Fotokopi kağıtları nasıl saklanmalı?

Merhaba sevgili okurlarım! Ofis sarf malzemesi giderleri arasında en önemli kalemlerden biri şüphesiz ki fotokopi kağıtlarıdır. Ne tür bir iş yapıyor olursanız olun, çıktı almanız veya fotokopi çekmeniz gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer muhasebe, pazarlama veya insan kaynakları gibi çıktısı, fotokopisi bol bir alanda çalışıyorsanız fotokopi kağıtları en önemli giderlerinizden biridir. İnternet üzerinden yapılan ofis sarf malzemesi alışverişlerinde fotokopi kağıtları sepete en çok eklenen ürünlerden biri konumunda. Online alışveriş sitelerinden verilen fotokopi kağıdı siparişleri hem perakende satışa göre maliyet avantajı sağlıyor, hem de ürünleri taşıma sorununu çözüyor. Sitelerin düzenledikleri kampanyalar sayesinde maliyet konusunda daha büyük avantajlar sağlamak da mümkün. Tabii, uygun fiyata fotokopi kağıdı almakla iş bitmiyor, bu ürünleri doğru şekilde saklamaya dikkat etmek gerekir. Aksi durumda fotokopi kağıtlarından istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Kötü saklama koşulları nedeniyle ziyan olan fotokopi kağıtları ek maliyet yaratır. Bu haftaki blogumda, fotokopi kağıtları için ideal saklama koşulları konusunu ele alacağım. 

Fotokopi Kağıtları İçin İdeal Saklama Koşulları

İnternetten fotokopi kağıdı siparişi verdiniz ve ürünler adresinize teslim edildi diyelim sevgili dostlarım. İlk olarak ne yaparsınız? Eğer bir top A4 fotokopi kağıdı siparişi vermişseniz, paketin bir kısmını yırtıp fotokopi kağıtlarını yazıcınıza yerleştirirsiniz. Peki pakette kalan fotokopi kağıtlarını nasıl saklamanız gerektiğini biliyor musunuz? Fotokopi kağıdı ihtiyacı yüksek olan firmalar, bu ürünleri 5’li paket şeklinde almayı tercih ediyor. Peki, çalıştığınız firmada fotokopi kağıtlarının nasıl saklandığını hiç merak ettiniz mi? Çıktı alırken veya fotokopi çekerken kullandığınız fotokopi kağıdı hemen her defasında cihazınıza sıkışıyorsa, istediğiniz baskı ve renk kalitesini vermiyorsa, bunun nedeninin saklama koşullarıyla ilgili ihmallerden kaynaklanabileceğini hiç düşündünüz mü sevgili dostlarım? Bu soruları bugüne kadar hiç düşünmemiş olsanız da zararı yok. Her zamanki gibi Ofixboy kardeşiniz bendeniz sizlere fotokopi kağıtları için ideal saklama koşulları konusunda çok önemli püf noktaları vereceğim. Bunlara uygun şekilde gerekli önlemlerin alınmasını sağlarsanız, fotokopi kağıdı kullanımıyla ilgili pek çok sorundan kurtulabilirsiniz. 

Zeminin düz olması gerekir.

Fotokopi kağıtları için ideal saklama koşulları içinde her şeyden önce zemine dikkat etmelisiniz sevgili dostlarım. Bildiğiniz üzere kağıdın ham maddesi selülozdur ve fotokopi kağıdı üretimi sırasında kağıda pek çok işlem uygulanır. Kağıdın yüzeyini pürüzsüz hale getiren, parlaklığını arttıran işlemler kağıdın yazıcı veya fotokopi makinesi içinde kolay hareket etmesini sağlar. Kağıda kazandırılan bu özellikler, aynı zamanda da dış etkenlere karşı direncini azaltır. Fotokopi kağıdını düz bir zeminde saklamazsanız ürünlerde şekil bozukluğu veya kıvrılma oluşabilir. Hamur kağıttan üretilen fotokopi kağıtlarının baskı ve renk kalitesi yüksek olsa da fiziksel etkenlere karşı direnci düşüktür. Fotokopi kağıtlarını sakladığınız zeminde eğim veya engebe varsa fotokopi kağıtları bundan olumsuz etkilenebilir. Kağıt üzerinde oluşabilecek her türlü deformasyon, yazıcıda kağıt sıkışması sorununa neden olabilir. Deformasyon nedeniyle yazıcınız kağıt tepsisi veya besleme ünitesinden kağıt çekerken sorun yaşayabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız fotokopi kağıtları için ideal saklama koşulları içinde öncelikle zemine dikkat etmelisiniz. 

Kutuları istiflemek için belirli kurallarınız olmalı.

Kırtasiye dükkanı işletiyor ve gün içinde çokça fotokopi çekiyorsanız, fotokopi kağıtlarını istiflemek için mutlaka belirli kurallarınız olmalı. Toptan fotokopi kağıdı siparişi verdiğinizde gelen ürünlerin nerede ve nasıl saklanacağını önceden belirlemeli, tüm çalışanların bu kurallara uygun şekilde hareket etmesini sağlamalısınız. Kutuları istiflemek için palet kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu konuda belirlediğiniz kuralı tüm çalışanlarla paylaşmalı, kutuların zemine konmaması gerektiğini onlara anlatmalısınız. Kutuların bir kısmı palet üzerinde, bir kısmı zemin üzerinde istiflendiğinde bu kurala dikkat edilmediği ortaya çıkmış olur. Böyle bir durumu fark ettiğinizde, palet kullanımı konusunda gerekli bilgilendirmeyi tekrar sağlamalısınız. Bu gibi konularda küçük bir dalgınlık veya ihmal, işletme açısından önemli mali kayıplara yol açabilir. Depoda gelişigüzel istiflenen kutular nedeniyle ürünlerin zarar görmesi, buruşup kırışması, baskı ve renk kalitesini kaybetmesi mümkündür. Fotokopi kağıtları için ideal saklama koşulları konusunda koyduğunuz kuralların takibini sağlamalısınız. 

Ürünleri dik konumda değil, yatay konumda tutmalısınız.

Fotokopi kağıdı saklama şekilleriyle ilgili en önemli yanlışlardan biri, bu ürünleri dik konumda saklamaktır sevgili dostlarım. Böyle yapılmasının en önemli nedeni, ofis dolabı içinde daha az yer kaplamasını sağlamaktır. Yatay konumda saklanırsa üzerine başka malzemeler konabilir, bu da deformasyona yol açabilir düşüncesiyle fotokopi kağıtları dik konumda saklanabiliyor. Yatay konumda saklanırken üzerine başka bir şeyler konulduğunda fotokopi kağıtları elbette deforme olur. Ancak bu sorunun çözüm yolu fotokopi kağıtlarını dik konumda saklamak değildir. Böyle yapmanız durumunda fotokopi kağıtları uzun süre bu konumda kalmayı sürdüremez, ağırlık merkezine göre sağa veya sola kavis çizmeye başlar. Paketi açmadıysanız, paket içinde fotokopi kağıdının dik konumda deforme olmayacağını düşünebilirsiniz. Oysa bu da doğru değildir. Paketi açmasanız bile dik konumda saklanan fotokopi kağıtlarında oluşan kavis nedeniyle deformasyon görülebilir. Fotokopi kağıtları için ideal saklama koşulları içinde her zaman yatay konumu tercih etmelisiniz. Yatay konumda üst üste çok fazla fotokopi kağıdı koymamanızı da tavsiye ederim. 

Paketi açmadan saklamalısınız.

Ofis sarf malzemesi ihtiyaçlarınızı online kanallar üzerinden karşılıyorsanız, sitelerin düzenlediği kampanyaları mutlaka takip ediyorsunuzdur sevgili dostlarım. Diyelim ki bir sitede güzel bir kampanyaya rastladınız ve paket paket fotokopi kağıdı aldınız. Siparişinizi teslim aldığınızda tüm paketleri açıp fotokopi kağıtlarını bir noktada toplayarak bu şekilde mi saklıyorsunuz? Eğer böyle yapıyorsanız fotokopi kağıtlarını fiziksel etkenlere karşı koruyamazsınız. Fotokopi kağıtları için ideal saklama koşulları içinde kullanmadığınız ürünlerin paketini kesinlikle açmamalısınız. Kullanım sırasında kolaylık sağlayacağını düşünerek tüm paketleri açıp fotokopi kağıtlarını üst üste yığdığınızda ortamdaki nem başta olmak üzere birçok etkenden dolayı fotokopi kağıtları zarar görür. İster A4 kağıt çeşitleri olsun, ister A5 fotokopi kağıdı ya da renkli fotokopi kağıdı çeşitleri, paketi açmadan saklamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Ofisinizde baskı odası varsa, fotokopi kağıtları için ideal saklama koşulları konusunda önemli bir avantaj sağlayabilirsiniz. Ürünleri dolaba paketli şekilde kaldırmanız yeterli olur. Baskı odanız yoksa çalışanlara bu bilinci kazandırabilirsiniz. 

Çok sayıda kutuyu taşımak için palet kullanmalısınız.

Baskı merkezlerinde gün içinde yüksek miktarda fotokopi kağıdı kullanılabiliyor. Ürünlerin saklandığı depodan baskı alanına taşınması için elle taşıma her zaman iyi bir yöntem olmayabilir. Taşıma sırasında kutuların elden kayıp deforme olması, paketlerin yırtılması, fotokopi kağıtların zarar görmesi mümkündür. Olası kazalar çalışanlar için de zararlı sonuçlar doğurabilir. Fotokopi kağıtları için ideal saklama koşulları içinde palet kullanımını tercih ederseniz, bu ürünlerin saklanmasını ve taşınmasını kolaylaştırabilir, oluşabilecek kayıpları etkin şekilde önleyebilirsiniz. Kutu içinde satın alınan fotokopi kağıtlarının istiflenmesini kolaylaştıran paletler, taşıma işleri için de hızlı ve kolay çözümler sunuyor. İyi bir taşıma aracınız varsa palet üzerinde istiflediğiniz fotokopi kağıtlarını fazla emek sarf etmeden baskı alanına kolayca taşıyabilirsiniz. Palet kullanmak aynı zamanda iş kazası risklerini de en aza indirir ve çalışanların iş güvenliğini arttırır. Tek seferde birçok kutuyu taşımayı kolaylaştıran paletler, kutuların belli bir sıra dizisi içinde yer almasını, sayılmasını, kontrolünün sağlanmasını da kolaylaştırır. 

Yazıcıda gereğinden fazla fotokopi kağıdı bulundurmamalısınız.

Fotokopi kağıtlarını saklamak için yazıcılar iyi bir seçim değildir sevgili dostlarım. Ofisinizde eğer gelişmiş özelliklere sahip bir fotokopi makinesi kullanıyorsanız, cihazınızda birden fazla kağıt tepsisi bulunabilir. Kağıt tepsilerini ağzına kadar doldurmanız durumunda yazıcıda kağıt sıkışması sorunuyla sıkça karşılaşabilirsiniz. Tepsileri ağzına kadar doldurmak yerine ihtiyacınız ölçüsünde kağıt yerleştirirseniz hem kağıt sıkışması sorununu önleyebilir, hem de kağıt israfı konusunda daha olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Unutmayın ki uygun fiyata kağıt bulmak, kağıt seçmek, kağıtları sipariş vermek fotokopi kağıdı kullanımı konusunda yeterli değildir. Yanlış kullanım şekilleri nedeniyle elde ettiğiniz fiyat avantajları buhar olup giderken bu durum size ek maliyetler yaratabilir. Fotokopi makinenizin kağıt tepsilerinin sayıca fazla, hacimce derin olması sizi yanıltmasın. Tepsileri gereğinden fazla doldurduğunuzda israf artacaktır. Fotokopi makinesi çalıştıkça ısınır, ısındıkça kağıtlar da ısınır. Cihazdaki ısınmadan kağıtlar da doğal olarak etkilenir. Fotokopi kağıtları için ideal saklama koşulları bağlamında cihazınızda fazla fotokopi kağıdı saklamayı tercih etmemelisiniz. 

Ortamdaki ısı ve neme dikkat etmelisiniz.

Fotokopi kağıtlarının saklama koşullarını etkileyen konulardan biri de ortamdaki ısı ve nemdir. Sıcaklık değerinin 18 ile 25 derece arasında seyrettiği ortamlarda fotokopi kağıtlarını saklama koşulları bağlamında sıcaklıkla ilgili önemli bir sorunla karşılaşılmaz. Sıcaklığın 18 derecenin altına inmesi veya 25 derecenin üzerine çıkması fotokopi kağıtlarının zarar görmesine neden olabilir. Soğuk hava koşulları içinde fotokopi kağıtlarında sertleşme görülebilir. Sıcak hava koşullarında ise fotokopi kağıtları yumuşayabilir. Piyasada en ucuz fotokopi kağıdı adı altında satışı yapılan ürünlerin sıcaklık farklarından daha fazla etkilenmesi mümkündür. Kalitesiz selülozdan üretilen, parlatma ve diğer işlemleri eksik olan fotokopi kağıtlarının sıcaklık direnci daha düşüktür. Bu durumu zaten kağıtları elinize aldığınız anda kolayca fark edebilirsiniz. Işığa tuttuğunuzda arkasını görebileceğiniz kadar ince bir yapıya sahip fotokopi kağıtları normal sıcaklık değerlerinde de iyi bir baskı ve renk kalitesi vermeyebilir. Bu ürünleri oda sıcaklığında bekletmek bile deformasyonu önleyemeyebilir. Kaliteli fotokopi kağıtları ise oda sıcaklığında bu gibi sorunlara yol açmaz. 

Fotokopi kağıtları için ideal saklama koşulları içinde ortamdaki nem miktarına da dikkat etmelisiniz. Bu konuda yüzde 50 nem düzeyi tercih edilebilir. Nem miktarının düşmesi durumunda fotokopi kağıtları paketi açılmamış olsa bile kurumaya ve deforme olmaya başlar. Yüzde 30’un altındaki nem oranları fotokopi kağıtlarının kolayca yırtılmasına neden olabilir. En kaliteli fotokopi kağıdı çeşitlerini kullansanız bile, düşük nem miktarı nedeniyle bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Fotokopi çekmek veya çıktı almak için kullanacağınız kağıtlar cihaz içinde ısınarak daha da kuru hale gelecektir. Bu işlemler kağıdın daha kolay yırtılmasına neden olur. Ortamdaki nem miktarının yüzde 60 ve üzerine çıkması ise fotokopi kağıdını ağırlaştırır. Paket içindeki fotokopi kağıtları yüksek nem nedeniyle şişebilir ve paket içinde deformasyona uğrayabilir. Yüksek nemden dolayı fotokopi kağıtlarının baskı ve renk kalitesini kaybetmesi de mümkündür. Çünkü nemli ortamlarda kağıdın üzerindeki koruyucu tabakalar etkisini kaybeder. Fotokopi kağıtları için ideal saklama koşulları içinde ortamdaki ısı ve neme dikkat etmeyi ihmal etmemelisiniz. 

Açık paketlerin nem çekmesini engellemelisiniz.

Paketi açılan fotokopi kağıtları neme karşı daha dayanıksız hale gelir. Baskı cihazlarını kullandığınız ortamlarda su ısıtıcısı veya kahve makinesi çalışıyorsa açık paketlerin nem çekmesi daha kolay hale gelebilir. Fotokopi kağıtları için ideal saklama koşulları bağlamında açık paketlerin nem çekmesini önlemek için birçok çözüm geliştirebilirsiniz. Bunlar içinde en basit olanlarından biri, açık paketi bir plastik poşete geçirmektir. Neme karşı direnci yüksek karton kutular veya plastik kutular da bu konuda iyi bir tercih olabilir. Fakat açık paketleri ofis çekmecesi içinde saklamak iyi bir çözüm olmayabilir. Çünkü çekmece açılıp kapandığında fotokopi kağıtlarının ortamdaki nemden etkilenmesi mümkündür. Çekmece içindeki fotokopi kağıtları neme karşı yeterince direnç gösteremeyebilir. Çekmeceniz eğer güneş ışığına doğrudan maruz kalıyorsa, içerideki sıcaklık 25 derecenin üzerine çıkıp kağıtlara zarar verebilir. Balkon kapısı veya pencere önlerinde kullanılan kesonların çekmecelerinde saklanan açık paketlerin korunması daha zordur. Bu gibi durumlarda kesonun veya açık paketlerin yerini değiştirmeyi tercih edebilirsiniz. 

Ani sıcaklık değişimlerini önlemelisiniz.

Diyelim ki toptan fotokopi kağıdı siparişi verdiniz ve kutu kutu fotokopi kağıdı aldınız. Bu ürünleri arşivde sakladığınızı farz edelim. Arşivlerin ideal sıcaklık değeri 12 ile 18 derece arasındadır. Dolayısıyla fotokopi kağıtları arşivde ideal sıcaklık değerlerine göre aslında daha düşük bir sıcaklıkta saklanmış olur. Çıktı almak veya fotokopi çekmek için arşivden bir top fotokopi kağıdı alıp cihazınıza yerleştirdiğinizde ürünler ani sıcaklık değişimine maruz kalır. Bunun sonucu olarak yüzeyde dalgalanma görülebilir. Bu dalgalanmayı gidermek adına yüzeye elinizle yapacağınız uygulamalar dalgalanmayı gidermek bir tarafa, daha da arttırır. Çünkü ani sıcaklık değişimi nedeniyle fotokopi kağıdı elinizdeki nemi bir anda emer ve bu da yüzeydeki dalgalanmayı arttırır. Fotokopi kağıtları için ideal saklama koşulları konusunda bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için dikkatli olmanız gerekir. Aldığınız tüm fotokopi kağıtlarını arşivde saklıyor olsanız bile, ihtiyacınıza göre birkaç top fotokopi kağıdını baskı odasında veya cihazınızın yakınlarında bulundurabilirsiniz. Ani sıcaklık değişimini önlediğiniz ölçüde fotokopi kağıtlarında dalgalanma sorunu yaşamazsınız. 

Aldığınız çıktıları dosyalama ve arşivleme ürünlerinde saklamalısınız.

Fotokopi kağıtlarını doğru şekilde saklayıp doğru şekilde kullandıktan sonra işimiz bitiyor mu sevgili dostlarım? Hayır, çünkü alınan çıktıların saklanma koşullarına da dikkat etmelisiniz. Yazıcı veya fotokopi makinesinden çıkan kağıtlar bir miktar ısınmış olarak çıkar. Kısa sürede bu ısıyı kaybederler. Çıktıların sıcaklığı oda sıcaklığına indikten sonra bunları açık alanlarda bırakmamalı, başta ısı ve nem olmak üzere fiziksel etkenlere karşı korumalısınız. Ofis ortamı içinde klima veya kombi kullanımı söz konusuysa, ısı ve nem dengesindeki değişimler çıktıları doğrudan etkileyecektir. Kullanılmamış fotokopi kağıtlarında olduğu gibi, kullanılmış fotokopi kağıtları da fiziksel etkenlerden kolayca etkilenebilir. Olası zararları en aza indirmek için aldığınız çıktıları dosyalama ve arşivleme ürünlerinde saklamayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede kağıtlar zarar görmez, baskı ve renk kalitesini uzun süre korur. Aldığınız çıktının sıcaklığı oda sıcaklığına indiğinde basit bir poşet dosya veya telli dosya sayesinde çıktınızı fiziksel etkenlere karşı koruyabilirsiniz. İşi biten çıktıları ise arşivinize kaldırabilirsiniz. 

Fotokopi kağıdı almadan önce Ofix.com’u ziyaret etmeyi unutmayın!

Fotokopi kağıtları için ideal saklama koşulları hakkında paylaştığım bu bilgilerin ardından bu haftanın da sonuna geldik sevgili dostlarım. Sözlerimi bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da fotokopi kağıtlarını uygun fiyat avantajıyla bulabileceğinizi belirtmek istiyorum. Marka tercihiniz ne yönde olursa olsun, bütçenize uygun fotokopi kağıtlarını Ofix.com‘da bulabilirsiniz. Fotokopi kağıtları için zaman zaman çeşitli kampanyalar düzenliyoruz. Alışveriş yapmadan önce Ofix.com‘un kampanyalar sayfasını tıklarsanız, sunduğumuz özel fırsatları değerlendirerek alışverişlerinizi daha hesaplı hale getirebilirsiniz. Fotokopi kağıtları için ideal saklama koşulları ile ürünleri sorunsuz şekilde saklayabilir, baskı ve renk kalitesi yüksek çıktı veya fotokopilerle işlerinizi güzelce sürdürebilirsiniz. Ofix.com‘da satışı devam eden tüm fotokopi kağıtlarını buradan inceleyebilirsiniz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz. 

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir