Göz Altı Torbalarından Kurtulma Yolları

Göz altı bölgesinde hafif şişkinliklerle başlayan göz altı torbaları, ilerleyen yaş ve diğer nedenlerden dolayı artarak göz çevresinde rahatsız edici bir görüntü meydana getirebilir. Göz altı torbalarını kapatmak için uygulanan kozmetik ürünler, gözeneklerin tıkanmasına neden olduğu için şikayetleri arttırır. İlerleyen yaşla birlikte oluşan göz altı torbalarını önlemek daha zordur. Fakat bozuk uyku düzeni, sağlıksız beslenme, aşırı tuz tüketimi gibi nedenlerden dolayı oluşan göz altı torbalarından kurtulmak için alabileceğiniz basit birtakım önlemler yeterli olabilir. Sıcak yaz günlerinin geride kalıp sonbaharın kapımızı çaldığı bu zaman diliminde göz altı torbalarınızda şişkinlik gözlemlemişseniz, cildiniz sonbahara hazırlanmakta biraz zorluk çekiyor olabilir. Göz altı torbalarından kurtulma yolları kapsamında alabileceğiniz basit birtakım önlemlerle bu süreci daha sağlıklı geçirebilirsiniz. Bu önlemleri almak yerine kozmetik ürünlere yönelmeniz, şikayetlerinizin artmasına yol açabilir. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, göz altı torbalarından kurtulma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Göz altı torbası nedir?

Göz altı torbası, göz çevresindeki yağ dokularının öne doğru sarkarak iyice belirgin hale gelmesiyle oluşan bir sağlık sorunudur. Göz çevresinde göz kapaklarını destekleyen çok sayıda kas ve yağ dokusu bulunur. Gözü dışarıdan gelebilecek zararlı etkilere karşı koruyan bu kasların düzgün şekilde çalışması çok önemlidir. Ancak ilerleyen yaş ve diğer pek çok nedenden dolayı kaslarda gevşeme oluşabilir. Kaslardaki gevşemenin artmasıyla birlikte cilt gevşer ve torba oluşturmaya başlar. Bu torbaları kapatmak için yağ dokuları öne doğru sarkarak iyice belirgin hale gelir. Vücuttaki aşırı sıvının torbalarda birikmesiyle oluşan şişlik artar. Bu durum kişiyi hem estetik yönden, hem de göz sağlığı açısından rahatsız eder. Uzun süreli göz torbası şikayeti olanlar, iyi uydukları halde bile göz torbalarındaki sarkma nedeniyle yorgun ve uykusuz görünebilirler. Göz torbası şikayetleri aynı zamanda da görüş kalitesini olumsuz etkiler. Yakın veya uzak cisimleri algılamakta güçlük çeken kişiler, sorunun esas nedenini bilmediklerinde gözlük numaralarını büyütmek isteyebilirler. 

Göz çevresindeki dokuları güçlendiren yağ bezleri, öne doğru sarkmaya eğilimlidir. Göz çevresindeki kaslar herhangi bir nedenle gevşemeye başladığında, göz torbaları kendisini belli etmeye başlar. Öyle ki, uykunuzu iyi alamadığınız bir gecenin sabahında aynaya baktığınızda göz altı torbalarınızın sarktığını görebilirsiniz. Bu tür kısa süreli sarkmalardan kurtulmak daha kolaydır. İyi bir uyku ve göz çevresinde basit bir maskeyle şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Ne var ki, ilerleyen yaşla birlikte bozuk uyku düzeni, sağlıksız beslenme, aşırı tuz tüketimi gibi nedenlerden dolayı göz altı torbası şikayetlerinizle baş etmekte ciddi güçlükler yaşayabilirsiniz. Bu etkenlerin bir arada ortaya çıkması, göz çevresindeki kaslarının gevşemesini arttırır ve sarkmalar büyür. Oluşan boşluklara sıvı birikmesi sonucu göz altı bölgesinde şişkinlik artabilir. Bu şişkinliği gizlemek veya gidermek için kozmetik ürünlere yönelmek veya yanlış maskeler uygulamak, durumu daha kötü hale getirebilir. Tıkanan gözenekler nedeniyle göz altı bölgenizde biriken sıvılardan dolayı artan şişlik, görüş kalitenizin bozulmasına yol açabilir. 

Göz altı torbası neden oluşur?

Göz altı torbasının oluşmasındaki en önemli neden, göz çevresindeki kasların gevşemesidir. Bu gevşemeyle birlikte yağ dokularının sarkması sonucu göz altı torbaları oluşur. Göz çevresindeki kaslar ilerleyen yaşla birlikte doğal olarak gevşer. Bu nedenle göz altı torbası şikayetleri ileri yaş gruplarında daha sık görülür. Ancak fizyolojik veya çevresel etkilere bağlı olarak da göz çevresindeki kasların gevşemesiyle göz torbası şikayetleri oluşabilir. Bunlar içinde uykusuzluk, yorgunluk, stres, uzun süre masa başında hareketsiz kalmak, ekrana fazla bakmak gibi nedenler üst sıralarda yer almakta. Günün büyük bir bölümünü masa başında ve bilgisayar ekranına bakarak geçiriyorsanız, göz çevrenizdeki kasların bu durumdan olumsuz etkilenmesi mümkündür. Akşam eve gittiğinizde aynada göz torbalarınızın şiştiğini görüyorsanız, bu aslında göz altı bölgenizden gelen bir uyarıdır. Bu konuda gerekli iyileştirmeleri sağlamamanız durumunda, çok genç yaşlarda bile göz torbası şikayetleriniz artabilir. 40 yaşına geldiğinizde sanki 50 yaşındaymış gibi görünebilirsiniz. 

Göz altı torbalarının en önemli nedenlerinden biri de genetik faktörlerdir. Genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan göz altı torbası şikayetleri, genellikle 20’li yaşlarda kendisini göstermeye başlar. Yakın akrabalarınız içinde kalıcı olarak göz altlarında şişlik sorunu yaşayan birisi varsa, genç yaşta göz altı torbaları konusunda bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda göz altı torbası estetiği gündeme gelebilir. Ayrıca cildinizin maruz kaldığı alerjenler nedeniyle de göz altı torbası şişkinliği yaşayabilirsiniz. Alerjenler nedeniyle gözlerde oluşan kaşıntıyla birlikte göz altı çevresinde sıvı birikmesi de göz altı torbasının oluşma nedenleri arasındadır. Daha çok ilkbahar aylarında artan polenlerle birlikte göz torbası şişmesi şikayeti yaşıyorsanız, bunun nedeni maruz kaldığınız alerjenler olabilir. Cilt türünüze uygun olmayan sabunlar, yanlış şampuanlar, nemlendiriciler ve benzeri ürünler de alerjik etkilere bağlı olarak göz altı torbası şikayetlerine yol açabilir. Göz altı torbalarına karşı alınabilecek önlemler, nedenlerin ortadan kaldırılmaması durumunda yetersiz kalabilir. 

Göz altı torbaları hangi hastalıkların habercisi olabilir?

Göz altlarında şişlik, bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bunlar içinde tiroid hastalığı ilk sırada yer alır. Ayrıca bazı enfeksiyonlar ve kalp damar hastalıkları nedeniyle de göz altlarında şişlik oluşabilir. Hasta eğer aşırı stres altındaysa, sigara ve alkol kullanıyorsa, göz kaslarını fazla zorluyorsa, göz altı torbalarındaki şişkinliği hastalıklarla ilişkilendirmekte zorluk çekebilir. Ancak bu hastalıklar başka belirtiler de verecektir ve bu durumda hekime başvurmak kaçınılmaz hale gelir. Bir anda ortaya çıkan ve nedenini anlamakta güçlük çektiğiniz göz altı torbası şişliği şikayetiniz varsa, hekime başvurmaktan çekinmemelisiniz. Şikayetinizin esas nedenini ancak hekiminiz anlayabilir. Nasıl tedavi edilmesi gerektiğine de ancak hekiminiz karar verebilir. Basit diyerek geçiştirdiğiniz bir şikayet aslında tiroid hastalığı veya bazı enfeksiyonların habercisi olabilir. Alerjik hastalıklar da yine ilk ve en önemli belirtilerini bu şekilde verebilir. Göz altı torbalarından kurtulma yolları konusunda alacağınız önlemler, esas nedenleri ortadan kaldırmadıkça kalıcı ve başarılı sonuçlar vermez. 

Göz altı torbaları için cerrahi tedavi gerekli midir?

Göz altı torbalarından kurtulma yolları bazı durumlarda yetersiz kalabilir. Göz altı torbası şikayetlerinin bir kısmı yalnızca estetik bakımdan değil, aynı zamanda göz sağlığı açısından da olumsuz sonuçlar doğurabilir. Göz altı torbaları için cerrahi tedavi seçenekleri, diğer önlemlerin yetersiz kaldığı durumlarda ve özellikle göz sağlığını korumak için uygulanabilir. Basit ve orta dereceli şikayetler içinse diğer yöntemler değerlendirilir. Göz torbası şikayeti olanların büyük bir bölümü, yaşam tarzı değişikliğiyle şikayetlerinden kurtulmakta. Genetik nedenlerle oluşan şikayetlerden kurtulmak içinse cerrahi seçenekler gündeme gelebilir. Göz altı torbası şikayetiniz kalıcı hale gelmişse, cerrahi tedavinin uygun olup olmadığını ancak hekiminiz değerlendirebilir. Genetik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan şikayetlerde cerrahi tedavi seçenekleri daha sık uygulanır. Diğer nedenlerle ortaya çıkan şikayetlerde ise cerrahi tedavi uygulamadan önce hastanın yaşam tarzı değişikliği sağlaması beklenir. Eğer yorgun ve stresli bir dönem geçirmekteyseniz, göz altı torbalarınızı aldırmak için bir estetisyene başvurmadan önce yorgunluğunuzu ve stresinizi gidermeye çalışmanız daha doğru olacaktır. 

Göz altı torbalarından kurtulma yolları nelerdir?

Göz altı torbaları hakkında kısaca bu bilgileri paylaştıktan sonra yazımızın bu kısmında, göz altı torbalarından kurtulma yolları hakkında faydalı bilgilere yer vereceğiz. Fakat şu noktayı özellikle belirtmek istiyoruz. Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca koruyucu hekimlik bağlamında faydalı bilgilerden ibarettir. Göz altı torbalarından kurtulma yolları konusunda kesin çözüm iddiasında değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, göz altı torbası şikayetlerinin farklı nedenleri olabilir. Bu nedenleri ortadan kaldırmadıkça şikayetleri önlemek yeterli olmayabilir. Ancak basit ve orta dereceli şikayetleriniz içinse aşağıdaki göz altı torbalarından kurtulma yolları ile başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu yöntemler göz altı torbası estetiği için başvuru yapmadan önce deneyebileceğiniz faydalı yöntemlerdir. Konuya ilişkin en doğru ve sizin için en faydalı bilgileri ise hekiminizden alabilirsiniz. En etkili göz altı torbalarından kurtulma yolları bile hekiminizin uygulayacağı tedavi seçeneklerinden daha etkili ve kalıcı sonuçlar doğurmaz. Göz altı torbalarına kesin çözüm konusunda internette okuduğunuz haberler ve içeriklerin etkilerinin sınırlı olduğunu unutmamalısınız. 

Uykunuza dikkat etmelisiniz.

Uyku düzeninde meydana gelen değişimler, metabolizmayı her alanda ve doğrudan etkilemekte. Sağlıklı bir uyku düzeniniz varsa metabolizmanız düzgün çalışır. Değişen mevsim şartları ve diğer koşullara daha kolay uyum sağlar. Uyku düzeniniz bozulduğunda ise başta bilişsel fonksiyonlarınız olmak üzere pek çok konuda sorunla karşılaşabilirsiniz. Uykusuzluğa bağlı olarak göz altı torbası şikayeti yaşıyorsanız, iyi bir uyku düzeniyle bu şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Göz altı torbalarından kurtulma yolları içinde uyku düzeni, özellikle kısa süreli şikayetleri gidermede oldukça etkilidir. Uyku konusunda ayrıca, düz bir zeminde sırtüstü yatmamaya da dikkat etmelisiniz. Bu yatış şekli, göz altı şişliği ile mücadelede cildinizi olumsuz etkiler. Uyku sırasında başınızı hafifçe dik tutarsanız, göz altı torbalarına çözüm konusunda daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun için başınızın altına bir ilave yastık koyabilir veya yastığınızı biraz yükseltebilirsiniz. Böyle uyuduğunuzda göz altı bölgenizde sıvı birikmesini önleyebilirsiniz. Diğer yatış şekillerinde ise istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. 

Sağlıklı beslenmelisiniz.

Mevsim geçişlerinde metabolizmada oluşan değişimler pek çok sağlık sorununa zemin hazırlamakta. Sonbaharın gelişiyle birlikte vücudumuzun karbonhidrat isteği artıyor. Çünkü metabolizmanın mevsim şartlarına uyum sağlayabilmesi için enerji ihtiyacı artıyor. Ancak bu ihtiyacı karşılamak için protein ağırlıklı beslenmek yerine çoğu zaman karbonhidrat ağırlıklı beslenme tercih ediliyor. Vücudun hormonal dengesine zarar veren karbonhidrat ağırlıklı beslenme şekilleri, vücutta daha fazla sıvı tutulmasına ve ödem oluşmasına yol açar. Göz altı çevrenizde oluşan şişkinlik, diğer faktörlerin yanı sıra sağlıksız beslendiğinize de işaret ediyor olabilir. Göz altı torbalarından kurtulma yolları içinde sağlıklı beslenirseniz metabolizmanız düzgün şekilde çalışır, göz altında şişlik gibi şikayetlerle daha kolay baş edebilirsiniz. Beslenme programınız içinde ayrıca, tuz tüketimini de sınırlandırmalısınız. Fazla tüketilen tuz da yine ödem oluşmasına yol açabilir. Yatmadan önce tüketilen tuzlu gıdalar ve içilen fazla su da yine göz altı torbalarının sarkmasına yol açabilir. Göz altı torbalarından kurtulma yolları içinde bunlardan uzak durarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. 

Alerji belirtilerini azaltmalısınız.

Alerjik etkilere bağlı olarak göz altı torbası şikayeti yaşıyorsanız, alerji belirtilerini azaltmak da göz altı torbalarından kurtulma yolları içinde etkili bir yöntemdir. Göz altı torbası şikayetleriniz ilkbahar aylarında artış gösteriyorsa, polenlere karşı solunum yollarınızı koruyarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, cildinize veya saçınıza uyguladığınız kozmetik ürünler de alerji belirtilerine yol açabilir. Cilt türünüze uygun olmayan nemlendiriciler, bakım kremleri ve diğer kişisel bakım ürünleri, göz altı bölgenizde şişlik oluşturabilir. Bu tür ürünlerin alerjik etkilerini genellikle ürünü kullanmanın hemen ardından hissedebilirsiniz. Örneğin yağlı ciltlere uygulanan yağ bazlı nemlendiriciler göz altı bölgesinde gözeneklerin tıkanmasına, kaşıntı ve kızarıklığa yol açabilir. Yanlış sabunlar, saç boyaları ve benzeri ürünler de aynı sonuçlara neden olabilir. Yapılan yanlış müdahaleler nedeniyle göz altı torbalarınızda sarkmalar büyüyebilir. Bu gibi sonuçlarla karşılaşmamak için kendinizle ilgili farkındalıklarınızı yüksek tutmalısınız. Cildiniz herhangi bir ortama veya ürüne alerjik reaksiyon gösteriyorsa, bu ortam veya ürünlerden uzak durmalısınız. 

Göz altı bölgenize poşet çay uygulayabilirsiniz.

Göz altı torbalarından kurtulma yolları içinde göz altı bölgesine poşet çay uygulamak da etkili bir yöntemdir. Özellikle uykusuzluk ve yorgunluk gibi nedenlerle oluşan şikayetleriniz için bu yöntemi değerlendirebilirsiniz. Uygulama sırasında yeşil çay veya siyah çay kullanmayı tercih edebilirsiniz. Antioksidan ve inflamasyon etkisi yüksek olan yeşil çay, göz altı bölgenizde kan dolaşımını hızlandırır ve cildi sıkılaştırır. Yeşil çay göz altı torbalarına iyi geldiği gibi, antioksidan özelliğinden dolayı cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirir. Siyah çay da yine göz altı çevresi için faydalı etkiler gösterir. Siyah çaydaki kafein, göz altı çevresinde kan dolaşımını hızlandırır. Göz altı bölgenize yapacağınız poşet çay uygulamasını haftada 1-2 kez gerçekleştirebilirsiniz. Süre olarak yaklaşık 5 dakika yeterli olabilir. Ancak uygulama sırasında poşetin fazla sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Göz altı bölgesi yağ dokularından oluştuğu için oldukça hassas bir bölgedir. Poşet sıcakken yapacağınız bir uygulama hem canınızı yakar, hem de iz bırakabilir. 

Soğuk kompresten yararlanabilirsiniz.

Soğuk kompres uygulaması, göz altı torbalarından kurtulma yolları içinde en basit ve en etkili yöntemlerden bir diğeridir. Soğuk kompres sayesinde göz altı bölgenizdeki dokuların şişkinliğinin azalmasını ve sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Soğuk kompresi ister bir miktar buzla, isterseniz soğuk suyla ıslattığınız temiz bir bezle sağlayabilirsiniz. Göz altı torbalarınıza 5 dakika kadar uygulayacağınız soğuk kompres, basit ve orta dereceli şikayetleriniz için başarılı sonuçlar verecektir. Ancak cildiniz soğuk komprese olumsuz tepki gösteriyorsa, sürenin dolmasını beklemeden uygulamayı sonlandırabilirsiniz. Göz altı torbalarından kurtulma yolları içinde soğuk kompres uygulaması, özellikle yaşam tarzından kaynaklanan göz altı torbalarından kurtulmak için faydalı olabilir. Çok yoğun çalıştığınız, yeterince uyuyamadığınız bir dönemde göz altı çevrenizde şişlik gözlemlemişseniz, soğuk kompres uygulayarak şikayetlerinizde önemli ölçüde iyileşme sağlayabilirsiniz. Bu tür göz altı torbaları soğuk kompres uygulaması ile genellikle kısa sürede geçer. Soğuk kompres uyguladığınız halde şikayetlerinizde azalma oluşmuyorsa, şikayetlerinizin farklı nedenleri olabilir. 

Göz altı bölgenize soğuk kompres uygularken buz kullanmak genellikle daha hızlı sonuç verir. Çünkü buzla temas eden cilt daha kısa sürede toparlanır. Ancak cildiniz buza karşı direnç gösteriyorsa, temiz bir bez kullanarak da göz altı bölgenize soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bezle yapacağınız uygulama sırasında bezi öncelikle soğuk suyla ıslatmalı ve ardından sıkmalısınız. Uygulamayı otururken veya uzanırken gerçekleştirebilirsiniz. Her iki şekilde de bezi hafifçe bastırarak göz altı çevrenizde bekletmelisiniz. Fakat gereğinden fazla basınç uygulamamalısınız. Aksi durumda morarma oluşabilir. Göz altı çevrenize soğuk kompres uyguladığınızda bir miktar kızarıklık gözlemleyebilirsiniz. Bu durum aslında, soğuk kompres uyguladığınız bölgede kan dolaşımının hızlandığını gösterir. Kısa süre sonra kızarıklık kendiliğinden geçecektir. Soğuk kompres uygulamasında gereğinden fazla basınç uygulamanız durumunda ise dolaşım hızlanmaz, durur. Bu ise soğuk temasla başlayan kızarıklığın morarmasına neden olabilir. Göz altı torbalarından kurtulma yolları içinde soğuk kompres uygulaması sırasında morarma şikayeti gözlemlemişseniz, uygulama sırasında bir şeyler yolunda gitmemiş demektir.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir