Fosforlu kalem alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Fosforlu kalemler, eğitim ve iş hayatımız içinde sıkça kullandığımız kırtasiye ürünlerinden biri. Farklı renk ve uç kalınlıklarına sahip bu ürünleri çeşitli belge, evrak ve doküman, not kağıdı, kitap sayfası gibi yüzeylerde vurgulama yapmak için sıkça kullanıyoruz. Peki, fosforlu kalem alırken nelere dikkat etmek gerekir? Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, fosforlu kalemleri ele alacağız ve fosforlu kalem alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Fosforlu kalem nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse, mürekkebinin bileşiminde fosfor olan kalemlere fosforlu kalem diyoruz efendim. Uç kısımlarında kullanılan keçe nedeniyle keçeli kalemler olarak da adlandırılan bu kalemlerin uçları, alışılmış keçe uçlu kalemlere oranla daha kalındır. Bu nedenle, keçeli kalemlere göre daha farklı bir yazı deneyimi sunarlar. Üstelik, bileşimlerindeki fosfor sayesinde uygulandıkları yüzeylerde parlak ve ışıltılı görüntüler oluştururlar. İlk bakışta gözümüzden kaçabilecek noktalar için fosforlu kalemlerle yapacağımız işaretlemeler, konuyla ilgili farkındalıklarımızın artmasına büyük katkı sağlar.

Kırtasiye ürünleri içinde fosforlu kalemler, başta öğrenciler ve ofis çalışanları olmak üzere en geniş kullanıcı kitlesine hitap edebilen ürünler arasında başı çekiyor. Eğitim hayatımız içinde kullanmaya başladığımız fosforlu kalemlerle kitap, defter ve diğer basılı materyallerde önemli kısımları vurguluyoruz. Hızlı kuruyan özel mürekkepleriyle yüzeylerde yayılma oluşturmayan bu ürünleri iş hayatımız içinde de sıkça kullanıyoruz. Çeşitli belge, evrak ve doküman, not kağıdı, kitap sayfası gibi yüzeylerde yaptığımız yazı ve işaretlemeler, olası hata ve yanlışlardan korunmamıza büyük katkı sağlıyor.

Farklı renkleri ile uç ve gövde kalınlıklarıyla her beğeni grubundan kullanıcıya hitap eden fosforlu kalemler, kullandığımız yüzeylerin yanı sıra masa ve çekmecelerimizde, kalemlik ve çantamızda da renkli görüntüler oluşturuyor. Sunduğu pratik çözümler nedeniyle sürekli elimizin altında bulundurmak istediğimiz bu ürünlerin bir çoğu, yedek mürekkepleri sayesinde yeniden kullanılabilir nitelikte. Toksin madde içermeyen özel mürekkepleri su bazlı olduğu için elimize veya giysilerimize bulaştığında kolayca temizleniyor ve leke bırakmıyor.

Fosforlu kalemler öğrenme ve hatırlamayı kolaylaştırıyor.

Beyinde öğrenme ve hatırlamayı düzenleyen farklı merkezler var ve bu merkezler, belli bir hiyerarşi içinde çalışıyor efendim. Öğrenilen her bilgi, belli bir önem sırası içinde bellekte depolanıyor ve hatırlanmak istendiğinde ilk olarak en önemli bilgiler hatırlanıyor. Bilgilerin özel birtakım yazı ve işaretlemelerle zihinsel süreçlere dahil edilmesi, bu merkezleri daha güçlü bir şekilde uyarıyor ve hem öğrenmeyi, hem de hatırlamayı kolaylaştırıyor. Farklı renk ve kalem türleri kullanarak yapacağımız özel vurgular, öğrenme ve hatırlama süreçlerimizi olumlu yönde etkilemekte.

Bu bakımdan, fosforlu kalemlerinizin renklerine çok dikkat etmelisiniz. Farklı renkler kullanıcılar üzerinde farklı etkiler uyandırabilir. Bir kullanıcı kendisi için en önemli noktayı sarı renkle vurgulamak isterken, bir başkası yeşil rengi tercih edebilir. Fosforlu kalemlerden öğrenme ve hatırlama süreçlerinizde etkin bir şekilde yararlanmak için renk seçiminizi mutlaka kendi görsel ve bilişsel değerlendirme süreçlerinize göre yapmalısınız. 

Fosforlu kalem alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Fosforlu kalemler, farklı renk ve uç kalınlıklarıyla üretilmekte. Hangi fosforlu kalemi seçeceğinize karar verirken, öncelikle bu kalemi nerede ve hangi amaçla kullanacağınızı netleştirmelisiniz. Kullanım amacınıza en uygun fosforlu kalemler, yazı ve işaretlemelerle öğrenme ve hatırlama süreçlerinize büyük kolaylık sağlayacaktır. Yazımızın bu kısmında, fosforlu kalem alırken nelere dikkat etmek gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Renk seçimine dikkat etmelisiniz.

Fosforlu kalemlerin birbirinden güzel renkleri var. Bununla birlikte, daha çok sarı ve yeşil renklerinin tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bu renklerin yanı sıra pembe, turuncu ve mavi gibi renkler de kullanıcılar tarafından ilgi görmekte. Renk seçimi yaparken, kullanacağınız ürünlerin yazının okunmasını güçleştirmemesine dikkat etmelisiniz. Eğer mat renkleri tercih ediyorsanız, bunları ancak beyaz zeminlerde kullanmalısınız. Açık renkler ise her tip kağıt yüzeyde vurgulama amaçlı kullanılabilir.

Yüksek renk parlaklığına sahip sarı ve yeşil renkli fosforlu kalemler, ofis ortamı için daha uygun. Fakat, aynı belge üzerinde farklı renklerde fosforlu kalem kullanımı, belge içinde vurgulanan noktaların ilgi ve önem bakımından derecelendirilmesini ve birbirleriyle ilişkilendirilmesini sağlıyor. Nitekim, belge üzerinde farklı renklerle oluşturabileceğiniz bilgi kategorileri, hem öğrenme ve hatırlama süreçlerinize yardımcı olacak, hem de ihtiyaç halinde aradığınız bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

Uç ve gövde kalınlığına karar vermelisiniz.

Fosforlu kalemlerin uçları farklı ihtiyaçlara uygun olarak farklı kalınlıklarda üretilmekte. İşaretleme ihtiyacınıza uygun şekilde ince veya kalın uçlu fosforlu kalemleri tercih edebilirsiniz. Genel olarak ifade etmek gerekirse, okul ve not defterleri gibi yüzeylerde kullanmak için ince uçlu fosforlu kalemler; kitap sayfaları gibi daha geniş yüzeylerde kullanmak içinse kalın uçlu fosforlu kalemler daha uygundur. Büyük yazılar üzerinde işaretleme yapmak için 2.5 mm ve üzerindeki fosforlu kalemleri tercih edebilirsiniz.

Fosforlu kalemlerin uç kalınlıklarının yanı sıra gövde kalınlıkları da birbirinden farklı. Kaleminizi eğer cebinizde taşımanız gerekiyorsa, gövde kalınlığını geniş tutmamanızda yarar var. Bu gibi durumlarda, cep boylarını tercih edebilirsiniz. Masa ve çekmecenizde bulunduracağınız fosforlu kalemler içinse ergonomik tutuş özelliklerinden daha iyi yararlanmak için gövde kalınlığını bir miktar geniş tutmanızda yarar var.

Fosforlu kalem setlerinden yararlanabilirsiniz.

Fosforlu kalemleri ister tek tek, isterseniz set şeklinde sipariş verebilirsiniz. Tercihe göre aynı veya farklı renklerde fosforlu kalemleri hep elinizin altında bulundurmak istiyorsanız, fosforlu kalem setleri sizin için daha faydalı olacaktır. Set tercihleri içinde 5’li ve 10’lu paketlerin daha fazla ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Farklı renklerde fosforlu kalem kullanmayı tercih ediyorsanız, sipariş vereceğiniz karışık renkli setler sayesinde hem renkleri tamamlamaya çalışmaktan kurtulur, hem de farklı markaların ürünleri arasında oluşabilecek ton farklılığının önüne geçebilirsiniz.

Ofis dostu fosforlu kalemler Ofix.com’da!

Fosforlu kalemleri ele aldığımız ve fosforlu kalem alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği fosforlu kalemlerden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. OfixPlus kurumsal müşteri platformumuzda kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Edding Fosforlu Kalem 5’li Paket

Listemizin ilk sırasında, Edding fosforlu kalem 5’li paket var. Turuncu, pembe, yeşil, mavi ve sarı renkli PP gövdeli fosforlu kalemlerden oluşan bu ürünlerde, kokusuz ve hızlı kuruyan özel mürekkep kullanılmakta. Parlak renkleri, fotokopiyle yapılan çoğaltmalarda okunabilirliği azaltmıyor. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Piano Fosforlu Kalemler

Listemizin ikinci sırasında, Piano fosforlu kalemler var. Renk seçeneğinde sarı renk daha fazla tercih ediliyor. Sarının dışında mavi, pembe, turuncu ve yeşil renklerini de deneyebilirsiniz. Kesik uçlu ve suya dayanıklı bu ürünlerde kokusuz mürekkep ve PP gövde kullanılmakta. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Faber-Castell Fosforlu Kalemler

Listemizin üçüncü sırasında, Faber-Castell fosforlu kalemler var. Bu ürünlerde de renk seçiminde sarı renk daha fazla tercih ediliyor. Sarının dışında kırmızı, mavi, pembe, turuncu ve yeşil renkleri de deneyebilirsiniz. Üç farklı kalınlıkta yazı ve işaretleme deneyimi sunan bu ürünlerin mürekkebi yeniden doldurulabilmekte. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

En iyi markaların en kaliteli fosforlu kalemlerini ofislerin hizmetine sunan Ofix.com‘da satışı devam eden diğer fosforlu kalem çeşitlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir