Günlük su tüketiminize dikkat ediyor musunuz?

Hava ve su olmasaydı hayat olur muydu? Şüphesiz ki hayır. Peki temiz havaya gösterdiğimiz özeni su için de gösteriyor muyuz? İnsan hayatı için oksijenden sonra en önemli öge olan su, eksikliği halinde ciddi sağlık sorunlarını ve hatta ölüm riskini beraberinde getiriyor. Bu yazımızda, iş hayatımız içinde sıkça ihmal ettiğimiz konulardan biri olan günlük su tüketimi konusunu ele alacağız.

İnsan hayatı için suyun önemi nedir?

Efendim, yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının yüzde 60’ını, yetişkin bir kadında ise yüzde 50’sini su oluşturuyor. Vücudumuzdaki su miktarı, yaşa göre değişkenlik gösterebilir; çocuklarda bu oran biraz daha yüksektir. Vücudumuzdaki suyun yüzde 60’ı hücrelerimizin içinde yer alırken, yüzde 40’ı hücre dışı sıvılarda kullanılır. Su aynı zamanda da organlarımızın temel bileşenlerinden biridir. Örneğin, beynimizin yüzde 75’i, akciğerlerimizin ise yüzde 80’i sudan oluşur. Vücudumuzdaki tüm sistemler, işlevlerini yerine getirirken sudan yararlanır.

Bu rakamlar, suyun ne kadar önemli olduğunu aslında özetliyor. Öyle ki, yemek yemeden haftalarca yaşayabilen insan, su içmeden yalnızca birkaç gün yaşayabilir. Vücudumuzdaki suyun sadece yüzde 10’unu kaybettiğimizde ciddi birtakım sağlık sorunları ortaya çıkmakta. Hücrelere besin ve oksijen taşınmasında ve atıkları hücrelerden uzaklaştırmada yerine getirdiği görevler, suyu insan hayatı için vazgeçilmez kılmakta.

Vücudumuz, pek çok fonksiyonu yerine getirirken suya ihtiyaç duymakta. Besinlerin sindirim ve emilimi için hücrelere taşınmasını sağlayan su, sindirim sistemi içinde oluşan atıkların vücuttan boşaltılmasında esas rolü üstlenmekte. Bunun yanı sıra, vücudumuzda ısı dengesinin oluşmasından elektrolitlerin taşınmasına, cilt ve deri sağlığının korunmasından solunuma yardımcı olmaya kadar suyun yerine getirdiği çok sayıda işlevden bahsedebiliriz.

Günlük su tüketimi hangi miktarda olmalı?

Yetişkin erkek ve kadınlar, günde ortalama 1.5 ile 2 litre arasında su tüketmeli. Ki bu da yaklaşık 8-12 bardak arasında olmakta. Bu konuda net bir rakam veremeyişimizin nedeni, günlük su tüketim miktarımızın besinlerden aldığımız kalori miktarına ve beslenme şekillerimize göre değişkenlik gösterebilmesidir. Su tüketiminin faydalarından yararlanabilmek için, başka pek çok etkeni göz önünde bulundurmak gerekir.

Örneklemek gerekirse, günde 1500 kalori alıyorsanız, su tüketim miktarınız 1.5 litrenin altında olmamalı. Üstelik, yaz ayları gibi terlemenin yoğun olduğu dönemlerde bu miktarın üzerine yarım litre daha eklemeniz gerekir. Aynı şekilde, yoğun bir fiziksel aktivite içinde olan kişiler de bu miktarın üzerine yarım litre eklemeli.

Günlük su tüketimi konusunda bu ölçüleri koruduğumuzda, sağlıklı bir hayat için en temel koşulları sağlamış oluruz. Su kaybının artması, vücutta depolanan yağ miktarında artış meydana getirir ve bu da kilo artışına yol açar. Diyetisyenlere gerek kalmadan zayıflamak istiyorsanız, günlük su tüketiminize mutlaka dikkat etmelisiniz.

Diğer taraftan, günlük su tüketimi konusunda aşırıya kaçılmaması gerektiğine de dikkat çekelim. Gereğinden fazla içilen suyun vücuttan atılımı zordur ve vücutta biriken sular ödemlere yol açabilmektedir. En çok bacaklarda ve karında oluşan ödemler, beraberinde hayati riskler doğurabilmekte.

Hamilelikte günlük su tüketimi bebek sağlığını doğrudan etkiler.

Günlük su tüketiminin önemi konusunda hamilelerin daha dikkatli olması gerekmekte. Hamilelerin günlük su tüketimi 2 ile 2.5 litre arasında olmalı. Annenin susuz kalması bebeğin de susuz kalması anlamına geleceği için, ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına yol açar. Bebeklerin vücudunun yüzde 70 ile 75’inin su olduğunu düşünürsek, suya anneden çok bebeğin ihtiyacının olduğunu görebiliriz.

Hamilelik döneminde artan su tüketimi, emzirme döneminde de artış göstermeli. Emzirme döneminde günlük su tüketimi 2.5 ile 3 litre arasında olmalı. Emziren kadınlarda süt üretimini arttıran su, vücut direncini yükseltip bağışıklık sistemini güçlendirerek bebeğin de sağlığını korumasına yardımcı olur.

Günlük su tüketimi konusunda nelere dikkat edilmeli?

Günlük su tüketimi konusunda her şeyden önce içilebilir nitelikte su tüketmeye dikkat etmemiz gerekir. Bir suyun içilebilir nitelikte olması, yalnızca temiz olması anlamına gelmez. Temiz suların içilebilir nitelikte olup olmadığını çıplak gözle anlamamız çok zor olduğu için, bu konuda çeşitli denetimler yapan ve raporlar yayınlayan kurumların uyarılarına dikkat etmeliyiz.

Ofisimizde su tüketirken de dikkatli olmalıyız. Su sebili ve damacalar üzerinde gerekli hijyen koşullarının sağlanmış olmasına özen göstermeliyiz. Arıtılmış su tüketeceksek, filtrelerin hijyen şartlarını yerine getirip getirmediğine dikkat etmeliyiz.

Günlük su tüketimi konusunda en yaygın yanlışlardan biri ise su ihtiyacımızı çay ve kahve gibi içeceklerden karşılama yoluna gitmek ve bunların yeterli olduğunu zannetmektir. Oysa bu içecekler, günlük su ihtiyacımızı karşılamadığı gibi, daha fazla su kaybetmemize yol açar. Şunu asla unutmayalım ki, suyun yerine geçebilecek hiçbir içecek yoktur.

Su içmek için susamayı beklemek de günlük su tüketimi konusunda en yaygın yanlışlardan biridir. Susama hissi, vücudun su ihtiyacı için güçlü bir uyarıcıdır. Susamayı beklemeden su içmemiz gerekir. Ayrıca, yüksek proteinli ve lifli gıdalarla beslenenlerin günlük su tüketimi konusunda çok daha dikkatli olması gerekir. Bu besinlerin vücutta yakılması için bol miktarda su gerekir, oluşan atıkların atılması da ancak bol suyla mümkündür.

Erikli ile henüz tanışmadınız mı?

Türkiye’nin lider su markalarından biri olan Erikli, Uludağ’ın benzersiz lezzetteki suyunu tüketicilerle buluşturuyor. Büyük şehirlerimizde 1990’lı yıllarda yaşanan su kesintileri sırasında yaptığı yatırımlar ve hizmete açtığı dolum tesisleri sayesinde su piyasasında güçlü bir konum elde eden Erikli suları, içerdiği doğal minerallerle vücudu beslemekte, hastalıklara karşı direnci yükseltmekte. Ofisinizde günlük su tüketimi için rahatlıkla kullanabileceğiniz Erikli sularının pH değeri 7.5 olup doğal mineraller bakımından kalitesi yüksek ve içimi güzeldir.

Bu yazıda sizlere önereceğimiz Erikli sularından biri olan Erikli 330 ml 12 adet pet şişe suyu, online ofis marketimiz Ofix üzerinden en fazla sipariş verilen ürünler arasında. Erikli su kalitesini yansıtan bu ürünler, tüm Erikli suları gibi amonyum ya da bromat içermemekte, el değmeden şişelenmekte. 

Günlük su tüketimi ve Erikli suları hakkında faydalı bilgiler Ofix Blog'da...

Bir diğer önerimiz ise Erikli 1500 ml 6 adet pet şişe suyu. Bu ürünler de yine internet üzerinden en sık sipariş verilen ürünlerimizden biri ve fiyatları da oldukça uygun. 

Günlük su tüketimi ve Erikli suları hakkında faydalı bilgiler Ofix Blog'da...

Tüm okurlarımıza su gibi uzun ömürler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir