Bayramda Fethiye…

Ramazan ayının son günleri yaklaşırken bayram heyecanını hissetmeye başladık efendim. Yıllık izninizi bayram tatiliyle birleştirmek için güzel bir tatil yeri arıyor olabilirsiniz. Muğla ilimize bağlı ve dünyaca ünlü turizm merkezlerimizden biri olan Fethiye, yaz aylarının bu ilk günlerinde tüm güzelliklerini önümüze seriveriyor. Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Belcekız ve Çalış Plajları, Günlüklü ve Saklıkent Kanyonları, Likya Yolu ve Kral Mezarlarıyla Fethiye, yılın tüm yorgunluğunu üzerinizden atacağınız bir tatil keyfi yaşatabilir. Ofix Blog‘da bu ayki gezi rehberi köşemizde, Fethiye hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Doğa ve Tarihi Buluşturan Fethiye

Muğla ilimizin 13 ilçesinden biri olan ve Bodrum’dan sonra ikinci büyük ilçesi Fethiye, Akdeniz ile Ege bölgelerimizi ayıran çizgide yer alıyor. Bölgede ilk yerleşimlerin ne zaman başladığı tam olarak bilinmese de MÖ 5. yüzyılda bölgede canlı bir ticaret hayatı olduğu anlaşılıyor. Fethiye’nin tarihte bilinen en eski ismi Telmessos’tur. Zaman içinde farklı isimlerle anılan bölgeye Rumlar, “uzak diyar” anlamına gelen makri sözcüğünden türettikleri Meğri ismini vermiş. Fethiye ismi, 1913 yılında bölgede bir uçak kazasında şehit düşen Fethi Bey‘in anısına saygı için konuldu.

Tarih içinde Fethiye, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptı. Bölgede Likyalılar, Persler, Karyalılar ve Romalılara ait çok sayıda eser bulunmakta. Uzun süreler Likyalılara bağlı olan Telmessos, Pers işgallerine kadar bağımsızlığını korudu. Büyük İskender‘le birlikte Pers işgalinden kurtulan kent önce Romalılar, sonra da Bergama Krallığı tarafından yönetildi. Bir süre Bizans’ın denetimine geçen bölgede Türk hakimiyeti ise Menteşeoğullarıyla başladı ve Osmanlı’dan günümüze ulaştı.

Kültürel zenginliği doğal güzellikleriyle buluşturan Fethiye, her yıl yerli ve yabancı yüz binlerce misafiri ağırlıyor. Ülkemizin en gözde turizm bölgelerinden biri olan Fethiye’ye tekrar tekrar gelmek için birçok neden bulabilirsiniz. Ve tabii, Fethiye’nin her tarafı ayrı güzelliklerle dolu belde, plaj ve gezi mekanlarını anlatmakla bitiremeyiz. Bu yazımızda biz yalnızca, en önemli belde, plaj ve gezi mekanları hakkında genel bilgiler vermekle yetineceğiz.

Ölüdeniz

Tatilinizi denize girip kamp yapmakla geçirmek istiyorsanız, Ölüdeniz tam size göre bir yer. Yılın her mevsimi dingin ve sakin olmasından dolayı Ölüdeniz olarak anılan bu bölgede denize girme keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Plaj uzunluğu yaklaşık 3 km. 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz’de bembeyaz kumlar ve en şiddetli rüzgarlarda bile kıpırdamadan duran masmavi sular, görenleri hayran bırakıyor. 

Ölüdeniz ayrıca, yamaç paraşütü için de son derece elverişli bir parkur. Her yıl yerli ve yabancı çok sayıda yamaç paraşütçüsünü misafir eden Ölüdeniz’de yamaç paraşütüyle Fethiye’yi kuşbakışı görebilirsiniz. Türkiye’nin tanıtım filmlerinin ayrılmaz parçalarından biri olan Ölüdeniz ve Fethiye manzaralarının keyfini çıkartabilirsiniz. Bölgede çok sayıda butik otel, pansiyon ve apart otel var. Kamp yapmak için de uygun mekanlar mevcut.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, Akdeniz’in endemik bitkileriyle ünlü Babadağ’ın eteklerinde yer alıyor. Bölgenin ismi, içinde barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden geliyor. 1995 yılında birinci derecede doğal sit alanı ilan edilen Kelebekler Vadisi, barındırdığı endemik türler nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilen 100 dağdan biri. Zengin doğası nedeniyle bu bölge, ülkemizde kamp turizminin kalbinin attığı merkezler arasında.

Ne var ki, Kelebekler Vadisi’ne yolunuz düşerse her yerde uçuşan kelebekler görmeyi beklemeyin. Kelebekleri yalnızca sezon sonunda ve nehir ile şelalelerin yakınlarında görebilirsiniz. Tür olaraksa en çok kaplan türü kelebekler karşınıza çıkacaktır. Vadiye ulaşım, daha çok Ölüdeniz’den kalkan teknelerle sağlanıyor. Doğa yürüyüşlerine alışkınsanız, bölgeye Faralya tarafından zor bir patikadan da ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat parkurun oldukça zor olduğunu özellikle belirtelim. Kelebekler Vadisi’nde deniz çok temiz, fakat çakıl miktarı fazla.

Belcekız ve Çalış Plajları

Fethiye’nin en meşhur plajlarından biri olan Belcekız Plajı, yamaç paraşütü tutkunlarının en gözde mekanlarından biri. Plajda ister şezlongların üzerinde güneşlenebilir, isterseniz denizin tadını çıkartabilirsiniz. Plajın arka tarafında çok sayıda otel, restoran ve kafe var. Çalış Plajı ise bölgede gün batımını izlemek için en uygun mekanlardan biri. Plaj ayrıca, ülkemizde Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı az sayıdaki plajdan biri. Bölge halkı tarafından titizlikle korunan bu plaj, Caretta Carettaların türlerini devam ettirebilmeleri için çok önemli. 

Günlüklü ve Saklıkent Kanyonları

Fethiye’nin dünyaca ünlü kanyonları içinde Günlüklü ve Saklıkent Kanyonları, ilçenin adeta sembolleri haline geldi. Gölcek karayolunda bulunan Günlüklü Kanyonu, ilçe merkezine 17 km uzaklıkta. Kanyonda yakıcı güneşten korunmayı sağlayan ve ziyaretçilerini serinleten ağaçlara hayran kalabilirsiniz. Saklıkent Kanyonu ise doğa yürüyüşleri yapmak için oldukça elverişli. Kanyonun sonunda yer alan restoranlarda dilediğiniz yemeği yiyip yorgunluğunuzu üzerinizden atabilirsiniz.

Likya Yolu ve Kral Mezarları

Tatilinizi doğa gezilerinin yanı sıra kültür gezileriyle de geçirmekten keyif alıyorsanız, Likya Yolu’na mutlaka uğramalısınız. Antik dönemde Likyalılar tarafından ticaret amacıyla inşa edilen bu yol, Fethiye Körfezi’nden Antalya’ya kadar toplam 535 km uzunluğunda. Trekking severlerin en gözde parkurlarından biri olan Likya Yolu, dünyanın en iyi 10 uzun mesafe rotasından biri olarak kabul ediliyor. Yol üzerinde bulunan Limyra, Myra, İdyros, Simena gibi antik kent kalıntılarını incelerken kendinizi keşfe meraklı bir arkeolog gibi hissedebilirsiniz…

İlçe merkezi yakınlarında Likya döneminden kalma Kral Mezarları ise doğal kaya mezarları içinde en önemlilerinden biri. Likya kültürü ve estetiği hakkında pek çok ipucu veren bu mezarlar, Likyalılardan günümüze ulaşmayı başaran en önemli eserler arasında. Merdivenler ile çıkılan bu mezarlardan Fethiye’nin panoramik manzarasını görmek mümkün.

Kayaköy

Fethiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kayaköy, ilçe merkezinden güneye doğru devam eden dağ yolu üzerinde yer alıyor. Antik coğrafyacılardan Strabon, Telmessos bölgesini anlattıktan sonra bu bölgeden Karmylessos olarak bahsediyor. Etrafı yükseltilerle çevrili Kayaköy, mübadele dönemine kadar canlı bir yerleşim birimiydi. Mübadeleden sonra metruk bir yere dönüştü. Kayaköy’ün güneyindeki Gemiler Koyu, günümüzde çok sayıda turisti ağırlıyor, özellikle de su sporlarıyla ilgilenen ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

Tüm okurlarımızın Ramazan Bayramı’nı şimdiden kutluyor, iyi tatiller diliyoruz… 

Görsel Kaynaklar:

https://gezievreni.com
https://yoldaolmak.com
https://gezilmesigerekenyerler.com

İlgili yazılar

  1. GezgininKalemi

    Her mevsim ayrı manzarası olan görülmesi gereken bir yer. Bilgi için teşekkürler.

  2. Akçayel Özel Dedektif Bürosu

    Buraların güzelliklerini daha güzel ve bu pandemi döneminde hissederek farketmek ve yaşamak istiyorsanız. Eylül ayında gitmenizi tavsiye ederim. Yoğunluğun azaldığı bir dönemde her bölgesini daha rahat ve daha makul fiyatlar ile gezebileceğinizden emin olabilirsiniz. Bu yararlı makale için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir