Fosforlu kalemler hayatımızı nasıl kolaylaştırır?

Mürekkebinin bileşimindeki fosfor nedeniyle yüzeylerde parlak ve ışıltılı görüntüler oluşturan fosforlu kalemler, eğitim ve iş hayatımızda en sık kullandığımız kırtasiye ürünleri arasında yer almakta. Farklı renk ve uç kalınlıklarına sahip fosforlu kalemlerin sunduğu yazı, çizim, renklendirme ve işaretleme deneyimleri pek çok kolaylığı beraberinde getiriyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, fosforlu kalemlerin hayatımızı nasıl kolaylaştırdığını kısaca inceleyeceğiz. 

Önemli Kısımlar İçin Vurgulama

Gerek öğrencilik yıllarımız, gerekse çalışma hayatımız boyunca elimizden pek çok kitap, dergi, belge ve doküman geçmekte. Okuduğumuz veya yazdığımız yazılarda önemli kısımları öne çıkartmak için kullandığımız araçların başında fosforlu kalemler geliyor. Kağıt üzerinde fosforlu kalemlerle yaptığımız vurgulamalar, aradan belli bir zaman geçtikten sonra bu yazıları tekrar okumamız gerektiğinde en çok hangi kısımlara yoğunlaşmamız gerektiğini gösteriyor.

Dikkati Arttırma ve Odaklanma

Bir şey okurken dikkatimizi dağıtan ve okuduğumuz şeye odaklanmamızı zorlaştıran pek çok etkene maruz kalabiliyoruz. Özellikle iş hayatında yapacağımız küçük bir dikkatsizlik, istenmeyen pek çok duruma yol açabiliyor. Bu durumların önüne geçmek için fosforlu kalemler etkin çözümler sunuyor. Okuduğunuz yazıların altını fosforlu kalemlerle çizmek veya üzerinden geçmek gibi bir alışkanlığınız varsa, dikkat ve odaklanma sorunlarından daha kolay kurtulabilirsiniz.

Öğrenme ve Hatırlamayı Kolaylaştırma

Beyinde öğrenme ve hatırlamayı düzenleyen merkezler, belli bir hiyerarşi içinde çalışmakta. Öğrendiğimiz her bilgi, belli bir önem sırası içinde bellekte depolanıyor ve hatırlanmak istendiğinde ilk olarak en önemli bilgiler hatırlanıyor. Fosforlu kalemlerle işaretlediğimiz bilgiler, görsel hafızamızı güçlü bir şekilde uyararak beynin ilgili merkezlerinde önem sırası yüksek şekilde kaydediliyor ve daha kolay hatırlanıyor.

Hata ve Yanlışları Belirleme

Okuduğumuz yazılarda hata ve yanlışları göstermek için çoğu zaman fosforlu kalemleri kullanıyoruz. Yüzeylerde oluşturduğu parlak ve ışıltılı görüntülerden dolayı fosforlu kalemler, tespit ettiğimiz hata ve yanlışları başkalarına göstermemizi kolaylaştırıyor. Ve konu hakkında farkındalıklarımızı geliştirmeye katkı sağlıyor.

Bilgi Kategorileri Oluşturma

Fosforlu kalemler, birbirinden güzel renklere ve uç kalınlıklarına sahip. Okuduğunuz bir yazı üzerinde önem sırası ve içerik bakımından farklı bilgi kategorileri oluşturmak için farklı renklerde fosforlu kalemler kullanabilirsiniz. Böylelikle, örneğin sarı renkli fosforlu kalemle işaretlediğiniz kısımları birbirleriyle ilişkilendirerek diğer renklerle işaretlediğiniz kısımlardan ayırıp sınıflandırabilirsiniz.

Renklendirme ve Motivasyon

Yüzeylerde yazı ve çizim gibi işlerde kullandığımız fosforlu kalemler, aynı zamanda kalemlik, kalem kutusu, çalışma masa ve çekmecesi gibi ortamlarda da renkli görüntüler yaratıyor ve motivasyonumuzu arttırıyor. Bu ürünleri kullanım sırasında olduğu gibi, kullanmadığınız zamanlarda da sırf görüntüsünden bile keyif alabilirsiniz.

Doğayı Koruma

Birçok kırtasiye ürününde kullanılan ham maddelerin elde edilme süreçleri doğaya zarar verdiği gibi, tek kullanımlık ürünlerin yarattığı çevre kirliliği de yine doğaya büyük zararlar verebiliyor. Oysa, sunduğu pratik çözümler nedeniyle sürekli elimizin altında bulundurmak istediğimiz fosforlu kalemlerin birçoğu, yedek mürekkepler sayesinde yeniden kullanılabilir nitelikte. Üstelik, toksin madde içermeyen su bazlı mürekkepleri insan sağlığına zarar vermediği gibi, çevre kirliliği oluşmasını da önlüyor.

Ofis dostu fosforlu kalemler Ofix.com’da!

Fosforlu kalemlerin hayatımızı nasıl kolaylaştırdığını ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği fosforlu kalemlerden ilk üçünü kısaca tanıtacağız. OfixPlus kurumsal müşteri platformumuzda kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Edding Fosforlu Kalem 5’li Paket

Listemizin ilk sırasında, Edding fosforlu kalem 5’li paket var. Turuncu, pembe, yeşil, mavi ve sarı renkli PP gövdeli fosforlu kalemlerden oluşan bu ürünlerde, kokusuz ve hızlı kuruyan özel mürekkep kullanılmakta. Parlak renkleri, fotokopiyle yapılan çoğaltmalarda okunabilirliği azaltmıyor. Sipariş için ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Piano Fosforlu Kalemler

Listemizin ikinci sırasında, Piano fosforlu kalemler var. Renk seçeneğinde sarı renk daha fazla tercih ediliyor. Sarının dışında mavi, pembe, turuncu ve yeşil renklerini de deneyebilirsiniz. Kesik uçlu ve suya dayanıklı bu ürünlerde kokusuz mürekkep ve PP gövde kullanılmakta. Sipariş için ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Faber-Castell Fosforlu Kalemler

Listemizin üçüncü sırasında, Faber-Castell fosforlu kalemler var. Bu ürünlerde de renk seçiminde sarı renk daha fazla tercih ediliyor. Sarının dışında kırmızı, mavi, pembe, turuncu ve yeşil renkleri de deneyebilirsiniz. Üç farklı kalınlıkta yazı ve işaretleme deneyimi sunan bu ürünlerin mürekkebi yeniden doldurulabilir özellikte. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer fosforlu kalemleri buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

  1. Fosforlu kalemler ile ilk tanışmam lise yıllarıydı herhalde, en az bir 25 sene öncesi abimden görmüştüm çeşit çeşit renk renk fosforlu kalemler… Tabi bende aldım, derste hoca ne okursa sürekli boyuyorum, daha o zamanlar önemli, önemsiz ayırt etme yok, neyse her yeri boyuyoruz… Güzel günlerdi… Bu yazınız geçmişe götürdü, teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir