Frans van Houten’ın Başarı Hikayesi

1986 yılında Philips‘e satış ve pazarlama elemanı olarak giriş yapan Frans van Houten, Philips‘te edindiği deneyimler sayesinde 2011 yılında şirketin CEO’luğuna atandı. Dünyanın en büyük elektronik şirketlerinden biri olan Philips‘in 9 yıldır CEO’luğunu yapmakta olan Frans van Houten, şirketin 60’tan fazla ülkede faaliyetlerini başarıyla yöneterek küresel pazarda gücüne güç kattı. 2017 yılında Fortune dergisi tarafından En İyi 20 Küresel İş Lideri listesine giren Houten, Philips markasının 2030 yılına kadar sağlık teknolojisinde dünya lideri haline gelmesini ve günde 3 milyar insana sağlık teknolojisi hizmeti sunmasını hedefliyor. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Frans van Houten‘ın hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Kısaca Frans van Houten

Frans van Houten, 26 Nisan 1960 tarihinde Hollanda’nın Eindhoven kentinde dünyaya geldi. Rotterdam’da bulunan Erasmus Üniversitesi‘nde ekonomi okuduktan sonra, işletme yönetimi alanında yüksek lisans yaptı. 1986 yılında Philips‘e satış ve pazarlama elemanı olarak girdi. Bu dönemde Philips, görüntü ve ses teknolojilerinde dijital verilerin işlenmesi, depolanması ve iletilmesini kolaylaştıran pek çok inovatif buluşla dünya pazarındaki gücünü pekiştirmekteydi. Kuruluşu 1891 yılına kadar uzanan Philips markası, Anton Frederik Philips yönetiminde Hollanda’nın en önemli teknoloji şirketlerinden biri haline gelmişti. 1980’li yıllarda optik telekomünikasyon sistemleri üzerinde yaptığı çalışmalar, kullanımı günümüzde de devam eden kompakt disk (CD) teknolojisini yaratmıştı. 

1980’li yıllarda Philips‘in satışını yaptığı televizyon sayısı yıllık 100 milyonu aşmıştı. Bu dönemde Frans van Houten, şirketin satış ve pazarlama biriminde gösterdiği başarılarla üstlerinin dikkatini üzerine çekmekteydi. 1990’larda bir taraftan da sağlık sektörüne giren şirket, ürün tasarım süreçlerinde tümüyle insan odaklı bir yaklaşım benimsemişti. Houten‘a göre sağlık teknolojisi pazarı, rekabetin çok olduğu televizyon ve elektronik ürünler pazarından farklı olarak henüz yeni gelişmekte olan bir pazardı. Philips markası bu alanda doğru yatırımlar yaparak planlı hareket edebilirse, ileride bir dünya lideri haline gelebilirdi.

Philips‘in sağlık teknolojisi alanında büyüme kararı alması, Frans van Houten‘ın kariyerinde yükselişini hızlandırdı. Erasmus Üniversitesi‘nde aldığı ekonomi ve işletme yönetimi eğitimi sırasında Houten, pazar liderliği için yalnızca iyi bir ürün tasarlamanın yeterli olmadığını görmüştü. Philips‘in geliştirdiği tıbbi cihazlar hem hastalar, hem de klinisyenler için kolay ve kullanışlıydı. Fakat, bu pazarda Philips‘e liderliği getirecek esas unsurlar şirketin rekabet gücü, girişimcilik ruhu ve iş dönüşümüne sağlayacağı uyumdu.

Frans van Houten ve Philips

2002 yılında Frans van Houten, şirketin tüketici elektroniği bölümünün eş başkanlığını üstlendi. Bu dönemde Philips, teknolojik inovasyon konusunda çok önemli atılımlar yaptı. Sony firmasıyla kurulan ortaklık sayesinde geliştirilen DVD’ler, pazara yeni bir ürün sunmanın ötesinde, görüntü ve ses teknolojilerinde dijital verilerin işlenmesi, depolanması ve iletilmesinde yepyeni bir teknolojiyi ifade ediyordu. Frans van Houten‘a göre daha önce kompakt disk teknolojisinde edindiği deneyimleri DVD’lerle birlikte bir üst noktaya taşıyan Philips, bu deneyimleri etkin bir şekilde kullanması halinde sağlık teknolojisi alanında liderliğe yükselebilirdi.

Tüketici elektroniği eş başkanlığı görevi sırasında Houten, Philips‘in sağlık teknolojisine daha iyi odaklanmak için diğer pazarlardan çekilmesi için çok önemli çalışmalara öncülük yaptı. Bunların en önemlisi, Philips‘in elektronik ürünler için ihtiyaç duyduğu yarı iletkenlerin üretim işlerini üstlenen Philips Semiconductors‘un iş dönüşüm sürecinin tamamlanmasıydı. 2004 yılında şirketin yönetimini üstlenen Houten, 2006 yılında Philips Semiconductors‘un NXP Semiconductors olarak yoluna devam etmesini sağladı. 

Bu dönemde Philips, sağlık teknolojisi alanına odaklanmak yönünde önemli bir dönüşüm gerçekleştirmekteydi. Bu dönüşümün tamamlanması için aynı zamanda da yeni satın almalar yapılmalı, iş geliştirme süreçleri buna uygun şekilde yapılandırılmalıydı. 2011 yılında şirketin CEO’luğuna Frans van Houten‘ın getirilmesi, bu süreçlerde hızlı mesafe kat edilmesini sağladı. 2012 yılında Philips TV‘nin yüzde 70’inin TPV‘ye satılması, bu süreçte en önemli dönüm noktalarından biriydi. Bu satışın hemen ardından geri kalan hisseler de 10 yıllığına TPV‘ye satıldı. Böylelikle Philips, televizyon pazarındaki faaliyetlerini TPV‘ye bırakmış oldu.

Frans van Houten yönetiminde Philips, sağlık teknolojisi pazarında büyümek için diğer alanlardan çekilmeye devam ediyor. 2014 yılında Philips‘in ses ve video teknolojisi pazarından çekilmesini sağlayan Houten, 2016 yılında Philips Lighting‘in halka arzını gerçekleştirdi. Sağlık teknolojisi pazarında büyümek için ayrıca, tıbbi cihazlarda lider Volcano ve Spectranetics gibi şirketlerle iş ortaklıkları kurdu. Bu şirketlerin kurumsal müşteri portföyünü Philips‘e kazandırdı. 2017 yılında Fortune dergisi tarafından En İyi 20 Küresel İş Lideri listesine giren Houten, Philips‘in 2030 yılına kadar sağlık teknolojisinde dünya lideri haline gelmesini ve günde 3 milyar insana sağlık teknolojisi hizmeti sunmasını hedefliyor.

Ofis dostu Philips ürünleri Ofix.com’da!

Frans van Houten‘ın başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Philips ürünleri içinde ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. OfixPlus kurumsal müşteri platformumuzda kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Philips Essential Led Ampul 14 W 1521 Lümen Beyaz Işık E27

Listemizin ilk sırasında, Philips Essential Led ampul 14 W 1521 lümen beyaz ışık E27 var. A+ enerji sınıfında, beyaz renkli, 10 bin saat kullanım ömrüne sahip, normal duya uygun bu ürünleri ofiste ve ofis dışı ortamlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Enerji tasarruflu ampuller konusunda en sık tercih edilen bu ürünlerle elektrik masraflarınızı azaltabilir, doğanın korunmasına katkı sağlayabilirsiniz. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Philips Enerji Tasarruflu Ampul 23 W CDL 1540 Lümen Beyaz Işık E27

Listemizin ikinci sırasında, Philips enerji tasarruflu ampul 23 W CDL 1540 lümen beyaz ışık E27 var. Genişliği 61, yüksekliği 118 mm olan bu ürünlerin renk sıcaklığı 6500 Kelvin. Yüzde 80 oranında enerji tasarrufu sağlayan bu ürünlerin ortalama kullanım süresi 6 bin saat. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Philips 193V5LSB2 18.5 İnç Led Monitör 5 ms VGA

Listemizin üçüncü sırasında, Philips 193V5LSB2 18.5 inç Led monitör 5 ms VGA var. HD görüntü kalitesine sahip bu ekranın tepkime süresi 5 ms. Görüntüleri daha akıcı ve kaliteli hale getiren özel Led teknolojisi, daha az enerji tüketerek kullanıcıların tasarruf yapmasını olanaklı kılmakta. VGA bağlantı özelliğine sahip bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Philips ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir