Günter Schwanhauser, Stabilo’yu nasıl yönetti?

1950 yılında aile şirketi Stabilo‘ya katılan Günter Schwanhauser, 1970 yılında yarattığı Stabilo Boss kalemlerle yazı araç ve gereçleri alanında büyük bir yeniliğe imza attı. Dünyanın ilk fosforlu kalemi olan Stabilo Boss, şirkete dünya çapında büyük bir ün ve ticari başarı kazandırdı. 1971 yılında şirketin başına geçen Günter Schwanhauser yönetiminde Stabilo, pazar gücünü arttırdı ve bir dünya devi haline geldi. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Günter Schwanhauser‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Kısaca Günter Schwanhauser

Günter Schwanhauser, 31 Mayıs 1928 tarihinde Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı Nürnberg’de dünyaya geldi. Nürnberg şehri, 18. yüzyıldan beri çok sayıda kurşun kalem imalatçısına ev sahipliği yapıyordu. Nitekim bu şehir, kurşun kalem üretimi için gerekli grafit ve kil madenleriyle çevriliydi. Nürnberg’de kurşun kalem imalatçılarından biri olan marangoz Kaspar Faber, kendi soyadıyla yarattığı Faber markasını büyütmüş, 19. yüzyılda Faber-Castell adını alan markanın büyümesi devam etmişti. Günter Schwanhauser‘in dedesi Gustav Adam Schwanhauser, 1855 yılında Nürnberg’de orta halli bir kalem imalatçısıydı. Faber-Castell örneğinde olduğu gibi o da işleri büyütmek ve dünyaya açılmak istiyor, bu konuda en büyük desteği ailesinden görüyordu.

19. yüzyılın ikinci yarısında Nürnberg, kalem piyasasında çok önemli rekabetlerin yaşandığı bir şehir haline gelmişti. Şehirde sanayileşmenin artması, kalem üretiminde kullanılan geleneksel yöntemlerin değişmesini gerekli kılıyor, modern yöntemleri kullanmada başarılı markalar öne geçiyordu. Gustav Adam Schwanhauser, 1865 yılında bölgede faaliyet gösteren Grossberger und Kurz şirketini satın alarak istediği otomasyon sistemine sahip oldu ve seri üretime geçti. Şirketinin ismini ise Schwan Bleistift Fabrik olarak değiştirdi ve logo olarak, Almancada schwan sözcüğünün karşılığı olan kuğuyu seçti.

Nürnberg şehri ve kurşun kalem imalatı, Schwanhauser ailesi için çok önemliydi. Gustav Adam Schwanhauser 1908 yılında hayatını kaybettiğinde, şirketin yönetimini oğulları Eduard ve August üstlenmişti. Böyle bir aile ortamında yetişen küçük Günter, günün birinde aile şirketinin başına geçmek ve dedesinin kurduğu şirketi zirveye taşımak istiyordu. İki dünya savaşı arasındaki dönemde şirket, ince çekirdekli kalemleri piyasaya sunarak yazı araç ve gereçleri alanında çok önemli bir yeniliğe imza attı. Bu kalemler için yaratılan Stabilo, Othello ve Swano markaları içinde en çok Stabilo öne çıktı. En zorlu yüzeylerde bile kolay kullanım imkanına sahip Stabilo kalemleri, Faber-Castell‘in pazar üstünlüğünü sarstı ve şirkete büyük bir pazar gücü kazandırdı. Bunun üzerine şirketin ismi Schwan-Stabilo olarak değiştirildi.

Günter Schwanhauser ve Stabilo

22 yaşına geldiğinde Günter Schwanhauser, aile şirketi Stabilo‘da çalışmaya başladı. İki dünya savaşı arasındaki dönemde babası ve amcası tarafından yönetilen şirket, bünyesinde kozmetik bölümü açarak yeni bir alana giriş yapmıştı. Kozmetik alanında elde edilen deneyimler, Stabilo‘nun renkli kalemler pazarında büyümesini sağlayacak birçok veriyi kazandırmıştı. Şirketteki ilk yıllarında Günter Schwanhauser, renkli kalemlerle ilgili Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarının içinde yer aldı.

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın izlerinin çok taze olduğu 1950’li yıllarda şirket, üretim ve satış kanalları bakımından çeşitli sorunlar yaşıyor, savaş öncesi cirosunu yakalamakta güçlük çekiyordu. Avrupa’nın yeniden inşa edildiği bu dönemde ABD, Avrupa ve özellikle Almanya merkezli firmaların büyümesi için daha elverişli bir ortam olarak değerlendiriliyordu. Stabilo‘nun ABD pazarına girip bu pazarda büyümesi için yabancı ortaklık sisteminin iyi bir yöntem olduğunu düşünen Eduard ve Augus Schwanhauser kardeşler, ABD’deki iş bağlantılarını geliştirme görevini Günter Schwanhauser‘a vermişlerdi. Genç Günter artık, Avrupa ile ABD arasında mekik dokuyor, şirketin dış bağlantılarını geliştirmeye çalışıyordu.

Günter Schwanhauser ve Stabilo Boss Kalemler

1970 yılında ABD’ye yaptığı bir ziyaret, Günter Schwanhauser ve Stabilo tarihinde büyük bir dönüm noktası oldu. Ziyareti sırasında Günter Schwanhauser, bir öğrencinin ders kitabında önemli kısımların altını özel bir highlighter kalemle çizdiğini gördü. Bu kalemler ilk olarak 1962 yılında Japon mucit Yukio Horie tarafından icat edilmişti. Fakat mürekkep kalitesi çok kötü olduğu için sayfa üzerinde istenmeyen görüntülerin oluşmasına neden oluyordu. 1970 yılında gördüğü highlighter kalemin potansiyelleri üzerinde düşünmeye başlayan Günter Schwanhauser, renkli kalemler üzerinde yaptığı çalışmaların katkısıyla dünyanın ilk fosforlu kalemini icat etti.

1971 yılında Stabilo Boss ismiyle lansmanı yapılan fosforlu kalemler, yazı araç ve gereçleri alanında çok büyük bir yenilikti. Mürekkebindeki fosfor nedeniyle yüzeylerde parlak ve ışıltılı görüntüler oluşturan bu kalemler, metinlerin önemli kısımlarını görsel bakımdan etkileyici hale getiriyordu. Floresan neon sarı mürekkepli ilk Stabilo Boss kalemler kısa sürede büyük ilgi gördü ve başta öğrenciler ile ofis çalışanları olmak üzere pek çok kesimden kullanıcının beğenisini kazandı. Stabilo Boss‘un yakaladığı pazar gücü, şirketi kalem piyasasında büyük bir güce ulaştırdı. Bu ürünler yeni bir ürün olmanın ötesinde, yeni bir yazı, çizim ve işaretleme şekli geliştirmişti. Bu başarısı sayesinde Günter Schwanhauser, 20. yüzyılın mucitler listesine girdi.

Stabilo Point 88 Keçe Uçlu Kalemler

Günter Schwanhauser tarafından geliştirilen Stabilo Boss kalemleri, pastel tonların ince dünyasını yumuşak tonlamalar için başarıyla yansıttı. Bununla birlikte, 1977 yılında lansmanı yapılan Stabilo Point 88 keçe uçlu kalemler, Stabilo Boss‘ı da geride bırakarak tüm zamanların en çok satan kalemlerinden biri olmayı başardı. Öyle ki, Stabilo Point 88‘in bugüne kadar 6 milyardan fazla sattığı tahmin edilmekte. Günümüzde 6 neon renk dahil toplam 47 değişik renk seçeneğiyle üretimi yapılan bu ürünler, farklı türden yazı, çizim ve renklendirme ihtiyaçlarına en iyi şekilde karşılık verebilmekte.

Stabilo Point 88‘in başarısında 0.4 mm uç kalınlığı ve adeta markayla özdeşleşen altıgen gövdesi büyük bir rol üstlendi. Tıpkı daha önce kurşun kalemlerin gövdesinin incelmesini sağlayan Gustav Adam Schwanhauser gibi Günter Schwanhauser de Stabilo Boss‘a oranla daha ince keçe uçlu kalemlerin daha fazla ilgi göreceğini öngördü. Stabilo Point 88‘in kullanıcıya kontrolün kendisinde olduğunu hissettiren bu özellikleri, en zorlu yüzeylerde bile mükemmel bir yazı deneyimi yaşamasını sağladı. Kapakları uzun süre açık kalsa bile mürekkebi kurumayan bu ürünlerin cetvel ve şablonlarda kolayca kullanılması, mimarlık ofisleri ve mühendislik ofisleri arasında büyük ilgi görmesini sağladı.

1994 yılına kadar Günter Schwanhauser, şirketin yazı araçları birimini yönetmeye devam etti. 2003 yılında, 53 yıldır çalıştığı aile şirketinden emekli oldu, 2014 yılında geçirdiği bir hastalığın ardından hayatını kaybetti. Stabilo bugün, ailenin beşinci nesilden üyeleri ve uluslararası başarılara sahip profesyonel yönetici kadroları tarafından yönetilmekte. Stabilo ürünlerinin imalatı günümüzde Weißenburg (Almanya), Cesky Krumlov (Çekya) ve Johor Bahru (Malezya) olmak üzere 3 merkezde yapılmakta. Şirketin toplam çalışan sayısı 5 binin üzerinde. Stabilo ürünlerinin satışı ise dünya genelinde 180 ülkeye yayılmış durumda.

Ofis dostu Stabilo ürünleri Ofix.com’da!

Günter Schwanhauser‘in başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Stabilo ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. OfixPlus kurumsal müşteri platformumuzda kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Stabilo Point 88 Keçe Uçlu Kalem Mini Matara

Listemizin ilk sırasında, Stabilo Point 88 keçe uçlu kalem mini matara var. Ürünün içinde 0.4 mm uç kalınlığına sahip farklı renkte 18 adet keçe uçlu kalem var. Stabilo Point 88 keçe uçlu kalemlerin hemen her rengine yoğun bir talep olduğunu söyleyebiliriz. Bunları tek tek sipariş vermektense set halinde almanız hem daha kolay, hem de daha ekonomik olabilir. Stabilo Point 88 keçe uçlu kalem mini matara siparişinizi Ofix.com üzerinden vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Stabilo Easycolors Boya Kalemi Sol 331/405 Menekşe Kırmızısı

Listemizin ikinci sırasında, Stabilo Easycolors boya kalemi sol 331/405 menekşe kırmızısı var. Hem sağ, hem de sol elle kullanım için özel olarak geliştirilen bu ürünler ergonomik bir tasarıma sahip. Üçgen gövde tasarımı sayesinde elin kaymasını önleyen bu ürünlerin üzerindeki kavrama alanları, kalem açılsa bile tükenene kadar düzgün tutuş pozisyonunu desteklemekte. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Stabilo Point 88 Mavi Keçe Uçlu Kalem

Listemizin üçüncü sırasında, Stabilo Point 88 mavi keçe uçlu kalem var. Eğer set olarak değil de tek renk bir keçe uçlu kaleme ihtiyacınız varsa bu ürünler iyi bir seçim olabilir. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Stabilo ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir