ERP nedir?

Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ve e-ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte işletmeler fiziksel, finansal ve insan kaynaklarını daha etkin ve verimli bir şekilde kullanmalarını sağlayan çözümlere ihtiyaç duyuyor. İşletmelerin tüm kaynaklarını tek bir veritabanı üzerinden yönetmelerini sağlayan ERP sistemleri, operasyon güçlerini ve müşteri memnuniyetlerini arttırmalarına büyük katkı sağlamakta. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ERP hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Kısaca ERP

İngilizce Enterprise Resource Planning ifadesinin baş harflerinden oluşan ERP, işletmelerin kaynaklarını bir araya getirerek bunların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan kurumsal kaynak planlamasıdır. ERP adı altında geliştirilen sistem ve yazılımlar, işletmelerin fiziksel, finansal ve insan kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmalarını sağlar. ERP yazılımları, işlem yapmak için bilgisayarın farklı yazılım ve donanımlarını kullanır ve farklı türden verilerin saklanabildiği bütünleşik bir veritabanı sunar. Bu sayede, birbirinden bağımsız olarak çalışabilen çeşitli uygulamaların eşgüdüm içinde çalışmasını sağlar.

E-ticaretin gelişmesiyle birlikte kullanımı her geçen gün artan ERP sistemleri, müşteri siparişlerinin tedarikinden teslimine kadar geçen tüm aşamalarda iş süreçlerinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini sağlamakta. Bu süreçler içinde yer alan ürün yönetimi, finans yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, bütçe yönetimi gibi farklı uygulamalar, işletmenin kullandığı ERP sistemi içinde kolayca ve eşgüdümle takip edilebilmekte. Bu yönüyle ERP sistemleri, işletmelerin operasyon gücünü arttırdığı gibi verimlilik düzeyini de arttırmakta ve sorun çözme becerilerini geliştirmekte.

ERP sistemlerinin faydaları nelerdir?

ERP sistemleri, işletmelere pek çok bakımdan büyük faydalar sağlıyor. Bunlar içinde özellikle maliyet tasarrufu ve verimlilik artışının ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Bu sistemler ayrıca, iş süreçlerinin takibini kolaylaştırıyor, farklı departmanlar arasında koordinasyon sağlıyor. Yönetim kademelerinde hızlı karar alma ve uygulama mekanizmalarını güçlendiriyor. Farklı pek çok veriyi bir araya getirerek kolayca analiz eden bu sistemler, insan kaynaklı hataları en aza indiriyor, sözlü iş şekillerini sayısal verilere ve raporlara dönüştürerek yönetimi objektif hale getiriyor. Ürün, bilgi ve para akışını müşteri lehine ve şirket çıkarlarına uygun şekilde koordine etmeyi sağlayan ERP sistemleri, işletmelerin kurumsal becerilerini geliştiriyor.

Eğer satış odaklı bir işiniz varsa, ya bir ürün, ya da bir hizmet satışı gerçekleştiriyorsunuz demektir. Sattığınız şey bir ürünse ve bu ürünü siz üretmeyip yalnızca satışını gerçekleştiriyorsanız, o zaman bu ürünün tedarik süreçlerini iyi bir şekilde planlayıp başarıyla yönetmeniz gerekir. İşletmenizin ERP sistemiyle kuracağınız tedarik zinciri yönetimi, satışını yapacağınız ürünlere doğru zamanda, uygun fiyatla ve mümkün olan en düşük maliyetle ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu yönüyle ERP sistemleri, ürün yönetiminin yanı sıra tedarikçiler, toptancılar, dağıtımcılar ve hatta, üreticileri de içine alan bütünleşik çözümler geliştirmenizi sağlamakta.

E-ticarette ERP sisteminin önemi nedir?

Türkiye’de e-ticaret henüz çok yeni bir sektör ve hızlı değişimlere sahne oluyor. Türkiye’de e-ticaretin henüz emekleme dönemini yaşadığını söyleyebiliriz. Fakat bu, aynı zamanda da geleceğin en önemli sektörlerinden birinin e-ticaret olacağı anlamına geliyor. E-ticaret siteleri günümüzde, satışını yaptıkları ürünleri farklı pek çok kanaldan tedarik edip daha uygun fiyatla müşterilerine sunmak için yarışıyor. Bunu yaparken hizmet kalitelerini arttırmak için de birbirleriyle kıyasıya yarışıyor. Uygun fiyat avantajı sunan ve hizmet kalitelerini yükselten siteler, bu yarışta öne çıkmayı başarıyor. Diğerleri ise bir zaman sonra piyasadan çekilmek zorunda kalıyor.

E-ticaretle ilgileniyorsanız, kullanacağınız ERP sistemiyle tedarik zinciri yönetiminde hız ve verimlilik kazanabilirsiniz. Müşterilerinize sunacağınız uygun fiyat avantajı ve hizmet kalitesini daha üst noktalara taşıyabilirsiniz. E-ticaret sitelerinde ürün yelpazesi genişledikçe, tedarik zinciri yönetiminde en önemli konu zaman yönetimi oluyor ve bu da lojistik birimini stok yönetiminde etkin ve pratik çözümler üretmeye zorluyor. Üstelik bir de pazar yerlerinde satış yapıyorsanız, müşteri portföyünüzdeki genişlemeye paralel bir şekilde pek çok ürünü stoğunuza dahil etmeniz gerekir. Çünkü stoklu ürünler, kargoya teslim süresini aşağıya çeker ve müşteri memnuniyetini arttırır.

E-ticaret siteniz büyüdükçe, ürün yelpazeniz genişler ve stok maliyetiniz artar. Bu süreçleri sağlıklı bir şekilde yönetebilmek için tüm operasyonu tek bir ERP sistemi üzerinden yönetmeniz gerekir. Aksi takdirde maliyetiniz artar, rekabet gücünüz azalır, müşteri memnuniyetiniz düşer. Türkiye’de “drop shipping” (komisyonculuk) yöntemiyle çalışan pek çok e-ticaret sitesi var. Ne var ki bu yöntem, e-ticaret sitelerinin rekabet gücünü arttırmasını engellemekte. Bu yöntemi sitenizin kuruluş aşamasında kullanarak stok maliyetinizi azaltabilirsiniz. Ancak, tüm ürünler için stoksuz satış yaparsanız, ürünleri toptan almadığınız için maliyet yükselir ve kâr oranınız düşer. Oysa, sitenizde kullanacağınız ERP sistemiyle operasyon yeteneğinizi geliştirebilir, sektörünüzde daha iyi noktalara gelebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir