Hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları nelerdir?

Aşırı stres altında çalışan, sık ve fazla yemek yiyen, lokmaları yeterince çiğnemeden yutan, fazla yağlı ve baharatlı gıda tüketen, sigara ve alkol kullanan, kafeinli ve gazlı içecek tüketen kişilerde hazımsızlık sorunu oluşabilmekte. Basit ve orta dereceli hazımsızlık şikayetlerinde bazı bitki çayları ile olumlu sonuçlar almak mümkün. Hazımsızlık şikayetinize kesin çözüm bulmak için mutlaka hekiminize başvurmalısınız. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Hazımsızlık nedir?

Önce biraz hazımsızlıktan bahsedelim efendim. Tıp literatüründe dispepsi olarak ifade edilen hazımsızlık bir hastalık olarak değil, sağlık sorunu olarak kabul edilmekte. Hazımsızlığı kısaca, karnın üst kısmında hissedilen şişkinlik, karın ağrısı, geğirme, gaz çıkarma, karın guruldaması gibi belirtilerle kendisini gösteren bir sindirim sorunu olarak tanımlamak mümkün. Bu sorun yemek yerken başlayabileceği gibi, yemekten hemen sonra veya birkaç saat sonra da başlayabilir. Yemek yerken ve yemekten hemen sonra başlayan hazımsızlık sorunları daha çok mideyle ilgiliyken, yemekten birkaç saat sonra başlayan hazımsızlık sorunları daha çok pankreas ve on iki parmak bağırsağıyla ilgili sorunlardan kaynaklanır.

Rezene Çayı

Hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları listemizin ilk sırasında, rezene çayı var. Basit ve orta dereceli hazımsızlık şikayeti yaşıyorsanız, rezene çayıyla midenizi rahatlatabilir, safra üretiminizi düzene sokabilirsiniz. İçerdiği B kompleks ve C vitaminleri ile magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller sayesinde rezene çayı özellikle mide gazı ve mide yanması, şişkinlik ve bağırsak sorunlarına iyi gelmekte, sindirim sistemi üzerinde rahatlatıcı etkilerde bulunmakta. Ayrıca, kasları yumuşatmakta ve spazmlara iyi gelmekte, zararlı mikroorganizmalara karşı vücudumuzun doğal savunma mekanizmalarını güçlendirmekte.

Zencefil Çayı

Hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları listemizin ikinci sırasında, zencefil çayı var. Bileşimindeki potasyum, magnezyum, sodyum, fosfat ve diğer faydalı mineraller ile organik asitlerle sindirimi sağlayan mide sıvılarını güçlendiren zencefil çayı, hazım süreçlerine büyük katkı sağlıyor. Zencefilin etki gücünü arttırmak için bir miktar bal ve limonla birlikte tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Ofiste öğle yemeğini veya evde akşam yemeğini fazla kaçırdığınızda midenizi rahatlatmak için ballı limonlu zencefil çayını rahatlıkla hazırlayabilir, keyifle tüketebilirsiniz.

Papatya Çayı

Bileşimindeki tanen ve glikozit sayesinde mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelen papatya çayı, hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları listemizin üçüncü sırasında. Ülkemizde oldukça sevilen bir bitki çayı olan papatya çayının sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi Antik çağdan beri bilinmekte. Spazm çözücü özelliği olan papatya çayını özellikle mide yanması ve şişkinlik şikayetleriniz için tercih edebilirsiniz. Ülsere karşı da etkili olan papatyanın yapraklarında ve saplarında bulunan apigenin maddesi sindirim sisteminin yanı sıra sinir sistemine de iyi gelmekte.

Nane Çayı

Hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları listemizin dördüncü sırasında, nane çayı var. Her mevsim kolayca yetişebilen ve kokusunun yanı sıra tadı da son derece lezzetli olan nane bitkisi, uzun yıllardır mide ve bağırsak sorunlarının tedavisinde kullanılmakta. Nanenin sindirim sistemi üzerinde fizyolojik etkilerinin yanı sıra en önemli etkilerinden biri psikolojik rahatlama sağlamasıdır. Nane çayını yaş naneden yapabileceğiniz gibi, kurutulmuş naneden de yapabilirsiniz. Fakat, diğer bitki çaylarında olduğu gibi nane çayını da kaynatarak değil, demleyerek yapmanız gerektiğini hatırlatalım.

Yeşil Çay

Hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları listemizin beşinci sırasında, yeşil çay var. İçerdiği yüksek miktarda flavonoid, kateşin ve polifenol nedeniyle yeşil çay hem antioksidandır, hem de vücuttaki antioksidanları aktive ederek serbest radikallere karşı doğal bir koruma kalkanı sağlar. Özellikle de stres, fazla yemek yeme, lokmaları yeterince çiğnemeden yutma, fazla yağlı ve baharatlı gıda tüketme gibi nedenlerden dolayı hazımsızlık şikayetiniz varsa, yeşil çay doğru bir seçim olabilir.

Hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları Ofix.com’da!

Online ofis marketiniz Ofix.com, ofislerde en fazla tüketilen sarf malzemelerine uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sunuyor. Sitemizde hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları için önereceğimiz ilk ürün, Doğadan rezene bardak poşet çay. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünler, hızlı ve etkili sonuçlar vermekte. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Zencefil çayı için, Doğadan limon kabuklu zencefil bardak poşet çay iyi bir seçim olabilir. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünleri ofiste veya evde kolayca hazırlayıp tüketebilirsiniz. Hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları içinde bu ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.

Papatya çayı için önerimiz, Doğadan papatya bardak poşet çay. Paket içi miktarı 20 adet olan ve hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları içinde yer alan bu ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.

Nane çayı için önerimiz, Doğuş nane limon bardak poşet çay. Paket içi miktarı 20 adet olan ve hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları içinde yer alan bu ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşil çay için önerimiz, Doğadan limonlu bardak poşet yeşil çay. Paket içi miktarı 20 adet olan ve hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları içinde yer alan bu ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir