Fotokopi kağıdı alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Ofislerde en çok kullanılan sarf malzemelerinden biri olan fotokopi kağıtları, ofis bütçesinde önemli bir yere sahiptir. Fotokopi çekmek ve çıktı almanın yanı sıra not tutmak, çizim yapmak, dilekçe yazmak gibi farklı amaçlarla da fotokopi kağıtları hemen her gün kullanılabiliyor. Yaptıkları işin gereği olarak gün içinde çokça fotokopi çekmek veya çıktı almak durumunda olan kullanıcılar, fotokopi kağıdı alışverişlerine büyük önem verir. Beklentilerin altında kalan fotokopi kağıtları ile istediğiniz baskı kalitesini yakalamanız güçtür. Ofislerde en fazla kullandığımız ürünlerden biri olan fotokopi kağıtlarını alırken bazı konulara dikkat etmemiz gerekir. Eğer ihtiyaçlarınıza uygun ve gerekli niteliklere sahip fotokopi kağıtlarını doğru şekilde seçerseniz israfı önlemiş olursunuz. Böylelikle ofis bütçenizde tasarruf yapabilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, fotokopi kağıdı alırken dikkat etmeniz gerekenler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Fotokopi kağıdı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Kullanım amacınızı belirlemelisiniz.

Fotokopi kağıtları arasında boyut, gramaj, kalite ve renk bakımından temel birtakım farklılıklar mevcuttur. Ofislerin olmazsa olmazlarından biri olan fotokopi kağıtları, ofislerin yanı sıra okullarda ve evlerde de farklı amaçlarla kullanılabilmektedir. Fotokopi kağıdı alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde ilk olarak fotokopi kağıdını kullanım amacınızı netleştirmelisiniz.

 • Günlük işleriniz için alacağınız çıktılarda aslında yüksek kaliteli fotokopi kağıdı kullanmanıza gerek yoktur. Standart veya orta kalite fotokopi kağıtları ile baskı maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.
 • Dijital ortamlarda hazırladığınız bir çalışmanın son kontrollerini yapmak için çıktısını almayı tercih ediyorsanız, orta kalite fotokopi kağıtları işinizi görebilir.
 • Bunların sadece ön yüzüne çıktı alabilirsiniz. Arka yüzünü müsvedde olarak kullanabilirsiniz.
 • Arşiv değeri bulunmayan sıradan işler için kaliteli fotokopi kağıtları kullanmanıza gerek yoktur.
 • Kalitesiz fotokopi kağıtlarını arşiv değeri taşıyan belgelerde kullanmamalısınız. Aksi durumda belgeler kısa sürede bozulabilir.
 • Müşterilerinize imzalatacağınız sözleşme ve benzeri evraklar için de kaliteli fotokopi kağıtlarını kullanmak gerekir. 

Günümüzde pek çok işimizi dijital ortamlarda ve online olarak gerçekleştirsek de çıktı almamız veya fotokopi çekmemiz gereken durumlarla karşılaşabiliriz. İş hayatının yanı sıra eğitim hayatında da fotokopi kağıtları sıkça kullanılmaktadır. Bu bağlamda öğrencilerin de fotokopi kağıdı alırken dikkat etmeleri gerekenler hakkında bilgi sahibi olmasında yarar var. Öğrencilerin bilgisayarda hazırladıkları ödev, proje ve sunumların çıktısını almaları için kaliteli fotokopi kağıtlarını tercih etmeleri gerekir. Bu gibi durumlarda kalitesiz kağıtlara aldıkları çıktılar, işlerin niteliğini düşüren bir görünüme neden olur. Diğer taraftan, eğer kimlik fotokopisi çekecekseniz A5 fotokopi kağıtları daha ekonomik bir seçim olacaktır. Kimlik fotokopisi için A5 fotokopi kağıdı kullanmak aynı zamanda da kağıt israfını önler. Almak istediğiniz çıktı küçük bir ebada sahipse ve küçük bir zarfa girecekse, çıktıyı A5 kağıdına basabilirsiniz. Bu sayede fotokopi kağıtları için ayırdığınız bütçeden tasarruf yapabilirsiniz. Basit önlemler, resmin bütününe baktığımızda büyük sonuçlar doğurur. 

İhtiyacınıza uygun boyutları tercih etmelisiniz.

Fotokopi kağıdı alırken dikkat etmeniz gerekenler içinde kağıt boyutu en önemli konulardan biridir. Fotokopi kağıtları arasında çeşitli farklılıklar bulunmaktadır. Bunlardan biri olan boyut farklı, kullanıcıların farklı türden fotokopi çekme ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlar. Eğitim ve iş hayatında alınan çıktılar için genellikle A4 fotokopi kağıtları tercih edilmektedir. Fotokopi kağıdı A4 boyutunda standart bir kullanıma sahiptir.

 • A4 kağıt ister ödev ve proje olsun,
 • İster sunum metni,
 • İsterse belge veya sözleşme gibi farklı dokümanlarda çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Öğrencilerin ödev çıktısı almak için kullandıkları A4 kağıt fiyat bakımından önemlidir elbette. A4 fotokopi kağıdı çeşitleri eğitim hayatının yanı sıra iş hayatında da hemen her gün ve fazlaca kullanılmaktadır. Bunlar beyaz A4 kağıdı şeklinde olabileceği gibi, renkli A4 kağıdı şeklinde de olabilir. A3 fotokopi kağıtları ise çeşitli projelerde, afiş veya duyurularda kullanılmaktadır. A5 fotokopi kağıtları ise en çok kimlik fotokopilerinde tercih edilmektedir. 

Fotokopi kağıdı alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde kağıt ebatlarını öğrenmek istiyorsanız, en çok kullanılan fotokopi kağıtlarının ebatlarını kısaca şu şekilde ifade edebiliriz:

 • A3 fotokopi kağıtları 297 x 420 mm (11.7 x 16.55 inç) ebadındadır.
 • A4 fotokopi kağıtları 210 x 297 mm (8.27 x 11.7 inç) ebadındadır.
 • A5 fotokopi kağıtları ise 148 x 210 mm (5.83 x 8.27 inç) ebadındadır.

Standart yazıcılarda kullanılan kağıt boyutu A4’tür. Daha gelişmiş özelliklere sahip yazıcılarda farklı kağıt boyutları için farklı tepsiler vardır. Böyle bir yazıcınız varsa, fotokopi kağıtlarını yazıcıya yerleştirirken her tepsiye kendi boyutuna uygun fotokopi kağıtlarını yerleştirmeniz gerekir. A4 çıktı veren standart yazıcılarda, gerekli ayarları yaptıktan sonra A5 çıktı alabilirsiniz. A3 çıktı almak içinse yazıcının bu özelliğe sahip olması gerekir. Bu ebatların yanı sıra A1 ve A2 gibi büyük ebatlı, A6 ve A7 gibi küçük ebatlı kağıt boyutları da vardır. Fakat bu ebatlar günlük işler için tercih edilmez. 

Fotokopi kağıtlarında standart gramaj 80 gr/m²’dir.

Fotokopi kağıdı alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde önemli bir diğer konu da gramajdır. Nitekim, fotokopi kağıtlarının gramajları arasında bazı farklılıklar mevcuttur. Fotokopi kağıtlarında gramaj, 1 metrekarelik kağıdın ağırlığı cinsinden ifade edilmektedir. Bu ağırlığa göre kağıdın inceliği ve kalınlığı ile ışığı emme ve yansıtma özellikleri değişir. Kağıt türleri içinde en ince gramajlı kağıtlar gazete kağıtlarında kullanılmaktadır. Bunların gramajı yaklaşık 40-45 gr/m² dolayındadır. En kalın kağıtlar ise kartvizitlerde karışımıza çıkar. Bunların kalınlığı ise 350 gr/m² dolayına kadar çıkabilmektedir. Ofislerde kullandığımız fotokopi kağıtlarında gramaj olarak en çok 70-90 gr/m² ürünler tercih ederiz. Standart gramaj ise 80 gr/m²’dir. Ofiste veya evde çıktısını almak istediğiniz dosyanın türüne göre farklı gramajlarda kağıt kullanabilirsiniz. Ancak 80 gr/m²’nin altında kalan fotokopi kağıtları çift taraflı kullanım için uygun değildir. Tek taraflı çıktılarda kullanabileceğiniz bu ürünlerin arka kısmını müsvedde olarak değerlendirebilirsiniz. 

Kaliteli çıktılar için 1. hamur fotokopi kağıtlarını kullanmalısınız.

Fotokopi kağıdı alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde kalite konusu da bir diğer önemli konudur. Fotokopi kağıdı seçerken kaliteli çıktılar için 1. hamur kağıtları tercih etmelisiniz. 1. hamur kağıtlarda selüloz miktarı daha fazla, odun miktarı daha azdır. Bu nedenle bu kağıtlar diğerlerine göre daha beyaz bir görünüme sahiptir. Standart A4 fotokopi kağıtlarında 1. hamur kağıtlar tercih edilmektedir. Bu kağıtları kullanarak fotokopi çekmek daha kolaydır. 1. hamurun kullanıldığı bir diğer kağıt çeşidi de kuşe kağıttır. Ancak kuşe kağıtta yüzey özel bir yöntemle kaplandığı için daha parlak görünür. 1. hamur kağıtlara oranla 2 ve 3. hamur kağıtların kalite düzeyi daha düşüktür. 2. hamur kağıdın bileşimindeki selüloz miktarı ile odun miktarı birbirine yakın düzeydedir. Bu sayede kağıdın maliyeti düşer. Ancak beyazlığı azalır. Kaliteli çıktılar için bu kağıtlar uygun değildir. 2. hamur kağıtlar daha çok kitap basımında tercih edilmektedir. Bu yolla kitap maliyetleri düştüğü gibi, yazıların gözü yormadan okunması da sağlanır. 

1. hamur kağıtlarda beyaz zemin ışığı tümüyle yansıtacağı için bir süre sonra gözünüzü yorar. 2 ve 3. hamur kağıtlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Ancak bu kağıtlar kaliteli çıktı için uygun değildir. 3. hamur kağıtlar, halk arasında saman kağıdı diye bilinen kağıtlardır. Bu kağıtların bileşimindeki odun miktarı selüloz miktarından çok daha fazladır. Bunun sonucunda renkleri sarıya dönüktür. 3. hamur kağıtlar baskı cihazlarından ziyade eskizlerde veya müsvedde olarak kullanılmaktadır. Arşivlik değeri olan, dosya ve klasörler içinde uzun süre saklamayı planladığınız çıktılar için kaliteli fotokopi kağıtlarını kullanmanız gerekir. Aksi durumda belgeleriniz daha kısa sürede deforme olur. 2 ve 3. hamur kağıtlar yazıcıda kağıt sıkışması sonucuna neden olur. Bununla birlikte, günlük sıradan işler için yüksek kaliteli fotokopi kağıdı kullanmaya gerek yoktur. Yüksek kaliteli fotokopi kağıtlarında gramaj 250 ile 300 gr/m² arasındadır. Bu ürünler günlük işlerde değil, özel proje çıktılarında tercih edilmektedir. 

Fotokopi kağıtlarında selüloz oranı arttıkça baskı kalitesi artar.

Fotokopi kağıdı alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde selüloz oranı, baskı kalitesiyle yakından ilişkilidir. Çoğu zaman sadece fiyata odaklandığımız için kağıdın diğer özellikleriyle pek ilgilenmeyiz. Uygun boyuta sahip fotokopi kağıtlarında ekstra indirimli fiyat seçenekleriyle karşılaştığımızda bu ürünleri kolayca sepete ekleyebiliriz. Oysa çizim ve tasarım işleriyle uğraşan veya kaliteli çıktılara ihtiyaç duyan ofislerde selüloz oranı yüksek fotokopi kağıtlarının tercih edilmesi gerekir. Kağıdın ana ham maddelerinden biri olan selüloz, çıktıların baskı ve renk kalitesini doğrudan etkiler. Selüloz oranı yüksek fotokopi kağıtlarında daha az toner kullanılmaktadır ve yüzeyde dağılma oluşmaz. Fotokopi kağıdı alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde selüloz oranına dikkat etmezseniz tonerde tasarruf konusunda önemli bir fırsatı kaçırabilirsiniz. Selüloz oranı düşük, odun miktarı yüksek fotokopi kağıtları daha fazla toner sarfiyatına yol açar. Üstelik yüzeyde dağılarak kirli bir görüntü oluşturması olasıdır. Bu da kağıt ve toner için ek maliyet anlamına gelir. 

Kağıt üretiminde ana ham madde selüloz olsa da üretim aşamalarında su ve diğer katkı maddeleri kullanılarak kağıt imalatı gerçekleştirilir. Selülozdan sonra kağıt üretiminde en önemli bileşenlerden biri sudur. Ağaçlardan özel işlemler sonucunda elde edilen selülozun kağıt hamuruna dönüştürülmesi için su gerekir. Kağıt üretiminde hamura katılan odun parçacıkları, kağıdın kalitesinin düşmesine yol açar. Piyasada en kaliteli kağıt çeşitleri, yüzde 100 selülozdan üretilen kağıtlardır. Ancak bunların maliyetleri çok yüksektir. Fotokopi kağıdı alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde ürünlerin selüloz oranına bakarak bir karar verebilirsiniz. Yüzde 100 selülozdan kağıtlar çok maliyetli olduğu için ofis bütçesi açısından iyi bir seçim olmaz. Ancak yüzde 50’nin üzerinde selüloz oranına sahip fotokopi kağıtlarını daha verimli kullanabilirsiniz. Selüloz oranı yüzde 50’nin altında kalan fotokopi kağıtları, fotokopi makinesi çalışma şekli bağlamında sıkıntı yaratabilir. Çünkü bu ürünlerin makinede sıkışma ihtimali daha yüksektir. Bir süre sonra bu ürünler cihazınızın iç ünitelerine zarar vermeye başlayabilir. 

Tanıtım ve sunum dosyalarınız için renkli fotokopi kağıtlarını tercih edebilirsiniz.

Fotokopi kağıdı alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde bir diğer konu da renktir. Fotokopi kağıdı denildiğinde akla daha çok beyaz renkli fotokopi kağıtları gelse de renkli fotokopi kağıtları da eğitim ve iş hayatında zaman zaman kullanılır. Renkli fotokopi kağıtlarını öğrenciler daha çok el işi etkinliklerinde kullanır. Fakat bu kağıtların üzerine not da alınabilir veya bu ürünler süsleme amacıyla da kullanılabilir. Ofislerde renkli fotokopi kağıtları daha çok tanıtım ve sunum dosyalarında kullanılır. Çıktı alırken renkli fotokopi kağıtlarını kullanmak tonerden tasarruf konusunda önemli bir fırsattır. Bu sayede daha az toner tüketimi gerçekleşmiş olur. Renkli fotokopi kağıtlarının gramajı ve kalitesi diğerlerine oranla daha yüksektir. Bu da doğal olarak maliyetin yükselmesine yol açar. Ancak tanıtım ve sunum dosyalarınızın çıktısını beyaz fotokopi kağıtları üzerine almanız daha yüksek bir toner maliyeti doğurabilir. Fotokopi kağıdı alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde tanıtım ve sunum dosyalarınız için renkli fotokopi kağıdı seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. 

İhtiyaçlarınızın üzerinde fotokopi kağıdı alırsanız bunları saklamada zorluk çekebilirsiniz.

Fotokopi kağıdı alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde önemli konulardan biri de miktardır. Fotokopi kağıtları hemen her gün kullanıldığı için toplu alımlar yoluyla önemli bir maliyet avantajı elde etmek mümkündür. Ancak ihtiyaçlarınızın çok üzerinde sipariş vermeniz durumunda fotokopi kağıtlarını saklamada zorluk çekebilirsiniz. Nitekim, fotokopi kağıtları için ideal saklama koşulları vardır ve bunları her zaman sağlamak kolay olmayabilir. Her şeyden önce, fotokopi kağıtlarını düz bir zeminde saklamalı ve yatay konumda tutmalısınız. Dik konumda saklanan top kağıt çeşitlerinde birçok deformasyon oluşabilir. A4 top kağıt siparişlerinizi paket şeklinde vermişseniz, bunları istiflemek için belirli kurallarınızın olması gerekir. Ürünlerin altında palet kullanmanız taşıma konusunda birçok sıkıntıdan kurtulmanızı sağlayabilir. Paketleri ise kullanmadan önce açmamalısınız. Aksi durumda ortamdaki nem nedeniyle fotokopi kağıtlarında şişme oluşabilir. Nemden olumsuz etkilenen fotokopi kağıtları daha düşük bir baskı ve renk kalitesi verir. İhtiyaçlarınızın çok üzerinde fotokopi kağıdı siparişi verirseniz bu gibi pek çok sorun yaşayabilirsiniz. 

Fotokopi kağıdı seçiminde güvenilir markalara öncelik verebilirsiniz.

Fotokopi kağıtları konusunda piyasada pek çok markanın farklı ebat ve kalitede pek çok ürününü bulabilirsiniz. Dikkat edilmesi gerekenler içinde marka tercihinizi güvenilir markalardan yana yapmanızda yarar var. Sektörde yıllardır kalite ve güvenilirliğiyle kendisini ispatlamış markaların ürünlerini sorunsuz şekilde kullanabilir, uzun vadede tasarruf yapabilirsiniz. Kalite ve güvenilirlik konusunda henüz gerekli standartlara ulaşamamış markaların ürünleri ise bütçe tasarrufu sağlamak adına daha büyük kayıplara yol açabilir. Yazıcıda kağıt sıkışmasına yol açan, kolayca yırtılan veya deforme olan, fazla toner harcayan ürünlerden uzak durmak için fotokopi kağıdı seçimlerinizde güvenilir markalara öncelik tanıyabilirsiniz. Bu markalar içinde Copier Bond, Navigator, Xerox, HP, Global, Mopak, Alex Schoeller gibi markalar kaliteli ve güvenilir markalardır. Ofix kullanıcılarının fotokopi kağıtları konusundaki tercihlerinde ise uzun yıllardır Copier Bond markası ilk sıradaki yerini koruyor. Copier Bond A4 ve A5 fotokopi kağıtları ülkemizde en fazla tercih edilen fotokopi kağıtlarından biri konumunda. 

Fiyat konusu sizi yanıltmasın.

Fotokopi kağıdı alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde en yanıltıcı konuların başında fiyat gelmekte. Fotokopi kağıtlarında fiyat farkını etkileyen pek çok nedenden bahsedilebilir. Nitekim, başta A4 kağıt fiyatları olmak üzere tüm fotokopi kağıtlarının fiyatları ürünlerin kalitesine, ham maddesine, selüloz miktarına ve markasına göre değişebilir. Bir ürünün fiyatının yüksek olması, o ürünün kaliteli olduğunu göstermez. Ürünün fiyatının düşük olması da kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Fotokopi kağıtlarının fiyatı daha çok piyasa şartlarına göre belirlenir. Talebi yüksek olan ürünlerin fiyatları diğerlerine göre daha yüksektir. Ancak fiyat ile kalite arasında zorunlu bir ilişki yoktur. Fotokopi kağıdı alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde fiyat konusunu hiçbir zaman esas öncelik olarak görmemelisiniz. Sırf fiyatı uygun olduğu için sipariş verdiğiniz fotokopi kağıtları kalite konusunda hayal kırıklığı yaşatabilir. Kaliteli olduğuna inanarak sipariş verdiğiniz yüksek fiyatlı ürünler için de böyle bir durumla karşılaşabilirsiniz. Fiyat karşılaştırması yapmak için online kanalları kullanabilirsiniz. 

Fotokopi kağıtları için siparişlerinizi Ofix’den verebilirsiniz.

Fotokopi kağıdı alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde satış noktası da önemli bir diğer konudur. Farklı pek çok kanal kullanılabilir. Perakende satış noktaları üzerinden fotokopi kağıdı alındığında bu ürünlerin hem maliyeti yükselir, hem de nakliye sorunu ortaya çıkar. Oysa online satış kanallarında fotokopi kağıtları hem daha uygun fiyata satışa sunulur, hem de nakliye sorunu oluşmaz. Fotokopi kağıtları online kanallar üzerinden sipariş verildiğinde maliyet bakımından yüzde 10 ile 20 arasında avantaj sağlanabilir. Online kanallarda fotokopi kağıtları için düzenlenen kampanyalar sayesinde elde edilebilecek maliyet avantajı ise yüzde 30 ve üzerine de çıkabilir. Sitelerin düzenledikleri kampanyaları incelerseniz pek çok fırsattan yararlanabilir, fotokopi kağıdı alımlarınızı daha ekonomik hale getirebilirsiniz. Bu nedenle fotokopi kağıdı alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde kullanıcıların online kanalları mutlaka takip etmeleri gerekir. Fotokopi kağıtları için toptan satış yapan kanallarda maliyet daha da ekonomik hale gelir. Toptan satış için online kanalları kullanmak maliyet avantajını arttırır. 

Online ofis marketiniz Ofix, faaliyete başladığı 2012 yılından bu yana kullanıcılarına kaliteli ve ekonomik fotokopi kağıtlarına erişim imkanı sunmakta. Sitemizde zaman zaman düzenlediğimiz kampanyalara fotokopi kağıtlarını da ekliyor, kullanıcılarımıza ekstra avantajlar sağlıyoruz. Fotokopi kağıdı almadan önce sitemizdeki ürünleri ve kampanyalar sayfamızı incelerseniz, kaliteli ve ekonomik fotokopi kağıtlarına kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ofix’de satışı devam eden tüm fotokopi kağıtlarını buradan inceleyebilirsiniz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir