Hayat Kimya: Hızlı tüketim sektöründe lider firma…

Temizlik ve hijyen kategorilerinde yarattığı markalarla 5 kıtada 100’den fazla ülkede milyonlarca kullanıcıya ulaşmayı başaran Hayat Kimya, hızlı tüketim sektöründe Türkiye’nin önde gelen firmalarından biri. Kuruluşu 1937 yılına kadar uzanan Hayat Holding‘in 1987 yılında bir deterjan fabrikasını satın alarak kurduğu Hayat Kimya‘nın yarattığı Papia, Familia, Teno, Focus, Bingo, Test, Has, Molfix, Bebem, Molped, Joly ve Evony markaları, temizlik ve hijyen ihtiyaçlarına ideal çözümler sunmakta. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika’nın en büyük temizlik kağıdı üreticilerinden biri olan Hayat Kimya ile devam ediyoruz.

Hayat Holding

Hayat Holding‘in kuruluşu, 1937 yılına kadar uzanıyor. Sultanhamam’da kumaş toptancılığıyla ticari hayatlarını sürdüren Fahri ve Avni Kiğılı kardeşlerin kolektif tekstil şirketiyle temelleri atılan Hayat Holding, tümüyle yerli sermayeyle kuruldu ve zor koşullar altında faaliyetlerini sürdürdü. 1950’lerde hazır giyime yönelmeye başlayan şirketin yönetimini, 1961 yılında Ahmet Yahya Kiğılı üstlendi. 1965 yılında kumaş üretimine başlayan ve Türkiye’de hazır giyim sektörünün oluşmasında öncü bir rol üstlenen şirket, ilk perakende mağazasını 1969 yılında Beyoğlu’nda açtı. Türkiye’de henüz hazır giyim kavramının oluşmadığı, müşterilerin kumaş alarak terziye verdiği bu dönemde Kiğılı markası, ilk hazır gömlek üretimini gerçekleştirdi. Gömleğin ardından pantolon, takım elbise ve palto üretimiyle yerli hazır giyim sektörünün gelişmesini sağladı.

1969 yılında şirket, Kastamonu’da kurulan Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.‘yle farklı bir sektöre giriş yaptı ve yonga levha üretimine başladı. Hayat Holding‘in iki lokomotif şirketinden biri olan bu şirket, ülkemizde ağaç bazlı panel endüstrisinin öncülerinden biriydi. 1994 yılında Türkiye’nin ilk kontinü MDF tesisini Gebze’de hizmete açan şirket, günümüzde kendi alanında Türkiye’de 1’inci, Avrupa’da 4’üncü, dünyada ise 7’inci sırada yer alan global oyunculardan biridir. Hayat Holding‘in ağaç bazlı panel endüstrisi, enerji, liman işletmeciliği, perakende ve inşaat sektörlerinde 100’den fazla ülkeye yaptığı ihracatta büyük bir payı bulunmaktadır. Holdingin bir diğer lokomotifi olan Hayat Kimya, hızlı tüketim sektöründe toplam 12 markayla birçok başarıya imza atmıştır. 

Hızlı Tüketim Sektöründe Hayat Kimya

Hayat Holding‘in hızlı tüketim sektörüne girişi, 1987 yılında Savaş Kimya isimli bir deterjan fabrikasını satın almasıyla gerçekleşti. Bu tarihte kurulan Hayat Kimya, 1998 yılına kadar yalnızca deterjan üretti. Yenibosna’daki tesislerinde üretimi yapılan deterjanlar Bingo ve Test markalarıyla tüketiciye sunuldu. 1990’larda Bingo markasının ürün çeşitliliği, yüksek bir ivmeyle artmaya devam etti. Toz deterjanların ardından piyasaya sunulan yumuşatıcılar, krem temizleyiciler, yüzey temizleyiciler ve cam temizleyiciler ile Bingo markası, Hayat Kimya şirketinin hijyen ve ev bakımı kategorilerinde gücünü arttırmasını sağladı. Üstelik, ihracat konusunda şirketi cesaretlendirdi ve ilk deterjan ihracatı Rusya ve Irak’a yapıldı.

1998 yılında Hayat Kimya, ilk çocuk bezi tesisini kurdu ve bu kategorideki ürünler için Molfix ve Bebem markalarını yarattı. Bir yıl içinde Molfix, yerli pazarların yanı sıra yurt dışı pazarlarda da büyük bir satış başarısı yakaladı. Yurt dışı pazarlar içinde özellikle de Bulgaristan, Rusya ve Ukrayna’da Molfix ürünlerine yönelik ilgi yüksek düzeyde seyretti. 1999 yılında Hayat Kimya, çocuk bezlerinin ardından Molped markasıyla hijyenik ped alanına giriş yaptı. Günümüzde Molfix ve Molped, dünya genelinde 72 ülkede milyonlarca kullanıcının temizlik ve hijyen ihtiyaçlarını karşılamakta.

2001 yılında Hayat Kimya, oldukça zor bir dönem geçirdi; İkitelli’deki çocuk ve hijyenik ped tesisi tümüyle yandı. Sonraki 1.5 yıl boyunca piyasada Hayat Kimya‘nın ürünlerini göremedik. 2002 yılında şirket, İzmit’te yeni bir fabrika kurdu ve üretim faaliyetlerini buraya taşıdı. Yeni fabrikanın İzmit’te kurulmasının esas nedeni, limana yakın olması ve ham maddelerin doğrudan fabrikaya girişinin sağlanması; ihracatın da yine doğrudan bu liman aracılığıyla yapılabilir olmasıydı. 2003 yılından itibaren şirket, hızlı bir büyüme ivmesi yakaladı. Öyle ki, 2002 öncesinde deterjanda Bingo‘nun pazar payı yüzde 2 düzeyine kadar inmişti. Fakat 2003’ten itibaren yüzde 12’ye kadar yükseldi. Devam eden her 3 yılda bir Hayat Kimya cirosunu ikiye katlayarak büyümeye devam etti.

Günümüzde Hayat Kimya

2005 yılında Hayat Kimya, yurt dışı yatırımlarına başladı ve ilk olarak Bosna Hersek ile Cezayir’de deterjan fabrikaları kurdu. Bir yıl sonra Kocaeli kampüsünde temizlik kağıdı üretimine başlayan şirket, yarattığı Papia, Familia ve Teno markalarıyla tuvalet kağıdı, peçete ve kağıt havlularda büyük bir satış başarısı yakaladı. Başta Selpak olmak üzere birçok büyük markayla zorlu bir rekabet süreci yaşadığı bu dönemde Papia‘nın lansmanı, “Çünkü daha iyisine layıksın!” sloganıyla yapıldı. O güne kadar tek katlı ve iki katlı üretimi yapılan temizlik kağıtlarından farklı olarak Hayat Kimya ve Papia, ilk 3 katlı temizlik kağıtlarını tüketiciye sundu.

2007 yılında Hayat Kimya yurt dışı yatırımlarına devam etti ve Cezayir’de bebek bezi fabrikası kurdu. Yatırımlar İran ve Mısır’da bebek bezi, hijyenik ped ve tuvalet kağıdı fabrikalarının kurulmasıyla devam etti. 2010 yılına gelindiğinde Hayat Kimya temizlik kağıdı grubunda üretim kapasitesini yıllık 130 bin tona çıkardı. Özellikle de Papia markasıyla Hayat Kimya büyük bir satış başarısı yakaladı ve evsel kullanımda büyük markalarla rekabet gücünü arttırdı. 2010 yılından itibaren Hayat Kimya kağıt grubunda endüstriyel pazardaki gücünü arttırmak için Focus markasını güçlendirmeye dönük bir dizi projeyi başarıyla uygulamakta.

2012 yılında Hayat Kimya İran ve Mısır’da hijyenik ped ve bebek bezi üretim tesislerini hizmete açtı. Bir yıl sonra İran’da temizlik kağıdı üretimine başladı. 2013 yılında yetişkin bezi alanında Joly ve Evony markalarını tüketicilerin beğenisine sundu. 2015 yılında Kocaeli’de Ar-Ge merkezi açtı ve esnek ambalaj fabrikası kurdu. Mersin ve Rusya’da temizlik kağıdı üretimine başladı. 2016 yılında Hayat Kimya Nijerya’da hijyen ve temizlik kağıdı fabrikası kurdu, Mısır’da esnek ambalaj üretimine başladı. 2018 yılında Pakistan pazarına girdi ve Papia, Molfix ve Familia markalarını tüketicilerin beğenisine sundu. İSO‘nun ilk 500 sıralamasında 45. sırada yer alan Hayat Kimya‘nın tüm fabrikalarında çalışan sayısı 8 bini bulmakta. Hayat Kimya ve markaları, günümüzde 5 kıtada 100’den fazla ülkede milyonlarca kullanıcıya ulaşmakta.

Ofis dostu Hayat Kimya ürünleri Ofix.com’da!

Hayat Kimya‘nın başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Bingo, Papia ve Focus ürünlerini kısaca tanıtacağız. Kurumsal müşterilerimize sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Bingo Oksijen Çamaşır Suyu Derin Hijyen

Listemizin ilk sırasında, Bingo Oksijen çamaşır suyu derin hijyen var. 3.5 litrelik bu ürünler, klor içermeyen özel bir formüle sahip. Bu sayede, ortamda kötü koku oluşumunu engellemekte ve kullanım sırasında rahat nefes aldırmakta. Formülünde bulunan hidrojen peroksit sayesinde yüzeylerde derinlemesine ve daha uzun süre hijyen sağlamakta, yağları hızlı ve kolay bir şekilde çözmekte, kirleri kolayca söküp atmakta. Bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Papia Dekor Kağıt Havlu

Listemizin ikinci sırasında, Papia dekor kağıt havlu var. Paket içi miktarı 12 adet olan bu ürünler 3 katlı. Düz renklere sahip kağıt havlulardan farklı olarak dekor havlular, ofislere farklı bir renk katmakta. Her yeni ruloda farklı bir şehrin sokaklarından görüntüler bulabileceğiniz bu ürünlerle ofisinize New York, Paris, Milano gibi modanın başkentlerinden renkler taşıyabilirsiniz. Bu ürünleriyle Papia, kağıt havluların yalnızca bir temizlik ürünü olmayıp aynı zamanda da dekoratif bir obje olabileceğini gösteriyor. Bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Focus Optimum Peçete 

Listemizin üçüncü sırasında, Focus Optimum peçete var. Paket içi miktarı 100 adet olan bu ürünleri evde, ofiste ve diğer tüm yaşam alanlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. El ve masa temizliği için uygun ve ekonomik çözümler sunan, yırtılmaya karşı dirençli bu ürünlerin eni 24.5, boyu 26.5 cm. Bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Bingo ürünlerini buradan, Papia ürünlerini buradan, Focus ürünlerini ise buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir