Freelance işlerde çalışmak ister miydiniz?

İşte yine hayatınızı sorgulatacak, “Yahu bu işi ben de yaparım, hem de krallar gibi!” dedirtecek bir listeyle daha karşınızdayım sevgili beyaz yakalılar. Nasılsınız, nasıl gidiyor işler? Bu aralar ofiste bunaldıysanız, freelance işler hakkında yaptığım listeyle içinizi serinletebilirsiniz. Ara ara benim de düşündüğüm, internetten bol bol araştırdığım, sonra “Ofix.com’da çalışmaktan daha keyiflisi zor yahu, ofis arkadaşlarım da çok iyi zaten!” diyerek vazgeçtiğim bazı freelance işler buldum. Buyrun bakalım, sizin için uygun olan bir iş var mı aralarında…

İngilizce Öğretmenliği

Freelance İngilizce öğretmenliği yaparken zaman zaman evlere gitmeniz gerekse de öğrencilerinizi genellikle kendi evinizde ağırlıyorsunuz. Başlamak için ihtiyacınız olan iki şey var. Birincisi TOEFL, Proficiency ve benzeri sınavlardan iyi notlar almış olmanız. İkincisi ise öğrenci bulmak için eşe dosta haber salmanız ve en yakın Starbucks’ın panosuna telefon numaralı ilanınızı yapıştırmanız.

Grafik Tasarımcılığı

Grafik tasarım programlarına hakimseniz, ofis ortamlarında kendi bağlantılarınızı yeterince geliştirdiyseniz ve LinkedIn bağlantılarınızı canlı tutuyorsanız, neden olmasın? Tek ihtiyacınız olan iyi bir ekran kartına sahip güzel bir bilgisayar. Sonra ister evde, ister favori kafenizde takılın ve yaptığınız işin keyfini çıkartmaya bakın. 

Çevirmenlik

Birinci maddede olduğu gibi, TOEFL benzeri bir belgeye sahipseniz güzel. Bir de üniversitede ilgili bir bölümden mezun olduysanız, zaten tadından yenmez! Asıl tadından yenmeyen de şu olacaktır. Eğer İngilizce haricinde Türkiye’de az bilinen bir dile hakimseniz, mesela Çince, sizi temin ederim, evde sütlü kahve içip çeviri yaparak iyi para kazanabilirsiniz. 

Stok Fotoğrafçılığı

Profesyonel fotoğrafçılara saygısızlık yapmak istemem. Fakat, iyi bir kameranız ve fotoğraf konusunda sanatsal bir bakış açınız varsa, freelance işler içinde stok fotoğrafçılığı sizin için uygun olabilir. Ofiste dört duvar arasında sıkışıp kalmaktansa, elinizde bir fotoğraf makinesiyle dünyayı gezebilirsiniz. Hatta uçak bileti masraflarınızı bile çalıştığınız şirketlere ödetebilirsiniz. Photoshop gibi programlara da hakimseniz, piyasadaki yeriniz şimdiden hazır demektir! 

Gezi Bloggerlığı

Çocukluğunuzdan beri yabancı kentleri merak ediyor, her fırsatta bir yerleri ziyaret ediyor musunuz? Ofis hayatı yüzünden artık üniversitedeki kadar gezemiyor, ama hâlâ görmek istediğiniz onlarca kent, onlarca kültür olmasından hayıflanıyor musunuz? Çocukken en sevdiğiniz roman Balonla Beş Hafta mıydı? O zaman kurun bir gezi blogu, başlayın blog yazmaya! Gezdiğiniz yerler hakkında güzel yazılar yazıp güzel fotoğraflar çekerseniz, size büyük paralar kazandıracak onlarca şirket var ülkemizde. 

Haftaya görüşmek üzere. 

Ofixboy…

İlgili yazılar

  1. Yapılabilecek en eğlenceli işleri sıralamışsınız sağolun. Benim favorim metin yazarlığı ve çevirmenlik. Herkes kendi yeteneklerine göre bir iş bulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir