Güne iyi başlamak için neler yapmak gerekir?

Korona dönemini evden çalışarak geçiren beyaz yakalıların çalışma şekilleri ve saatleri epeyce değişti. Güne daha geç başlayan, uyku süreleri artan, daha fazla gıda ve kafeinli içecek tüketen beyaz yakalılar, güne başlarken çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, güne iyi başlamak için yapılması gerekenler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Uyku düzeninizi korumalısınız.

Güne iyi başlamak için yapılması gerekenler listemizin ilk sırasında, uyku düzenini korumak var. Korona döneminde değişen yatış ve kalkış saatleri, beyaz yakalıların çalışmalarını olumsuz etkileyen faktörlerin başında geliyor. Ofiste çalışmaya oranla evde çalışma daha “rahat” gibi görünse de evde iş yapmak konusunda sizi motive eden daha az unsur var. Bunlara bir de uykusuzluk eklenince, yaptığınız işlerden istediğiniz ölçüde verim alma şansınız azalır. Korona öncesinde veya sonrasında uyku sersemliği şikayeti yaşıyorsanız, uyku düzeni konusuna azami özen göstermelisiniz. Uyku ritminizi sabit tutmak için, eğer çok haklı bir nedeniniz yoksa, her gün aynı saatlerde yatıp kalkmalısınız.

Gündüz uykusundan kaçınmalısınız.

Uyku düzeninizi korur ve geceleri yeterince uyursanız, gündüz uykusuna ihtiyaç duymazsınız. Başka deyişle gündüz uykusu aslında, gece uykusu konusunda bir şeylerin kötü gittiğine dair bir işarettir. Güne iyi başlamak için yapılması gerekenler arasında gece uykusuna öncelik verir, gündüz uykusundan uzak durursanız uyku sağlığı konusunda daha olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Fakat bununla birlikte, uykusuzluk nedeniyle dikkat ve odaklanma güçlüğü yaşıyor ve işlerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız, alışkanlık haline getirmemek şartıyla ve 15 dakikayı geçmeyecek şekilde gündüz uykusu uyuyabilirsiniz.

Gıda ve içecek tüketiminizi sınırlandırmalısınız.

Korona döneminde home ofis çalışan beyaz yakalıların gıda ve içecek tüketimi ciddi ölçüde arttı. Zamanının büyük bir bölümünü bilgisayar karşısında geçiren beyaz yakalılar, yaptıkları işlere motive olmak adına yanlarında bisküvi, kuruyemiş, çay veya kahve gibi gıda ve içecekler bulundurmayı tercih edebiliyor. Oysa, paket miktarı küçük bile olsa bisküvi, kıraker, gofret gibi atıştırmalıklardaki şeker ve türevleri fazla tüketim durumunda metabolizmaya ciddi zararlar verebiliyor. Yemek düzeni bozulunca metabolizmanın işleyişi de bozuluyor. Güne iyi başlamak için yapılması gerekenler arasında gıda ve içecek tüketiminizi sınırlandırırsanız home ofis çalışma düzeninizden azami ölçüde verim alabilirsiniz.

Ara öğünleri abartmamalısınız.

Beslenme alışkanlıkları hakkında en yaygın yanlışlardan biri az ve sık yemek yemenin daha sağlıklı olduğu söylemidir. Gün içinde ara öğünlerin sayısının bazen üçe, dörde, hatta altıya, yediye çıkmasına yol açan bu yanlış söylem, kişide kötü beslenme alışkanlıklarının gelişmesine yol açabiliyor. Eğer herhangi bir kronik hastalığınız varsa ve ara öğünler konusunda hekiminiz bir tavsiyede bulunmuşsa, bu tavsiyenin gereğini mutlaka yerine getirmelisiniz. Fakat kulaktan dolma bilgilerle ara öğünlerin sayısını arttırmamalısınız. Nitekim, ara öğünlerin sayısı arttığında kan şekeri daha fazla yükselir ve pankreasın salgıladığı insülin miktarı artar. Az bile olsa mideye kısa aralıklarla yiyecek gelmesi pankreası yorduğu gibi, hazmı da zorlaştırıyor. Bu konuda özellikle meyve tüketimi konusuna çok dikkat etmelisiniz. Ara öğünlerde 1 porsiyondan fazla meyve tüketince insülin direncinden diyabete kadar çeşitli sağlık sorunlarına kapı aralanıyor.

Ağır yiyecekler tüketmemelisiniz.

Evde uzun süre kapalı kalmak hem fiziksel, hem de psikolojik açıdan bazı olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Her ne kadar teknolojik ürünlerle sosyal ilişkilerimizi sürdürmeye çalışsak da evde uzun süre kapalı kalmak vücudun karbonhidrat isteğini arttırıyor. Ne var ki, tüketilen ağır yiyecekler nedeniyle metabolizma aşırı zorlanıyor ve yorgunluk hissi artıyor. Güne iyi başlamak için yapılması gerekenler arasında ağır yiyecekler tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Ağır yiyecekler tüketirseniz hem daha sık acıkır, hem kendinizi daha yorgun hisseder, hem de gece uykunuzu yeterince alamazsınız.

Yatmadan önce spor veya egzersiz yapmamalısınız.

Gününüz yoğun geçtiği için spor veya egzersiz için zaman bulamıyorsanız, akşam saatlerinin bu işler için doğru bir seçim olmadığını belirtelim. Yatmadan önce yapılan spor veya egzersizler, metabolizmanın hızlanmasına yol açar ve bu da uykuya dalmayı zorlaştırır. Home ofis çalışma düzeni içinde tüm günü bilgisayar karşısında geçirmek yerine ara sıra ayağa kalkıp ev içinde dolaşabilir, basit birtakım egzersizler yapabilirsiniz. Hem bu sayede, bilgisayar karşısında oturmaktan dolayı yavaşlayan kan dolaşımınız hızlanır, doku ve hücrelerinize daha fazla oksijen ulaşır. Güne iyi başlamak için yapılması gerekenler arasında spor ve egzersiz saat ve sürelerini doğu ayarlarsanız kendinizi daha iyi hissedersiniz. Gün içinde yapacağınız spor ve egzersizler doğru planlandığında, masa başında biriken yorgunluğunuzu üzerinizden daha kolay atabilir ve gece uykusuna daha kolay dalabilirsiniz. 

Yeterince su içmelisiniz.

Yaz aylarında artan hava sıcaklıkları nedeniyle günlük su kaybı artıyor. Gün içinde yeterince su tüketmezseniz halsizlik, kas ve baş ağrısı, motivasyon düşüklüğü vb. sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Güne iyi başlamak için yapılması gerekenler arasında metabolizmanızın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için, günlük ortalama 2000 kalorilik bir beslenme programınız varsa tüketeceğiniz su miktarı kesinlikle 2 litrenin altına inmemeli. Hamilelerde ise bu miktar 2.5 litrenin altında olmamalı. Ve tabii, bu miktarı çay, kahve veya bitki çaylarıyla değil, doğrudan içme suyuyla karşılamalısınız. Gün içinde tüketeceğiniz bu gibi içecekler su ihtiyacınızı karşılamak bir tarafa, su kaybınızı arttırır.

Editörün Tavsiyesi: Erikli Pet Su 5 L

Güne iyi başlamak için yapılması gerekenler hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, Erikli pet su 5 L ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. Türkiye’nin lider su markalarından biri olan Erikli, Uludağ’ın benzersiz lezzetteki suyunu tüketicilerle buluşturuyor. Büyük şehirlerimizde 1990’lı yıllarda yaşanan su kesintileri sırasında yaptığı yatırımlar ve hizmete açtığı dolum tesisleri sayesinde su piyasasında güçlü bir konum elde eden Erikli suları, içerdiği doğal minerallerle vücudu beslemekte, hastalıklara karşı direnci yükseltmekte. Uygun pH değerine sahip, doğal mineraller bakımından kaliteli, içimi lezzetli Erikli pet su 5 L ürünümüzü Ofix.com üzerinden sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. gece çalışması yapanların en buyuk handikapları bol kahve tuketımı .. bol cafein uykusuzlukla birlikte sabah yorgun uyanmamızda ki sebeblerden biri …değerlli açıklamalarınız için teşekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir