Gökyüzü Mavisi Ama-Iro Mürekkep

Iroshizuku mürekkeplere burun kıvırabilecek; renk çeşitliliğine, şişesine, kalitesine laf edebilecek bir kalem severle şimdiye kadar hiç karşılaşmadım. İnşallah Pilot firması çizgisini bozmaz da ileride de karşılaşmam. Bu yazıda sizler için Ama-Iro mürekkebi inceleyeceğim. Sevdiğim bir kalem aşığının deyimiyle “neşeli” bir mürekkep olan Ama-Iro ile karşınızdayım bu hafta. 

Ama-Iro ne demek?

Ama-Iro, Japoncada “gökyüzü mavisi” anlamına gelmekte. Gerçekten de mürekkep, isminin hakkını verircesine turkuaza çalan bir mavi renge sahip. Özellikle soğuk kış günlerinde bahar mavisini düşünmek ve umut etmek için harika bir ton. Fakat resmi yazışmalar için bence uygun değil. Pelikan Turkuaz kadar açık olmasa bile Kon-Peki ya da sıradan mavi kadar oturaklı değil, ağırbaşlı bir ergen gibi. Yine de kişisel notlar için bence mükemmel bir seçim. 

Ama-Iro Mürekkep ile Yazı Deneyimi

Iroshizuku mürekkeplerin akışkanlığı biraz fazla olsa da ben bunun zararını değil, kuru yazan kalemlerde faydasını gördüm. Ayrıca, orta-üst kalite kağıt üstünde kolay kolay kırçıllanmaya meyletmemekte. Kuruma hızının ise iyi olduğunu söyleyemeyeceğim. Ne sizi bezdirecek yavaşlıkta, ne de ne ara kurudu, diye şaşırtacak hızda. Lakin, suya karşı mukavemeti maalesef iyi değil. Ve yine maalesef, fiyatı ülkemiz için biraz pahalı. 

Bununla birlikte, 50 ml kolay kolay bitecek bir miktar değil. Hem bu mürekkep, yazılarınıza maddi anlamda da değer katabilir. Iroshizuku mürekkeplerin sevilen bir diğer yanı ise şişeleri. Kutudan başlayan ve şişeyle devam eden sadelik, gerçekten de markanın kalitesini tam olarak yansıtıyor. Şişenin dip kısmında yer alan minik oyuk, mürekkebi son damlasına kadar kullanmanızı sağlıyor. Gerçi, bendeki 50 ml’lik şişeler 3 senedir rotasyonda olmalarına rağmen hâlâ bitmedi. 

Bu mürekkebi kaleminize yüklediğinizde okuyacağınız bir kitap önerisiyle yazımı bitiriyorum; Fakir Baykurt‘un o güzel Kaplumbağalar romanı. Kim bilir, belki o romanda da köylülerin tanımlayamadığı cismin düştüğü gökyüzü bu renktedir… 

Umutla kalın.

Kalem Gurmesi… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir