Göz sağlığımızı korumak için neler yapmak gerekir?

Teknolojik ürünler hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırıyor, fakat gerekli önlemleri almadığımızda pek çok sağlık sorununa yol açabiliyor efendim. Ofiste saatlerce parlak ekrana bakıyoruz, görme sorunları yaşadığımızda monitöre daha fazla yaklaşıyoruz. Kullandığımız mobil cihazlar, göz sağlığımıza az ya da çok zarar veriyor. Gün içinde yaşadığımız baş ağrısı, göz kuruluğu, göz yorgunluğu ve göz kızarıklığı gibi sorunlar, iş hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, göz sağlığı konusunu ele alacağız ve göz sağlığımızı korumak için neler yapmak gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Göz sağlığı niçin önemlidir?

Modern iş hayatında teknolojik ürünlerin önemi çok büyük. İşlerimizi büyük ölçüde bilgisayarlar ve mobil cihazlarla sürdürüyoruz. Ve bu durum bize hem emek, hem de zaman bakımından ciddi kazanımlar sunuyor. Bu ürünleri doğru şekilde kullandığımız sürece, teknolojinin nimetlerinden en güzel şekilde yararlanmayı başarıyoruz. Ne var ki, çoğu zaman farkında olmadan bu ürünleri yanlış şekillerde kullanabiliyoruz ve iş sağlığı ve güvenliği bakımından bazı sorunlara maruz kalabiliyoruz. Teknolojik ürünleri yanlış kullanmaktan kaynaklı sorunların başında ise görme bozuklukları geliyor.

Ofisimizde gün ışığından etkin bir şekilde yararlanamadığımız zaman veya aydınlatma sistemimiz yetersiz kaldığında, monitörümüzün parlaklığını arttırma yoluna gidebiliyoruz. Oysa, parlak bir monitör üzerinde koyu renkli yazıları okumak, gün içinde az ya da çok maruz kaldığımız baş ağrılarının esas nedenleri arasında. Göz sağlığımız açısından ofiste en sık yaptığımız hatalardan bir diğeri de monitöre fazla yaklaşmak oluyor. Bu nedenle göz kırpma süremiz uzuyor ve göz kuruluğu ile göz yorgunluğu gibi sorunlarla karşılaşıyoruz. Gözde oluşan şişkinlik, akıntı ve ışık hassasiyeti gibi sorunlar, göz sağlığımızı bozduğu gibi, yaşam kalitemizin de düşmesine yol açıyor.

Hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemiz için tüm vücudumuza gereken özeni göstermeliyiz. Fakat, gözümüzde ortaya çıkabilecek en küçük bir sorun hem günlük hayatımızı, hem de iş hayatımızı ciddi oranda etkileyebiliyor. Çoğu zaman dikkatsizlik veya ihmal nedeniyle ofiste en sık karşılaştığımız sağlık sorunlarının başında görme sorunları geliyor. Gözde kızarıklık ve kaşıntıyla kendisini belli eden bu sorunlar, gerekli önlemleri almadığımızda hızla büyüyebiliyor. Eğer bu gibi sorunları uzun süredir yaşamaktaysanız, mutlaka hekiminize başvurarak göz muayenenizi yaptırmalısınız.

Göz sağlığımızı korumak için neler yapmak gerekir?

Göz sağlığımızı etkileyen unsurlar içinde genetik faktörler ve kronik hastalıkların yanı sıra çok sayıda çevresel faktör var. Örneğin, tansiyon veya diyabet gibi kronik bir hastalığınız varsa, gözlerinizdeki kan dolaşımını düzgün seyretmeyeceği için bazı görme bozuklukları yaşayabilirsiniz. Fakat, genetik faktörleri ve kronik hastalıkları bir tarafa bırakırsak, ofiste alacağımız basit birtakım önlemlerle gerekli iyileşmeleri sağladığımızda, göz sağlığımızı uzun yıllar korumak bizlerin elinde. Yazımızın bu kısmında, göz sağlığımızı korumak için neler yapmak gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Sağlıklı beslenmelisiniz.

Sağlıklı beslenme, başka pek çok konuda olduğu gibi, göz sağlığı için de son derece önemli. Günlük beslenme programınızda A, C, D ve E vitaminleri, omega-3, çinko, selenyum ve glutation bakımından zengin besinlere yer verdiğinizde, gözlerinizi birçok hastalığa karşı koruyabilir, varsa hastalıkların ilerlemesini önleyebilirsiniz. Göz sağlığı açısından yeşil ve kırmızı sebzeler, süt ürünleri, patates, havuç, baklagiller ve somon ile ceviz, badem ve ayçiçeği gibi kuruyemişleri sofranızdan eksik etmemelisiniz.

Bununla birlikte, vitamin desteği kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmalısınız. Bilinçsizce tüketilen vitamin desteklerinin vücutta bazı hastalıklara yol açtığı bilinen bir gerçek. Söz gelişi, A vitamini eksikliği yaşıyorsanız gece körlüğü ve makula dejenerasyonu hastalıklarıyla karşılaşmanız muhtemeldir. Yaş ilerledikçe katarakt oluşumu da hızlanabilir. Fakat, bu hastalıkları önlemek için A vitamini desteğine başlamak yerine süt ürünleri ve yeşil sebze tüketiminizi arttırabilirsiniz. Hekiminiz önermedikçe vitamin desteğine başvurmamalısınız.

Monitör ışığını doğru ayarlamalısınız.

Monitör ışığınızın miktarı, göz sağlığı açısından son derece önemli bir konu. Parlak bir fon yerine grimsi bir fon üzerinde koyu renk yazıları okumak çok daha kolay ve sağlıklıdır. Fakat, parlak ışık göz sağlığını tehdit ettiği gibi, parlaklığı fazla kısarsanız bu da okumanızı zorlaştırır ve ekrana daha fazla yaklaşmanıza yol açar. Ekran çözünürlüğünü fazla düşürmek ise göz yorgunluğuna yol açabilir. Bu durumların önüne geçmek için, parlaklık ayarınızın ortalama düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı ayarları gün içinde sıklıkla kullandığınız mobil cihazlarınızda da korumalısınız.

Monitör uzaklığına dikkat etmelisiniz.

Monitörle aranızdaki mesafe 50 cm’in altına inmemeli. Yazıları okurken monitöre yaklaştığımızda göz kırpma süremiz uzar ve göz yaşlarımız daha çabuk buharlaşır. Teknolojik araçlar yaygınlaştıkça ve özellikle de mobil cihazlarımızı gözümüze yaklaştırdıkça, göz kuruluğu vakıalarının sayısında da artış ortaya çıkmakta. Gözlerimiz uzak mesafelere bakarken göreli olarak daha rahattır. Yakın mesafedeki bir şeye uzun süre bakmak, gözlerimizi birbirine yaklaştırır ve bu da göz yorgunluğuna yol açar.

Göz hizasını korumalısınız.

Monitörünüz göz hizasında olmalı, tercihen biraz altta kalabilir. Göz hizasının üzerinde kalan monitörler, göz kırpma süresinin uzamasına ve göz kuruluğuna yol açar. Göz seviyesinin altında kalan monitörlere uzun süre bakmak da yine, göz sağlığı açısından son derece zararlı. Ayrıca, ofisinizde ısıtma ve soğutma sisteminize de dikkat etmelisiniz. Ofisinizde ideal nem oranı yüzde 50’den biraz fazla olmalı. Özellikle de açık ofislerde ortamdaki nem miktarı daha hızlı bir şekilde düşüyor ve bu da göz kuruluğunun daha sık ortaya çıkmasına yol açıyor.

Gözlerinizi mutlaka dinlendirmelisiniz.

Ofiste bazen kendimizi işlere öyle kaptırıyoruz ki, monitöre bakarken kimi zaman göz kırpmayı bile ihmal edebiliyoruz. Uzun vadede ciddi görme bozukluklarına yol açabilen bu durumun önüne geçmek için, her 20 dakikada bir 20 saniye kadar gözümüzü dinlendirmemiz etkili bir yöntemdir. Bu dinlenme süresi içinde uzaktaki noktalara bakmak hem göz sağlığı, hem de görüş kalitesi açısından çok faydalı. 

Lenslerinizi temiz tutmalısınız. 

Eğer lens kullanıyorsanız, lenslerinize dokunmadan önce temizlik ve hijyen kurallarını mutlaka sağlamalısınız. Göz enfeksiyonlarının en önemli nedenleri arasında yer alan kirli lensler, kalıcı görme bozukluklarına yol açabilmekte. Lenslerinizi hekiminizin önerdiği temizleyicilerle temizlemeli, sakladığınız kutuların temizliğine de özen göstermelisiniz.

Güneş gözlüğü kullanmalısınız.

Bahar aylarının bu en sıcak günlerinde güneş kendisini daha fazla göstermeye başladı. Güneşle birlikte, ultraviyole ışınlarına daha fazla maruz kalmaya başladık. İşe gelip giderken ve öğle aralarında dışarı çıktığımızda güneş gözlüğü kullanırsak, ultraviyole ışınlarına karşı önemli bir koruma sağlayabiliriz. Eğer ışık hassasiyetiniz varsa, güneş gözlüğü kullanmak için havanın güneşli olmasını beklememeli, bulutlu havalarda bile ultraviyole ışınları bloke eden özel güneş gözlüğü kullanmalısınız.

Düzenli aralıklarla göz muayenesi yaptırmalısınız.

Göz sağlığı konusunda en fazla ihmal edilen konulardan bir diğeri de göz muayenesi. Yaygın kanının aksine, göz muayenesini yalnızca görme bozuklukları yaşadığımızda değil, yılda en az bir kez yaptırmamız gerekir. Eğer genetik faktörler veya kronik hastalıklar nedeniyle görme bozuklukları yaşıyorsanız, her 3 ayda bir göz muayenesi yaptırmanız çok önemli. İhmal edilmesi durumunda ciddi miktarda görme kayıpları ortaya çıkabilir.

Ramazan Paketleri Ofix.com’da!

Göz sağlığı konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da bugün itibariyle satışına başladığımız Ramazan paketlerini okurlarımıza duyurmak istiyoruz. Uygun fiyat avantajıyla sahip olabileceğiniz bu paketleri ister kendiniz kullanabilir, isterseniz ihtiyaç sahiplerine Ramazan kumanyası olarak hediye edebilirsiniz. Paketlerimizin içeriğini buradan inceleyebilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyor, Ramazan’ınızı şimdiden tebrik ediyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir