Evden çalışma alanı nasıl daha konforlu hale getirilir?

Pandemi sonrası hızla değişen yeni dünya düzenine sizler de ayak uyduruyor musunuz? Koronavirüs salgınının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yayılmasıyla birlikte işletmeler, tedbir amaçlı olarak çalışanlarını evden çalışma sistemine teşvik ediyor. Aynı zamanda milyonlarca öğrenci, uzaktan eğitim sistemine hızlı bir geçiş yaptı.

Dünyada zaten var olan ancak son dönemde yaygınlaşan evden çalışma ya da uzaktan eğitim sistemi için birçok önemli kriter var. Bunlar içinde en önemlisi, kendi konfor alanında sorumluluklarını yerine getirme olarak görünüyor. Evden çalışmanın en büyük getirisi konfor ve rahat bir ortam olsa da kendi içerisinde bazı zorlukları bulunuyor. Evde kalınan süre boyunca yapılan her işte planlı ve disiplinli olmak gerektiği gibi, rahat çalışabilmek için de bazı püf noktaları var. Ofix Blog’da bu haftaki yazımda hem öğrenciler hem de beyaz yakalılar için evden çalışma alanının nasıl daha konforlu hale getirileceğine dair bazı öneriler hazırladım.

Kendinize özen göstermelisiniz.

Öncelikle kıyafetleriniz konusunda dikkatli olun. Evden çalışmak kişiye rahatlık sağlasa da tercih edilen çok rahat bir kıyafet verimliliği düşürebilir. Bu nedenle rahat kıyafetlerden kaçınmalısınız. Her gün ofis ortamında çalışıyor gibi kendinize özen göstermelisiniz. Mümkünse iş hayatınızda olduğu gibi aynı saatte çalışmaya başlayabilirsiniz. Ve tabii kahvaltı, öğle yemeği, kahve molası vb. günlük rutinlerinizi aksatmamalısınız.

Özel çalışma alanı oluşturmalısınız.

Evde çalışırken mutlaka kendinize ait bir çalışma masası kullanmalısınız. Yatakta, koltukta, televizyon karşısında çalışmamalısınız. Mümkünse çalışma masanızın duvara dönük olmasını tercih edebilirsiniz. Çalışacağınız alanın yeterince ışık almasını sağlamalısınız. Masa konumu, sandalye ve koltuk yüksekliği ile bilgisayar uzaklığı vücut yapınıza uygun olmalı. Boyun, bel ve göz ağrısı gibi şikayetler yaşamamak için ergonomiye dikkat etmelisiniz. Çalışma esnasında yanınızda kalem, not defteri vb. kırtasiye ürünleri bulunmasında yarar var.

Yapılacaklar listesi hazırlamalısınız.

İşlerinizi sıraya dizmek her zaman vakit kazandırır ve verimli çalışmanıza olanak sağlar. Bu nedenle güne başlarken yapılacaklar listenizi hazırlamayı unutmayın. Listenizi hazırlarken, yapılacak işleri önem derecesine göre sıralamalısınız. Son olarak listeyi kontrol etmeli ve sıkı bir şekilde uygulamalısınız. Gün sonunda listenize baktığınızda, ne derece verimli çalıştığınızı değerlendirebilirsiniz.

Ev hayatından uzaklaşmalısınız.

Çalışma saatleri içerisinde ev ritüellerinizi askıya almalısınız. Bu saatlerde televizyonu açmamalısınız, onun yerine müzik dinleyebilirsiniz. Evdeki zamanınızı küçük dokunuşlar yaparak değiştirebilirsiniz (bahar yeniliği, yenilenen eşyalar gibi). Böylelikle evinizin konforunu ve iç huzurunu bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Ayrıca birlikte yaşadığınız aileniz ya da ev arkadaşlarınızın, evden çalıştığınızın bilincinde olmalarını sağlamak için gereken adımları atmalısınız.

Mola vermeyi unutmamalısınız.

Evden konforlu çalışmanın bir diğer püf noktası da molalar. Mola vermeyi unutmamalısınız. Üretkenliği artırmaya yardımcı olmak için molalarınızı etkin bir şekilde planlamalısınız. Oturduğunuz yerden ara sıra kalkarak birkaç esneme hareketi yapmalısınız. Mola esnasında bulunduğunuz odayı havalandırmalısınız. Molalarda kendinize çay veya kahve hazırlayıp çalışmaya daha sonra devam edebilirsiniz.

Çalışma odanız artık eviniz değil ofisiniz!

Evet, bu adımları başarıyla uygulayabildiğiniz takdirde evde çalışma ortamınızı daha verimli ve konforlu hale getirebilirsiniz. Bu sayede çalışma odanız artık evinizin bir parçası olmaktan çıkıp ofisiniz haline gelebilir. Her şey sizin elinizde!

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir