Fotokopi kağıdının kalitesi nasıl anlaşılır?

Ofiste veya ofis dışı ortamlarda belge basmak veya çoğaltmak için fotokopi kağıtlarını kullanmamız gerekir. Günümüzde pek çok işimizi dijital kanallar üzerinden gerçekleştirsek de fotokopi kağıtları halihazırda ofislerin en önemli gider kalemlerinden biri konumunda. Dijital ortamlarda hazırladığımız belgeleri basmak istediğimizde fotokopi kağıdı seçimi önemli bir konu haline geliyor. Kullandığımız fotokopi kağıdı uygun kalitede değilse çalışmamız güzel görünmez. Hazırladığımız dosya ister bir sözleşme olsun, ister arşivlik bir belge, dönem ödevi ya da proje, kalitesiz fotokopi kağıtlarına baskı yapmamız durumunda çalışmamız çekiciliğini kaybeder. Nitekim kalitesiz fotokopi kağıtlarına alınan baskılarda mürekkep veya toner tozları yayılım yapar. Kağıdın kalitesi düşük olduğu için arka yüzünü kullanmak mümkün olmaz. Bu da kağıt israfı yaratır. Kalitesiz fotokopi kağıtları aynı zamanda da yazıcıda kağıt sıkışması sorununa neden olur. Peki fotokopi kağıdının kalitesi nasıl anlaşılır? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, fotokopi kağıtlarında kalite özellikleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Fotokopi kağıdının kalitesi niçin önemlidir?

İster ofiste olsun, isterse ofis dışı ortamlarda fotokopi kağıtlarını çıktı almak, fotokopi çekmek, not tutmak, çizim yapmak gibi farklı pek çok amaçla kullanmaktayız. Söz gelişi dilekçe yazmak istediğimizde, elimize uygun bir fotokopi kağıdı almak istiyoruz. Yazacağımız dilekçenin kağıdının kalitesinin düşük olması her şeyden önce yazım işlemini zorlaştırır. Kalitesiz fotokopi kağıdı çeşitlerinde dolma kalem kullanmak mümkün değildir. Hatta tükenmez kalem kullanırken bile dikkatli olmak gerekir. Çünkü yüzeye uyguladığımız baskının bir miktar artması, mürekkebin arka yüzde çirkin bir görüntü yaratmasına neden olur. Kurşun kalemle çizim yaparken de dikkatli olmak gerekir. Özellikle silme yaparken kalitesiz fotokopi kağıtları ciddi bir sorun haline gelir. Bu ürünleri kullanarak hazırlayacağınız taslak çizimlerde silme yaparken dikkatli olmalısınız. Yüzeye fazladan uygulayacağınız baskı nedeniyle kağıt kolayca yırtılır. Bu da tüm çalışmanızı yeni baştan hazırlamanıza neden olur. Dolayısıyla A4 kağıt kalitesi bağlamında göstereceğimiz duyarlılık pek çok olumsuzluğu önlememizi sağlar. 

Fotokopi kağıdının kalitesi alınan çıktının yanı sıra yazıcının performansını da doğrudan etkileyen bir konudur. Standart yazıcılarda kullanılan kağıtlar bu bağlamda bazı niteliklere sahip olmalıdır. Nitekim kağıtta kullanılan selülozun kalitesi yeterliyse yazıcıda kağıt türünden kaynaklı bir sıkışma oluşmaz. Çünkü bu ürünlerin yüzeyleri yeterli selüloz kalitesi sayesinde yazıcının silindir ve diğer kısımlarından kolaylıkla geçer. Özel olarak parlatılmış yüzeye sahip kaliteli fotokopi kağıtları ise baskı süreçlerinden daha kolay geçer. Baskı kalitesi konusunda da daha başarılı sonuçlar verir. Düşük gramajda kağıtlarda sıkışma sorunu daha sık oluşur. Düşük kalite selülozdan üretilen kağıtların da yine yazıcının silindir ve diğer kısımlarından geçerken sıkışmaya neden olması mümkün. Eğer yaptığınız işin gereği olarak çalışmalarınızın çıktısını almanız gerekiyorsa fotokopi kağıdının kalitesi konusuna mutlaka dikkat etmelisiniz. Aksi durumda çalışmalarınız istediğiniz görünümü kazanmaz. Üstelik yazıcıda kağıt sıkışması sorunlarını sıkça yaşarsınız. Ki bu da kağıt ve toner israfına neden olur ve ek maliyet yaratır. 

Hangi durumlarda kaliteli fotokopi kağıdı kullanmak gerekir?

Fotokopi kağıtları arasında kalite bakımından bazı farklılıklar mevcuttur. Düşük kalitede fotokopi kağıtları maliyet bakımından önemli bir avantaja sahiptir. Ancak bunları yazıcıda kullanmak birçok bakımdan sakıncalıdır. Eğer yaptığınız işlerin gereği olarak müsveddeye ihtiyaç duyuyorsanız bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Fakat düşük kalitede fotokopi kağıtlarını dilekçe yazmak, çıktı almak, fotokopi çekmek gibi işlerde kullanmamalısınız. Hazırladığınız bir çalışmanın son kontrollerini yapmak için aslında bilgisayar ekranını kullanabilirsiniz. Fakat çıktı almadan kontrol sağlayamıyorsanız, son kontrolleri yapmak için orta kalitede fotokopi kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Günlük işleriniz için alacağınız çıktılarda ise standart kalitede fotokopi kağıtları iyi bir seçimdir. Bu tür çalışmalarda yüksek kalitede fotokopi kağıdı kullanmaya gerek yoktur. Aksi durumda fotokopi kağıdının kalitesi baskı maliyetlerini arttırır. Ancak arşivlik değeri olan belgeler, müşterilerinize imzalatacağınız sözleşme ve benzeri evraklarda kaliteli fotokopi kağıtlarını kullanmalısınız. Bu sayede bir taraftan çıktılarınızı daha uzun süre korursunuz. Bir taraftan da müşterileriniz üzerinde daha olumlu bir imaj yaratırsınız. 

Fotokopi kağıdında kalite konusu iş hayatının yanı sıra eğitim hayatında da önemli bir konudur. Nitekim öğrencilerin büyük bir bölümü, hazırladıkları ödevlerin çıktısını alırken fotokopi kağıdının kalitesi konusuna pek dikkat etmez. Çıktıyı evde değil de kırtasiyeden alacak öğrenciler ve ebeveynlerin bu bağlamda dikkatli olmaları gerekir. Özellikle son zamlardan sonra fotokopi kağıdı fiyatları ciddi ölçüde arttı. Hal böyle olunca artan maliyetle baş etmek adına çeşitli işletmelerde kalitesiz fotokopi kağıdı kullanımı da artmaya başladı. Çocuğunuzun binbir emekle hazırladığı bir ödev veya sunumu kalitesiz fotokopi kağıdıyla teslim etmesi hoş bir durum değildir. Kırtasiyeden aldığınız çıktıda kağıt kalitesi düşükse bu konudaki şikayetinizi ilgili kişiye iletip standart kalitede kağıt kullanmasını isteyebilirsiniz. Çıktıda eğer iki yüze baskı varsa, kalitesiz fotokopi kağıtları her iyi yüzde de yazıları okumayı zorlaştırır. Kağıdı biraz havaya kaldırdığınızda iki yüzdeki yazılar kolayca görünür. Bu gibi durumlar yapılan işlerin başarısına gölge düşürür. 

Düşük kaliteli fotokopi kağıdı nasıl anlaşılır?

Bir fotokopi kağıdının kalitesini anlamanın farklı yolları vardır. Bunların başında kağıdın gramajı gelir. Fotokopi kağıtlarının gramajları arasında önemli farklar vardır. Gramaj ise 1 metrekarelik kağıdın ağırlığı cinsinden ifade edilir. Bu ağırlığı bilmek kağıdın kalitesini anlamada önemli bir ipucu sağlar. Nitekim fotokopi kağıdının kalitesi, kağıdın inceliği ve kalınlığı ile ışığı emme ve yansıtma özellikleriyle doğrudan ilgilidir. Düşük kaliteli fotokopi kağıtlarının gramajı 60 g/m² ve altındadır. Piyasada en yaygın düşük kalite fotokopi kağıdı çeşitleri 50 ve 60 g/m² gramaja sahiptir. Bu ürünleri elinize aldığınızda son derece ince bir yüzeye sahip olduklarını görürsünüz. Fotokopi kağıdının kalitesi düşük olduğu için bu ürünlerin ışık geçirgenliği yüksektir. Bu nedenle bu ürünleri çift yönlü baskıda kullanmamak gerekir. Kaldı ki yazıcıda tek yüze baskı yaparken de sıkışmaya neden olmaları mümkündür. Kullandığınız yazıcının markası ne olursa olsun düşük kalitede fotokopi kağıdı çeşitleri, yazıcının kağıt tepsisi, silindir ve diğer kısımlarında sıkışabilir. 

Kağıdın gramajı, kalınlığı ve parlaklığının yanı sıra yüzeyinin pürüzlü olup olmadığı da kalitesi hakkında önemli bir ipucu sağlar. Düşük kaliteli bir fotokopi kağıdına dokunduğunuzda yüzeydeki pürüzleri kolaylıkla hissedersiniz. Yüzeydeki bu pürüzler, özellikle kağıt üretimi aşamasında uygulanan tekniklerden kaynaklanır. Çünkü düşük kaliteli kağıt üretiminde kimyasal değil, mekanik yöntemler kullanılır. Zaten aradaki maliyet farkının önemli nedenlerinden biri de budur. Düşük kaliteli kağıtlar 2 ve 3. hamur kağıtlardır. Bunlarda kimyasal madde yoktur. 60 g/m² düşük kalite fotokopi kağıdı 2. hamur kağıttan üretilmişse bunda selüloz miktarı ile odun miktarı birbirine yakındır. Fakat 50 g/m² düşük kalite fotokopi kağıdında 3. hamur kağıt kullanılmışsa bunda selülozdan çok odun mevcuttur. Dolayısıyla kağıtta kullanılan selüloz ve odun miktarına göre fotokopi kağıdının kalitesi ve pürüz miktarı değişir. Ancak her durumda düşük kalite fotokopi kağıdı çeşitleri pürüzsüz bir görünüme sahip olmaz. Üstelik yüzeydeki pürüzler de yazıcıda kağıt sıkışmasına zemin hazırlar. 

Orta kaliteli fotokopi kağıdı nasıl anlaşılır?

Fotokopi kağıdını orta kaliteli yapan unsurların başında kağıdın gramajı gelir. 70 ile 80 g/m² arasındaki fotokopi kağıtları bu özelliktedir. Düşük kaliteli fotokopi kağıtlarından farklı olarak bu ürünler 1. hamur kağıtlardır. Bu nedenle selüloz miktarı odun miktarından fazladır. Bunun bir diğer sonucu da kağıdın daha parlak ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmasıdır. Yine de A4 kağıt kalitesi standart fotokopi kağıtlarının altındadır. Nitekim kaliteli kağıt çeşitlerinde de 1. hamur kağıt kullanılır. Fakat gramaj daha yüksektir. Bu yüzden fotokopi kağıdının kalitesi standart değilse çift yönlü baskı için uygun değildir. Başka bir deyişle orta kaliteli fotokopi kağıtları da düşük kaliteli kağıtlar gibi çift taraflı baskıda sorun yaratır. Eğer bilgisayarda yaptığınız işlerin son kontrolünü gerçekleştirmek için yeterli kalitede bir kağıt arıyorsanız orta kalite fotokopi kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Fakat şuna da dikkat etmek gerekir. Bu ürünler, kağıt ve toner tasarrufu konusunda standart kağıtlar kadar iyi avantajlar sağlamaz. 

Standart kaliteli fotokopi kağıdı nasıl anlaşılır?

Piyasada en yaygın fotokopi kağıdı çeşitleri standart kaliteli fotokopi kağıtlarıdır. Bu ürünlerde gramaj 80 g/m²’dir. Bazı markalar, ürünlerinin üzerinde gramajı kolayca görünür şekilde belirtmemekte. Bunun yerine “standart” ifadesini kullanmayı tercih etmekte. Fotokopi kağıdının üzerinde eğer “standart” ifadesini görürseniz bu ifade, gramajın 80 g/m² olduğunu anlatır. Fakat bununla birlikte, piyasada bazı markalar ürünlerinde herhangi bir gramaj ya da benzer ifade belirtmeme yoluna da başvurmakta. Bu gibi durumlarda ürünün düşük kalitede olduğunu düşünebilirsiniz. Fotokopi kağıdının kalitesi standartsa çift taraflı baskıya uygundur. Bu ürünlerin tek yüzüne baskı yapmak kağıt israfı yaratır. Fakat israfı önlemek için arka yüzlerini müsvedde yapabilirsiniz. Nitekim bu ürünlerin kalite güvencesi ve standartları bu tür kullanımlara imkan sağlar. Piyasada bazı standart fotokopi kağıdı çeşitlerinin yüzeyinde özel parlatıcılar mevcuttur. Ancak fiyatları diğerlerine göre yüksektir. Bununla birlikte özel işlemlerden geçirilen ürünler daha az toner harcar. Bu yüzden toner tasarrufunda avantaj sağlar. 

Kaliteli fotokopi kağıdı nasıl anlaşılır?

Bu ürünlerin gramajı 90 g/m² ve üzerindedir. Fotokopi kağıdının kalitesi ve maliyeti diğerlerine göre daha yüksek olduğu için bu ürünleri ofiste günlük işlerimizde pek kullanmayız. Fakat arşiv değeri yüksek ve prestijli işlerde bu ürünleri tercih edebiliriz. Ayrıca fotokopi kağıdının kalitesi yükseldikçe renkli çıktılarda sağlayacağı baskı kalitesi artar. Nitekim standart kalite fotokopi kağıtlarının renkli çıktılarda yetersiz kalması mümkündür. Kaliteli fotokopi kağıdı arayanlar bu bağlamda ilk olarak gramaja bakabilir. 90 g/m² ve üzerindeki ürünler işinizi görür. Bu ürünlerde 1. hamur kağıt ve ayrıca özel parlatıcılar vardır. Bununla birlikte, çıktısını alacağınız dosyanın renk yönetimi de bu bağlamda önemlidir. Eğer RGB‘de hazırladığınız bir dosyayı CMYK‘ya dönüştürmeden yazıcıya yollarsanız istediğiniz renkleri elde edemezsiniz. Fotokopi kağıdının kalitesi yükseldikçe zemindeki beyaz ışık miktarı artar. Bu da bilgisayar ekranında gördüğünüz renklerin baskıda oluşmasını engeller. Dolayısıyla en kaliteli fotokopi kağıdı çeşitleri bile RGB renk uzayında istediğiniz performansı göstermez. 

Yüksek kaliteli fotokopi kağıdı nasıl anlaşılır?

Bu ürünlerin gramajları 250 ile 300 gr/m² arasındadır. Diğerlerinden farklı olarak yüksek kaliteli fotokopi kağıtları özel proje çıktıları veya sunumlar için daha uygundur. Nitekim fotokopi kağıdının kalitesi yükseldikçe bileşimindeki selüloz miktarı artar. Piyasada en kaliteli kağıt çeşitleri, yüzde 100 selülozdan üretilen kağıtlardır. Ancak bunların maliyetleri diğerlerine göre çok yüksektir. Bu da kullanımlarını özel durumlarla sınırlar. Dolayısıyla fotokopi kağıdı alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde kağıt kalitesi ve selüloz miktarı önemli konulardır. Eğer işleriniz için çok da gereği yoksa bu ürünler ofis bütçenizde ciddi bir yük yaratır. Kaliteli kağıt çeşitleri içinde 155 g/m² gramaja sahip olanlar kuşe kağıt çeşididir. 300 g/m² gramajdaki kağıtlar ise Amerikan Bristol kağıtlardır. Hamur kağıtlara oranla kuşe ve Bristol kağıtlar daha ileri niteliklere sahiptir. Bununla birlikte bu ürünlerin saklama koşullarına da dikkat etmek gerekir. Aşırı sıcak ve nemli ortamlarda bu ürünler de özelliklerini kaybeder. 

Ofiste yoksa Ofix’te var!

Fotokopi kağıdının kalitesi hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Online ofis marketiniz Ofix.com, ofislerin en çok sipariş verdiği fotokopi kağıdı çeşitlerine uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sunuyor. Fotokopi kağıdı almadan önce sitemizi ziyaret edip ürünleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca fotokopi kağıdı fiyatları arasında karşılaştırmalar da yapabilirsiniz. Sitemizde satışı devam eden tüm fotokopi kağıdı çeşitlerini buradan inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için de burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir