Gülümseyin, çekiyorum!

Merhaba arkadaşlar! Bu yazımda günümüzün en popüler konularından biri olan pozitif düşünceden bahsedeceğim. Malum, özellikle iş hayatında pozitif olmakta fayda var. Çünkü pozitif olmak, bize gerek sorun çözmede, gerek kaotik görülebilen durumların altından başarıyla kalkmada, gerekse karşımızdakine fiyakalı bir izlenim vermede yardımcı olur. Peki, nedir bu işte pozitif olmanın yolları?

İşte Pozitif Olmanın Yolları

1- İşe gidip gelirken yolda geçen zamanı hafife almayın! Bu zamanı bir “bekleme” süreci olarak değil de keyifli olarak geçirebileceğiniz bir zaman olarak düşünün. Bir türlü fırsat bulup da okuyamadığınız kitapların “audio book” versiyonlarını iPod’unuza yükleyin. O da olmadı, yeni radyo kanalları, yeni müzik türleri keşfedin. Bakalım, nelerden ilham alacaksınız! 

2- Dakik olmak güzeldir. Disiplin ve doğru programlanmaya yatkınlık göstergesidir. Ne var ki, daha pozitif olabilmek için işe erken gitmek, o gün yapılacaklara erkenden sakin sakin bir göz atmak ve kendinizi iş havasına sokmak için küçük bir ön hazırlıkta fayda var! 

3- Zamanı kullanırken akıllı davranmak önemli. Her işe aynı anda koşturulmaz! Değerli zamanınızı kullanırken en önemli işleri ilk sıraya koyarsanız, kendinizi de fazla strese sokmamış olursunuz. Pozitif kelebekler gibi işlerinizi halledersiniz! 

4- Hepimizin arada bir nefes almaya ihtiyacı var. Kendinizi toparlamak ve işe tekrardan adam gibi konsantre olmak için gün içinde molalar verin, çayınızı kahvenizi için! Ancak, molalara odaklanıp iş gününüzün verimini de mahvetmeyin. 

5- Görüşmelere yürüyerek gitmek (bacaklara kuvvet!) ise odaklanmanıza yardımcı olur. Görüşmelerin sonlarında ise şeffaf ve elde edilebilir hedefler belirlemişseniz, sizden pozitifi yok! 

6- Egzersiz yapmanın stresi azalttığı ve kendimizi daha sağlıklı hissetmemizi sağladığı ortada! Kendimizi dinç ve zinde hissettiğimiz zaman ise üretkenliğimiz artar. Üretkenliğimiz arttığında da işimizle alakalı kafamız rahat olur, değmeyin keyfimize! 

7- Acele etmek size hiçbir katkı sağlamaz. Aksine, aceleyle yapılan işlerde oluşan hatalar yüzünden aynı işleri tekrar yapmak zorunda olmak size daha da zaman kaybettirir. Sakin olmakta fayda çok! 

8- Yardım istemekten çekinmeyin! Ne demişler? Bir elin nesi, iki elin sesi var. Yardımlaşarak daha kolay halledilebilecek işlerde iş arkadaşlarınızla iletişime geçmek, hedeflere beraber ulaşmanız da pozitifliğe giden yollardan biri.

9- Haftanın en güzel günleri tabii ki tatil günlerimiz! Bugünlerde farklı aktiviteler yaparak günlerinizi dolu dolu geçirmek hem hayatınıza farklı tatlar katacak, hem de daha pozitif bir modda olmanızı sağlayacak.

10- Sizi ilerletecek, performansınızı arttıracak noktalara konsantre olun. Ofis politikalarının sizi geriye düşürmesinden kaçının! 

11- Eleştiri almanın ve vermenin pozitif yönlerini keşfedin! Performansınızı arttırmaya yönelik yapılan eleştiriler üzerinde düşünün ve onlardan kendinizi geliştirmek için faydalanmayı unutmayın. 

12- Son olarak pozitifliğinizi kendinize saklamayın! Bu yönünüzü hem iş hayatınızın içine, hem de iş arkadaşlarınızla olan ilişkilerinize aktarın ve domino efektiyle pozitif bir atmosfer yaratın.

Bu yöntemleri uyguladığımızda hem kendimiz için, hem de iş arkadaşlarımız için daha pozitif bir çalışma ortamı kurmuş olur, iş yaşamımızı daha kaliteli hale getirebiliriz. 

Kanatlarımla omzunuza kondum, yanağınızdan öptüm! 🙂 

Ofixboy…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir