Erkekler İçin Cilt Bakımı Önerileri

Güzel bir cilde sahip olmak yalnızca kadınlar için değil, aynı zamanda erkekler için de önemli bir konu. Hem özel hayatta, hem de iş hayatında karşı taraf üzerinde daha olumlu bir imaj yaratabilmek için cilt bakımına dikkat etmek gerekir. Kadınlara oranla erkeklerin cilt bakımı konusuna yeterince özen gösterdiğini söylemek güç. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, erkekler için cilt bakımı önerileri paylaşacağız.

Cildinizi iyi tanımalısınız.

Cilt türleri genel olarak kuru cilt, normal cilt, yağlı cilt ve karma cilt olmak üzere dört başlık altında incelenmekte. Bunlar içinde kuru ciltler, yağ salgısı normalin altında olan ciltlerdir. Bu ciltlerde nem oranı düşüktür, gözenekler daha küçüktür ve cildin görünümü daha mattır. Kuru ciltlerde kırışıklık daha kolay oluşur, özellikle de yanak bölgelerinde yoğunlaşır. Normal ciltler, yağ salgısı ve gözenek genişliği normal düzeyde olan ciltlerdir. Bu ciltlerde sıcak havalarda yağ miktarı, soğuk havalarda ise cilt kuruluğu artar. Yağlı ciltler, normalin üzerinde bir yağ salgısına ve dolu gözeneklere sahip ciltlerdir. Ciltte biriken yağ nedeniyle cildin görüntüsü parlaktır. Karma ciltler ise alın, burun, yanak çevresi ve çene kısmından oluşan T bölgesinin yağlı olduğu ciltlerdir. Bu ciltlerde diğer bölgeler kurudur.

Bununla birlikte, erkeklerin ciltleri kadınların ciltlerine göre daha farklı özelliklere sahiptir ve cilt bakımı konusunda daha dikkatli davranmayı gerektirir. Her şeyden önce erkek cildi, kadın cildinden daha kalındır ve hormonal yapısı nedeniyle daha fazla yağ üretir. Erkek cildinin ürettiği fazla yağ, kadın cildine oranla daha fazla temizlik ve bakıma ihtiyaç duymasına neden olur. Her gün tıraş olan ve cilt bakımına dikkat eden erkeklerin ciltleri daha canlı ve sağlıklı görünür. Cilt bakımındaki en küçük bir ihmal ise cildin yağ miktarını arttırıp nem dengesini bozar ve cilt sağlığını tehdit eder. Erkekler için cilt bakımı önerilerimizi yerine getirmeden önce cildinizi iyi tanımalı, cilt türünüzü ve cildinizin niteliklerini iyi bilmelisiniz.

Cildinizi temiz tutmalısınız.

Cilt bakımının temel kuralı cilt temizliğidir ve cilt temizliği, farklı cilt türlerine göre farklı şekilde yapılır. Eğer kuru bir cilde sahipseniz, cildinizi hassas bir temizleyiciyle yıkadıktan sonra cilt türünüze uygun bir nemlendirici ve bakım kremi kullanmalısınız. Normal cilde sahipseniz, sıcak havalarda cildinizdeki yağ miktarı artacağı için yağlı ciltlerin temizliğinde kullanılan ürünleri tercih edebilirsiniz. Soğuk havalarda ise cildinizde kuruluk artacağı için kuru ciltlerin temizliğinde kullanılan ürünleri tercih edebilirsiniz. Yağlı ve karma ciltlerin temizliğinde, gözeneklerin temizlenmesi çok önemlidir. Bu ciltlerde gözenekler dolu olduğu için kir artıklarının tümüyle temizlenmesi için mutlaka tonik kullanmak gerekir. Erkekler için cilt bakımı önerilerimiz içinde cilt temizliğine dikkat ederseniz, cildiniz nefes alır, daha canlı ve sağlıklı görünür.

Sabun değil, cilt türünüze uygun temizleyiciler kullanmalısınız.

Cilt türünüz ne olursa olsun, cilt temizliği için sabun bileşenleri içermeyen losyonları ilk sırada değerlendirebilirsiniz. Temizlik için sert sabunlar veya pH değeri yüksek dermokozmetik ürünler kullanırsanız, cilt kuruluğundan kızarıklık ve kaşıntıya kadar birçok cilt sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Temizlik için sabun yerine tonik kullanmayı tercih ediyorsanız, alkol içermeyen tonikleri tercih etmelisiniz. Çünkü alkol içeren tonikler, özellikle de kuru ciltlerde koruyucu tabakanın zarar görmesine yol açar ve cilt kuruluğunu arttırır. Bu gibi durumlarda cildinizde kaşıntı veya iltihaplar oluşabilir, cildiniz pul pul dökülmeye başlayabilir.

Cildinizin nem dengesini korumalısınız.

Erkek cildi kadın cildine göre daha yağlı olduğu için erkek cildinde nem dengesini sağlamak daha zordur. Bu konuda yapılan hataların başında su bazlı değil, yağ bazlı nemlendiriciler kullanmak geliyor. Oysa cilt zaten gereğinden fazla yağlandığı için nemlendiriciden gelen yağ parçacıkları gözeneklerin kapanmasına yol açabiliyor. Bu nedenle, kuru bir cilde sahip olsanız bile nemlendiricinizin yağ bazlı değil, su bazlı olmasını tercih etmelisiniz. Ve tabii, nemlendiricinizi tıraştan hemen sonra veya dışarıya çıkmadan önce değil, yatmadan önce uygulamanız daha etkin sonuçlar verecektir. Göz çevreniz içinse özel serum ampul gibi hafif formdaki dermokozmetik ürünleri tercih edebilirsiniz.

Tıraş sonrası tahrişlere dikkat etmelisiniz.

Erkek cildinde oluşan sorunlar içinde tıraş sonrası tahrişlerin payı büyük. Her ne kadar tıraşla birlikte erkeklerin cildi temizlense ve tıraşın cilt üzerinde peeling etkisi olsa da tıraş sonrası tahrişler nedeniyle cildin gördüğü zararlar artabiliyor. Erkek cildinde tıraş nedeniyle artan hassasiyet, cilt türüne uygun bir bakım ürünü kullanılmadığında cildin daha fazla zarar görmesine yol açabiliyor. Eğer her gün tıraş oluyorsanız, cildinizde artan hassasiyeti mutlaka kontrol altına almalı, bakım ürünleri kullanmak için cildinizde kızarıklık veya kaşıntı oluşmasını beklememelisiniz.

Tıkanmış gözenekleri açmak için tıraş sabunu veya köpüğü değil, yüz temizleyicileri kullanmalısınız. Cildinizin nem dengesini korumak için kullandığınız ürünleri ıslak cilde uygulamamalı, tıraştan sonra cildinizi kağıt havlu ile iyice kuruladıktan sonra bu ürünleri uygulamalısınız. Islak cilt üzerine uygulanan ürünler kaşıntı ve kızarıklığı arttırır. Özellikle de yağlı ciltlerde ıslak kalan yüzeylere yapılan uygulamalar nedeniyle pek çok cilt rahatsızlığı kolay ve hızlı bir şekilde gelişebilmekte. Yüzünüzü yıkadıktan sonra su kalıntılarından tümüyle kurtulmak için kağıt havlu ya da temizleme pamuğu kullanabilirsiniz.

Cildinizi güneşe karşı korumalısınız.

Yaz aylarıyla birlikte cildin maruz kaldığı güneş ışığı miktarı artıyor. Cildi ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için mutlaka koruyucu krem kullanmak gerek. Hatta mümkünse, dışarıda geçirdiğiniz zaman dilimlerinde şapka ve gözlük gibi aksesuarlardan da yararlanabilirsiniz. Gün içinde maruz kalınan yoğun güneş ışığı, cilt kuruluğunun yanı sıra kırışıklıkların da artmasına yol açıyor ve başta cilt kanseri olmak üzere çeşitli sağlık risklerini beraberinde getiriyor.

Koruyucu kreminizi seçerken, koruma faktörü ve yapısına dikkat etmelisiniz. Açık tenliler için 50 spf gibi yüksek koruma faktörlü ürünler daha uygundur. Koyu tenliler daha düşük koruma faktörlü ürünleri tercih edebilir. Yağlı bir cilde sahipseniz, yağsız bir koruyucu krem kullanmalı; kuru bir cilde sahipseniz, nemlendirme oranı yüksek bir koruyucu tercih etmelisiniz. Koruyucu kreminizi dışarıya çıkmadan en az yarım saat önce sürmeli, güneşin altında uzun süre bulunmanız gerekiyorsa kreminizi 2 saatte bir tekrar kullanmalısınız. Eğer tatile çıkacaksanız, yanınıza mutlaka koruyucu kremlerinizi de almalısınız.

Sağlıklı beslenmeli ve bol su içmelisiniz.

Sağlıklı beslenmek ve bol su içmek, cildin doğal ve sağlıklı görünmesine büyük katkı sağlıyor. Günlük olarak almanız gereken vitaminleri, mineralleri, antioksidanları ve diğer besleyici maddeleri alırsanız, doğal ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Karbonhidrat ağırlıklı besleniyorsanız, cildinizde aşırı yağlanmayı önlemek için beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenizde yarar var. Günlük beslenme programınız içinde A, C ve E vitaminlerine daha fazla yer verirseniz cildiniz, özellikle tıraş sonrası oluşan tahrişlerle daha kolay mücadele edebilir. Günde ortalama 1.500 kalorilik bir beslenme programınız varsa, tüketeceğiniz su miktarı 1.5 litreden az olmamalı.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

 1. Çamaşırcım Shop

  Erkek cildi için ilginç bir şey de ben önereyim, kese… Bildiğiniz keseyi cildinize yapın, eğer geçmişten kalan akne, sivilce gibi şeyler varsa yüze kese yapılınca onlar gidiyor ve sağlıklı parlak bir cilt geliyor. Kese için ipek yüz keselerini kullanabilirsiniz.

 2. Ahmet Akkaya

  Erkekler için sunulan çok az blog ve forum var artık, buna dair bakım tavsiyeleri de bulamıyoruz kolay kolay. Herhalde bir erkeklersoruyor.com bir de burayı buldum araştırma yaparken. Genel olarak pek çok blog ve forumun kadın ürünlerine yöneldiğini görüyorum ancak artık erkek bakım da çok büyük bir pazar, keşke sadece bu sektöre yönelik tavsiyeler içeren siteler de görsek.

  Tavsiyeler için müteşekkirim!

 3. Kadın cildi ile erkek cildi cidden çok fark ediyor. Erkek arkadaşımın da yanaklarında sürekli kırmızı ve kahve lekeler çıkıyor sebebini çözemedik bir türlü Stresli zamanlarında da sakallarını dökülüyor hemen bölgesel olarak. Erkek bakımına dair bu sayfayı bulduğuma çok sevindim çünkü cidden seçenek kısıtlı. Ama okumakla olmayacak artık. Biz bibilen.net ten randevu aldık bakalım onlar ne diyecek.

 4. Burak Karakaya

  Erkek kuaförü olarak çok değerli bilgiler okudum. Teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir