Fındığın faydalarını biliyor musunuz?

Sonbaharı geride bırakıp kışa hazırlanmaya başladığımız şu günlerde vücut direncimiz düşebiliyor. Uykusuzluk ve baş ağrısı nedeniyle sabahları yataktan kalkmakta zorluk çekebiliyoruz. Kronik bir hastalığımız ya da herhangi bir sağlık sorunumuz yoksa bu şikayetler potasyum, magnezyum, çinko, demir veya kalsiyum eksikliğinin bir işareti olabilir. Bu şikayetlerin üstesinden gelmek için gıda takviyeleri kullanmadan önce kuruyemiş tüketimimizi arttırmak daha doğru olacaktır. Kuruyemişler çünkü, vücudumuzun bu gibi ihtiyaçlarını doğal yollarla ve en iyi şekilde karşılamakta. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofis çalışanlarının en sevdiği kuruyemişlerden biri olan fındığın faydaları hakkında bazı noktalara kısaca temas edeceğiz.

Fındık nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse fındık, huşgiller ailesinin crylus cinsini oluşturan ağaç ve çalı türlerinin ortak adıdır efendim. Kuzey yarım kürenin ılık yerlerinde ve ülkemizde daha çok Doğu Karadeniz bölgesinde yetişen fındık ağacının boyu 6-7 metreyi bulabilmekte. Nemli ve humuslu topraklarda yetişen fındık ağacının sert kabuk içinde bulunan yağlı ve nişastalı meyvesine de yine fındık diyoruz. Ilıman iklimi çok seven ve köklerini derinlere salan fındık ağacının yetişebilmesi için yıllık ortalama 1500 mm yağışa ihtiyacı var. İlkbaharda yapraklanan fındık ağacı, sonbahara kadar yeşilliğini korumakta. Kadehçikler içinde gelişen fındık meyvesi, Temmuz-Ağustos döneminde olgunlaşmakta ve hasat işlemi Ekim’e kadar sürmekte.

Ülkemizde en çok Giresun, Ordu ve Trabzon’da üretilen fındığın kalitesi, diğer fındıklara oranla daha yüksek düzeyde. Dünya fındık üretiminde Türkiye, yaklaşık yüzde 65’lik bir paya sahip. Ülkemizde en çok tombul, palaz, sivri, kargalak ve yassı fındık türleri yetişmekte. Türk halkı genellikle tombul, parlak kabuklu, fazla kalın olmayan ve lekesiz fındık tüketmeyi tercih ediyor. Türkiye’nin yanı sıra Gürcistan ve Ermenistan gibi ülkelerde de fındık üretimi oldukça yüksek düzeyde. Ayrıca Çin fındığı, Amerikan fındığı ve Tibet fındığı da dünya piyasalarında beğeni görmekte. Fabrikalarda sert kabuğu kırılıp içi alınan fındık, dünya genelinde daha çok tuzlu veya tuzsuz olarak kavrularak tüketilmekte.

Besin değeri oldukça yüksek bir meyve olan fındık, eski çağlardan beri hem beslenme, hem de iyileştirme amacıyla kullanılmış. Fındık tüketilmeye başlandığında insana verdiği güç ve enerji, bu sert kabuklu meyveye duyulan ilgiyi arttırmış. Fındığın anavatanı ve dünyaya nasıl yayıldığı kesin olarak bilinmese de yaygın kanaate göre anavatanının Çin olduğu düşünülmekte. Antik dönemde Anadolu’da ekimi yapılan fındığın Avrupa’ya Yunanistan üzerinden yayıldığı düşünülüyor.

Fındık nerelerde kullanılır?

Fındığın meyvesi, yağı ve kabuğu pek çok alanda kullanılmakta. Fındık içi en çok çikolata endüstrisinde kullanılmakta. Mutluluk hormonları olarak bilinen serotonin ve melatonin hormonlarının salgılanması için gerekli B6 vitamin desteğini sağlayan fındık, çikolatanın vücutta oluşturduğu olumlu etkilerin düzeyini arttırmakta. Çikolatanın yanı sıra pasta ve kek, dondurma, şekerleme ve bisküvi gibi pek çok üründe ve tatlılarda da fındık içinin kullanıldığını görmekteyiz. Ayrıca pek çok hamur işi ve salataya lezzet katan fındık içinin kurutularak çerez olarak tüketimi de ülkemizde oldukça yaygın. Fındığın kullanıldığı bir diğer alan da likör üretimi.

Fındığın meyvesi kadar yağı da oldukça faydalı. Bol miktarda E vitamini içeren fındık yağı, özellikle de Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının tedavisinde kullanılmakta. Fındık yağı ayrıca, üreme sistemine olumlu katkıları ve alyuvarların parçalanmasını önleyici etkisi nedeniyle pek çok ilaçta kullanılmakta. Fındık yağının yanma ısısı yüksek olduğu için kızartmalarda kullanılması daha sağlıklıdır ve hamur işleri dahil tüm yemeklerde kullanılması daha lezzetli sonuçlar vermekte. Bunlara ek olarak, fındık yağının parfümeride ve sabun ile masaj yağı imalatında da kullanıldığını görüyoruz. Fındık kabukları ise yakacak olarak en çok Karadeniz bölgesinde kullanılmakta.

Fındığın bileşiminde hangi maddeler vardır?

Fındığın bileşiminde bol miktarda lif, magnezyum, çinko, potasyum, demir, folat, manganez, omega-3 yağ asidi, protonosiyanidinler, kersetin ve kaemferol gibi fitopkimyasallar ile A, B6, C ve E vitaminleri bulunmakta. Ayrıca iyi bir protein kaynağı olan fındıkta tiamin, niasin, piridoksin ve pantotenik asit gibi faydalı pek çok madde var. Fakat bu maddelerden etkin bir şekilde yararlanabilmek için fındığın bayatlamamış olması gerekmekte. Fındığın bayatlamasını önlemek için, tüketim miktarınıza uygun miktarda sipariş vermenizi ve fındığı mümkünse hava almayan cam bir kapta saklamanızı tavsiye ederiz.

Fındığın faydaları nelerdir?

Yazımızın bu kısmında hem meyvesi, hem de yağıyla ülkemizde oldukça beğenilen bir bitki olan fındığın faydaları hakkında bazı noktalara kısaca işaret edeceğiz. Fakat şu noktayı özellikle vurgulayalım. Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca genel sağlık bilgileri açısından faydalı bilgilerdir, herhangi bir hastalığın tedavisi için öneri niteliğinde değildir. Nitekim kuruyemişler bir ilaç olmadığı gibi, herhangi bir hastalığı yalnızca kuruyemişlerle tedavi etmek de mümkün değildir. Herhangi bir hastalığınız varsa, fındığın faydaları konusunda daha iyi bir sonuç almak için hekiminize danışmanızı öneririz.

Kas ve sinir sistemini destekler.

Özellikle de mevsim geçişlerinde hissedilen kas ve sinir sistemi şikayetleri, herhangi bir sağlık sorununa bağlı olarak gelişmemişse, büyük oranda potasyum ve diğer minerallerin eksikliğine bağlı olarak gelişmekte. Fındığın faydaları içinde kas ve sinir sistemine iyi gelen etkisi, içerdiği yüksek miktarda potasyum ve magnezyumdan kaynaklanmakta. Bu dönemlerde fındık tüketiminizi arttırarak bedensel ve zihinsel yorgunluktan kurtulabilir, kendinizi daha dinç ve enerjik hissedebilirsiniz. Fındığın içinde bulunan magnezyum ayrıca, kasları güçlendirir ve kas oluşumunu destekler. Gün içinde kas ve eklem ağrıları ile kramp ve kasılma sorunları yaşıyorsanız, magnezyum eksikliğinizi gidermek için fındık tüketiminizi arttırabilirsiniz. Fındıktaki B6 vitamini ve omega-3 yağ asitleri ise sinir sistemine iyi gelir, stres ve depresyonu hafifletir.

Kalp damar hastalıklarını önler.

Kuruyemişlerin kalp damar hastalıklarını önlemede oldukça faydalı olduğunu gösteren pek çok bilimsel araştırma mevcut. Özellikle de magnezyum, çinko ve potasyum bakımından zengin olan kuruyemişler, kalp ritminin düzene girmesine büyük katkı sağlıyor, kalp damarlarını güçlendiriyor. Günlük düzenli olarak tüketilen fındığın kalp krizi riskini azalttığı, kötü kolesterolü (LDL) düşürdüğü, tansiyonu dengelediği bilinmekte. Fındıktaki omega-3 yağ asidi, kan akışının düzene girmesine büyük katkı sağlamakta. Fındıkta bulunan doymamış yağlar, kötü kolesterolü düşürmekte. Fındığın faydaları içinde kalp damar hastalıklarından korunmak için tüketeceğiniz fındığın fazla kavrulmuş olmamasına dikkat etmelisiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Fındığın faydaları konusunda bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri de oldukça önemli. Kırmızı kan hücresi olarak da bilinen alyuvarların parçalanmasını önleyen fındık, kan dolaşımını düzene sokarak vücudun doğal savunma sistemini güçlendirmekte. Özellikle de soğuk algınlığı ve grip nedeniyle oluşan yüksek ateşe karşı fındığın faydaları gözle görülür düzeyde. Fakat bu etkilerden daha iyi bir şekilde yararlanabilmeniz için, günlük su tüketiminize de dikkat etmelisiniz. Bağışıklık sistemi için faydalı olan hücresel faaliyetlerin yerine getirilebilmesi için vücudun su ihtiyacının karşılanması gerekmekte.

Kemikleri ve dişleri onarır.

Fındığın içerdiği yüksek miktarda kalsiyum ve çinko, kemik ve diş sağlığı için oldukça faydalı. Kemikleri ve dişleri onaran fındık, içerdiği yüksek miktarda çinko sayesinde kemik gelişimini destekler. Fındıktaki doymamış yağlar, kemik dokusunu güçlendirdiği gibi kalsiyum ve magnezyumdan daha iyi bir şekilde yararlanmasına da katkı sağlıyor. Fındık ayrıca, kemik erimesi ve diş çürüklerini önlüyor, diş minesini güçlendiriyor. Kemik ve diş sağlığınızı korumak için fındığı ister çiğ, ister başka yiyeceklerin içinde, isterseniz çorba veya salataların üzerine ekleyerek tüketebilirsiniz.

Üreme hücrelerini besler.

Fındığın faydaları listemizde yer vereceğimiz bir diğer konu da fındığın üreme hücrelerine etkisi. Üreme hücrelerinin en önemli besin maddelerinden biri olan çinko fındıkta bol miktarda bulunduğu için fındığın üreme hücreleri üzerinde faydası büyüktür. Afrodizyak etkisi olan fındığın cinsel gücü ve doğurganlığı arttırıcı etkileri eski çağlardan beri bilinmekte ve cinsel fonksiyon bozukluklarının tedavisinde fındıktan yararlanılmakta. Aynı şekilde, hamilelik döneminde düzenli fındık tüketimi, anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkilemekte, bebek gelişimini desteklemekte, annenin fazla kilo almasını önlemekte.

Cilde ve saçlara iyi gelir, yaşlanmayı geciktirir.

İyi bir antioksidan olan fındık, cilt hücrelerini koruyup yenilenmelerini sağlamakta. Özellikle de fındık yağı, bileşiminde bulunan yüksek miktarda oleik asit nedeniyle zeytinyağı dahil tüm bitkisel yağların üzerinde bir antioksidan etkiye sahip. Saçlarımızın daha canlı görünmesini sağlayan ve saç hücrelerini besleyen E vitamini bakımından oldukça zengin olan fındık, mevsim geçişlerine bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesine iyi gelmekte. Saç sorunlarınıza karşı fındık yağını saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Fındık ayrıca A ve C vitamini sayesinde kırışıklıkları önler, genel sağlık durumumuzun olumlu seyretmesine katkı sağlar ve yaşlanmayı geciktirir.

Editörün Tavsiyesi: Tadım Kavrulmuş Fındık İçi

Fındık bakımından oldukça şanslı sayılan ülkemizde fındık tüketimi kış döneminde artmakta. Fındığın faydaları hakkında bu yazıda kısaca işaret ettiğimiz konulardan daha etkin bir şekilde yararlanabilmek için günde yaklaşık 25-30 gram, yani bir avuç kadar fındık tüketebilirsiniz. Bu miktar, günlük E vitamini ihtiyacınızın tümünü, B6 vitamini ihtiyacınızın ise yüzde 25’ini karşılamak için yeterlidir. Yağlı bir meyve olan fındığı günlük 30 gramdan, yani yaklaşık 150 kaloriden fazla tüketirseniz kilo sorunu yaşayabilirsiniz. Fazla fındık tüketmenin bazı ishal ve bulantı vakıalarına yol açtığı ve dudaklarda şişme oluşturduğu da bilinmekte. Günlük fındık ihtiyacınızı karşılamak için Tadım kavrulmuş fındık içi iyi bir seçim olabilir. Paket ağırlığı 200 gram olan bu ürünleri ofis çekmecenizde kolayca saklayabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir