Gürkan Uğraş: Niye zahmet ettiniz, biz getirirdik!

Acı tatlı birçok anıyla bir yılı daha geride bırakıyor, yeni yılı karşılamaya hazırlanıyoruz. 31 Aralık gününü diğer günlerden ayıran en önemli şey, geride bıraktığımız yılın nasıl geçtiğini değerlendirerek yeni yıla daha iyi hazırlanmamızı sağlamasıdır. 2018 yılında Ofix.com, birbirinden önemli projeleri hayata geçirdi ve ofis sarf malzemeleri tedariki pazarında büyük fark yaratmayı başardı. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde yılın bu son Pazartesi gününde, çok değerli bir ismi misafir ediyoruz. Ofix.com CEO’su Gürkan Uğraş ile Ofix‘te 2018 yılının nasıl geçtiğini konuştuk.

Ofix.com CEO’su Gürkan Uğraş Röportajı

Merhaba Gürkan bey, öncelikle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. 2018 yılı Ofix’te nasıl geçti?

Merhabalar, öncelikle tüm okurlarımızın ve Ofix ailesinin yeni yılını en içten dileklerimle kutlamak istiyorum. 2018 yılı bizim için “projeler yılı” oldu diyebilirim. Ofis sarf malzemeleri tedariki pazarında hizmet veren şirketimiz, sektörde 6. yılını geride bırakırken birçok projeyi hayata geçirdi. Bunlar içinde Ofix 3.0 projesi, bizim için en önemlisiydi. Ekim ayında müşterilerimizin hizmetine sunduğumuz yeni arayüzümüz, bugüne kadar kazandığımız tüm deneyimleri kullanarak müşterilerimize daha iyi bir online alışveriş deneyimi sunmamızı sağladı.

2018 yılında ayrıca, WWF Yeşil Ofis Programı‘nı başarıyla tamamlayarak yeşil ofis diplomasını alan ilk online ofis marketi olduk. Diğer taraftan, vadeli çalıştığımız kurumsal müşterilerimize ödeme kolaylığı sağlamak için Garanti Bankası‘yla yaptığımız anlaşmayla otomatik ödeme sistemi entegrasyonumuzu hizmete sunduk. Kurumsal müşterilerimiz artık, Garanti Bankası internet şubesi üzerinden basit birkaç işlemle otomatik ödeme talimatı verebilmekte. 2018 yılı son çeyreğinde başlattığımız yeni reklam kampanyası da çok başarılı oldu. Özellikle İstanbul’un her iki yakasında önemli geçiş noktalarına yerleştirilen reklamlarımız ilgiyle karşılandı.

“En karmaşık işlemleri bile birkaç dokunuşla halledilebilir hale getirdik.”

Ofix 3.0 projesi hem Ofix tarafında, hem de müşterilerimiz açısından birçok alışkanlığı değiştirdi. Bu proje hakkında gelen dönüşleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnsanların alışkanlıklarını değiştirmeleri zordur. Fakat değişim için eğer iyi bir nedeniniz varsa, uyum sağlamaları sanıldığından daha kolay olabiliyor. Kullandığımız önceki arayüzlerde hem Ofix tarafında, hem de müşterilerimizin tarafında farklı istek ve beklentilerini karşılamak bir miktar zordu. Ofix 3.0 projesiyle en karmaşık işlemleri bile birkaç dokunuşla halledilebilir hale getirdik. Bu nedenle yeni arayüzümüz hem kendi ekibimiz, hem de müşterilerimiz tarafından büyük beğeni kazandı. Elbette her büyük dönüşüm, kendi içinde bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Bu süreçte karşılaştığımız sorunları çözmek için başta yazılım ekibimiz olmak üzere tüm birimlerimiz üzerlerine düşen görevleri başarıyla yerine getirdiler. Bu vesileyle tüm birimlerimize teşekkür etmek istiyorum.

2018 yılında Türk ekonomisi, Ağustos-Eylül döneminde oldukça sıkıntılı günler yaşadı. Ofis sarf malzemeleri tedariki pazarında bu dönemde ne gibi değişimler gözlemlediniz?

Türk Lirası’nın yabancı para birimleri ve altın karşısında değer kaybetmesi, tüm sektörlerde olduğu gibi ofis sarf malzemeleri tedariki pazarında da hissedildi. Yaz aylarını genel olarak durgun geçiren sektörler, bu dönemde ofis harcamalarını olabildiğince kısma yoluna gitti ve pazarda ciddi bir durgunluk yaşandı. Fakat bu durgunluk, fiyatlar konusundaki hassasiyetleri arttırdı ve pek çok firmayı ofis sarf malzemesi ihtiyaçlarının tedarikinde yeni kanallar arayışına itti. Zamanın ve raporlamanın değeri bu dönemde daha iyi anlaşıldı.

“Yılın son çeyreğinde yeni üye sayımız geçen yıla oranla %30 arttı.”

Piyasadaki durgunluk Ofix.com’u nasıl etkiledi?

Ofix.com olarak bu durgunluk dönemini başarıyla atlattığımızı söyleyebilirim. Eylül ayında yaz sezonunun sona ermesi ve ofislere dönülmesiyle alışverişlerine başlayan müşterilerimiz, ilk ziyaretlerini Ofix.com’a yaptı. Ziyaretçi sayımız ve ciromuz itibariyle Eylül ayının ilk haftasına çok hızlı bir şekilde girdik. Reklam kampanyamızın da desteğiyle yılın son çeyreğinde yeni üye sayımız geçen yıla oranla %30 arttı.

Peki, bu başarının kaynağı sizce nedir?

Bence bu başarının kaynağı, Ofix.com‘da müşteri memnuniyetini esas alan hizmet anlayışımız ve istikrarlı fiyat politikamızdır. Müşterilerimizi memnun etmek için bize ilettikleri talepleri karşılamaya dönük tüm olanakları seferber ediyoruz. Daha önce olduğu gibi bugün de ve bundan sonra da ofis sarf malzemeleri tedariki pazarında hizmet kalitemizi ve müşteri memnuniyetini arttırmaya devam edeceğiz.

2019 yılından beklentileriniz nelerdir?

2019 yılının alışverişlerde e-ticaretin payının arttığı bir yıl olmasını diliyorum. Günlük koşuşturmacalar içinde işlerimizi yetiştirmeye çalışırken bir de üstüne ofisteki eksikleri toplamak için zaman harcamaktansa, bilgisayardan rahatça sipariş hazırlamanın konforunu herkesin yaşamasını diliyorum. Bizim için mesele basit, “Niye zahmet ettiniz, biz getirirdik!” diyoruz.

Bu keyifli söyleşi için çok teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim. Sevgiyle…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir