Fritz Henkel’in Başarı Hikayesi

Almanya merkezli Henkel şirketinin kurucusu Fritz Henkel, küçük yaşlardan itibaren kimya alanına ilgi duyuyordu. Elberfeld’de bir boya ve vernik fabrikasında çıraklık yaparken hem kimyasal bileşikler alanında kendisini geliştirdi, hem de ticaretin inceliklerini öğrendi. 1876 yılında kurduğu Henkel & Cie şirketiyle satışını gerçekleştirdiği Henkel’s Bleich-Soda (Henkel’in Ağartıcı Sodası), 1907 yılında yarattığı Persil markasına ilham kaynağı oldu. Günümüzde Henkel deterjan, boya, parfüm vb. ürünlerde birçok markayı bünyesinde barındıran küresel bir oyuncu konumunda. Persil‘in yanı sıra Bref, Dixi, Pattex, Perwoll, Pril, Pritt, Tursil, Vernel gibi markalarıyla Henkel, her gün milyonlarca kullanıcının temizlik, hijyen ve diğer pek çok ihtiyacını karşılıyor. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Fritz Henkel‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Fritz Henkel kimdir?

Fritz Henkel olarak bilinen Friedrich Karl Henkel, 20 Mart 1848 tarihinde Almanya’nın Vöhl şehrinde Henkel ailesinin beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokul öğretmeni olan babası Johann Jost Henkel, küçük Fritz‘in dersleriyle yakından ilgileniyor, iyi bir eğitim almasını istiyordu. Fritz‘in bilime, özellikle kimyaya ilgisi küçük yaşlarda ortaya çıkmıştı. Öğrencilik yıllarında da en çok kimya dersine ilgi duydu. Fakat ne var ki, Vöhl şehrinde eğitim imkanları kısıtlıydı. Dönemin en önemli sanayi merkezlerinden biri olan Elberfeld, Almanya’nın pek çok yerleşim biriminden gelen bilime meraklı gençlere ev sahipliği yapıyordu. Elberfeld’in en önemli özelliklerinden biri de eğitim imkanları ile üretim faaliyetlerinin birlikte şekillenmesiydi. Bu nedenle Fritz Henkel, 1865 yılında kimya alanında kendini geliştirmek için Elberfeld’de gitti. Gessert kardeşlere ait boya ve vernik fabrikasında çıraklık eğitimi aldı. 

Gessert kardeşlerin yanında aldığı çıraklık eğitiminin ardından Fritz Henkel, asli eleman olarak işe alındı. Kimya alanına olan yoğun ilgisinin yanı sıra iletişim ve organizasyon konusundaki becerileri sayesinde kısa sürede fabrikanın müdürü olmayı başardı. 1873 yılında Elisabeth von den Steinen‘la Elberfeld’de evlendi. Maddi durumu kötü olmasa da ailesinin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli değildi. Bu nedenle Fritz Henkel, çalıştığı fabrikadan ayrıldı ve Aachen’de bir kimyasal madde ve boya toptancısına ortak oldu. Elberfeld’den farklı olarak Aachen, coğrafi konumu itibariyle ticaret alanında daha güçlü imkanlara sahipti. Belçika ve Hollanda sınırında yer alan Aachen’de kimyasal madde ve boya satışları sayesinde daha yüksek gelir elde etmek mümkündü. 2 yıl boyunca toptancıdaki ortaklığını sürdüren Fritz Henkel, potasyum silikat ile soda karışımından elde ettiği çamaşır tozunu piyasaya sunmak istedi. Fakat yeterli kaynağa sahip değildi. Bunun üzerine, yanına iki ortak aldı ve 1876 yılında Henkel & Cie şirketini kurdu. 

Fritz Henkel ve Henkel & Cie

Henkel & Cie şirketi Aachen’de bir evde kurulmuştu ve yalnızca 3 çalışana sahipti. Fritz Henkel‘in ortakları Otto Dicker ve Otto Scheffen, kısa bir süre sonra şirketten ayrıldılar. Fakat ortaklarının işlettiği Rheinische Wasserglasfabrik sayesinde Fritz Henkel, çamaşır deterjanı üretimi için gerekli ham maddelerin tedariki sorununu çözmüştü. Ardından, şirket merkezini Duesseldorf’a taşıdı ve burada boş bir sabun fabrikası kiraladı. Ürünleri için Henkel’s Bleich-Soda (Henkel’in Ağartıcı Sodası) marka ismini kullandı ve reklam çalışmalarına başladı. Aachen’e oranla Duesseldorf, reklam ve pazarlama çalışmaları için daha geniş imkanlara sahipti. Fritz Henkel tarafından gazete ve dergilere verilen reklamlar, Henkel’s Bleich-Soda ürünlerinin kısa sürede geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmasını sağladı. 

1880’li yıllarda Fritz Henkel, deterjan pazarında çok önemli kazanımlar elde etti. Deterjanın yanı sıra kimyasal madde ticareti, çay, ilaç ve parfümeri işlerine de giren Fritz Henkel, ürünlerinin pazarda öne çıkması için ambalaja büyük önem veriyordu. Başka deyişle, ambalajları reklam çalışmaları içinde değerlendiriyordu. Ürünlerin yanı sıra Henkel isminin de pazarda tanınmasını, güvenilir bir isim haline gelmesini sağlıyordu. Henkel ismine yönelik ilgi, ürünlerin satışını olumlu yönde etkiliyor ve şirkete yüksek bir ciro başarısı kazandırıyordu. Elde edilen sermaye sayesinde Holthausen’de kurulan 55 bin metrekarelik fabrika, Henkel‘in daha da hızlı büyümesi için gerekli arz ihtiyacını karşılamasını sağladı. Yapımı 1900 yılında tamamlanan ve 4 bina kompleksinden oluşan fabrikanın esas faaliyet alanı temizlik ve hijyendi. Bu fabrika sayesinde Henkel‘in büyümesi sürerken, fabrikada işçilere tanınan ekonomik ve sosyal haklar da dönemin koşullarına göre oldukça ileri düzeydeydi. 

Persil: “Kendi kendine çamaşır yıkayan deterjan!”

1907 yılında Fritz Henkel, gazetelere ilginç bir ilan verdi. İlanda, tek seferlik kaynatma ile zahmetsizce, çitilemeden çamaşırları bembeyaz hale getiren yeni bir çamaşır tozunun tanıtımı yapılıyordu. Bileşiminde kullanılan perborat ve silikat maddelerinin ilk üç harfinden oluşturulan Persil markası için Fritz Henkel, 1 milyon marklık dev bir reklam bütçesi oluşturmuştu. Persil için belirlenen “kendi kendine çamaşır yıkayan deterjan” sloganı deterjan pazarında bir anda dikkatleri Fritz Henkel üzerine çekti. Gazete ve dergilere verilen tam sayfa ilanların yanı sıra Duesseldorf’un kalabalık caddelerinde dolaşan bembeyaz giysili ekipler, Persil ürünlerinin tanıtımında büyük bir başarı yakalamasını sağladı. Yıl içinde üretilen 660 ton Persil‘in satışı tamamlandığı gibi, yeni siparişleri karşılamada bazı güçlükler oluşmaya başladı. Persil üretimi için gerekli sodyum perboratı temin etmek için iş bağlantıları geliştirildi. 

6 yıl içinde Persil satışları 50 kat artarak 30 milyon mark düzeyine ulaştı. I. Dünya Savaşı yıllarında Persil, Avrupa’nın hemen tüm ülkelerinde en fazla aranan deterjan markalarından biri haline geldi. Savaş yıllarında Henkel büyümesini sürdürdü. Ve Avrupa’nın en büyük deterjan üreticilerinden biri haline geldi. Persil ürünleri gerçekten de elde çamaşır yıkamayı zahmetsiz hale getirdi. Aynı zamanda da giysilerin yıpranmasını önledi. Evlerin yanı sıra askeri birliklerde de Persil kullanımı giderek arttı. Bu dönemde askeri üniformaların temizliğinde en çok tercih edilen çamaşır deterjanı Persil‘di. Duesseldorf dışında şirketin ilk temsilciliği İsviçre’de açıldı. Ardından Londra ve pek çok ülkede Fritz Henkel ismi bir ekol haline gelmeye başladı. 1926 yılında Fritz Henkel, ölümünden sonra şirket sermayesinin çocuklarına geçmesine kadar verdi. 1930 yılında Duesseldorf’ta hayata gözlerini yumdu. 

Dünya Pazarında Henkel

Fritz Henkel‘in ardından şirket deterjan, boya ve parfüm pazarında büyümesini sürdürdü. Sektöründe aynı zamanda da yeni teknolojilere öncülük yapan Henkel, geliştirdiği yöntemler sayesinde temizlik, hijyen, kişisel bakım ve daha pek çok alanda standartların oluşmasını sağlayan küresel bir güç haline geldi. Günümüzde Henkel bünyesinde organik kimya, kozmetik, farmakolojik kimya gibi alanlarda faaliyet gösteren ve deodorant, krem, parfüm, yapıştırıcı ve tutkal gibi çok sayıda ürün grubunda hizmet veren marka yer almakta. Persil‘in yanı sıra Bref, Dixi, Pattex, Perwoll, Pril, Pritt, Tursil, Vernel gibi markalarıyla Henkel, her gün milyonlarca kullanıcının temizlik, hijyen ve diğer pek çok ihtiyacını karşılıyor. Çamaşır ve bulaşık deterjanı ile tuvalet temizleyici gibi ürünleri başta olmak üzere hemen tüm Henkel ürünleri, evlerin yanı sıra ofislerde de büyük ilgi görüyor. 

Ofis dostu Henkel ürünleri Ofix.com’da!

Fritz Henkel‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Henkel ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Bref Power Aktiv Klozet Bloğu Çam 2 x 50 g

Listemizin ilk sırasında, Bref Power Aktiv klozet bloğu çam 2 x 50 g var. Klozet bloğu denildiğinde akla ilk gelen ürünlerden biri olan bu ürünler, sifonun çekilişinin ardından temizlik ve hijyen konusunda etkin ve pratik çözümler sunmakta. Klozetin iç yüzeyinde kir ve kireç birikmesini önleyen bu ürünlerin yoğun aroması, ortamda kötü koku oluşumunu önlemekte. Bref Power Aktiv klozet bloğu çam 2 x 50 g ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Pril Klasik Elde Yıkama Bulaşık Deterjanı Limon 4 L

Listemizin ikinci sırasında, Pril klasik elde yıkama bulaşık deterjanı limon 4 l var. 1973 yılında Türkiye’nin ilk sıvı bulaşık deterjanı üreticisi olmayı başaran Pril, o günden bu yana en çok tercih edilen markalardan biri olmuştur. Bulaşıklardaki en zorlu kirleri bile kolayca çıkaran Pril sayesinde bulaşık için harcadığınız zamanı azaltabilirsiniz. Hem de üst düzey temizlik ve hijyen elde edebilirsiniz. 1 litre bulaşık suyu için 1.5 tatlı kaşığı Pril kullanabilirsiniz. Pril klasik elde yıkama bulaşık deterjanı limon 4 l ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Pritt Stick Yapıştırıcı 43 g

Listemizin üçüncü sırasında, Pritt stick yapıştırıcı 43 g var. Yapıştırıcı alanında bir dünya devi olan Pritt markasının ürünleri içinde stick yapıştırıcılar 11, 22 ve 43 gram şeklinde üç farklı gramajda üretilmekte. Aynı zamanda da stick yapıştırıcı çeşidinin mucidi olan Pritt‘in bu ürünleri, özellikle kağıt yüzeylerde kullanım için daha uygun. Solvent içermediği için çocukların el işi aktivitelerinde de rahatlıkla kullanılabilen bu ürünler, yapıştırma ihtiyaçlarına sağlıklı ve pratik çözümler sunuyor. Pritt‘in stick yapıştırıcı çeşitleri içinde en çok 43 gramlık olanları tercih ediliyor. Pritt stick yapıştırıcı 43 g ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Bref ürünlerini buradan, Pril ürünlerini buradan, Pritt ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir