Fazla ıslak mendil kullanmanın zararları nelerdir?

Merhaba sevgili okurlarım! Bu haftaki blogumda herkesin dikkat etmesi gereken çok önemli bir konuyu ele alacağım. Hayatımızın hemen her alanında ıslak mendillere şu ya da bu nedenle ihtiyaç duyuyoruz. Koronavirüs salgınıyla birlikte malumunuz, talebi artan ürünler listesinde ıslak mendiller üst sıralarda yerini aldı. Gerek evde olsun, gerek ofiste veya ofis dışı alanlarda suya ve sabuna erişemediğimiz durumlarda ıslak mendiller temizlik ve hijyen ihtiyacımızı karşılıyor. Birçoğumuzun çantasında, çekmecesinde veya masasının üzerinde ıslak mendiller var. Bebekli ailelerde bebek ıslak mendil ürünleri en önemli gider kalemlerinden biri konumunda. Özellikle bebek temizliği söz konusu olduğunda ıslak mendiller ve ıslak havlu çeşitleri ebeveynlerin çok işine yarıyor. Peki, hiç düşündünüz mü bu ürünler acaba cilde zarar veriyor mu? Siz düşünmemiş olabilirsiniz, ama bunu düşünen çok insan var. Ve bu konuda yapılmış pek çok bilimsel inceleme mevcut. Bu haftaki blogumda sizlerle, fazla ıslak mendil kullanmanın zararları hakkında önemli birkaç noktayı paylaşacağım. 

Islak mendil kullanmak zararlı mıdır?

Öncelikle belki birçoğunuzun zihnini meşgul eden bir noktadan başlayayım. Islak mendil kullanmak zararlı mıdır? Sevgili arkadaşlar, eğer herhangi bir ürünün doğrudan kendisinden kaynaklı nedenlerden ötürü zararlı olduğu ilgili makamlar tarafından tespit edilirse bu ürünün satışı, dağıtımı, reklamı ve diğer hususlar emin olun kesin şekilde yasaklanır. Bu konuda mesela Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın belirli aralıklarla yayınladığı yasaklı ürünler listesi önemli bir kaynaktır. Başta bitki koruma ürünleri ve hileli gıdalar olmak üzere ilgili bakanlık bu konulara büyük bir hassasiyet gösteriyor. Benzer şekilde Sağlık Bakanlığı da satışını yasakladığı bitkisel ürünler veya diğer aktif maddeler hakkında listeler yayınlıyor. Başka örnekler de verebiliriz. Peki siz hiç ıslak mendilleri herhangi bir yasaklılar listesinde gördünüz mü? O zaman, bu konuda yapılan spekülasyonlardan uzak durmamız gerek. İnternette mutlaka görmüşsünüzdür, ıslak mendil kullanmayın, bu ürünleri almayın, türünden çok fazla içerik mevcut. Oysa sevgili arkadaşlar, bu tür söylemlerin bilimsel bir temeli bulunmamakta. 

Peki ıslak mendil kullanmanın hiç mi zararı yok? İşte arkadaşlar, işin düğümlendiği nokta burası. Elbette var, ancak bu zararlar esasen yanlış ve fazla tüketim durumunda ortaya çıkan sorunlardan kaynaklanıyor. Bir örnek vermem gerekirse, tıpkı bitki çayları gibi düşünebilirsiniz. Söz gelişi, yeşil çay metabolizmayı hızlandırır. Bu bilimsel bir gerçektir. Eğer zayıflamak için doğru bir diyet yapar, yeşil çay da tüketirseniz faydalarını görürsünüz. Ancak akşam yatmadan önce yeşil çay içerseniz uykunuz kaçar. Diyet yapmadan sadece yeşil çay tüketerek zayıflayacağınızı düşünmeniz ise kusura bakmayın ama boş bir rüyadır. Şimdi bu örnek bize yeşil çayın zararlı veya faydasız olduğunu mu gösteriyor? Elbette hayır. Hangi ürün söz konusu olursa olsun, ürünü doğru şekilde kullanırsanız doğru sonuçlarla karşılaşırsınız. Yanlış kullanım şekilleri ise çeşitli sorunlarla karşılaşmanıza yol açar. Aynı durum ıslak mendil kullanımı için de geçerli. Burada işin püf noktası, fazla ıslak mendil kullanmanın zararları hakkında doğru bilgi sahibi olmaktır. Bu sayede zararları minimalize edebiliriz. 

Gün içinde eliniz suya, sabuna değmiyorsa dikkat!

Islak mendilleri doğru şekilde kullanmak isteyenlerin bilmesi gereken konulardan biri, bu ürünlerin ancak ikincil seçenek olarak kullanılması gerektiğidir sevgili arkadaşlar. Yani elinizi, kolunuzu, yüzünüzü temizlemek için suya ve sabuna erişim imkanınız varsa ıslak mendil kullanmayı tercih etmemelisiniz. Su ve sabunla yapacağınız temizlik işlerine oranla ıslak mendiller bu kadar etkin sonuçlar sağlamaz. Bununla birlikte, ıslak mendili kullandıktan sonra eğer suya ve sabuna erişim imkanınız oluşmuşsa, ıslak mendilin temas ettiği yüzeylerin üzerinden su ve sabunla geçmenizde yarar var. Hepinizin bildiği gibi ıslak mendilleri elinize aldığınızda elinizde bir ıslaklık oluşuyor. Bu ıslaklık, üründe kullanılan kimyasal maddelerden gelmekte. Kullanımın ardından bu kimyasallar deride kalır. Bulduğunuz ilk fırsatta ellerinizi yıkamazsanız, kimyasallar deride kalmaya devam eder. İşte, ne oluyorsa bundan sonra oluyor. İşi abartıp günde 8-10 ıslak mendil tüketir ve ellerinizi hiç yıkamazsınız gün sonunda kızarmış, kaşınan ellerle karşılaşabilirsiniz. Fakat bunun nedeni ıslak mendil değil, yanlış ve fazla tüketim şeklinizdir. 

Bu konuda spekülasyon yapanlar işte bu noktayı gözden kaçırıyor sevgili arkadaşlar. Bir de demiyorlar mı ki, bilmemne üniversitesinden filanca ıslak mendil kullanmayın dedi, diye. Vay be, bilim insanları ıslak mendilin yasaklanmasını istiyormuş! Peki o zaman, Sağlık Bakanlığı niçin yasaklamıyor ıslak mendilleri? Yok arkadaşlar, siz bunlara kulak asmayın. Bebek temizliği için de ebeveynlerin endişeye kapılmasına gerek yok. Şu şartla ki, bebekler için üretilen ıslak mendil ve ıslak havlu çeşitlerinin içeriğine dikkat etmeniz lazım. Çünkü bebeğinizin cildine ıslak mendili uyguladıktan sonra tekrar su ve sabunla temizlik şansınız olmayabilir. Yani ıslak mendillerdeki aktif maddeler bebeğin cildinde daha uzun süre kalır. Bu noktada işin püf noktası şu. Bebekler için üretilen ürünlerde başta alkol olmak üzere cilde zarar verecek kimyasal maddeler kullanılmamakta. Paketin üzerinde “alkolsüz” veya “soft” ifadesini görürseniz, bunun anlamı bebekler için uygun demektir. Ki, günümüzde zaten yetişkinler de soft ürünleri daha fazla tercih ediyor. 

Kaşıntı ve kızarıklık gibi cilt sorunlarına yol açabilir.

Şimdi gelelim fazla ıslak mendil kullanmanın zararları nelerdir konusuna. Bu konuda ilk olarak kaşıntı ve kızarıklık gibi cilt sorunlarından bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi cildimiz çok sayıda hücreden oluşuyor ve bu hücreler zaman içinde ölüyor, yerlerine yenileri geliyor. Yanlış ve fazla kullanım durumunda ıslak mendilin zararları ilk olarak ciltte kaşıntı ve kızarıklıkla kendisini belli etmekte. Islak mendildeki kimyasallar cilt hücrelerinde biriktiğinde, hücrenin oksijen alması zorlaşıyor. Bunun sonucunda hücresel fonksiyonlarda yavaşlama başlıyor. Bu fonksiyonların düzgün şekilde gerçekleşmemesi ve hücresel atıkların hücre içinde birikmesi kaşıntı oluşmasına neden olmakta. Bu konuda özellikle cilt hassasiyeti olanlar daha dikkatli olmalı. Kaldı ki, cilt hassasiyetiniz varsa güneşe korunmasız çıkıp 10 dakika bile güneş ışığına maruz kalsanız cildinizde kızarıklık ve yanma hissi oluşur. Hassas cilt türlerinde ıslak mendiller az kullanım durumunda bile zararlı sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla cilt hassasiyetiniz varsa ıslak mendil kullanmayı tercih etmeyebilirsiniz. 

Farkındasınız değil mi, koronavirüs salgını omicron varyantıyla birlikte tüm hızıyla devam ediyor sevgili arkadaşlar. Ben bu blogu yazarken günlük sayılar 100 bini geçti. Bu bağlamda alkol bazlı ıslak mendil çeşitlerine ilgi hâlâ yüksek. Zaten salgından önce böyle bir ürün tipini çok az insan biliyordu. Yukarıda da belirttiğim gibi, bebeklerde zaten alkol bazlı ürün kullanımı söz konusu değildir. Yetişkinler ise salgınla birlikte alkol bazlı ıslak mendil çeşitlerine de ilgi göstermeye başladı. Bu ürünleri kullanırken çok dikkatli olmalısınız sevgili arkadaşlar. Islak mendiller için geçerli olan konular, alkol bazlı ıslak mendiller için de geçerli. Alkolün bir süre sonra elinizden buharlaşacağını düşünerek sakın yanılgıya kapılmayın. Çünkü markası ne olursa olsun alkol bazlı ıslak mendil çeşitleri de ciltle temasın ardından cildin reaksiyon göstermesine neden olur. Bu reaksiyonun kimilerinde az, kimilerinde çok olması mümkündür. Reaksiyonlar ne yönde olursa olsun, bu ürünleri kullandıktan sonra da ilk fırsatta ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. 

Bebeklerde isilik yapabilir.

Tamam, bebekler için alkolsüz ürünler mevcut, peki isilik riski neyin nesi? Anlatayım sevgili arkadaşlar. Bebeği olan ebeveynler isilikle karşılaştığında genellikle ilk olarak bezin kalitesini suçlama eğilimindedir. İkinci sırada pudranın kalitesi gündeme gelir. Gerçekte çok az ebeveynin aklına isilik ile ıslak mendil arasında bir bağ olduğunu düşünmek gelir. Hatta ıslak mendillerin isiliği önlediğini düşünenlerin de sayısı az olmasa gerek. Oysa sevgili arkadaşlar, ıslak mendillerin bebeklerde isiliğe yol açması mümkündür. Çünkü isilik, ter kanallarının tıkanması sonucunda oluşan cilt döküntüsüdür. Bu bazen bebek bezinden, bazen pudradan, bazen de ıslak mendilden kaynaklanabilir. Islak mendillerde kullanılan bazı maddeler ter kanallarını tıkayabilir. Bu maddeler içinde en kötü şöhretlisi methylisothiazolinone maddesidir. Bu yazması ve okuması zor olan maddenin aslında bebek ürünlerinde kullanımı tavsiye edilmiyor. Bu maddenin en önemli özelliği, mikroorganizmaların üremesini durdurmasıdır. Ancak ter kanallarını tıkadığı için isiliğe yol açtığı da bilinen bir gerçek. 

Eğer bebeğiniz için iyi bir ıslak mendil arıyorsanız, methylisothiazolinone içermeyen ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Çünkü bez bölgesinde mikroorganizmaların üremesini engellemek için farklı çözümler mevcut. Bu tür ıslak mendilleri kullanmak zorunda değilsiniz. Bebekli ailelerde malumunuz, ıslak mendil tüketimi epeyce yüksek. Hele bir de iyi bir kampanya fırsatı yakalamışsanız, kutu kutu ıslak mendil almak isteyebilirsiniz. Eğer satın almadan önce ürün bilgilerini incelerseniz bu konuda hayal kırıklığı yaşamazsınız. Diğer taraftan, kullandığınız ürünün isiliğe yol açtığını düşünüyorsanız ürünü kullanmayı durdurmalısınız. Ayrıca ürünün üzerinde “çok amaçlı” gibi bir ifade varsa, bunu da bebeğinizin cildinde kullanmamanızı tavsiye ederim. Bebeğiniz için kullanacağınız ürün, özel olarak bebekler için üretilmiş olmalı. Dermatolojik testlerden geçmiş ve zararsız olduğu ispatlanmış olmalı. Başka bir deyişle, “çok amaçlı” ifadesiyle satışı gerçekleşen ürünler gerçekte bebekler için uygun olmayabilir. Buna ek olarak ürünün az kokulu veya kokusuz olması da önemlidir. Aksi durumda bebeğinizin koku kanallarında reaksiyon oluşabilir. 

Sedef hastalığını hızlandırabilir.

Fazla ıslak mendil kullanmanın zararları içinde önemli bir diğer konu da sedef hastalığıdır sevgili arkadaşlar. Hiç duydunuz mu, bilmiyorum. Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin normalden çok daha hızlı şekilde bölünmesi sonucunda oluşan bir cilt hastalığıdır. Başta aşırı stres, sigara ve alkol kullanımı, obezite gibi çok sayıda nedene bağlı olarak sedef hastalığı oluşabilir. Islak mendiller, özellikle alkol bazlı olanları fazla kullanım durumunda cildin yağ ve nem dengesini bozabilir. Bunun sonucunda cilt kuruluğu başlar. Fazla ıslak mendil kullanmanın zararları içinde bu nokta, doğrudan sedef hastalığı nedeni olmamakla birlikte sedefi hızlandırıcı bir etki gösterir. Başka bir deyişle, fazla ıslak mendil kullanarak cildinizin kurumasına neden olabilirsiniz. Bu durumda sedef hastalığı daha hızlı ilerleme gösterir. Sedef hastaları da yine bu bağlamda dikkatli olmalı. Sedefiniz varsa ıslak mendilin yanı sıra kolonya, losyon gibi ürünleri de kullanmamalısınız. Cilt temizliğinizi nasıl yapmanız gerektiği hakkında en doğru bilgileri ise dermatologunuzdan öğrenebilirsiniz. 

Islak mendilin alternatifi ne olabilir?

Fazla ıslak mendil kullanmanın zararları hakkında söyleyeceklerim özetle bu şekilde sevgili arkadaşlar. Bu sözlerimin ardından belki bazılarınız ıslak mendilin alternatifi ne olabilir diye düşünebilir. Islak mendilin en iyi alternatifi, kuru bir peçeteyi biraz ıslatarak kullanmaktır. Eğer su ve peçeteye erişim imkanınız varsa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Fakat ıslak mendili yıkayıp kullanmak gibi bir alışkanlığınız varsa bunu hiç tavsiye etmem. Diğer taraftan, ıslak mendilin zararları gözlerinizi korkutmasın. Islak mendil zararlı mı diye merak edenler, bu blogu okuduktan sonra en doğru kararları verecektir diye düşünüyorum. Eğer alkolsüz veya “soft” ürünleri seçer, bebeğiniz için “çok amaçlı” ürünlerden uzak durur, bulduğunuz ilk fırsatta ellerinizi su ve sabunla yıkarsanız ıslak mendilleri gönül rahatlığı içinde kullanabilirsiniz. Özel durumlar için kullanacağınız alkollü ıslak mendiller için de dikkatli olmalısınız. Fazla ıslak mendil kullanmanın zararları ile alkollü ürünlerde daha fazla karşılaşabilirsiniz. Peki, ıslak mendil siparişlerinizi nereden vereceksiniz? Cevabı biliyorsunuz, adresiniz tabii ki de burası… 

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir