Fırın nasıl temizlenir?

Evlerde ve ofislerde yemek pişirmek için kullanılan fırınlar, temizliğine büyük özen gösterilmesi gereken mutfak araçlarından biridir. Yemek pişirdikten sonra fırın temizliği konusunda gerekli özeni gösterirseniz, fırınınızı daha sağlıklı bir şekilde kullanabilir, daha lezzetli yemekler pişirebilirsiniz. Fırın temizliğinin ihmal edilmesi durumunda ise hem sağlık açısından çeşitli riskler oluşur, hem de yemeğin lezzeti bozulur. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, fırın temizliği konusunu ele alacağız ve fırın temizleme yöntemleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Fırın temizliği niçin önemlidir?

Mutfakta en çok kirlenen araçlardan biri fırındır. Yemek yapmak için ocaktan sonra en fazla kullanılan araçlardan biri olan fırın, kullanım durumuna göre az veya çok kirlenebilir. Fırın temizliği her şeyden önce sağlık açısından son derece önemli bir konudur. Fırın tepsileri, ızgara ve fırının iç yüzeyinde oluşan yağ lekeleri, fırında mikropların oluşması için elverişli bir ortam yaratır. Fırında yemek pişirirken yüzeye sıçrayan yemek kalıntıları da yine, fırını sağlıklı ve verimli bir şekilde kullanmayı engeller. Fırın temizliği adına fırının içine fırın temizleme spreyi sıkıp üzerinden bezle geçmek yeterli olmayabilir. Kirli bırakılan veya yeterince temizlenmeyen fırın içinde oluşan bakteriler, fırın yüzeyinden etrafa yayılabilir. Bu bakteriler nedeniyle fırının içinde olduğu kadar, dış yüzeyinde ve mutfakta da bakteri ve kötü koku oluşabilir.

Fırın nasıl kirlenir?

Yemek yapmanın yanı sıra pasta ve börek pişirmede, ekmek veya kek yapmada kullanılan fırınlar, pişirilen yiyeceklerin oluşturduğu buhardan etkilenir. Fırında oluşan buhar, pişirilen yiyeceklerin hazırlandığı malzemelerden izler taşır. Eğer pasta ve börek gibi yağlı yiyecekler pişirmekteyseniz, fırın içinde oluşan buharda yağ miktarı yüksek olacaktır. Fırında güveç veya balık pişirirken yiyeceklerin üzerini kapatsanız bile fırın içinde kirlenmeyi önleyemezsiniz. Yemeklerin buharının yanı sıra yemek pişirme sırasında yapılan işler de fırının kirlenmesine yol açabilir. Pişirme sırasında tepsiyi çekip çıkarma işlemi sırasında fırının yan yüzeylerine veya alt kısmına yemek dökülebilir. Fırın camına ve ızgaralara yemek sıçrayabilir. Fırın içinde oluşan yağ katmanları, zaman içinde kir tabakalarına dönüşür.

Fırın temizliği hangi sıklıkla yapılmalıdır?

Aslına bakarsanız, fırınınızı her kullanımın ardından temizlemeniz gerekir. Çünkü fırında pişirilen her yemek, fırının az veya çok kirlenmesine yol açar. Gerek ankastre fırın temizliği, gerekse mini fırın temizliği, mutfak temizliği içinde büyük önem taşır. Fırınınızı yemek pişirdikten sonra temizlemeyi alışkanlık haline getirirseniz, mutfak temizliği sırasında fazla zorluk çekmezsiniz. Yemek pişirdikten sonra fırınınızın sadece içini şöyle bir silmekle yetiniyorsanız, haftada en az 1 kez fırın temizliği yapmalısınız. Fırın temizliği konusunda herhangi bir ihmal, fırınınız içinde kötü koku oluşmasına yol açabilir. Fırın temizleme işinde üşenme gibi durumlar da yemeklerin tadı ve lezzetinin bozulmasına, ortama kötü kokular yayılmasına neden olabilir.

Fırın temizliği için gerekli malzemeler nelerdir?

Fırın temizliği için farklı malzemeler kullanabilirsiniz. Her şeyden önce, temizlik işleriniz sırasında bulaşık eldiveni kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Fırın temizliği için bulaşık bezi, bulaşık süngeri, bulaşık deterjanı, yağ ve kir sökücü, fırın temizleme spreyi kullanabilirsiniz. Fırın temizleme spreyinin yanı sıra fırın temizleme jeli ve fırın yağ çözücü ürünleri de fırın temizliği konusunda daha etkin sonuçlar almanızı sağlayabilir. Eğer deterjan kullanmak istemiyorsanız, doğal fırın temizliği yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Doğal fırın temizliği için karbonat, sirke, limon ve tuz kullanabilirsiniz. Bu malzemelerle hazırlayacağınız temizlik solüsyonunu bir fısfıs yardımıyla fırın temizliği için kullanabilirsiniz.

Fırın temizliğine nereden başlanır?

Fırın temizliğine fırının iç yüzeyinden başlamanız gerekir. Dış yüzeyden başlamanız halinde, fırın içini temizlerken oluşan deterjan kalıntılarını ve su izlerini tekrar temizlemeniz gerekir. Fırın içi temizliği, fırın dışı temizliğine oranla çok daha önemlidir. Dış yüzeyler daha çok estetik yönden dikkat çekse de sağlık riskleri ve yemeklerin lezzeti bakımından fırın içi temizliği çok daha önemlidir. Fırın temizleme yöntemleri içinde fırın temizliğine iç yüzeyden başlamak, zamandan tasarruf konusunda da yardımcı olur. Yaptığınız işlerin tekrar üstünden geçmek zorunda kalmazsınız. Bu sayede, temizlik malzemelerini de daha verimli kullanmış olursunuz.

Fırın içi temizliği nasıl yapılır?

Fırın temizleme işi, fırının dış yüzeyini temizlemekten ibaret değildir. Fırın temizliğinin esas ve en önemli kısmını fırın içi temizliği oluşturur. Fırının içini temizlerken, fırındaki ızgara ve tepsileri çıkartmalı, uygun bir bulaşık deterjanı ve temizlik süngeri kullanarak iç yüzeyde temizliği sağlamalısınız. Fırın temizliği sırasında deterjanlı süngeri yüzeye sürüp birkaç dakika beklemek çok faydalıdır. Bu sayede, fırın içini temizlerken yüzeyde fazla ovmaya gerek duymadan güzel sonuçlar alabilirsiniz. Fırın içinde biriken yağ lekeleri ve kirleri temizlemek adına bulaşık teli kullanmanız durumunda, fırın içinde çizik oluşabilir. Bu çiziklerin artması sonucu yüzeyde oksitlenme ve paslanma başlayabilir. Ki bu nedenle fırınınız, yemeğin tadının bozulmasına ve bazı sağlık riskleri oluşmasına yol açabilir.

Fırın temizliği sırasında kullanacağınız temizlik malzemeleri, yüzeye zarar vermemeli, yüzeyde hiçbir çizik oluşturmamalı. İç kaplamaya zarar vermemek için doğru malzemeleri seçmelisiniz. Fırın içi temizleme sırasında aşırı fiziksel kuvvet uygulamaktan kaçınmalısınız. Fırın içinde eğer yoğun miktarda yağ ve kir birikmişse, daha etkin sonuçlar almak için fırın temizleme jeli veya fırın yağ çözücü ürünlerini kullanabilirsiniz. Bu ürünleri kullanmak istemiyorsanız, doğal fırın temizleme yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Fırın içi temizliğinin son aşamasında, içeride herhangi bir köpük veya deterjan kalıntısı bırakmadığınızdan emin olmalısınız.

Fırın telleri nasıl temizlenir?

Fırın temizliği sırasında fırın içi temizliği aşamasında fırın tellerini mutlaka çıkartmanız gerekir. Fırın içini temizledikten sonra fırın telini bulaşık makinesine atmanız yeterli olmayabilir. Fırın teli üzerinde biriken yağ lekeleri ve kirler, güçlü yağ ve kir sökücülerle daha iyi temizlenir. Fırın teli temizliğinde sıradan bulaşık deterjanlarını kullanmanız, etkin sonuç almak adına fırın teli üzerinde daha fazla fiziksel güç uygulamanıza yol açabilir. Bu durumda fırın telinizde çizilme veya hasar oluşabilir. Fırın teli üzerinde oluşan hasarlar, özellikle ızgarada pişirme yöntemleri sırasında yiyeceklerin lezzetinin bozulmasına yol açmakta. Fırın teli temizliği sırasında da tıpkı fırın içi temizliğinde olduğu gibi, yüzeye fazla kuvvet uygulamaktan kaçınmalısınız.

Fırın telleri temizliğinde yağ ve kir sökücü kullanırken ürünlerin bekleme süresine dikkat etmelisiniz. Yağ ve kir sökücülerin uygulama ardından bekleme süresi, 2 dakika ile 10 dakika arasında değişebilmekte. Sanayi tipi fırınlar için özel olarak geliştirilen ürünlerde ise bekleme süresi yarım saat ile 1 saat arasında olabilmekte. Dolayısıyla, fırın içi temizliğinde olduğu gibi fırın teli temizliğinde de acele etmemelisiniz. Yağ ve kir sökücülerin bekleme süresi dolmadan yapacağınız uygulamalar, bu ürünlerden etkin şekilde yararlanmanızı engeller. En iyi fırın temizleyici çeşitleri bile ancak doğru şekilde kullanıldığı zaman etkili olur.

Fırın camı nasıl temizlenir?

Fırın camı temizliği, fırın temizliğinin son aşamasını oluşturur. Fırın temizliğinin püf noktaları içinde fırın camı temizliğini sona bırakmalısınız. Fırın camı temizliği sona bırakılmadığında, yaptığınız işin üzerinden tekrar geçmeniz gerekebilir. Fırın camını temizlerken bulaşık deterjanı veya fırın temizleme spreyi kullanabilirsiniz. Eğer fırın temizleme spreyi kullanacaksanız, ürünlerin zemine akmaması için fazla miktarda sprey kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Spreyi uyguladıktan sonra bulaşık süngeriyle üzerinden geçebilirsiniz. Ardından, nemli bir bezle cam yüzeyde kalıntıları temizleyebilirsiniz. Kuru bir bezle son bir kez üzerinden geçip fırın camında iz kalmasını önleyebilirsiniz. Ankastre fırın cam temizliği için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.

Doğal yöntemlerle fırın temizliği nasıl yapılır?

Fırın temizliği sırasında bulaşık deterjanı kullanmak istemiyorsanız, doğal yöntemlerle fırın temizliği gerçekleştirebilirsiniz. Doğal fırın temizliği için sirke, karbonat ve tuz kullanabilirsiniz. Sirke ve karbonat karışımı, özellikle kurumuş yağ lekelerine karşı etkin çözümler sunar. Eğer uzun zamandır fırın içi temizliğinizi ihmal etmişseniz ve yağ lekeleri fazlaca birikmişse, karışımınızın içine bir miktar limon ve tuz ekleyebilirsiniz. Bu tür bir karışım, zorlu yağ lekelerini yüzeylerden temizlemek için en az yağ sökücüler kadar etkili olmakta. Yanmış fırın temizliği için de yine bu karışımı değerlendirebilirsiniz.

Doğal fırın temizleme yöntemleri arasında sirke ile fırın temizliği hem çok kolay, hem de etkili bir yöntemdir. Sirke kokusu ise elbette kalıcı değildir. Fırın temizliği için sirkeli su kullanmak istiyorsanız, temizlik sırasında ortama hava girişi sağlayabilir, sirke kokusundan kolayca kurtulabilirsiniz. Üstelik, diğer temizleyicileri kullandığınız halde fırınınız içinde kötü koku oluşmaktaysa, bu kokulardan kurtulmak için de sirkeli su kullanmayı tercih edebilirsiniz. Nitekim sirkeli su, temas ettiği yüzeylerde koku oluşumuna yol açan maddelere nüfuz eder ve suyla birlikte buharlaşmasını sağlar. Daha yoğun kokulardan kurtulmak için karbonat ve birkaç damla limon suyu faydalı olabilir.

Editörün Tavsiyesi: Ernet Pro Active Fırın ve Izgara Yağ ve Kir Sökücü – 435 ml

Fırın temizliği konusunu ele aldığımız ve fırın temizleme yöntemleri hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, Ernet Pro Active fırın ve ızgara yağ ve kir sökücü – 435 ml ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. Fırın temizliği konusunda etkin çözümler sunan bu ürün, Sultanlar Grup bünyesinde yer alan yerli markamız Ernet kalitesine sahip. Ürünü uygulamak için püskürtme başlığının uç kısmındaki kapağı açmanız yeterli. Uygulama sırasında daha etkin sonuç almak için, fırınınızı 40 derecede ısıtıp 5 dakika bekledikten sonra uygulamaya geçebilirsiniz. Güçlü köpük oluşumu sağlayan bu ürünü fırın içi temizliğinin yanı sıra ızgara temizliğinde de kullanabilirsiniz. Ofix.com üzerinden Ernet Pro Active fırın ve ızgara yağ ve kir sökücü – 435 ml ürünümüzü sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir