasım 2019’da HP Inc.‘in CEO’luğuna atandı. 2000’li yıllarda aşırı büyüme sonucu yönetilemez hale gelen HP‘nin 2015 yılında HP Inc. ve Hewlett Packard Enterprise olarak ikiye bölünmesinde kilit bir rol üstlenen Enrique Lores, HP‘nin İT yatırımları ile donanım ve bilişim alanlarındaki Ar-Ge süreçlerini Hewlett Packard Enterprise‘a bırakarak üretim ve satış faaliyetlerini kontrolü altına aldı. HP‘nin küresel pazar gücünü koruması için çok önemli bir stratejiyi hayata geçiren Enrique Lores, HP‘de edindiği 30 yıllık deneyimle HP Inc.‘i başarıyla yönetmeye devam ediyor. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Enrique Lores‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Kısaca Enrique Lores

Enrique Lores, 1 Kasım 1965 yılında İspanya’nın başkenti Madrid’de dünyaya geldi. Valensiya’da bulunan Politeknik Üniversitesi‘nde elektrik mühendisliği eğitimi aldıktan sonra, yüksek lisansını Barselona’daki ESADE Business School‘da tamamladı. 24 yaşına geldiğinde, HP ailesine stajyer mühendis olarak katıldı.

1980’li yıllarda HP, artan ürün çeşitliliği ve geliştirdiği inovatif çözümler sayesinde dünya pazarında önemli bir konuma yükselmişti. 1980 yılında ilk mikroişlemci geliştirme sistemi HP 64000 ve ilk ticari lazer yazıcı HP 2680 A‘yı piyasaya sunan şirket, 1 yıl sonra ilk renkli grafik masaüstü bilgisayar HP 9845 C‘nin lansmanını yaptı. 1984 yılından itibaren mürekkep püskürtmeli yazıcılar ve lazer yazıcılar ile tarayıcılara yöneldi. 1985 yılında kurulan China Hewlett Packard ile Çin’e açılan şirket, bilgi teknolojileri alanında yaptığı yatırımları baskı sistemleri, sayısal görüntüleme çeşitleri ve bilgisayar donanımlarıyla zenginleştirdi. Yazılım alanında yaptığı yatırımlarla müşteri portföyünü genişletti, dünya çapında pek çok ülkede ulusal güvenlik altyapılarına yazılım desteği sundu.

1980’lerin sonlarında HP, Sony ve Yokogawa Electric gibi Japon pazarında önemli bir paya sahip teknoloji şirketleriyle ortaklıklar kurmaya başladı. Ne var ki, Uzakdoğu pazarındaki bu büyüme, HP‘nin yönetilmesini giderek zorlaştırmaktaydı. 1989 yılında genç bir stajyer mühendis olarak HP ailesine katılan Enrique Lores, HP‘nin 1990’lı yıllarda büyüme vizyonunun son tüketicilerin ihtiyaç duyduğu elektronik cihazların üretimine dayanması gerektiğini düşünüyordu. Dahası, HP‘nin hızlı büyüme sürecinin kontrol altında tutulması gerektiğine inanıyordu. Bilgi teknolojileri alanında kazanılan deneyimlerin görüntüleme ve baskı teknolojilerinde de kullanılması gerektiğini düşünüyor, müşteri destek hizmetlerinin ihmal edilmemesi gerektiğini savunuyordu. Bu düşünceleri yönetimin dikkatini çekince, 1990’lı yıllarda HP‘nin bilgisayar, baskı ve görüntüleme teknolojileri birimlerinde yönetici pozisyonuna yükseldi.

Enrique Lores ve HP

HP içinde Enrique Lores‘in yıldızının parlaması, 2000’li yıllarda başladı. Yönetici pozisyonunda bulunduğu birimlerde üzerine aldığı sorumlulukları başarıyla yerine getiren Lores, HP‘nin dünya geneline yayılan farklı birimleri arasında etkin bir koordinasyon sağladı. Bu başarı sayesinde HP‘nin ticari bilgisayar işletmesinin genel müdürlüğünü üstlendi, müşteri destek hizmetleri biriminden sorumlu kıdemli başkan yardımcılığına kadar yükseldi. Bu görevleri sırasında Lores, HP‘nin iş yönetim süreçlerinin ne kadar karmaşık hale geldiğini görüyor, yönetim kurulunu iş süreçlerini basitleştirmek konusunda yönlendiriyordu.

2000’li yıllarda HP, kısa aralıklarla görev yapan birçok CEO tarafından yönetilmekte ve göreli olarak istikrarsız bir görünüm vermekteydi. Şirketin büyüme stratejisi farklı ekipler tarafından hazırlanıyor, farklı yönetimler tarafından uygulanmaya çalışılıyordu. İş operasyonlarının kapsamlı analizinden uzak bir şekilde geliştirilen bu stratejiler içinde çalışma modelleri her geçen gün daha karmaşık hale geliyordu. Örneğin, püskürtmeli yazıcılar grubunda geliştirilen bir çalışma modeli henüz sonuç vermeden iptal ediliyor, bunun yerine lazer yazıcılar için yeni bir model geliştiriliyordu.

Çalışma modelleri arasında büyük bir karmaşanın yaşandığı bu dönemde Enrique Lores, şirketin büyüme stratejisinin dijital ürünlere odaklanması gerektiğini düşündü. Yeni çalışma modelleri geliştirmektense şirketin maliyet yapısının iyileştirilmesi ise HP için hayati bir öneme sahipti. Bu konuda kesin başarı elde etmenin yolu ise HP‘nin Ar-Ge ve inovasyon birimleri ile satış ve pazarlama birimlerinin ayrıştırılması ve iki farklı şirkete bölünmesiydi. Bu bölünme sayesinde HP, çalışma modelleri karmaşasından kaynaklanan kaynak israfını önleyebilir ve maliyet yapısını iyileştirebilirdi.

HP’nin Bölünmesi Sürecinde Enrique Lores

2015 yılı, HP tarihi ve Enrique Lores‘in kariyerinde çok önemli bir dönüm noktası oldu. Uzun süredir ikiye bölünmesi konuşulan HP‘nin bölünmesi için Ayırma Yönetim Ofisi kuruldu ve başına Enrique Lores getirildi. Ofisin temel görevi, HP‘nin İT yatırımları, donanım ve bilişim alanlarındaki Ar-Ge süreçlerinin Hewlett Packard Enterprise; üretim ve satış faaliyetlerinin ise HP Inc. tarafından yönetilmesini sağlamaktı. Lores‘e göre bu bölünme sayesinde HP Inc., çalışma modellerini ve organizasyon yapısını basitleştirecekti. Hewlett Packard Enterprise ise üretim ve satış organizasyonunun dışında kalıp Ar-Ge ve inovasyona yönelecek, yeni yatırımlar için kaynak bulacaktı.

HP‘nin bölünme süreci, Enrique Lores‘in yönetimi sayesinde başarıyla tamamlandı. Üstelik, bu bölünme sayesinde her iki şirket de kendilerinden beklenenden daha iyi bir performans gösterdi. Öyle ki, 2018 yılında HP‘nin yıllık cirosu 20 milyar doları aştı. Bilgi teknolojileri alanındaki gücünü pekiştirmek için HP, kendi ekosistemini geliştirmeye öteden beri büyük önem veriyordu. Enrique Lores‘in öncülüğünde, dünyaca ünlü teknoloji şirketi Samsung‘un yazıcı birimi satın alındı ve bu ekosistemin yazıcı ayağı daha da güçlendirildi. Kasım 2019’da Enrique Lores, HP Inc.‘in CEO’su Dion Weisler‘ın sağlık sorunları nedeniyle istifa etmesiyle boşalan CEO’luk görevine atandı.

Ofis dostu HP ürünleri Ofix.com’da!

Enrique Lores‘in başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği HP ürünleri içinde ilk üçte yer alan ürünleri kısaca tanıtacağız. OfixPlus kurumsal müşteri platformumuzda kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

HP 650 CZ101AE Siyah Kartuş

Listemizin ilk sırasında, HP 650 CZ101AE siyah kartuş var. Mürekkep kapasitesi 13 ml olan bu ürünlerle yaklaşık 360 sayfa çıktı alabilirsiniz. 113 x 37 x 115 mm ölçüsündeki bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

HP 652 F6V25AE Siyah Mürekkep Kartuş

Listemizin ikinci sırasında, HP 652 F6V25AE siyah mürekkep kartuş var. Bir diğer ofis dostu kartuş olan bu ürünlerin de baskı kapasitesi yaklaşık 360 sayfa. Aynı boyuttaki bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

HP 951XL CN047AE Kırmızı Mürekkep Kartuş

Listemizin üçüncü sırasında, HP 951XL CN047AE kırmızı mürekkep kartuş var. Mürekkep kapasitesi 17 ml olan bu ürünlerle yaklaşık 1500 sayfa çıktı alabilirsiniz. 114 x 126 x 25 mm ölçüsündeki bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer HP ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir