Gürkan Uğraş: Pazarı büyütmeye devam edeceğiz!

2018 hoş geldi, sefa geldi efendim… Ofix.com ekibi olarak tüm okurlarımıza sağlıklı, huzurlu ve bol kazançlı nice yıllar diliyoruz… Yeni yılın bu ilk günü için, Ofix.com CEO’su Gürkan Uğraş‘ı Ofix Blog‘da misafir ettik. Kendileriyle hem Ofix.com‘un son bir yılı, hem de 2018 hedefleri konusunda keyifli bir söyleşi yaptık. Bize zaman ayırıp sorularımızı içtenlikle cevaplayan sayın Gürkan Uğraş‘a teşekkür ediyor, bir kez daha tüm okurlarımızın yeni yılını kutluyoruz efendim…

Ofix.com CEO’su Gürkan Uğraş Röportajı

Merhaba Gürkan bey, öncelikle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Ofix.com’da 2017 yılı çok yoğun geçti. Bu durumu neye bağlıyorsunuz?

Merhabalar, öncelikle herkesin yeni yılını en içten dileklerimle kutlamak istiyorum. Gerçekten de çok çalışan, bilgi ve deneyim düzeyi yüksek bir ekibimiz var. Ve Ofix.com ailesi her geçen gün büyümeye devam ediyor. Hem ürün çeşitliliğimiz, hem de pazar payımız sürekli artıyor. Katkılarından dolayı tüm çalışma arkadaşlarıma bu vesileyle teşekkür etmek isterim.

Ofis sarf malzemeleri piyasasında 2017 yılında rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz? Ofix.com diğer e-ticaret siteleri karşısında hangi özellikleriyle öne çıkıyor?

Açıkçası, “ofis sarf malzemesi” denildiğinde, akla çoğu zaman kırtasiye ürünleri geliyor. Oysa, köşe başındaki marketten alınan iki kilo çay da bizim pazarın içinde. Ofislerde düzenli olarak sarf edilen gıda, temizlik, mobilya, kırtasiye ürünlerinin bir arada satışa sunulduğu Ofix.com, uygun fiyat avantajlarının yanı sıra, zaman maliyetlerini de azaltıyor. Farklı türlerdeki pek çok ofis sarf malzemesini tek bir adresten satışa sunmak ve teslimat sürelerini kısaltmak sektörde bizi öne çıkarıyor. Ofix.com‘un İstanbul içi teslimatları kendi araçlarıyla ve çok kısa bir sürede yapması, müşteri sadakati konusunda önemli sonuçlar doğuruyor. Müşteriler bizi yalnızca fiyat avantajı nedeniyle değil, zaman maliyeti nedeniyle de tercih ediyor.

Ofis sarf malzemeleri piyasası, ihtiyaç belli olduğu ve bu ihtiyacı gideren firmalar belli olduğu halde, Ofix.com tarafından farklı kategorilerdeki ürünler aynı çatı altına toplanmadan önce ismi konulmamış bir pazardı. Genelde kırtasiyeciler tarafından sahiplenilmiş olması nedeniyle, bizi de “kırtasiyeci” olarak gören çok oldu. Oysa ki ofislerin ihtiyaçları kırtasiyeyi de kapsamakla beraber, kırtasiyenin çok ötesinde. Bu bakımdan, ofis sarf malzemeleri piyasası bence rekabet için yeterli koşullara sahip değil. Ve 2017 yılında olduğu gibi, 2018’de de Ofix.com‘un büyümesi devam edecek. Rekabet etmektense pazarı oluşturmak için çabalayan firmalardan oluşan bir pazara sahibiz. Sektörümüzdeki diğer firmaları birer rakip olarak görmekten çok, aynı yolda mücadele eden yoldaşlarımız olarak görüyoruz. Bu yolda karşılaşmalar elbette kaçınılmaz. Ancak kibarlığımızdan ödün vermeden, asli görevimiz olan pazarı büyütme işine 2018’de de devam edeceğiz.

“Müşterilerle doğrudan iletişim kurmak bizim için çok önemli.”

Türkiye’de e-ticaret hızla gelişiyor. Ofix.com bu gelişime ayak uydurmak için alt yapısını ve ürün çeşitliliğini nasıl geliştiriyor?

Bizim işimiz sürekli önde gitmek, yeni teknolojileri yakalamak ve kendimizi bu şartlara hazırlamak. Örneğin, 2015 yılında uygulamaya başladığımız telefonla üyelik, Türkiye’de bir ilkti. Ofix.com bireysel müşterilerin yanı sıra Kobi’lere de hizmet veren bir kurum. Fakat pek çok Kobi, e-ticarettin sunduğu fırsatlardan yeterince yararlanamıyor. Bu kullanıcıların rahatça alışveriş yapmaları için cep telefonu numarasıyla sitemize giriş yapmalarını sağlayacak düzenlemeyi hayata geçirdik. Bu sistemle Kobi’lerin yanı sıra, orta yaş üzeri kullanıcıların da sitemizden alışveriş yapmalarını sağladık. Müşterilerle doğrudan iletişim kurmak bizim için çok önemli. Atacağımız adımları müşterilerin ihtiyaçlarına göre belirliyoruz.

Bununla birlikte, farklılaşma da bizim için çok önemli. Örneğin mobil uygulamamız, e-ticaret sitelerinin alışılmış mobil uygulamalardan çok farklı. Ofix.com‘un mobil uygulamasında, müşterilerin ihtiyaç duydukları ürünlerin barkotunu okutarak sitemizdeki fiyatını görebilecekleri ve sonra da bu ürünleri kolayca sipariş verebilecekleri bir format belirledik. Fiyat karşılaştırması yapmayı çok kolay hale getiren bu uygulamayı zaman içinde geliştirdik. Müşterilerimizden aldığımız dönüşlerle mobil uygulamamızı daha da geliştiriyoruz.

Bu gibi pek çok yenilik, 2018’de de gündemimizde. Hepsini buradan açıklamayayım, sürpriz olsun. Fakat şu kadarını söyleyebilirim ki, 2018 yılında müşterilerimize çok daha güçlü bir teknolojik alt yapıyla ve yeni uygulamalarla hizmet sunacağız. Ürün çeşitliliği konusundaki önceliklerimiz de yine müşterilerimizin ihtiyaçları olacak. Bizim için kilit soru, “Ofise ne lazım?” sorusudur. Ürün çeşitliliğimiz, bu soruya verilebilecek cevaplara göre 2018’de de artmaya devam edecek.

“Uzun soluklu birliktelikleri tercih ediyoruz.”

Peki Gürkan bey, e-ticaret sitelerinde ilgiyle takip edilen konulardan biri de kampanyalar. Ofix.com’da 2017 yılı kampanya yönetimi açısından nasıl geçti? 2018 kampanya planlamasında Ofix.com’un öncelikleri neler olacak?

Kampanyalarımız evet, ilgiyle takip edilmekte. Ancak biz daha çok uzun soluklu birliktelikleri tercih ediyoruz. Ofislerinin sarf malzemelerini bizden almaya karar veren işletmeler dönemsel kampanyalardan çok, istikrarlı fiyat ve kaliteli hizmet beklentisi içinde. Kampanya yönetiminde, müşterilerimizin satın alma alışkanlıklarına öncelik tanıyoruz. Bu bağlamda 2017 yılı oldukça verimli geçti. Yaptığımız incelemeler sonucunda, müşterilerin ofis sarf malzemelerini bir seferde çok uygun fiyatla almak yerine, her seferinde makul fiyatla almayı tercih ettikleri sonucuna ulaştık. 2018 yılı kampanya planlamamızda da bu konuya öncelik vereceğiz. Daha çok satış yapmak üzerine kurgulanmış e-ticaret sitelerinin hizmette aynı kaliteyi uzun süre koruyamadıklarını biliyoruz. Hizmet kalitesi bizim için ilk sırada yer alıyor.

E-ticaret sitelerinde ilgi çeken bir diğer konu da bloglar. 2017 yılında Ofix.com’un en önemli yeniliklerinden biri Ofix Blog’du. Bu vesileyle, Ofix Blog’un hikayesini de sizden dinlemek isteriz.

Ofix.com‘un yaptığı her şey yeni. Biz kopyalayan değil, kopyalanan olmak durumundayız. Ne ticareti, ne de e-ticareti yeniden kurgulamıyoruz, müşterilerimize daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmak için uğraşıyoruz. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi olarak hayata geçirdiğimiz Ofix Blog, müşterilerimize daha iyi bir alışveriş deneyimi sunma çabamızın bir ürünü. 2017 yılında güzel bir çıkış yakalayan Ofix Blog, inanıyorum ki daha da iyi yerlere gelecek. Çünkü bize en iyisi yakışır…

Bu keyifli söyleşi için çok teşekkür ederiz Gürkan bey.

Ben teşekkür ederim. Sevgiyle…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir