Fotokopi makinesi nasıl çalışır?

Fotokopi makinesi kullanımı, ofis işlerinin olmazsa olmazlarından biridir. Ofiste çoğaltmak istediğimiz belgeleri fotokopi makinesi ile çoğaltıyor, bunları ilgili kişilerle paylaşıyor veya arşivimizde saklıyoruz. Belge çoğaltmanın yanı sıra çıktı almak, tarama yapmak, faks göndermek için de fotokopi makinesinden yararlanabiliyoruz. Ofisimizde eğer iyi bir çok fonksiyonlu fotokopi makinesi varsa bu bize hem maliyet, hem emek, hem de zaman açısından tasarruf imkanı sağlıyor. Ofislerde daha çok muhasebe departmanları tarafından kullanılan fotokopi makineleri, ihtiyaç halinde farklı birimlerin de taleplerini karşılıyor. Fotokopi makinesini doğru ve verimli şekilde kullanmanın yolu ise fotokopi makinesinin nasıl çalıştığını bilmekten geçiyor. Ofisinizde kullandığınız fotokopi makinesinin markası ve modeli ne olursa olsun, çalışma prensipleri aslında aynıdır. Bunları bilirseniz fotokopi makinenizi doğru ve verimli şekilde kullanabilirsiniz. Bu sayede gereksiz emek ve zaman kaybını önleyebilir, ofiste baskı maliyetlerinizi azaltabilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, fotokopi makinesi nasıl çalışır konusunu ele alacağız. 

Fotokopi makinesi nedir?

Her türlü belge, evrak, resim ve benzeri materyalleri çoğaltmak için kullanılan araca fotokopi makinesi diyoruz. Hayatımızın hemen her alanında fotokopi çektirmemiz gereken durumlarla karşılaşmaktayız. Eğitim hayatımızda en çok ders notları ve kitap sayfalarını fotokopi çektiriyoruz. Kaçırdığımız derslerin notlarına, alamadığımız kitapların ilgili kısımlarına fotokopi çektirerek ulaşıyoruz. Herhangi bir iş için kimlik fotokopisi istendiğinde kimliğimizi vererek fotokopisini çektiriyoruz. İşe girerken gerekli evraklar içinde kimlik fotokopisinin yanı sıra diploma ve sertifika fotokopileri de yer almakta. İnsan kaynakları departmanına teslim ettiğimiz bu fotokopiler, personel özlük dosyamız içinde saklanıyor. Eğer basılı dokümanların kullanıldığı bir işte çalışıyorsak, fotokopi makineleri iş hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geliyor. Ofislerde daha çok muhasebe departmanları tarafından kullanılan fotokopi makineleri, ihtiyaç halinde diğer departmanların da fotokopi ihtiyaçlarını karşılıyor. İşyerlerinde fotokopi makinesi kullanmak için oluşturulan baskı odaları ve baskı kuralları, fotokopi makinesini daha verimli kullanmayı sağlıyor. Bu sayede kağıt ve toner israfı önlenebiliyor. 

İster eğitim hayatımızda olsun, isterse iş hayatımızda veya günlük hayatımızda, fotokopi makinesi kullanmanın sayısız avantajından bahsedebiliriz. Bu avantajların başında şüphesiz ki belge çoğaltmak için harcanan süre ve emekten tasarruf sağlamaktır. Belgeleri çoğaltmak için fotokopi makinesi yerine başka bir yönteme baş vurmak pek çok bakımdan zahmetli olabilir. Oysa bu iş için fotokopi makinesini açmak ve ilgili tuşlara basmak yeterlidir. Dahası, işyerlerinde kullanılan fotokopi makineleri artık yalnızca belge kopyalamak için kullanılmamakta. Fotokopi makinesi ile belge kopyalamanın yanı sıra tarama yapmak, çıktı almak ve faks göndermek de mümkündür. Çok fonksiyonlu fotokopi makinesi çeşitleri sayesinde aynı makineyi kullanarak ofiste pek çok işinizi kolayca tamamlayabilirsiniz. Aldığınız çıktıyı arşivinizde saklayabilir, taramasını yaptığınız dokümanı ilgili kişilere mail yoluyla iletebilirsiniz. Faks çekebilir, gelen faksları çıktısını alarak veya dijital ortamda depolayabilirsiniz. Tüm bu işleri kolayca yapmamızı sağlayan fotokopi makineleri, günümüz iş dünyasında en önemli ofis cihazlarından biri olarak varlığını sürdürüyor. 

Fotokopi makinesi parçaları nelerdir?

Fotokopi makinenizin markası ve modeli ne olursa olsun, temel parçaları aslında aynıdır. Bu parçalar kontrol paneli, kağıt besleyici, toner kartuşu, baskı kafası, devre kartı ve çıkış tablasıdır. “Fotokopi makinesi nasıl çalışır?” sorusunu cevaplamak için bu parçaların nasıl çalıştığını anlatmak gerekir. Bu parçalar, fotokopi makinesinin düzgün ve kolay çalışması için gerekli donanımlara sahiptir. Fotokopi makinenizi kullanırken karşılaşabileceğiniz sorunlar da yine ne temelde bu parçaların biri veya birkaçıyla ilgili olacaktır. Fotokopi makinesi nasıl çalışır konusunu iyi anlarsanız, karşılaşabileceğiniz basit sorunları hızlı ve kolay şekilde çözebilirsiniz. Cihazınızda herhangi bir nedenle oluşan daha büyük sorunlar içinse teknik servisinizden yardım isteyebilirsiniz. Fotokopi makinesi içinde fotokopi kağıdı sıkışması gibi basit sorunlar kolayca çözülebilirken, cihaza yapılan yanlış müdahaleler zararlı sonuçlar doğurabilir. Cihazınızın özellikle baskı kafası ve devre kartıyla ilgili sorunları çözmek için teknik servisinizden yardım almayı tercih edebilirsiniz. Kağıt besleyici, toner kartuşu ve çıkış tablası kısımlarında karşılaşabileceğiniz sorunların çözümü ise düşündüğünüzden de kolay olabilir. 

Kontrol paneli nasıl çalışır?

Fotokopi makinesinde açma, kapama, kopyalama, kopya sayısını belirleme gibi tüm işler kontrol paneli üzerinden yönetilir. Fotokopi çekmek için ilk önce cihazınız açmanız gerekir. Bu işlemi, cihazınızın marka ve modeline göre kontrol panelindeki Power, Güç veya Açma tuşlarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede fotokopi makinesi açılır. Ancak fotokopi makinenizi açtıktan sonra tüm ünitelerinin çalışabilir duruma gelmesi için bir süre beklemeniz gerekir. Bu süre içinde cihazınızın donanım ve yazılım özellikleri etkin hale gelir. Eğer çok fonksiyonlu fotokopi makinesi kullanıyorsanız, cihazınızın tarama özelliğinden dolayı tüm ünitelerinin etkin hale gelmesi biraz daha uzun sürebilir. Bu süre zarfında fotokopi makinenizde herhangi bir işlem yapmamalı, kontrol paneline herhangi bir komut girmemelisiniz. Aksi durumda kontrol paneli üzerinde yapacağınız işlemler cihazınızın düzgün şekilde çalışmasını engelleyebilir. Sürenin dolmasıyla birlikte cihazınız tümüyle etkin hale geldiğinde, Start veya Başlat tuşuna basarak kontrol paneline ulaşabilirsiniz. Kontrol panelinin çalışması, açılan ekranlar ve tuşlar sayesinde gerçekleşir. 

Kağıt besleyici nasıl çalışır?

Fotokopi makinesinde kağıt besleyicinin görevi, fotokopi makinesine kağıdı çekerek kopyalama işlemine hazırlamaktır. Orijinal belgeyi besleyici tablasına yerleştirmeden önce üzerinde zımba teli veya ataş olmadığından emin olmalısınız. Aksi durumda fotokopi makinesi kullanımı düzgün şekilde ilerlemez. Belge üzerinde eğer tipeks veya tutkal gibi nemli noktalar varsa, fotokopi makinesini kullanmadan önce bunların kurumasını beklemeniz gerekir. Aksi durumda kağıt besleyici kısmında bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Fotokopi makinesinin iç veya belge camı kısımlarında oluşan kirliliğin en önemli nedenlerinden biri, yanlış kullanım şekilleridir. Besleyiciden beslenecek orijinal belgelerde ayrıca hiçbir kıvrım veya katlama olmamalı. Bunlar da yine kağıt besleyicinin düzgün şekilde çalışmasını engeller. Fotokopisini çekeceğiniz belgelerde iki veya daha fazla delik varsa, delikli kısımları kağıt besleme tablasının besleme deliğinden uzak şekilde yerleştirmenizde yarar var. Ve tabii, kağıt besleyici kısmına yerleştireceğiniz belge sayısına da dikkat etmelisiniz. Bu kısımda oluşan yoğunluk fotokopi makinesinde kağıt sıkışması sorunlarına yol açabilir. 

Toner kartuşu nasıl çalışır?

Fotokopi makinesinde toner tozunu dağıtma görevi toner kartuşu tarafından sağlanır. Fotokopi makinesi çeşitlerinde toner, toz durumdaki mürekkebi muhafaza eder. Tonerdeki toz mürekkep, fotokopi makinesinin içindeki görüntü tamburunun veya drum ünitesinin elektrostatik yükle yüklenmesinin ardından ısınır ve kağıda yapışır. Fotokopi makinesi kullanımı sırasında oluşan ısının nedeni esasen budur. Toner tozunun kağıda yapışması için yüksek ısıya ihtiyaç vardır. Işığa hassas tamburun üzerine düşen görüntü, tambur yüzeyindeki alüminyum oksitle kaplı ince tabaka sayesinde kopyalamanın tıpatıp aynı olmasını sağlar. Toner kartuşunun düzgün şekilde toner tozunu kağıda dağıtabilmesi için görüntü tamburunun temiz olması gerekir. Tambur üzerinde biriken toner kalıntıları, toz ve diğer nedenlerden dolayı oluşan kirlilik, çekilen fotokopilerin üzerinde istenmeyen görüntülerin oluşmasına yol açabilir. Orijinal veya muadil tonerler ile kopyalama işlemi daha başarılı şekilde gerçekleşir. Doldurma tonerlerde ise aynı baskı ve renk kalitesini almak güçtür. Doldurma tonerler nedeniyle kağıtların fotokopi makinesine sıkışması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. 

Baskı kafası nasıl çalışır?

Fotokopi makinesi içinde baskı kafası, kağıda püskürtülecek mürekkep miktarını kontrol etmek ve sınırlandırmakla sorumludur. Bu kısım, bir kemer ile motora bağlıdır ve gelen komutlara göre kağıdın mürekkeple buluşmasını sağlar. İyi bir fotokopi çekmek için baskı kafasının temiz olması gerekir. Baskı kafasında oluşan sorunlar nedeniyle çektiğiniz fotokopiler soluk, eksik veya çizgi çizgi çıkabilir. Sorunların kaynağı eğer baskı kafasının temizliğinin ihmal edilmesiyse, uygun bir temizlik solüsyonuyla temizliği sağlayabilir, daha güzel fotokopiler çekebilirsiniz. Baskı kafası temiz olduğu halde fotokopi makinesi kullanırken mürekkep miktarıyla ilgili sorunlarla karşılaşıyorsanız, çözüm için yetkili servisinizle iletişime geçebilirsiniz. Orijinal ve muadil toner kullanımı sırasında bu gibi sorunlarla çok nadir karşılaşırsınız. Doldurma toner kullanmanız durumunda ise fotokopi makinesi içinde pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Tonerlerde 30’dan fazla kimyasal alaşım kullanılır. Doldurma tonerlerin kimyasal bileşimindeki eksiklikler nedeniyle baskı kafası mürekkep miktarını kontrol edemez. Orijinal veya muadil tonerler ise baskı kafası ile mürekkep miktarını kontrol etmede başarılı çözümler sunar. 

Devre kartı nasıl çalışır?

Fotokopi makinesi içinde kopyalanacak belgenin kodlanmasından sorumlu parça devre kartıdır. Devre kartının yaptığı kodlamanın ardından veriler baskı kafasına iletilir. Devre kartında oluşturulan kodlar sayesinde baskı kafası, mürekkebin püskürtülmesini etkin şekilde kontrol eder. Kopyalanacak belge eğer renkli ise renkli çıktı almak için devre kartı, belgedeki renklerin kodlarını oluşturur. Bu kodların baskı kafasına iletilmesiyle fotokopi makinesi renkli fotokopi işlemini gerçekleştirir. Eğer renkli çekim yapılmayacaksa, devre kartında siyah kopyalama için gerekli kodlar oluşturulur ve baskı kafasına iletilir. Fotokopi makinesi nasıl çalışır konusu bağlamında devre kartı, fotokopinin renk profilinin oluşmasında en önemli göreve sahiptir. Devre kartında oluşabilecek sorunlardan dolayı özellikle renkli fotokopilerde istenilen renk kalitesine ulaşmak mümkün olmayabilir. Devre kartının bakım ve temizliği de bu bağlamda önemlidir. İhmali halinde fotokopilerde benek benek veya çizgi çizgi birtakım görüntüler oluşabilir. Fotokopi makinesinin çalışma prensibi, tüm parçalarının uyumlu ve düzgün şekilde çalışmasını gerektirir. Devre kartındaki en küçük bir sorun, fotokopi makinesinin tüm parçalarını olumsuz etkiler. 

Çıkış tablası nasıl çalışır?

Fotokopi makinesi temel bileşenlerinden biri de çıkış tablasıdır. Çok fonksiyonlu fotokopi makinesi çeşitlerinde farklı renklerde çıkış tablaları kullanılabilir. Bu sayede örneğin faks alırken fotokopi çekimine devam edilmesi durumunda çıktıların karışmaması sağlanır. Çıkış tablasına müdahale edilmediği sürece kağıdın düzgün şekilde çıkması gerekir. Kağıt besleme ünitesi kullanılarak fotokopi çekimi veya tarama yapılmışsa orijinal belge, orijinal çıkış tablasından alınır. Cihazınızın sorunsuz şekilde çalışabilmesi için içerisinde yeterli miktarda fotokopi kağıdı bulunması gerekir. Cihazınıza gereğinden fazla fotokopi kağıdı koymanız durumunda fotokopi çekimi sırasında fazla miktarda kağıt kullanılabilir. Bu durumda çıkış tablasında bazı sıkışmalar görülebilir. Çıkış tablasının sorunsuz şekilde çalışması için kağıt miktarının yanı sıra kağıt boyutuna da dikkat etmelisiniz. Fotokopisini çekeceğiniz kağıdın boyutuna göre kontrol panelinden uygun kağıt boyutunu seçerseniz çıkış tablasında sorunla karşılaşmazsınız. Yanlış bir boyut seçmeniz durumunda ise cihazınızın çıkış ünitesi hata uyarısı vermeye başlar. 

Fotokopi makinesi kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

“Fotokopi makinesi nasıl çalışır?” sorusu kadar “Fotokopi makinesi kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?” sorusu da önemli bir sorudur. Çünkü fotokopi makinesinin nasıl çalıştığını bilmek, kullanım sırasında yaşanabilecek sorunları önlemede yeterli olmayabilir. Fotokopi makinesini kullanmak için öncelikle cihazınızı açmanız gerekir. Cihazınızın açma tuşu muhtemelen üzerindeki kontrol panelindedir. Bazı fotokopi makinesi çeşitlerinde bu düğme yan kısımda da olabilir. Cihazınız uyku durumundaysa, Copy veya Kopyala tuşuna basarak fotokopi makinesi kullanımı sağlanabilir. Cihazınız kullanıma hazır hale gelinceye kadar başka bir komut göndermemeye dikkat etmelisiniz. Fotokopi makinesi kullanımı sırasında cam yüzey yerine kağıt besleme ünitesi önemli bir avantaj sağlar. Ancak kağıt besleme ünitesini sorunsuz şekilde kullanmak için belgelerinizde zımba teli veya ataş olmamalı. Cam yüzeyi tercih etmeniz durumunda ise belge boyutuna göre cam yüzeydeki işaretlere dikkat etmelisiniz. Bu işaretlerin amacı, belgenizi nasıl yerleştirmeniz gerektiğini göstererek fotokopi çekimini kusursuz hale getirmektir. Belgeyi düzgün şekilde yerleştirdikten sonra kapağı indirebilirsiniz. 

Kağıt besleyici kullanıyorsanız, fotokopi çekimi bitene kadar bu üniteyi platen üzerinden kaldırmamalısınız. Kağıt besleyiciye kağıtları nasıl yerleştirmek gerekir diye merak ediyorsanız, besleyici üzerinde buna ilişkin bir ok işareti mutlaka vardır. Bu ok işaretini bularak istenildiği şekilde yerleştirme sağlayabilirsiniz. Normal şartlar altında fotokopi makinesi kullanımı sırasında diğer tüm işlemleri kontrol paneli üzerinden yapabilirsiniz. Ancak makinenin içinde kağıt sıkışmışsa ya da toner azalmış veya bitmişse cihazınız bazı uyarı sinyalleri verecektir. Bu gibi durumlarda ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, bilen bir kişiden yardım isteyebilirsiniz. Uyarı sinyallerinin ne anlama geldiğini ve bunları nasıl çözeceğinizi biliyorsanız, cihazınızın iç ünitelerini açarak gerekli düzeltmeleri sağlayabilirsiniz. Fotokopi makinesi kullanımı sırasında kopya sayısı, çift taraflı çekim, renkli veya siyah beyaz çekim gibi tüm ayarları kontrol paneli üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. A4 boyutundan farklı bir boyutta çekim yapacaksanız, panelde gerekli boyut seçimini yapmayı ihmal etmemelisiniz. Çekime başlamadan önce bu ayarları kontrol ederseniz toner ve kağıt israfı yapmadan çekimlerinizi tamamlayabilirsiniz. 

Ofis dostu baskı çözümleri Ofix.com’da!

Online ofis marketiniz Ofix.com, ofisinizde ihtiyaç duyduğunuz sarf malzemelerine uygun fiyat avantajıyla sahip olmanızı sağlıyor. Sitemizde fotokopi makinesi, lazer yazıcı, mürekkep yazıcı, çok fonksiyonlu yazıcı, toner, drum, bağlantı kablosu, fotokopi kağıdı gibi pek çok ürünü uygun fiyat avantajıyla sipariş verebilirsiniz. Sitemizde düzenlediğimiz kampanyalar sayesinde ofislerin bu gibi sarf malzemesi ihtiyaçlarına daha da ekonomik çözümler üretiyoruz. Her ay 20’den fazla kampanya düzenliyor, kullanıcılarımıza birbirinden güzel fırsatlar sunuyoruz. Sitemizde yer alan kampanyalar sayfamızı takip ederek siz de bu fırsatları değerlendirebilir, baskı çözümlerinin yanı sıra diğer tüm ofis sarf malzemesi harcamalarınızda da tasarruf yapabilirsiniz. Ofix.com‘da kullanıcılarımıza kaliteli ve ekonomik ürün seçenekleri sunarken ihtiyaçlarını kısa sürede karşılamalarını da sağlıyoruz. Ofix.com‘dan satın aldığınız ürünlerin kargo teslim süresi 1 gün olup 300 TL ve üzeri siparişlerin İstanbul içi gönderimlerini ücretsiz olarak biz gerçekleştirmekteyiz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir