GoPro aksiyon kameralarını hiç denediniz mi?

Küçük, hatta küçücük bir kamerayla öyle büyük işler yapılabilir ki, şaşırmamak mümkün değil. 2000’lerin başlarında piyasaya sunulan GoPro aksiyon kameraları kısa sürede popülerleşti ve pek çok alanda kullanılmaya başlandı. Outdoor etkinlikleri ve ekstrem sporlara merakınız varsa veya stok fotoğrafçılığı ile ilgileniyorsanız, bu muhteşem ürünleri mutlaka denemelisiniz. Bu yazımızda, GoPro aksiyon kameraları hakkında bazı önemli bilgiler paylaşacağız.

GoPro aksiyon kameraları nasıl ortaya çıktı?

Efendim, teknoloji ve ekonomi, iki yakın akraba; birindeki ihtiyaç, diğeri tarafından etkin bir şekilde karşılanıyor. Ve biri ilerledikçe, diğeri de buna ayak uyduruyor. GoPro aksiyon kameraları bu durumun tipik bir örneği aslında.

GoPro‘nun fikir babası Nick Woodman, sörf yapmayı ve aksiyonlu kareler çekmeyi çok seven bir outdoor tutkunuydu. Fakat, kullandığı kayıt cihazlarından istediği verimi alamıyordu. Görüntü kalitesi yüksek cihazların boyutları büyük olduğu gibi, fiyatları da oldukça yüksekti. Bunun üzerine, daha küçük boyutlarda ve aksiyon karelerini kusursuz bir şekilde çekebilecek bir kamera geliştirmek için çalışmalara başladı. 

2000’lerin başlarında kurduğu şirket, sadece 2 yıl içinde, 170 derece lensi olan ilk 35 mm HD kamerasını piyasaya sunmayı başardı. Bu kameraların kısa sürede büyük beğeni toplamasının esas nedenleri, hem boyutunun çok küçük olması, hem de sahip olduğu yüksek teknolojik donanım sayesinde farklı açılardan çekim yapmayı olanaklı kılmasıydı. Özel lens sistemi, ekstrem sporlar ve outdoor etkinliklerin yanı sıra stok fotoğrafları için de pek çok kolaylığı ve fırsatı beraberinde getirdi.

Bu minik araçlarla çekilen fotoğraflar o kadar ilham verici ki, bu işlerle uğraşan kişileri sosyal medyada takip etmek günümüzün önemli trendlerinden biri haline geldi. Bilinen mekan algısının çok ötesinde, mekanı adeta yeni baştan yaratabilecek donanım zenginliğine sahip bu kameralar, meraklıları tarafından büyük bir beğeniyle kullanılmakta.

GoPro aksiyon kameraları ile farklı perspektifler, farklı dünyalar…

Büyüklüğü bir-iki kibrit kutusu kadar olan bir cihazla neler yapılabildiğine şaşırmamak mümkün mü! Küçücük bir kameranın içine yerleştirilen çok sayıda özellik, teknolojinin gücünü göstermenin yanında, estetik anlayışımızı da doğrudan etkilemekte. Öyle ki, televizyonda ve sinemada izlediğimiz pek çok dizi ve film sahnesi, yarışma programlarında pek çok özel kare, bu küçücük araçlarla çekilmekte. Stok sitelerinde gördüğümüz pek çok fotoğraf, bu muhteşem araçlar sayesinde ortaya çıkmakta.

GoPro aksiyon kameralarının boyutu ve görüntü kalitesi kadar dikkat çeken bir diğer konu da 30’a yakın aparatı sayesinde tüm yüzey ve alanlarda çekim ve kayıt yapabilmesi. Bu özel aparatlarla kameranızı kask, sörf tahtası, bisiklet tekerleği gibi pek çok farklı yüzeye sabitleyebilir, her türlü outdoor etkinlik ve ekstrem sporda başarılı bir şekilde kullanabilirsiniz. Eğer model uçağınız varsa, havadan da son derece sıra dışı kayıt ve çekimler yapabilirsiniz.

Su altında 10 metreye kadar kullanabileceğiniz bu ürünleri, su geçirmez özel kabıyla birlikte daha yüksek derinliklerde de kullanabilirsiniz. Üstelik, kaydedilen materyallerin arka planına müzik veya resimlerin köşesine küçük notlar ekleyip kaydettiğiniz görüntüleri daha da özel hale getirebilirsiniz. Mola anlarınızda yaptığınız sohbetleri de HD olarak kaydedebilir ve outdoor etkinliğinizin çok güzel bir anısını elde edebilirsiniz.

Bisikletinize sabitleyeceğiniz bir GoPro aksiyon kamerasını time lapse moduyla belirli aralıklarla fotoğraf çekmeye ayarladığınızda, tüm etkinliğin güzel bir özetini elde edebilir, bu özel anları farklı birtakım estetik konseptler içinde ölümsüz kılabilirsiniz. Ayrıca, Wi-Fi ve Bluetooth özelliklerinden de kolayca yararlanabilirsiniz.

GoPro aksiyon kameraları ile stok fotoğrafçılığında fark yaratabilirsiniz.

Stok fotoğrafçılığı da yine, teknoloji ve ekonomi alanlarının yakın akrabalığı sonucunda ortaya çıkan bir sektör. Dünya genelinde internetin ve e-ticaret sitelerinin yaygınlaşması, bu sitelerde görselliğin daha fazla öne çıkmasına neden oldu. Ve farklı konseptlere yönelik arayışlar arttı. Bu arayışlara cevap veren stok siteleri, günümüzde yüksek cirolar elde etmeyi başarmakta.

Eğer profesyonel olarak stok fotoğrafçılığı yapmaktaysanız veya fotoğrafa duyduğunuz ilgiyi stok fotoğraflarıyla bir ek gelire dönüştürmek istiyorsanız, GoPro aksiyon kameraları çok işinize yarayacaktır. Çünkü bu minicik araçlarla çok yüksek ticari sonuçlar elde etmeniz mümkün. HD ve geniş açılı çekimlerle orta ve uzun vadede kazanabileceğiniz ücretler, bu araçların maliyetini misliyle aşacaktır.

GoPro aksiyon kameraları ile çekeceğiniz fotoğraf ve videolardaki görüntülere diğer cihazlardan elde ettiğiniz görüntüleri editleyerek ulaşmanız çok güçtür. Çünkü, vizör açısı sabit ve dolly ile geçilmiş görüntülere shop atmak hem zordur, hem de uzun zaman gerektirir. Gerçi, diğer cihazlara oranla bu araçların fiyatları biraz yüksek. Ancak, ortaya çıkan muhteşem sonuçları dikkate alırsanız, bu fiyatlara değer doğrusu…

GoPro aksiyon kameraları Ofix.com’da!

Online alışveriş sitemiz Ofix.com üzerinden satışını gerçekleştirdiğimiz GoPro Hero 5 aksiyon kameraları içinde CHDHX-501-EU kameraları, profesyonel çekimler için en uygun aksiyon kamerasıdır. 4K video çekimi ve 12 MP fotoğraf çekimi yapabileceğiniz bu ürünleri tek tuşla veya sesli komut sistemiyle kullanabilirsiniz. Bu ürünlerle ayrıca, titreşimsiz fotoğraf çekimi yapabilir, dokunmatik ekran üzerinden hassas pozlama ayarlarına kolaylıkla erişebilir, çekimlerinize GPS bilgilerinizi ekleyebilirsiniz.

Eğer profesyonel çekimler yapmayacaksanız, bir diğer GoPro Hero 5 aksiyon kamerası CHDHS-501-EU sizin için uygun bir seçim olabilir. Bu ürünler, tek tuşla kontrol ve sesli komut özelliklerine sahip. 10 metreye kadar su geçirmemekte. 10 MP kamerasıyla saniyede 30 kare seri çekim yapabilmekte. Wi-Fi ve Bluetooth kullanımına imkan tanımakta. Ayrıca, gelişmiş rüzgar sesi engelleyicisi ve video stabilizasyonu sayesinde çekimlerinizin görüntü ve ses kalitesini yükseltmekte. Bu minik kamerayı ters şekilde sabitlediğinizde, otomatik olarak videonun yönünü kendisi ayarlamakta.

Amatör kayıtlar için daha düşük bir MP kamera sizin için yeterli olacaksa, bu durumda önerimiz bir diğer GoPro Hero 5 aksiyon kamerası olan CHDHS-102 olacaktır. GoPro‘nun küçük ve kullanışlı ürünlerinden biri olan bu kameralar, 8 MP fotoğraf çekmekte. Bu ürünlerle çok güzel ağır çekim video kayıtları yapabilir, Wi-Fi ve Bluetooth özelliklerinden de yararlanabilirsiniz.

Taşınabilir güç kaynağı içinse AZPBC-002 ürününü kullanabilirsiniz. GoPro kameranızı 2.5 saatte şarj eden bu ürünleri, uzun süreli çekimlerde ekstra güç kaynağı olarak yanınızda bulundurabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza keyifli ve yaratıcı çekimler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir