French press nedir ve nasıl kullanılır?

Kahve demlemek için ülkemizde ve dünya genelinde en sık kullanılan araçlardan biri French presstir. Bu güzel ve pratik araç icat edildiği günden bu yana birçok değişime uğradı ve milyonlarca kahve severe lezzetli kahve deneyimleri sağladı. Üretildiği materyaller, renkleri ve tasarım özellikleriyle dikkat çeken French pressler günümüzde en çok kahve hazırlamada kullanılsa da çay demlemek ve özellikle bitki çayı hazırlamak için de pratik çözümler sunuyor. Ofiste veya evde lezzetli bir filtre kahve veya çay hazırlamak için French press ile hızlı ve kolay çözümler üretebilirsiniz. Ancak her üründe olduğu gibi French press kullanmanın da bazı püf noktaları var. Bunları bilerek bu ürünleri kullanırsanız daha lezzetli içecekler hazırlayabilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, French pressler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. French press nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, diye merak ediyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

French press nedir?

French pressi kısaca, sıcak içecek hazırlamada kullanılan bir demlik çeşidi olarak tanımlayabiliriz. Başlangıçta filtre kahve demlemek için Fransızlar tarafından icat edilen French press, günümüzde filtre kahvenin yanı sıra bitki çayı tüketiminde de sıkça tercih edilen bir demlik çeşididir. French pressin kendisi kadar icadı da meraklılarının ilgi duyduğu konulardan biri durumunda. Çünkü bu güzel ve pratik araç, aslında bir rastlantı sonucu ortaya çıktı. Ve günümüze kadar birçok değişime uğradı. Nitekim, 1800’lerin ikinci yarısında bir Fransız asker, kamp ateşinin üzerinde kahve kaynatmak istemişti. Fakat kabın içine kahve koymayı unuttu. Bunun üzerine, kahveyi metal bir levhaya döküp sıcak sudan geçirerek bugün French press olarak bildiğimiz demlik çeşidini icat etmiş oldu. French pressin icadı sırasında kullanılan metal levha zaman içinde pek çok değişime uğradı. French pressin kullanımını kolaylaştıran bu değişimler, aynı zamanda filtre kahve tüketimini de arttırdı. Bu artışla birlikte French press kullanımı da arttı. 

French pressle henüz tanışmamış kullanıcılar, internet üzerinden “French press ne demek?” sorusuna cevap aramakta. French pressin Türkçe karşılığı da bu bağlamda merak edilmekte. Bu ifadenin yerine Türkçe bir sözcük kullanılması gerektiğini düşünenler de mevcut. Oysa French press sözcüğü, tıpkı steteskop gibi yabancı bir terimdir ve Türkçeye bu şekilde yerleşmiştir. Dilimize yerleşen yabancı terimler için Türkçe karşılıklar bulmamız gerekmiyor. Bu terim dünyanın bütün dillerinde bu şekilde kullanılıyor. French presse Türkçe karşılık olarak üretilen kahve demleme aparatı, terimin esas anlamını vermemekte. Aynı şekilde, İngilizlerin ürettiği coffee press terimi de esas anlamı vermiyor. Çünkü French pressle kahvenin yanı sıra çay demlemek de mümkün. Ya da French press yerine Fransız demliği demek de doğru değildir. Bu durumda terim anlamı bozuluyor. Üstelik akıllara şu soru geliyor; Alman demliği veya İtalyan demliği diye bir şey var mı? Hayır. O zaman biz de bu terimi dünyanın bütün dillerine geçtiği şekilde, French press olarak kullanabiliriz. 

French press ne işe yarar?

French press genel olarak sıcak içecek hazırlamada kullanılan bir demlik çeşidi olduğu için bu ürünlerin temel amacı içeceğin demlenmesini sağlamaktır. En çok filtre kahve demlemede kullanılan bu araç, aslında bütün sıcak içeceklerin demlenmesinde kullanılabilir. Kahve dışında en çok bitki çaylarını demlemek için kullanılan French press çeşitleri, kimi zaman nescafe hazırlamada veya latte için sütü köpürtmek için de kullanılabilir. “French press ile neler yapılır?” sorusuna verebileceğimiz cevaplar oldukça geniştir. Çünkü French pressin kendine özgü tasarımı ve kullanım özellikleri bu araçların farklı şekillerde kullanımını olanaklı kılmakta. Ürünün özellikle filtre kısmı son derece işlevsel. Kahve ve çay gibi içeceklerin dışında, farklı içecekleri süzmek için de bu ürünler kullanılabilir. French pressin bardak biçiminde olması, bu ürünlerin aynı zamanda bardak olarak kullanılmasını da sağlıyor. Eğer küçük boy French press kullanıyorsanız, sıradan bardak veya kupalara oranla French pressin tutuş özelliklerinden yararlanarak içecek tüketiminizi kolaylaştırabilirsiniz. 

French press çeşitleri nelerdir?

Piyasada farklı materyallerden üretilen ve farklı hacimlere sahip pek çok French press çeşidi bulmak mümkün. French press çeşitleri için hijyenik cam gövde ve paslanmaz çelik filtre olmazsa olmazdır. Bu kısımların dışındaki diğer bölümlerde materyaller değişebilir. French press çeşitleri içinde çelik French press çeşitleri ile plastik gövdeli French press çeşitlerinin daha fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Kapak kısmında ise en çok paslanmaz çelik, plastik ve ahşap materyaller tercih ediliyor. French press çeşitleri içinde önemli ayrımlardan biri de ürünlerin hacmidir. Piyasada farklı hacimlere sahip pek çok French press çeşidi bulabilirsiniz. Bunlar içinde 350, 500, 600 ve 800 ml French press çeşitlerine ilginin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. 1 su bardağının ortalama 200 ml olduğunu kabul edersek, 350 ml French press çeşitlerinde 1.75 bardak, 500 ml French press çeşitlerinde 2.5 bardak içecek hazırlamak mümkündür. Aynı hesapla, 600 ml French press çeşitleri 3, 800 ml French press çeşitleri ise 4 bardak içecek hazırlamada kullanılabilir. 

Bu hacimlerin yanı sıra French press çeşitlerinde 1 litre, 1.5 litre ve üzeri hacimler de kullanılabilmekte. Özellikle kafe ve restoran gibi çok sayıda kullanıcıya hizmet veren işletmelerde bu tür büyük hacimli French presslere rastlayabilirsiniz. Günümüzde kullanımı her geçen gün artan ve daha işlevsel hale getirilen French press çeşitleri içinde elektrikli French pressler ise daha az bilinmekte ve tercih edilmekte. French pressin icadından günümüze kadar temel kullanım şekli aslında kol gücüne dayanıyor. Çelik filtre yardımıyla cam bardak içinde sağlanan hareket sayesinde kahve veya çay hazırlanıyor, süt köpürtülüyor, farklı içecekler süzülebiliyor. Tek kişilik French press çeşitleri, filtre kahve tüketimi konusunda çok büyük bir kolaylık sağlamakta. Çünkü filtre kahveyi hazırlamak için kullanılan makineler, tek kişilik kahve hazırlama şansını pek vermiyor. Gereğinden fazla hazırlanan kahveler ise israfa yol açabiliyor. Ofiste veya evde canınız filtre kahve çektiğinde tek kişilik French press çeşitleri ile bu ihtiyacınızı kolayca karşılayabilirsiniz. 

French press nasıl takılır?

French presste birden fazla parça mevcuttur. “French press nasıl takılır?” sorusuna cevap vermek için öncelikle “French press parçaları nelerdir?” sorusunu cevaplamak gerekir. Hangi türde olursa olsun, French presste cam bir kap mutlaka vardır. Cam kap paslanmaz çelik, metal, plastik veya ahşap bir gövdeye yerleştirilmiş olabilir. Cam kap ve gövdeden sonra French pressin en önemli parçaları piston, kapak, spiral plaka, filtre ve çapraz plakadır. Piston, cam kabın üzerine uygulanır. Pistonun gövdesi metal veya paslanmaz çelikten üretilmiş olabilir. Ancak piston gövdesinin paslanmaz çelikten üretilmiş olması daha fazla tercih edilir. Pistonda üst kısımda kapak bulunur. Kapakta paslanmaz çeliğin yanı sıra metal, plastik veya ahşap materyal kullanılabilir. Kapak sayesinde içeceğin demlenmesi sırasında sıcaklığı korunur. Kapağın esas işlevi, su buharının havaya karışmasını önlemektir. Aynı zamanda da pistonun hareket etmesiyle birlikte içeceğin dışarıya taşmasını önleyen de yine kapaktır. Kapaktan sonra gelen kısım ise spiral plakadır. Pistonun hareketini kolaylaştıran bu plakanın altında filtre bulunur. 

French presste kapak ve diğer parçalar piston üzerine belli bir sıraya göre yerleştirilmiştir. French pressi kullanırken bu sıra düzenini korumanız gerekir. Aksi durumda öğütme veya demleme işleriniz sırasında istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. French presste eğer kahve demleyecekseniz, kahve çekirdeğini coarse olarak bilinen iri taneli boyutta öğütmek daha fazla tercih edilir. Parçaları eğer düzgün şekilde yerleştirirseniz, kahveye lezzetini ve aromasını kazandıran yağların kahvenize geçmesi mümkün olur. Bu sayede daha sert bir kahve elde edebilirsiniz. French pressin en önemli avantajlarından biri, filtre kahve makinesi veya filtre kahve kağıdı kullanmaya gerek kalmadan lezzetli bir filtre kahve deneyimi sunmasıdır. French pressin parçalarını eğer düzgün şekilde takmışsanız, kahve hazırlarken kağıt filtre kullanmanıza gerek kalmaz. Yanlış kullanım şekilleri ise kahvenizin lezzetinin azalmasına yol açabilir. Lezzet konusunda ayrıca, kahve demlemek için kullandığınız French pressi bitki çayı demlemek için kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü French pressin filtre, kapak ve pistonuna sinen aromalar kahvenin lezzetinin bozulmasına yol açabilir. 

French press nasıl kullanılır?

French pressle ilgili olarak internet kullanıcılarının en çok sorduğu “French press ne için kullanılır?” sorusundan sonra en fazla merak edilen sorulardan biri “French press nasıl kullanılır?” sorusudur. Bu sorunun “Kahve presi nasıl kullanılır?” şeklinde de sıkça sorulduğunu görüyoruz. French pressi kullanmadan önce sıcak su hazırlamanız gerekir. French presste eğer kahve hazırlayacaksanız, kahveyi koymadan önce French pressin içine bir miktar sıcak su koyup cam kabın ısınmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede kahve yapımı sırasında önemli bir ısı kaybı oluşmaz. Cam kabı sıcak suyla çalkaladıktan sonra suyu atabilirsiniz. Ardından, kahve içmek istiyorsanız iri öğütülmüş kahve çekirdeklerini, çay içmek istiyorsanız çayı cam kaba dökmelisiniz. İçeceğinizi tek içimlik hazırlayacaksanız 200 ml sıcak su hazırlamanız yeterlidir. Kişi sayısına göre su miktarını arttırabilirsiniz. Kahve veya çay miktarı için 1 çorba kaşığı yeterli olabilir. Kahve veya çayınızı cam kaba koyduktan sonra üzerine sıcak su döküp pistonu yerleştirebilirsiniz. Demlenme süresinin ardından pistonu aşağıya iterek içeceğinizi bardağa alabilirsiniz. 

French press ile filtre kahve nasıl yapılır?

French presste filtre kahve yapmak için öncelikle malzemelerinizi hazırlamanız gerekir. Bunun için bir su ısıtıcısı veya çaydanlık, çekirdek kahve ile kahve öğütücü veya öğütülmüş kahve ve bir tahta kaşık yeterlidir. French presste kullanacağınız suyun musluk suyu değil, içme suyu olması gerekir. Aksi durumda kahvenizden istediğiniz lezzeti alamayabilirsiniz. Klor kalıntısı taşıyan, sert ve kireçli musluk sularıyla lezzetli bir filtre kahve deneyimi elde edemezsiniz. Suyun sıcaklığı da ortalama 80-90 derece arasında olmalı. French presste kaynar su kullanırsanız bu hem kahvenin lezzetine zarar verir, hem de camın çatlamasına neden olabilir. French press ile lezzetli bir filtre kahve deneyimi yaşamak istiyorsanız, öğütülmüş kahve çekirdekleri kullanmak yerine kahve çekirdeklerini öğütücüde taze olarak öğütmeyi tercih edebilirsiniz. Öğütme işlemi sırasında kahve çekirdeklerinin biraz iri olması daha lezzetli bir sonuç verecektir. Kahve çekirdeklerinin türü ise damak zevkinize göre hafif, orta veya yoğun kavrulmuş kahve çekirdekleri olabilir. Kaşık konusunda ise tahta kaşık doğru bir seçimdir. 

Kahve çekirdekleriniz ve sıcak su hazırsa, French pressi sıcak suyla çalkaladıktan sonra kahve çekirdeklerini dökebilirsiniz. Üzerine sıcak suyu ekledikten sonra tahta kaşıkla karıştırma yapmanız gerekir. Bu sayede kahve çekirdekleri sıcak suda daha iyi çözünür. Tahta kaşık ise kahvenin tadında bozulma meydana getirmez. Demlenme süresi için ortalama 4-5 dakika yeterlidir. Bu süre içinde French pressin kapağının kapalı, pistonunun ise yukarıda olması gerekir. Sürenin dolmasıyla birlikte pistonu yavaşça aşağıya itebilirsiniz. Bu işlemi piston en alt noktaya ininceye kadar sürdürmeniz gerekir. Fiziksel açıdan fazla efor harcamanızı gerektirmeyen bu işlemi yarıda bırakırsanız kahveniz yeterince süzülmeyebilir. Ardından kahvenizi bardağa alıp tüketmeye başlayabilirsiniz. Tüketim süresi içinse en ideal süre 10 dakikadır. 10 dakikadan sonra kahvenin tadı ve aromasında bozulmalar başlayabilir. Kahve çeşitleri içinde koyu kavrulmuş kahveler, French presste daha lezzetli sonuçlar verir. Ancak bunların lezzeti daha kısa sürede bozulabilir. Bu nedenle kahvenizi fazla bekletmeden tüketmelisiniz. 

French press ile bitki çayı nasıl yapılır? 

French pressin kahve demlemeden sonra en yaygın kullanım şekli bitki çayı hazırlamadır. Ülkemizde bitki çayı hazırlama konusunda en önemli yanlışlardan biri kaynatma yöntemidir. Bitki çayları için gerekli ve faydalı olduğu düşünülen kaynatma yöntemi maalesef, bitki çaylarının birer toksik madde haline gelmesine yol açıyor. Oysa French press ile bitki çayı hazırlama son derece sağlıklı bir yöntemdir. Bu yöntem kullanılarak bitki çaylarındaki etken maddelerin vücuda sağlıklı şekilde alınması sağlanır. French press ile bitki çayı yapımı da yine filtre kahve yapımına benzemekte. Bu iş için kaynar su değil, kaynadıktan sonra 2-3 dakika bekletilmiş sıcak su kullanmalısınız. Bu sayede çayınızda acımsı bir tat oluşmaz. Ki bu acımsılık aslında, bitki çayında toksik madde oluştuğuna işaret eder. French pressinizin cam kabına bitki çayı için tercih ettiğiniz bitkileri koyduktan sonra sıcak suyu döküp tahta kaşıkla karışmasını sağlayabilirsiniz. Ardından kapağı kapatıp 4-5 dakika demlenmesini beklemelisiniz. Sürenin bitiminde pistonu aşağıya iterek bitki çayınızı süzüp bardağa servis yapabilirsiniz. 

French press nasıl temizlenir?

French press kullanımıyla ilgili en önemli konulardan biri de French pressin temizliğidir. French pressinizi kullanımın hemen ardından temizlemeyi alışkanlık haline getirirseniz, hem temizliği daha kolay şekilde gerçekleştirir, hem de ürünü daha uzun süre kullanabilirsiniz. French pressin özellikle filtre kısmını temizlemek kullanımın hemen ardından daha kolaydır. Hatta bunun için deterjan kullanmanıza bile gerek olmayabilir. Kullanımın hemen ardından temizlemeyi ihmal etmişseniz, filtre üzerinde kuruyan parçacıklar nedeniyle bir sonraki French press deneyiminiz sağlıksız ve lezzetsiz hale gelebilir. French pressinizin cam kabını dilerseniz bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Gövde, piston, kapak ve filtre gibi parçalarını ise makinede değil, elinizde yıkamanızı tavsiye ederiz. Temizlik işlemi sırasında tüm parçaları sökerseniz daha kolay temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer French presste bitki çayı tüketmeyi seviyorsanız, örneğin limonlu yeşil çay için kullandığınız French pressi kahve tüketiminde kullanmamalısınız. Ne kadar temizlemiş olursanız olun, bitki çaylarının aroması kahveye geçebilir ve tadının bozulmasına yol açabilir. 

French press fiyatı nedir?

Piyasada hemen her bütçeye uygun bir French press bulmak mümkün. French presslerin üretildiği materyalin niteliği ve hacmine göre fiyatları değişebilmekte. Benzer materyal ve hacimlerdeki ürünler arasında marka farklılıklarına göre de fiyat farklılıkları oluşabilmekte. Mutfak eşyası üreticileri arasında tanınmış markaların French press fiyatları 400-500 TL’yi bulabilir. Piyasada daha az tanınan markaların ürünlerini ise 50-100 TL aralığında bulabilirsiniz. Bu fiyat aralığı 350 ml ile 800 ml arası hacme sahip French pressler için geçerlidir. Eğer tek kişilik French press, yani 200 veya 350 ml hacimde bir French press arıyorsanız, 50 TL’nin altında bir bütçeyle de bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Alışverişinizi eğer online kanallar üzerinden yaparsanız, sitelerin sağladığı fiyat avantajlarından yararlanarak French pressinizi çok daha düşük bir maliyetle de temin edebilirsiniz. Marka konusunda ise tercihiniz ne yönde olursa olsun, paslanmaz çelikten üretilen piston ve filtrelerin daha sağlıklı olduğunu unutmamalısınız. Gövde ve kapakta da plastik yerine paslanmaz çelik veya ahşap materyalleri tercih edebilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir