Grip Savaşçısı İçecekler

Sonbaharın gelişiyle birlikte soğumaya başlayan havalar, çeşitli sağlık risklerini beraberinde getiriyor. Mevsim geçişlerinde en sık karşılaşılan hastalıklardan biri olan griple baş edebilmek için vücut direncimizi arttırmamız şart. Bu zaman diliminde tüketeceğimiz bazı içecekler ile vücut direncimizi arttırabilir, grip gibi birçok hastalıkla daha kolay baş edebiliriz. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, grip savaşçısı içecekler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Portakal Suyu

Listemizin ilk sırasında portakal suyu var. C vitamini deposu olarak bilinen portakalın bileşiminde bulunan kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, bakır, sitrik asit, tiamin, niasin ve beta-karoten maddeleri, bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahip. Portakalda bulunan hesperetin ve arigenin flavonoidleri ise güçlü birer antioksidan olup vücuttaki serbest radikallerin ve kararsız oksijenlerin nötralize edilmesine büyük katkı sağlıyor. Mevsim geçişlerinde günde 1 bardak portakal suyu tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, griple daha kolay mücadele edebilirsiniz.

Greyfurt Suyu

Grip savaşçısı içecekler listemizin ikinci sırasında greyfurt suyu var. Greyfurt suyu, C vitamininin yanı sıra A vitamini, folik asit, fosfor, çinko ve bakır yönünden oldukça zengindir. Bununla birlikte, greyfurtta portakala oranla daha fazla miktarda karbonhidrat bulunur ve fazla tüketilmesi halinde greyfurt, kilo artışına yol açabilir. Dahası, gribe karşı herhangi bir ilaç veya antibiyotik kullanmaktaysanız, greyfurt tüketmeden önce hekiminize danışmanızda yarar var. Greyfurttaki faydalı mineraller, bazı ilaçlardaki etken maddelerle olumsuz etkileşim yapabilmekte.

Mandalina Suyu

Listemizin üçüncü sırasında mandalina suyu var. Mandalinada C vitamininin yanı sıra A, B kompleks ve P vitamini bulunmakta. Fakat bu vitaminler miktar bakımından az olduğu için mandalina suyunu portakal suyu veya greyfurt suyuyla birlikte tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Mandalinada ayrıca kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, brom ve fosfor mineralleri mevcut. Bu maddeler sayesinde vücudun ter atmasına yardımcı olan mandalina suyu, vücutta oluşan sıvı kaybını dengelemede de etkin bir rol üstlenmekte.

Ihlamur

Grip savaşçısı içecekler listemizin dördüncü sırasında ıhlamur var. Bileşimindeki kersitin, astragalin, tilirozit gibi flavonoidler, klorojenik ve kafeik gibi fenolik asitler ve linalol, geraniol, farnesol gibi çok sayıda faydalı madde barındıran ıhlamur, griple baş etmede oldukça etkili bir bitki çayı. Günde 1 bardak ıhlamur tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, nefesinizi açabilir, kan basıncınızı dengeleyebilirsiniz. Vücudunuzdan toksinlerin atılmasını kolaylaştırabilir, kas kasılmalarınızı azaltabilirsiniz.

Yeşil Çay

Listemizin beşinci sırasında yeşil çay var. İyi bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay, aynı zamanda da vücudumuzdaki antioksidanları aktive eder, serbest radikallere karşı doğal bir koruma sağlar, kanseri önler. Strese iyi gelir, sindirime yardımcı olur, kalp sağlığını güçlendirir, trigliseridleri düşürür, yağ yakımını ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Bileşimindeki C ve E vitaminleriyle bağışıklık sistemini güçlendiren yeşil çayı tüketmek için grip olmayı beklememelisiniz.

Kuşburnu Çayı

Grip savaşçısı içecekler listemizin altıncı sırasında kuşburnu çayı var. Güçlü bir C vitamini deposu olan kuşburnu çayı bağışıklık sistemini güçlendiriyor, grip ve soğuk algınlığına iyi geliyor. İçi tüylü ve bol miktarda tohuma sahip olan kuşburnundan yapılan bitki çaylarının tüketimi daha kolaydır. İçerdiği yüksek miktardaki C vitamininin bağışıklık sistemine karışması da daha hızlıdır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına ve ses tellerindeki iltihaplara iyi gelen kuşburnu çayı, kas ağrıları ve yorgunluğu azaltıyor, hormonların düzgün şekilde çalışmasına katkı sağlıyor, kanı temizliyor.

Zencefil Çayı

Listemizin yedinci sırasında zencefil çayı var. Bileşiminde yüksek miktarda B kompleks ve C vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum barındıran zencefil çayı, bağışıklık sistemimizi hızlı ve etkin bir şekilde güçlendirir. Ayrıca mide bulantısına iyi gelir, sindirimi hızlandırır, gazı azaltır, solunum yollarını açar, grip ve soğuk algınlığı şikayetlerine iyi gelir.

Ada Çayı

Grip savaşçısı içecekler listemizin sekizinci sırasında ada çayı var. Bileşimindeki A, B6, C ve K vitaminleri ile niasin, pridoksin, tiamin gibi maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren ada çayının faydaları Antik çağdan beri pek çok incelemeye konu olmuş. Griple savaşın yanı sıra strese iyi gelen, tansiyonu ve ateşi düşüren, terlemeyi azaltan ada çayını özellikle de yılın bu zamanlarında tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Rezene Çayı

Listemizin dokuzuncu sırasında rezene çayı var. B kompleks ve C vitaminleri bakımından zengin bir bitki çayı olan rezene çayı kasları yumuşatmakta, spazmlara iyi gelmekte, mide gazı ve şişkinliği azaltmakta. Özellikle de mevsim geçişlerinde gribe bağlı şikayetleriniz nedeniyle uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız, rezene çayıyla daha sağlıklı bir uykuya kavuşabilirsiniz.

Elma Çayı

Grip savaşçısı içecekler listemizin onuncu sırasında elma çayı var. B kompleks, C ve D vitamini bakımından zengin bir kaynak olan elma çayı, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücut direncini yükseltir. Aynı zamanda da iyi bir antioksidan kaynağı olan elma çayı ile kansere karşı korunma sağlayabilir, cilt sağlığınızı güçlendirebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir