Feng Shui Ofis Masa Düzeni

Zaman ne kadar hızlı geçiyor, öyle değil mi efendim!?… Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız günler sanki dün gibi. Oysa, Ocak ayını çoktan yarılamışız bile… Ofix.com takviminde bu ayı ofis masa düzeni ayı ilan ettik. Ay sonuna kadar geçerli olan Ofis masanı Ofix’le tekrar düzenle! kampanyamızın son haftasına giriyoruz. Kampanya fırsatlarımızdan henüz yararlanmadıysanız, bu son haftayı iyi değerlendirin deriz… Online alışveriş rehberiniz Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, bu ayın ruhuna uygun bir şekilde, Feng Shui ofis masa düzeni konusunu ele alacağız.

Feng Shui felsefesi nedir?

Önce biraz Feng Shui felsefesinden bahsedelim efendim. Çincede “rüzgar” ve “su” sözcüklerinden oluşan Feng Shui, insan ve çevre arasındaki ilişki hakkında birtakım görüş ve düşüncelerden oluşan eski bir Çin felsefesi. İnsanın ancak çevresiyle uyumlu olduğu zaman mutluluğu yakalayabileceğini anlatan bu felsefe, mekanın düzenleniş şeklinin insan mutluluğuyla doğrudan bir ilişkisi olduğunu savunuyor. 

Feng Shui felsefesine göre insanın özünde bulunan hayat enerjisi (chi), mekanda belli bir düzen içinde dolaşabildiği zaman yükseliyor, bu olmadığında düşüyor. Nesnelerin belli bir düzene göre yerleştirilmesi, bu enerjiyi beslemekte. Bu düzen ve hareket, yukarıda bir örneğini sunduğumuz Bagua haritalarıyla gösteriliyor. Mekanda düzen içinde hareket edemeyen enerji, kargaşaya yol açıyor. Ve bu kargaşa, kendi hayat enerjimizin yanı sıra başkalarının da hayat enerjisini düşürüyor.

Yüzlerce yıl Çin’de imparatorların güçlerini ve halk üzerindeki etkilerini arttırmak için kullanılan Feng Shui felsefesi, günümüzde dünyanın pek çok coğrafyasında mekan düzenleme sanatı olarak uygulanmakta. Gerek ev içi, gerekse ev dışı alanlarda dekorasyon konusunda en sık başvurulan kaynaklardan biri haline gelen bu felsefenin ofis dekorasyonu ve ofis masa düzeni konusunda da pek çok uygulaması mevcut. Bu uygulamalarla gerçekleştirilmek istenen esas amaç, eşyaların konumunu belirli kurallar çerçevesinde belirleyerek başarı ve mutluluk düzeyini yükseltmek.

Feng Shui Ofis Masa Düzeni

Feng Shui felsefesinin çeşitli uygulamaları hakkında günümüzde çok sayıda seminer verilmekte. Özellikle de iş hayatında alan yönetimi çok önemli olduğu için, bu tür bilgiler iş verenler ve ofis çalışanları için faydalı olabilir. Feng Shui felsefesinin diğer uygulamalarını başka yazılarımıza bırakarak biz bu yazımızda, Feng Shui ofis masa düzeni uygulamasını açıklayacağız. Bu uygulamada ofis masası için 9 küçük kareden oluşan Feng Shui alanları oluşturmanız gerekiyor.

1. Bölge: Zenginlik ve Bereket

Ofis masanızın sol ön kısmını oluşturan bu bölge, refah seviyenizi temsil etmekte. Bu kısma bir yeşil bitki, cam veya kristal eşya, değerli bir obje veya ofis bilgisayarınızı yerleştirebilirsiniz. Objelerin renginin mor olması enerjinizi yükseltecektir. Bu kısımda kullanacağınız objeler, ofis aydınlatma sisteminiz içinde ışıktan yararlanma şeklinizi etkilememeli. Işığı kesmeniz durumunda oluşacak loş ortam iş veriminizi azaltacaktır.

2. Bölge: Ün ve Şöhret

Ofis masanızın 2. bölgesi, iş ortamı veya toplum içindeki konumunuzu yansıtacak eşyaların yer alması gereken bölümdür. Bu kısma kartvizitlik, üzerinde adınız ve konumunuzun yazılı olduğu kalemlik ya da aldığınız ödül veya madalyalar gibi objeleri yerleştirebilirsiniz. Kullanacağınız dekoratif objelerin rengi ise kırmızı olmalı. Fakat, bu rengi yoğun miktarda kullanmamalısınız. Belirli bir düzeye kadar kırmızı rengi, özgüven ve özsaygınızı yükseltir. Bu düzeyin üzerine çıktığınızda ise karşı taraf üzerinde öfke duygularının uyanmasına yol açabilirsiniz. Ki bu da aslında, iş hayatında olmasını istemeyeceğimiz durumların başında gelmekte.

3. Bölge: Aşk ve Evlilik

Feng Shui ofis masa düzeni içinde 3. bölge aşk ve evlilik alanı. Bu kısımda, romantik çağrışımlar yapan objeler kullanabilirsiniz. Güzel bir çerçeve içinde, sevgilinizle çektirdiğiniz bir fotoğraf, taze çiçekler ya da başka birtakım romantik objeler bu kısımda olmalı. Renk tercihi içinse pembe uygun bir seçim.

4. Bölge: Sağlık ve Aile

Feng Shui ofis masa düzeni içinde aile fotoğraflarınızı koymanız gereken alan 4. bölgedir. Çerçeve tercihinizin ahşap olması daha isabet olur. Doğal ahşap çerçeve içinde bir aile fotoğrafı, gün boyunca enerjinizi yüksek tutmanıza yardımcı olacaktır. Kullanmak isteyeceğiniz diğer objeler içinse renk tercihiniz yeşilden yana olmalı.

5. Bölge: Merkez

Feng Shui ofis masa düzeni içinde 5. bölgeyi, gün içinde yerine getirmeniz gereken işler için genellikle boş bırakabilirsiniz. Burada kullanacağınız sarı renkli objeler ise çalışmalarınız sırasında motivasyonunuzu yükseltecektir.

6. Bölge: Çocuklar ve Yaratıcılık

Çocuklarınızı hatırlatan veya size çocukluğunuzu hatırlatan objeler için bu kısmı kullanabilirsiniz. 6. bölge ayrıca, Feng Shui ofis masa düzeni içinde yaratıcılık yeteneğinizi güçlü bir şekilde kullanmanızı sağlayacak eşyaları koymanız gereken kısımdır. Örneğin not defterleri, karalama defterleri veya ajandalar ya da çizim defterleri bu kısımda olmalı. Renk içinse açık mavi ilk tercihiniz olmalı. Bu kısımda ayrıca, seramik bir kupa içinde renkli kalemler de kullanabilirsiniz. Bu gibi detaylar, yaratıcılık yeteneğinizi işinize yansıtmanıza katkı sağlayacaktır.

7. Bölge: Bilgi ve Kişisel Gelişim

Ofis ortamı içinde bilgilerinizi tazelemek ya da bilmediğiniz konularda yararlanmak için kullanacağınız eşyalarınız bu kısımda yer almalı. Her al elinizin altında olmasını isteyeceğiniz referans kitaplar ya da bu gibi eşyalarınızı 7. bölgede bulundurursanız, çalışmalarınız sırasında özgüven ve motivasyon duygularınızı arttırabilirsiniz. Bu kısımda ayrıca, bilgece söylenmiş sözlerin yer aldığı değişik objeler de kullanabilirsiniz. Renk tercihi içinse önceliğiniz kahverengi olmalı.

8. Bölge: Kariyer Yönetimi

Ofis ortamı içinde yaptığınız işleri daha sağlıklı sürdürmenizi sağlayan araç ve gereçler 8. bölgede olmalı. Feng Shui ofis masa düzeni içinde bu kısım, kariyer planlarınız için en önemli kısmı ifade ediyor. Bu bölgede günlük planlarınız yanı sıra kariyer hedeflerinizi de sürekli hatırlamanızı sağlayacak post-it’ler kullanabilirsiniz. Renk tercihi içinse önceliğiniz mavi olmalı. Gün içinde hemen tüm işlerinizi online olarak yapmaktaysanız, zaman kazandırması için notebookunuzu da bu bölgeye koyabilirsiniz.

9. Bölge: Sosyal İlişkiler ve Seyahat

Ofis masanızın sağ alt köşesini ifade eden 9. bölge, Feng Shui ofis masa düzeni içinde sosyal ilişkilerinizi veya seyahatlerinizi yansıtan fotoğraf veya değişik birtakım objeler için en uygun alan. Tatilde gittiğiniz veya gitmek istediğiniz yerleri hatırlatan objeler, gelecek planları konusunda heyecan ve motivasyon duygularınızı yükseltecektir. Bu kısım için renk tercihiniz ise gri olmalı. Ayrıca, yönetici konumunda bulunanlar için 9. bölge, çok önemli bir güç bölgesidir. Bu bölgenin etkin bir şekilde düzenlenmesi, çalışanlar üzerindeki etki gücünü arttırmakta.

Ofis masanı Ofix’le tekrar düzenle!

Başta da belirttiğimiz gibi, Ofis masanı Ofix’le tekrar düzenle! kampanyamızın son günlerine yaklaşıyoruz efendim. Ofis masanızı tekrar düzenlemeniz için sunduğumuz indirim fırsatlarını sakın kaçırmayın.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Merhabalar. bu düzenlemeyi L biçimli masalar için de yapabilir miyiz? çalışma masamın sağ tarafı L olacak şekilde uzatılmış.

  2. Merhabalar, Feng Shui masa düzeninde L masalar için farklı bir düzenleme mevcut değil. Çalışma masanızın sağ kısmında da aynı düzeni oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir