Havuçtaki Güzellik Sırları

Ülkemizde hemen her mevsim sıkça tüketilen kök sebzelerden biri olan havuç, lezzetinin yanı sıra içinde barındırdığı güzellik sırlarıyla da dikkat çekiyor. Genellikle salatalarda kullandığımız havucu bazı yemeklerde de tüketiyor, suyunu sıkıp içebiliyoruz. Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında uyguladığımız havuç maskeleri cildimizi canlandırıyor, nem dengesini korumasına katkı sağlıyor. Sivilce ve egzamayı azaltan havuç maskesi, cilt üzerindeki yaraların iyileşmesini hızlandırıyor. Ayrıca güneşin zararlı etkilerine karşı cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirmek için havuç maskesi en doğru seçimlerden biridir. Bileşimindeki A ve C vitaminin yanı sıra faydalı mineraller ve antioksidanlar sayesinde havuç, cilt kanserini önlemek için de yararlı bir besindir. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen pek çok şikayetten kurtulmak için cilt onarıcı havuç maskesi uygulanabilir. Diğer taraftan saçlara uygulanan havuç suyu maskesi ile saçlarınıza parlak bir görünüm kazandırabilirsiniz. Kilo verip forma girmek için de havucun faydalarından yararlanabilirsiniz. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, havuçtaki güzellik sırları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Havuçtaki güzellik sırları nelerdir?

Türk mutfağında daha çok salatalarda karşımıza çıkan havuç, son derece lezzetli ve faydalı bir sebzedir. Mevsim salatalarının olmazsa olmaz bileşenlerinden biri olan havucu rendeleyerek tüketmek en yaygın tüketim şeklidir. Buna ek olarak havuç suyunun da özellikle sonbahar ve kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketildiğini görüyoruz. Havucun zengin vitamin, mineral ve antioksidan içeriği, metabolizma açısından pek çok faydayı içinde barındırmasını sağlıyor. Havucun faydaları ister çiğ, ister pişmiş, isterse havuç suyu şeklinde olsun, tüm tüketim şekilleri için söz konusudur. Ancak bununla birlikte, vitamin içeriği en etkin faydayı çiğ tüketim şekillerinde gösterir. Nitekim başta C vitamini olmak üzere birçok vitamin, ısıyla temas sonucu etkisini kaybetmeye başlar. Bu nedenle fazla pişirilen tüm sebzelerde aslında vitamin değeri düşer. Mineral ve antioksidan içeriğinden daha etkin şekilde yararlanmak içinse maske uygulamaları tercih edilebilir. Yüze ve saçlara uygulanan havuç maskeleri sayesinde cilt ve saç hücreleri beslenir, daha canlı bir görünüm kazanır. 

Havuçtaki güzellik sırları havucun besin değeri ile yakından ilgilidir. Havucun yaklaşık yüzde 90’ı sudur. Geri kalan kısmının yüzde 10’u karbonhidratlardan oluşur. Bu karbonhidratlar içinde glikoz ve sakkaroz gibi şeker türleri ile nişasta vardır. Havucun besin bileşiminde en fazla bulunan vitamin ise A vitaminidir. Öyle ki 1 adet orta boy havuç, günlük A vitamini ihtiyacınızın yüzde 70’ini karşılar. Ayrıca havuçta B, C, D ve E vitaminleri de bolca bulunur. 1 adet orta boy havuçla günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 10’unu karşılayabilirsiniz. Havucun mineral içeriğinde ise magnezyum, kalsiyum, potasyum, bakır, fosfor ve çinko gibi mineraller bulunur. Bu minerallerin hepsi cilt sağlığı ve güzelliği için birçok faydaya sahiptir. Bu sayede havuç maskesi cilt lekeleri için çok iyi gelir. Cilt hücrelerinin canlanmasını ve metabolik süreçlerin düzgün şekilde ilerlemesini sağlar. Saçlara uygulanan havuç suyu maskesi, havuçtaki folik asit sayesinde saç hücrelerini besler. Saçlara doğal ve canlı bir görünüm kazandırır. 

Cildi canlandırır ve güzelleştirir.

Havuçtaki güzellik sırları listemizin ilk sırasında, cildi canlandırma ve güzelleştirme etkisi var. Cildin canlı ve parlak bir görünüme sahip olmasını etkileyen çok sayıda faktör vardır. Bunlar içinde en önemlilerinden biri mevsim geçişlerinde yaşanan değişimlere cildin verdiği tepkidir. Nitekim her yıl ilkbahar ve sonbahar aylarında metabolizmamız, mevsim şartlarına uyum sağlamak için önemli değişimler gerçekleştirir. Soğuk kış ayları yaklaşırken metabolizmamız, vücut ısısını korumak için kan dolaşımını azaltır. Bunun sonucunda doku ve hücrelere ulaşan besin ve oksijen miktarı azalır. Bu durumdan en çok cildimiz zarar görür. Cilt hücrelerinin yeterince beslenememesi sonucu hücresel fonksiyonlar doğru şekilde gerçekleşmez. Cilt hücrelerinin ölümüne yol açan bu durum, cildin canlı ve parlak bir görünüm kazanmasını engeller. Oysa cilde uygulanan havuç yüz maskesi sayesinde cilt hücrelerini beslemek ve eski görünümlerini kazanmasını sağlamak mümkündür. Havuçtaki A ve C vitamini ile beta-karoten ve folik asit, cilt hücrelerinin güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda da yeni hücre oluşumunu destekler. 

Havuç yüz maskeleri sadece sonbahar ve kış aylarında değil, aynı zamanda ilkbahar ve yaz aylarında da çok faydalıdır. Bu zaman dilimlerinde kan dolaşımı hızlanır. Ancak güneşin zararlı etkileri de artar. Kış döneminde cildin bariyer fonksiyonu epeyce zayıflar. Bu nedenle ilkbahar aylarında fazla güneş ışığına maruz kalmak cilt kızarıklıkları ve kaşıntıya neden olabilir. Bu gibi durumlarda havuçlu maske çeşitleri cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirmek için çok faydalıdır. Cildinize yaz aylarında ışıltılı bir bronzluk kazandırmak için de havuç maskesi uygulayabilirsiniz. Havuçtaki güzellik sırları içinde cildinize canlı ve parlak bir görünüm kazandırmak için şöyle bir havuç maskesi hazırlayabilirsiniz. 2 kaşık rendelenmiş havuç, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı süt ve birkaç damla zeytinyağını bir kapta karıştırabilirsiniz. Yağlı bir cilde sahipseniz zeytinyağı kullanmamalısınız. Maskeyi temiz cilde uygulayıp 10-15 dakika bekleyebilirsiniz. Ardından soğuk suyla yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Bu maskeyi haftada 2 kere yaparsanız cildiniz mevsim geçişlerine daha kolay adapte olur. 

Cildin nem dengesini korur.

Tüm cilt türleri için zor olsa da cildin nem dengesini korumak özellikle kuru ciltlerde daha zordur. Cildin nem dengesini sağlaması için her şeyden önce suya ihtiyacı vardır. Havucun yüzde 90’ının sudan oluşması, nem dengesi konusunda havucu faydalı hale getirir. Kuru ciltlerde cildin nem kaybı daha yüksek seviyededir. İlkbahar ve yaz aylarında kuru ciltlerde kaşıntı ve kızarıklık artar. Diğer taraftan, cilt kuruluğu potasyum eksikliğinden de kaynaklanabilir. Sağlıksız bir beslenme programı izleyen kişilerin vücutlarında potasyum eksikliği oluşabilir. Oysa kış sebze ve meyveleri potasyum bakımından çok zengindir. Özellikle lahana, brokoli, ıspanak gibi sebzeler ile elma, portakal ve narda yüksek miktarda potasyum bulunur. Aynı şekilde, havuçta da yüksek miktarda potasyum vardır. Havuçtaki güzellik sırları içinde cilt hücrelerinin suyu tutabilmesi için ihtiyaç duyduğu potasyumu havuç suyu yüz maskesi ile cilde kazandırmak mümkündür. Aksi durumda ne kadar su tüketirseniz tüketin, cilt hücreleriniz potasyum eksikliği nedeniyle nem dengesini koruyamayabilir. 

Havuçtaki güzellik sırları içinde cildinizi nemlendirmek için havuç maskesini şu şekilde yapabilirsiniz. 1 çay bardağı havuç suyunu 1 yemek kaşığı zeytinyağıyla karıştırabilirsiniz. Karışıma 1 tatlı kaşığı bal eklediğinizde cildinizi nemlendirmek için güzel bir havuç suyu maskesi elde edersiniz. Daha etkin sonuçlar almak için maskenize salatalık da ekleyebilirsiniz. Bunun için 1 adet orta boy salatalığı blenderdan geçirerek maskenize karıştırabilirsiniz. Salatalık da yine cildin nem dengesini kazanmasında çok faydalıdır. Ancak bununla birlikte, yağlı ciltler için hazırlanan hiçbir maskeye zeytinyağı konulmaması gerekir. Aksi durumda ciltteki yağ miktarı artar. Bunun sonucunda cilt üzerinde sivilce ve akne oluşumu görülebilir. Zeytinyağlı maske çeşitleri en iyi sonuçlarını kuru ciltler üzerinde verir. Havuçlu yüz maskesi yüze uygulanırken masaj hareketleri de etkin sonuçlar doğurur. Masaj hareketleri sayesinde cilt üzerinde kan dolaşımı hızlanır. Suyun yanı sıra vitamin ve minerallerin de emilimi artar. Maske uygulaması için 10-15 dakika yeterlidir. Ardından soğuk suyla yüzünüzü temizleyebilirsiniz. 

Sivilce ve egzamayı azaltır.

Cildin nem dengesi konusunda yağlı ciltler daha avantajlı olsa da sivilce konusunda çok büyük bir dezavantaja sahiptir. Özellikle yaz aylarında yağlı ciltlerde alın ve burun bölgelerinde sivilce oluşumu artar. Yanak bölgeleri de yine sivilcelerin en fazla ortaya çıktığı bölgelerden biridir. Dermatit türleri içinde atopik dermatit olarak ifade edilen egzama ise kuru ciltlerde daha sık oluşur. Genetik veya çevresel nedenlere bağlı olarak cildin üst tabakasında yeterli düzeyde protein yoksa egzama oluşabilir. Protein sentezini olumsuz etkileyen çevresel faktörlerin etkisiyle sıcak yaz günlerinde egzama oluşumu artar. Bununla birlikte, soğuk kış aylarında gereğinden fazla kullanılan klima ve kombiler de cildin yağ ve nem dengesine zarar vererek egzamaya yol açabilir. Kişinin cilt bakımı adına yağlı nemlendirici ve diğer bakım ürünlerini kullanması ise şikayetlerin artmasına neden olur. Cildin koruyucu tabakalarını geçirgen hale getiren yanlış uygulamalar tüm cilt türlerine zarar verir. Bu bağlamda havuç maskesi, sivilce ve egzamayı azaltmada faydalı sonuçlar doğurur. 

Havuçtaki güzellik sırları içinde sivilce ve egzamayı azaltmak için havuç maskesini şu şekilde hazırlayabilirsiniz. 2 adet orta boy havucun kabuklarını soyduktan sonra blenderdan geçirin. Suyunu süzdükten sonra posalarını bir kaseye koyun. Üzerine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı limon suyu ekleyip iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra 10-15 dakika bekleyin. Maskeye eklediğiniz limon suyu cildinizde kızarıklık veya kaşıntı yapıyorsa süreyi beklemeden maskeyi temizleyebilirsiniz. Cildinizde eğer herhangi bir reaksiyon oluşmuyorsa, süre bittikten sonra soğuk suyla yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Bununla birlikte soğuk kış günlerinde yüzünüze soğuk su uygulamada zorluk çekiyorsanız, ılık su da kullanabilirsiniz. Ancak soğuk su cildi daha iyi sıkılaştırır ve kan dolaşımını hızlandırır. Sivilce ve egzamanın yanı sıra bu maskeyi aknelerden kurtulmak için de uygulayabilirsiniz. Havuç maskesi ne işe yarar diye merak edenler, sivilce ve egzamanın yanı sıra akne için de çözüm arar. Sivilce için havuç maskesi aknelerden kurtulmaya da olumlu bir katkı sağlar. 

Cilt üzerindeki yaraları iyileştirir.

Havuçtaki güzellik sırları bağlamında ele alacağımız bir diğer konu da cilt üzerindeki yaralardır. Cilt üzerinde çeşitli nedenlerden dolayı yara oluşabilir. Cilt sağlığının korunabilmesi için cilt hücrelerine besin ve oksijen taşınması gerekir. Buna ek olarak metabolik artıkların da hücrelerden atılması gerekir. Cilt hücrelerinden atılamayan metabolik artıklar, cilt üzerinde yara oluşumuna neden olur. Cildimiz ayrıca vücudumuzdaki pek çok toksinin atılması için en önemli noktalardan biridir. Damar tıkanıklığı veya damar sertliği görülen hastalarda cilt üzerinden toksinlerin atılması sağlıklı şekilde gelişmez. Bunun sonucunda cilt yaraları oluşur. Bu konuda özellikle yüz ve çevresindeki cilt yaraları estetik bakımdan sorun teşkil eder. Ancak cilt yaraları bacaklarda ve vücudun görünmeyen kısımlarında da oluşabilir. İlerleyen yaşla birlikte cilt yaraları daha büyük bir sorun haline gelebilir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için kan dolaşımının düzgün şekilde çalışması gerekir. Aynı şekilde metabolik atıkların ve toksinlerin atılması için de cilt hücrelerinin desteklenmesi faydalı sonuçlar doğurur. 

Havuçtaki güzellik sırları içinde cilt yaralarına iyi gelen havuç maskesini şu şekilde hazırlayabilirsiniz. 2 adet orta boy havucun kabuklarını soyduktan sonra blenderdan geçirin. Havucun suyunu süzdükten sonra bir kase içinde üzerine yarım limon suyu ekleyin. Ardından 1 çorba kaşığı yulaf ezmesi ile 1 çorba kaşığı bal ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra maskeniz hazır olacaktır. Bu maskenin de uygulama süresi için 10-15 dakika yeterlidir. Bununla birlikte havuç yağı cilt lekeleri için çok daha faydalıdır. Ancak bunun maliyeti yüksektir. Yüze havuç suyu sürmek de cilt lekelerinden kurtulmak için faydalıdır. Havuçtaki güzellik sırları içinde tüm bu yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Yüzle temas eden havuç tüm kullanım şekillerinde cilde A ve C vitamini desteği sağlar. Nitekim ciltte gelişen yaraların iyileşebilmesi için vücudun özellikle C vitaminine ihtiyacı vardır. Bağ dokusunun en önemli bileşeni olan kolajen üretimi için vücut en çok C vitaminine ihtiyaç duyar. Bu bakımdan havuç ve limon harika bir ikilidir. 

Güneşin zararlı etkilerinden korur.

Havuçtaki güzellik sırları içinde önemli konulardan biri de güneşin zararlı etkilerinden koruma özelliğidir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında güneş ışınları tüm cilt türleri için zararlı hale gelebilir. Bundan dolayı güneşe korunmasız şekilde çıkmak cilt üzerinde kızarıklık veya kaşıntıya neden olabilir. Eğer cilt hassasiyetiniz varsa bu konuda daha fazla dikkatli olmalısınız. Nitekim tatilinizi yoğun güneş alan bir bölgede geçirmeniz durumunda cildinizde aşırı reaksiyonlar artacaktır. Ayrıca bazı ilaçlar da cildi güneş ışınlarına karşı savunmasız bırakabilir. Çoğu zaman kızarıklık şeklinde oluşan bu belirtiler, bazen su toplaması şeklinde de görülebilir. Başka bir deyişle yoğun güneş ışığına maruz kalan ciltte hücresel bazlı birçok bozulma görülür. Kişinin sağlıksız beslenmesi ve genetik yatkınlığının olması daha büyük sorunlar yaşamasına neden olur. Üstelik hassas ciltlerde bazen bulutlu havalarda bile alerjik reaksiyonlar oluşur. Dolayısıyla bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için yüze havuç suyu sürmek veya havuç maskesi uygulamak faydalıdır. Ancak havuç cilt maskesi sıcak yaz aylarında bazen yetersiz kalabilir. 

Havuç maskesinin bu özelliği, bileşimindeki beta-karotenle yakından ilgilidir. Nitekim beta-karoten, sebze ve meyvelere kırmızı ve turuncu rengini veren maddedir. Güçlü bir antioksidan olan bu madde, cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korur. Havuçtaki güzellik sırları içinde göz altı bölgesine uygulanan havuç maskesi, bu bölgedeki yaşlanma belirtilerini azaltır. Havuç maskesinin cilde faydaları özellikle göz altı bölgesinde daha net şekilde görülür. Bunun yanı sıra havuç suyu tüketimi de göz kaslarını güçlendirir. Sıcak yaz günlerinde güneş ışığı gözlerinizi rahatsız ediyorsa havuç suyu tüketiminizi arttırabilirsiniz. Bu sayede göz kaslarınız güçlenecektir. Böylelikle gözleriniz ışığa daha kolay adapte olur. Görme sorunlarınız da havuç suyu sayesinde azalır. Beta-karotenin en önemli özelliklerinden biri de vücutta A vitaminine dönüşme özelliğine sahip olmasıdır. A vitamini ise göz sağlığı için çok faydalıdır. Diğer taraftan sarı havuçta daha yüksek miktarda lutein ve zeokanthin vardır. Bu antioksidanlar ise yaşa bağlı olarak gelişen makula dejenerasyonunu önlemede etkindir. 

Cilt kanseri riskini azaltır.

Cilt hastalıkları içinde en önemlilerinden biri şüphesiz ki cilt kanseridir. Bunun da yine diğer hastalıklarda olduğu gibi farklı nedenleri olabilir. Bunlar içinde en çok güneşin zararlı etkileri önemlidir. Ve özellikle açık tenliler bu konuda daha dezavantajlıdır. Uzun süre korunmasız şekilde güneşe çıkmak cilt kanserinin tetikleyicisi olabilir. Ayrıca solaryum ışınları ve güneş yanıkları da cilt kanserine neden olabilir. Havuçtaki beta-karoten, lutein ve zeokanthin maddeleri, cilt kanserini önleyici etkilere sahiptir. Bunlar içinde özellikle beta-karoten, vücuttaki serbest radikallerin nötralize edilmesine büyük katkı sağlar. Diğer taraftan lutein, oksitlenmeyi önleyici etki gösterir. Zeokanthin ise hücre içi gerilimi azaltır, toksin atımını kolaylaştırır, bağışıklığı güçlendirir. Havuç maskesi faydaları bu maddeler sayesinde cilt kanserini önlemeye katkı sağlar. Nitekim nasıl bir havuç maskesi tarifi uygulanırsa uygulansın, havucun antioksidan içeriğiyle cilt kanseri riskini azaltması mümkündür. Havuçlu cilt maskeleri güneşin zararlı etkilerinden korunmak için özellikle ilkbahar aylarında uygulanırsa başarılı sonuçlar verir. 

Cilt kanserinin yanı sıra havuç, diğer kanser türlerini önlemede de faydalı bir besindir. Nitekim havuç suyunun akciğer kanseri ve lösemiye karşı koruyucu etkileri mevcuttur. Buna ek olarak prostat kanserine karşı koruyucu olduğuna yönelik birtakım görüşler de mevcuttur. Bu kanser türlerine karşı havucun faydaları, beta-karotenin yanı sıra bileşimindeki lif, potasyum ve K vitaminden kaynaklanır. Bağırsak sağlığını güçlendiren bu maddeler, aynı zamanda da bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kabızlığı önler. Havucun faydaları içinde karaciğer yağlanmasını engelleyip kolesterolü düşürmek gibi bir özellik de mevcuttur. Bu özellik ise daha çok A vitamininden kaynaklanır. Karaciğer için en önemli vitaminlerden biri olan A vitamini, vücuttan toksin atımını kolaylaştırır. Beta-karoten ayrıca damar sertliğini engeller, sindirimi düzenler, bağırsak hareketlerini hızlandırır. Havuçtaki güzellik sırları bağlamında havuç tohumu yağı daha etkili sonuçlar verir. Siyah havuç faydaları da kanseri önlemede etkilidir. Bunları bulamamanız durumunda limonlu havuç tüketimiyle de kansere karşı metabolizmanızı güçlendirebilirsiniz. 

Yaşlanma belirtilerini geciktirir.

İlerleyen yaşla birlikte cilt üzerinde elastikiyet azalır ve yaşlanma belirtileri oluşmaya başlar. Cilt hücrelerindeki dejenerasyon özellikle göz altı bölgesinde ve yanak çevresinde ortaya çıkar. Cilt hücrelerinin elastikiyet özelliğini geri kazanabilmesi için kolajene ihtiyacı vardır. Göz çevresi kırışıklıkları ile göz altı torbalarından kurtulmak için kolajen en önemli maddelerden biridir. Nitekim kolajen cilt hücrelerini yeniler. Aynı zamanda da cildi sıkılaştırır. Fakat vücudun kolajen sentezini yapması için bazı vitamin, mineral ve aminoasitlere ihtiyacı vardır. Havucun zengin vitamin ve mineral içeriği, havuç maskesi uygulamalarıyla yaşlanma belirtilerini geciktirir. Bileşimindeki A ve C vitamini sayesinde havuç, kolajen sentezini arttırıcı bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla havuçtaki güzellik sırları bağlamında havuç suyunun cilde faydaları harici uygulamaların yanı sıra havuç suyu tüketimi için de söz konusudur. Başka bir deyişle düzenli havuç suyu tüketimi sayesinde yaşlanma belirtilerini önleyebilirsiniz. Böylelikle cildinize daha canlı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ayrıca havuçtaki güzellik sırları içinde daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak için de havuç maskesinden yararlanabilirsiniz. 

Saçları besler ve canlandırır.

Havuçtaki güzellik sırları içinde önemli bir diğer konu da saçları besleme ve canlandırma özelliğidir. Mevsim geçişleri cilt hücrelerinin yanı sıra saç hücrelerini de etkiler. Kış aylarında kan dolaşımı yavaşladığı için saçlar yeterince beslenemez. Ayrıca yaz aylarında yoğun güneş ışığı da saç hücrelerine ve saçlara zarar verir. Saçların yanı sıra kirpikler de zarar görür. Bu gibi durumlarda saç için havuç maskesi yapmak faydalı sonuçlar doğurur. Bu maskeyi şu şekilde hazırlayabilirsiniz. 2 adet orta boy havucu rendeleyin. Ocakta 3 bardak su ısıttıktan sonra havuçları üzerine ekleyin. Su kaynama noktasına ulaştıktan sonra ocağı kapatın. Ardından 20 dakika bekleyin. Böylelikle karışım demlenecektir. Daha sonra 1 adet yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklediğinizde maskeniz hazır olacaktır. Fakat yağlı saçlara sahipseniz zeytinyağı kullanmamalısınız. Saç köklerinizin daha iyi beslenmesi için dilerseniz karışıma badem yağı da ekleyebilirsiniz. Bu sayede saçlarınız sağlığına kavuşur ve daha canlı görünür. 

Kilo vermeyi kolaylaştırır.

Havuç son derece düşük bir kaloriye sahiptir. Üstelik doyurucu bir sebzedir. Yoğun lif içeriği sayesinde sağlıklı kilo vermeye katkı sağlar. Dolayısıyla havuçtaki güzellik sırları içinde havuçla sağlıklı kilo verebilirsiniz. Formunuzu da koruyabilirsiniz. Mevsim salatalarına eklenen havuç sayesinde salataların besin değeri artar. Bu bağlamda havucu çiğ olarak tüketebilirsiniz. Buna ek olarak yemeklerde de kullanabilirsiniz. Havucun posası kadar suyu da aynı şekilde faydalıdır. Kilo vermek için havucu salata olarak tüketebileceğiniz gibi, suyunu da tüketebilirsiniz. Diğer taraftan formda kalmak isteyenler özellikle “Diyette havuç yenir mi?” sorusuna cevap arar. 1 adet orta boy havuçta 25 kalori vardır. 6 gram karbonhidrat, 3 gram şeker ve 2 gram life sahip orta boy bir havucu diyet yaparken ana öğünlerde ve ara öğünlerde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Havuç tatlı bir besin olsa da düşük bir glisemik indekse sahiptir. Başka bir deyişle kan şekerinde ani değişimlere yol açmaz. Lif açısından zengin olduğu için kan şekerinin dengede seyretmesine katkı sağlar. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir