Geleceğin Ofisleri

Merhaba fütürizme merak saran sevgili beyaz yakalılar! Çalıştığı ortamın her zaman daha verimli ve daha yenilikçi olması için çaba harcayan Ofixboy kardeşiniz bendeniz bu hafta sizlere, geleceği ofisinize, ofisinizi geleceğe taşımanın yollarını anlatacağım. En sevdiğiniz blogger’ınız bendenizin söyleyeceklerine kulak verip bunları hayata geçirirseniz, emeklerinizin karşılığını fazlasıyla alacağınıza inancım tam. Geleceğin ofisleri hakkında birçok makaleden derlediğim özet bilgiler işte huzurlarınızda… 

Şeffaf Ofisler 

Gelecekte sadece şeffaf değil, alanın en az sayıda duvarla ayrıldığı ofisler geliyor. Duvarların camdan olması, çalışanların genişlik hissine sahip olmasını ve birbirlerini çalışırken görmelerini sağlıyor. Ki bu durum, tasarımcıların ortak fikrine göre çalışanların performanslarını ve verimliliklerini arttırmakta. Sözüm meclisten dışarı, küçücük bir odaya kendinizi kapatıp size trip atanlara ne cevap yazacağınızı saatlerce düşünmek mi istersiniz, yoksa işini özenle yapan ve tüm mesaisini yaptığı işi daha güzel yapmak için harcayan benim gibi bir blogger’ı izleyip motive olmak mı? Mesela bizim şirkette şeffaf ofis düzeni uygulandığı için benim nasıl özenle çalıştığımı tüm arkadaşlarım görüyor. Ben onların motivasyon meleğiyim! 

Misafirperver Mekanlar 

Tasarımcılara göre, geleceğin ofislerinde tüm fiziksel tasarımlar şirket kârlılığına ve imajına yarar sağlayacak şekilde yapılacak. Örneğin, müşteri veya ziyaretçilerin görüşmeden önce bekleyip kahve hazırlayabilecekleri mutfak veya kafe benzeri küçük bir ünitenin ofis tasarımına eklenmesi, şirketle ilgili olumlu bir imaj yaratmaya büyük katkı sağlamakta. Bu bence de çok mantıklı. Ofis tasarımınıza böyle bir ünite ekler ve çalışanların da kullanımına açarsanız, ofisinizde ev konforu sağlayabilir, verimlilik düzeyini arttırabilirsiniz.

Esnek Çalışma Saatleri ve Ofis Dışında Çalışma İmkanı

Bu madde patronlara biraz itici gelebilir. Ve kabul etmek gerekir ki, Türkiye şartlarında bu maddenin uygulanması epeyce güç olabilir. Fakat yine de opsiyonları geniş tutmak ve teknolojinin imkanlarından olabildiğince yararlanmak gerek. Sabit mesai saatleri ve günlük rutinler, ofis çalışanlarının verimliliğini düşürebilmekte. Hele bir de yüksek yaratıcılık gerektiren bir işte çalışıyorsanız, “sabah 9 akşam 6 insanları” içinde olmak yeteneklerinizin körelmesine yol açabilir. Ofisinizde dijital dönüşüm konusuna yeterince önem verir ve bulut teknolojilerinden etkin bir şekilde yararlanırsanız, her gün aynı saatte işe gelip aynı işleri yapmak zorunda kalmazsınız. 

Haftaya görüşmek üzere. 

Ofixboy…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir