Hacı Sultan Yıldız: İşportacılıktan zirveye bir başarı hikayesi…

1940’lı yıllarda Rize’de işportacılık yapan Hacı Sultan Yıldız, kurduğu Sultanlar Pazarlama aracılığıyla ticari hayatta adım adım yükseldi. II. Dünya Savaşı koşullarında iğneden ipliğe hemen her şeyin eksik olduğu ülkemizde sanayi yatırımlarına yöneldi ve birçok başarıya imza attı. Tibet A.Ş.‘yle birlikte Sultanlar Grup üretim, satış ve pazarlama alanında en güçlü dönemine giriş yaptı. Hacı Sultan Yıldız ve oğullarının yönetiminde Sultanlar Grup başta Arılac, Camsil, Ernet ve Altın olmak üzere pek çok markayı ülkemize kazandırdı. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Hacı Sultan Yıldız‘ın başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Kısaca Hacı Sultan Yıldız

Hacı Sultan Yıldız, 1910 yılında Rize’de dünyaya geldi. I. Dünya Savaşı sırasında babasının şehit olmasının ardından, kardeşiyle birlikte ailesini geçindirmek için çalışmaya başladı. Rize’de çeşitli işlerde çıraklık yaparak geçen çocukluk döneminin ardından, Rize ve yakın illerde duvarcılık ve inşaat ustalığı yapmaya başladı. Cumhuriyet’in ilk yıllarına denk gelen bu dönemde küçük Sultan, ülkede iğneden ipliğe hemen her şeyin eksikliğini görüyor, ticarete atılmak istiyordu. Çıraklık yaptığı dönemde kol gücünün yanı sıra ticari zekasını da geliştiren Hacı Sultan Yıldız, ticarete ilk olarak işportacılıkla atıldı. Çevre illerden temin ettiği çeşitli tüketim malzemelerini Rize’de işporta tezgahında satıyor, bu sayede ailesini geçindirmeyi başarıyordu.

II. Dünya Savaşı koşullarında ülkemizde yerli üretim teşvik edilirken başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde ticaret gelişiyordu. Savaşın bitmesinin ardından İstanbul, önemli bir ticari merkez haline gelmeye başlamıştı. 1945 yılında Hacı Sultan Yıldız, ürün alımı için çevre illere yaptığı ziyaretleri artık İstanbul’a yapmaya başladı. Ticaret alanında uzmanlaşmak ve işleri büyütebilmek için Sultanlar Pazarlama isimli şirketini Rize’de kurdu. Hacı Sultan Yıldız‘ın en önemli yardımcıları ise oğulları Selahattin ve Şeref Yıldız‘dı. İki oğluyla birlikte Hacı Sultan Yıldız, İstanbul’dan getirttiği hızlı tüketim ürünlerinin Rize ve çevre illerde satış ve dağıtımını başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Bu sayede Sultanlar Pazarlama, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde hızlı tüketim ürünleri tedariğinde en önemli oyunculardan biri haline gelmeye başladı.

Sultanlar Pazarlama’dan Sultanlar Grup’a

II. Dünya Savaşı’nın ardından İstanbul, ülkemizin en önemli sanayi ve ticaret merkezi haline gelmişti. Sultanlar Pazarlama‘nın özellikle hızlı tüketim ürünleri pazarında büyüyebilmesi için artık yalnızca bir ayağının İstanbul’da olması yeterli değildi. Şirket yönetiminin de İstanbul’da olması gerekiyordu. Bu sayede iş yönetimi ve takibi daha hızlı sağlanabilirdi. Bu amaç doğrultusunda Hacı Sultan Yıldız, şirket merkezini Rize’den İstanbul’a taşımaya karar verdi. İstanbul’a taşınmayla birlikte Sultan Pazarlama‘nın satış ve dağıtım ağı artık yalnızca Doğu Karadeniz’le sınırlı kalmıyor, ülke geneline yayılmaya başlıyordu.

1948 yılında İstanbul’da kurulan Sultanlar Kolektif Şirketi, Sultanlar Pazarlama‘nın satış ve dağıtım ağını geliştirmesinde büyük rol oynadı. Bu şirketle Hacı Sultan Yıldız ve oğulları, ülke genelinde pek çok eczane ve ıtriyat deposuna sevkiyat yapmaya başladı. Üstelik, yerli ürünlerin yanı sıra Unilever ve Bayer gibi çok uluslu şirketlerin de bayilikleri alındı ve dağıtım işleri organize edildi. Böylelikle Sultanlar Pazarlama, 1950’li yıllarda ülkemizde hızlı tüketim ürünleri başta olmak üzere temizlikten kozmetiğe, ıtriyattan eczane malzemelerine kadar pek çok ürünün tüketicilerle buluşmasında en önemli aktörlerden biri olmayı başardı.

1960’lı yıllarda devam eden lojistik büyüme yatırımları, Hacı Sultan Yıldız ve oğullarını aynı zamanda da gayrimenkul sektörüne yönlendirdi. 4. Levent’te inşa ettirdikleri iş merkezi, şirketin çok yönlülüğünü koruyacak şekilde operasyonun merkezi yönetimini kolaylaştırdı. Bu merkez sayesinde Hacı Sultan Yıldız ve oğulları, birbirinden farklı faaliyet alanlarında operasyonu hızlı ve etkin bir şekilde yönetme imkanı buldu. Üstelik, yerli pazarların yanı sıra yabancı pazarlara gerçekleştirdikleri satış operasyonu da bu merkez tarafından yönetildi. Tibet A.Ş.‘yle birlikte Sultanlar Grup üretim, satış ve pazarlama alanında en güçlü dönemine giriş yaptı.

Yeni Yatırımlar, Yeni Markalar

1970’li yıllarda Hacı Sultan Yıldız ve oğulları, artık yalnızca alım satım yapmıyor, aynı zamanda da üretim sektöründe hizmet veriyordu. Bu dönemde öne çıkan markalardan biri olan Camsil, Türkiye’nin ilk cam temizleyici markasıydı. Üretimi 1945 yılından bu yana devam eden Camsil, parlak ve kusursuz temizlik anlayışını nesilden nesle aktararak günümüzde de sektörün lider markası olmayı sürdürüyor. Bulunduğu cam temizleyiciler kategorisine ismini vermeyi başaran Camsil‘in ilk reklam filminin yayınlandığı 1979 yılı, marka tarihinde yepyeni bir sayfa açtı. Sonraki süreçte Camsil ürünlerine yönelik ilgi geometrik artışla devam etti. Camsil‘in ardından grup bünyesinde yer alan diğer markalar da öne çıkmaya başladı. Bunlar içinde Altın, Arılac, Ernet, Kenton, Piknik gibi markalar sayılabilir.

Hacı Sultan Yıldız, 1979 yılında hayatını kaybetti. Sultanlar Grup‘un yönetimini oğulları Selahattin ve Şeref Yıldız üstlendi. Selahattin Yıldız‘ın 2001 yılında vefat etmesinin ardından, Sultanlar Grup yönetim kurulu başkanlığını Şeref Yıldız üstlendi. Sultanlar Grup‘un günümüzde yönetimi, Yıldız ailesinin üçüncü kuşak üyelerinden Faruk Yıldız tarafından gerçekleştirilmekte. Yönetim kurulu başkan yardımcılığını ise Mücahit Yıldız gerçekleştiriyor. Grup bünyesindeki 11 şirketle gıda, temizlik, kozmetik, dağıtım, makine, inşaat, plastik vb. alanlarda faaliyet gösteren Sultanlar Grup‘un yaklaşık 2 bin çalışanı mevcut.

Yarattığı markalarla sektördeki öncü konumunu güçlendirmeye devam eden Sultanlar Grup‘un sürdürdüğü ihracat operasyonları, ülke ekonomisine her yıl ciddi katkı sağlıyor. İhracat operasyonları halihazırda 55 ülkeye yayılmakta. Grubun sanayi alanındaki amiral gemisi olan Tibet Üretim Tesisleri, İstanbul Kurtköy’de faaliyet göstermekte olup 80 bin metrekarelik modern üretim alanlarına sahip. Ayrıca Samandıra’da 35 bin metrekarelik dağıtım ve depolama alanları bulunmakta. Üretim, lojistik ve altyapı yatırımları sayesinde bölgesel güç olma hedefine doğru emin adımlarla ilerleyen Sultanlar Grup, sektöre kazandırdığı markalarla hemen her gün evlerimize ve ofislerimize giriyor. Ve gıdadan temizliğe kadar pek çok farklı alanda ihtiyacımızı karşılamaya devam ediyor.

Ofis dostu Camsil ürünleri Ofix.com’da!

Hacı Sultan Yıldız‘ın başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Camsil ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Camsil Matik Cam Temizleme Spreyi 1 L + 500 ml

Listemizin ilk sırasında, Camsil Matik cam temizleme spreyi 1 l + 500 ml var. Cam ve tüm parlak yüzeylerde temizlik ve hijyen sağlamayı kolaylaştıran bu ürünler, özel bileşimi sayesinde yüzeyde mikrop barınmasını engelliyor. Kolay ve pratik kullanıma imkan tanıyan özel şişesi sayesinde cam temizliğine harcanan süreyi kısaltan bu ürünler, ev dışı ortamlarda ofis temizliğinin yanı sıra araba temizliğinde de kullanılmakta. 2’li avantajlı paketi sayesinde cam temizliğine ekonomik çözümler sunan bu ürünler, yüzeyi parlatırken iz bırakmamakta. Camsil Matik cam temizleme spreyi 1 l + 500 ml ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Camsil Tüm Yüzeyler Cam Temizleme Spreyi Lavanta 500 ml

Listemizin ikinci sırasında, Camsil tüm yüzeyler cam temizleme spreyi lavanta 500 ml var. Temizlik alanında en fazla tercih edilen kokulardan biri olan lavanta kokusu, bu ürünlerle birlikte temizliğinize daha güzel bir nitelik kazandırabilir. Özel formülü sayesinde cam yüzeylerdeki lekelerin kolayca çözünmesini sağlayan bu ürünler, uygulamanın ardından kuru bir bezle kolayca silinmekte. Cam silme ürünleri arasında en fazla tercih edilen ürünlerden biri olan bu ürünleri kullanmak için püskürtme başlığının uç kısmındaki kapağı açmak yeterli. Camsil tüm yüzeyler cam temizleme spreyi lavanta 500 ml ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Camsil Beyaz Sirkeli Cam Temizleme Spreyi 500 ml

Listemizin üçüncü sırasında, Camsil beyaz sirkeli cam temizleme spreyi 500 ml var. Beyaz sirkeli özel formülü sayesinde cam ve parlak yüzeylerde derinlemesine temizlik sağlayan bu ürünlerin yağ sökücü özelliği mevcut. Ayna, seramik, plastik ve ahşap yüzeylerde de güvenle kullanılabilen bu ürünler, yüzeylerdeki yağ ve kirlere daha etkin çözümler sunmakta. Ürünlerin özel parfümü, beyaz sirke kokusunu rahatsız edici olmaktan çıkarıyor. Camsil beyaz sirkeli cam temizleme spreyi 500 ml ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Camsil ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir