Herbert Schein: Varta’nın yenilikçi CEO’su…

Alman mühendis ve iş insanı Herbert Schein, 1991 yılında Varta‘da uygulama teknolojisi ve kalite yönetimi alanında işe başladı. Bu görevinden önce teknoloji devleri Siemens ve Philips bünyesinde farklı görevlerde bulunmuştu. Proses teknolojisi ve elektrokimya alanında kazandığı deneyimleri Varta‘da daha da ilerilere taşıdı. Bir taraftan da pazar analizleri yaptı, batarya teknolojileri alanında Varta ile ilgili önemli projeksiyonlar geliştirdi. Kariyer serüveninde hızla yükselerek 2008 yılında Varta Microbattery GmbH‘nin CEO’su oldu. Birbirinden önemli yatırım kararlarını başarılı bir şekilde hayata geçirdi. IPCEI fonları ve federal hükümetin sağladığı kaynaklarla Varta‘nın gücüne güç kattı. Geliştirdiği yenilikçi çözümler sayesinde 2011 yılında TOP 100 içinde yer aldı. 2016 yılında Varta AG‘nin CEO’luğunu üstlendi. Halihazırda bu görevine devam eden Herbert Schein, küresel düzlemde beyaz yakalılar için iyi bir ilham kaynağı olmayı sürdürüyor. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Herbert Schein‘ın hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Herbert Schein kimdir?

Varta‘nın CEO’su Herbert Schein, 2 Temmuz 1965 tarihinde Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı Oettingen’de dünyaya geldi. Eğitim hayatını Augsburg’da sürdürdü. Uygulamalı Bilimler Üniversitesi‘nde elektrik mühendisliği alanında lisans eğitimini tamamladı. Kendisi küçük yaşlardan itibaren teknolojik ürünlere ilgi duyuyor, kendince birtakım icatlar yapmaya çalışıyordu. Özellikle elektronik araçlara yoğun bir ilgisi vardı. Fakat o yıllarda bu araçlarda pil ömrü bugünkülerle karşılaştırılamayacak denli düşüktü. Öyle ki en dayanıklı pilin ömrü 5 dakikayı geçmiyordu. Batarya teknolojileri geliştikçe pillerin kullanım ömürleri uzadı. 1970’lerin ikinci yarısından itibaren Bavyera eyaleti teknoloji alanında önemli yatırımlara ev sahipliği yapmaya başladı. Sonraki süreçte bu eyalet, Avrupa’nın en önemli teknoloji merkezlerinden biri olacaktı. Herbert Schein‘ın yaptığı icatlar arasında en önemlisi, renkli grafik kontrolör takımıydı. Üniversite yıllarında yaptığı bu icat, Siemens tarafından ilgiyle karşılandı. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Philips‘te ürün mühendisi olarak göreve başladı. Philips bünyesinde entegre devrelerle ilgili çeşitli çalışmalarda yer aldı. 

1980’li yıllarda batarya teknolojileri alanında birbirinden önemli projeler hayata geçiriliyordu. Bu süreçte Varta pilleri sadece Almanya’da değil, aynı zamanda tüm dünyada önemli bir güce ulaştı. Nitekim Ay’a ayak basan ilk insan olan Neil Armstrong‘un kamerasında Varta pilleri vardı. Ve bu durum Varta‘ya dünya genelinde büyük bir pazar gücü kazandırdı. Böylelikle Varta pilleri dünya dışında kullanılan ilk pil oldu ve kalitesini tüm dünyaya ispatladı. 1980’li yıllarda batarya teknolojileri alanında Varta öncülüğünde gerçekleşen çalışmalar birçok standardı yükseltti. Başta sızdırmaz akü konsepti olmak üzere birçok yenilikle Varta, elektrokimya alanında liderliğe yükseldi. Endüstriyel piller için Hagen fabrikası yüksek kapasiteli seri üretime geçti. Pil çeşitleri arttıkça üretim teknolojisi ve kalite yönetimi konusunda Varta‘dan beklentiler de artıyordu. 1991 yılında Varta ailesine katılan Herbert Schein, Varta‘nın batarya teknolojileri pazarındaki yerini ve önemini biliyordu. Üstelik Varta‘yı daha da ilerilere taşıyacak yenilikçi bir vizyona sahipti. 

Herbert Schein ve Varta

1991 yılında Varta‘da uygulama teknolojisi ve kalite yönetimi alanında göreve başlayan Herbert Schein, farklı yetenekleriyle öne çıkmayı başardı. Kendisi hem elektrik mühendisiydi, hem de elektrokimya alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyordu. Pazar analizlerine önem veriyor, ihtiyaçları doğru analiz etmeye çalışıyordu. O yıllarda batarya sistemleri pazarı hızlı bir büyüme ivmesi yakalamıştı. Ancak lityum iyon teknolojisine yönelik yatırımlar aynı ivmeyi yakalayamamıştı. Enerji depolama ürünleri için ara bileşenlerin üretiminde de kapasite düşüktü. Batarya sistemlerinin enerji yoğunluğunu arttırmak için pil üreticileri bugüne kadar sayısız yeniliği devreye sokmuştu. Bu bağlamda Herbert Schein, çok önemli bir yeniliği hayata geçirdi. Bu yenilik, pillerde kullanılan anotta silikon, katotta ise nikel açısından daha zengin malzemeler kullanmaktı. Böylelikle maliyet düştü ve pil ömrü uzadı. Varta‘da uygulama teknolojisi alanında sağladığı bu yenilik, kariyer serüveninde hızla yükselmesini sağladı. 1994 yılında Varta‘nın uluslararası ürün müdürü oldu. 

2001 yılında Herbert Schein, Varta‘daki sorumluluklarına bir yenisini ekledi. Şirketin dünya çapındaki pazarlama faaliyetlerinin yönetimini devraldı. Bu dönemde yaptığı en önemli yeniliklerden biri, işitme cihazı pilleri için küresel bir iş birimi kurmaktı. Böylelikle yüksek makine hassasiyetinde artış sağladı. Bu gelişme, daha ince parçalarla hücre içi verimlilik artışını da beraberinde getirdi. Herbert Schein‘ın Varta‘daki kariyer serüveni, pil üretiminde proses teknolojisi ile elektrokimyayı birleştirmekle kalmadı. Aynı zamanda da Varta‘nın pazar ihtiyaçlarına etkin çözümler sunan yeni yatırım ve satın alma kararlarını hayata geçirdi. 2000’lerin başlarında Varta, farklı iş ortaklıklarıyla çok uluslu bir nitelik kazandı. Kapasite artışı bağlamında Nördlingen’deki tesisleri önemli projeleri hayata geçirdi. 2002 yılında tüketici pilleri alanında hizmet veren birimleri Rayovac bünyesine geçti. Otomotiv bataryaları ise Johnson Controls bünyesine geçti. 2007 yılında Herbert Schein, Varta Microbattery GmbH‘nin yönetimine geldi. Bir yıl sonra CEO’luğuna ataması gerçekleşti.

Varta’nın Yenilikçi CEO’su

2011 yılında Herbert Schein, geliştirdiği yenilikçi çözümler ve yaptığı girişimler sayesinde TOP 100 içinde yer aldı. 2014 yılında Varta Storage GmbH‘nin CEO’su oldu. Bu süreçte Herbert Schein‘ın en önemli başarılarından biri de gerekli kaynaklar için uluslararası fonlardan yararlanmasıydı. Nitekim batarya üretimi sadece ticari bir konu değildir. Aynı zamanda da stratejik bir konudur. Kulaklık gibi kullandığımız en küçük aletlerden elektrikli araba gibi en büyük araçlara kadar pek çok üründe bataryalara ihtiyaç vardır. Halihazırda pek çok üründe piller en önemli bileşenlerden biridir. Dolayısıyla batarya teknolojileri alanında ortaya çıkan yenilikler hayatımızın birçok alanını etkiliyor. Bu yeniliklerin önünü açmak, gelişimini hızlandırmak için AB, her yıl ciddi kaynaklar ayırıyor. Kısa adıyla IPCEI olarak bilinen Important Projects of Common European Interest bunlardan biridir. Avrupa ortak çıkarına ilişkin önemli projeleri ifade eden IPCEI fonlarıyla Herbert Schein, Varta‘nın yeni yatırımlar için gerekli kaynaklara ulaşmasını sağladı. 

2016 yılında Herbert Schein, Varta AG‘nin CEO’su oldu. Bir yıl sonra Varta‘nın halka arzı başladı. 2019 yılında Varta hisseleri 4 katına çıktı. Bu süreçte IPCEI desteği, lityum iyon teknolojisindeki Ar-Ge ve Ür-Ge süreçleri için önemli kazanımlar sağladı. Nitekim birkaç yıl içinde lityum iyon hücrelerinde enerji yoğunluğu yüzde 30’un üzerinde arttı. Ayrıca Schein yönetiminde Varta, Nördlingen’in yanı sıra Ellwangen’de de yeni üretim tesislerini hizmete açtı. Böylelikle yıllık 200 milyon ilave pil kapasitesi oluştu. Bu gelişmeler Varta‘nın gücüne güç kattı. Akü pazarının yanı sıra tüketici pilleri pazarında da Varta‘nın lider konumu günümüzde de devam ediyor. Herbert Schein öncülüğünde Varta, yıllık 1.2 milyar adet alkalin pil üretimiyle sektörün lider oyuncularından biri. Üstelik ürün çeşitliliği sürekli artıyor. Tüketici pillerinin yanı sıra diğer enerji kaynaklarında da Varta‘nın büyümesi devam ediyor. 

Ofis dostu Varta pilleri Ofix.com’da!

Herbert Schein‘ın başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Varta pillerinden üç tanesini kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Varta Longlife Alkaline AAA İnce Kalem Pil 1.5 V 6 Adet (4+2)

Listemizin ilk sırasında, Varta Longlife Alkaline AAA ince kalem pil 1.5 V 6 adet (4+2) var. Bu ürünlerin en önemli özelliği uzaktan kumanda, duvar saati, radyo gibi sabit ama düşük enerji ihtiyacına sahip cihazlarda uzun ömürlü bir enerji aracı olmalarıdır. Düşük sıcaklıklarda bile iyi bir performans gösteren bu ürünleri elektronik cihazlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ofiste veya ofis dışı ortamlarda el feneri, CD çalar, radyo, saat vb. ürünlerde kullanabileceğiniz bu ürünler, ofiste enerji maliyeti konusunda da tasarruf yapmanızı sağlar. Varta Longlife Alkaline AAA ince kalem pil 1.5 V 6 adet (4+2) ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Varta Longlife Power Alkaline AA Kalem Pil 1.5 V 8 Adet

Listemizin ikinci sırasında, Varta Longlife Power Alkaline AA kalem pil 1.5 V 8 adet var. Bu ürünler enerjiye doymayan cihazlar için iyi bir enerji kaynağıdır. Örneğin pille çalışan oyuncaklar, kablosuz mouselar ve fenerler için bu ürünleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Pil alırken her şeyden önce, kullanacağınız üründe AA pile mi yoksa AAA pile mi ihtiyaç olduğunu bilmelisiniz. Birinin yerine diğerini takmanız durumunda cihazınızı çalıştıramazsınız. Nitekim AA piller daha kalınken AAA piller daha incedir. AA piller çok enerji harcayan cihazlarda kullanırken AAA piller daha az enerji harcayan cihazlarda kullanılır. İyi bir AA pile ihtiyacınız varsa, Varta Longlife Power Alkaline AA kalem pil 1.5 V 8 adet ürünümüz iyi bir seçim olabilir. Bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Varta CR2032 Düğme Pil 3 V 2 Adet

Listemizin üçüncü sırasında, Varta CR2032 düğme pil 3 V 2 adet var. Düğme piller de yine ofislerde en çok kullanılan pil çeşitleri arasında yer almakta. Bu ürünleri örneğin anahtarlık, küçük uzaktan kumanda, tartı, tıbbi cihazlar gibi pek çok elektronik cihazda kullanabilirsiniz. Ayrıca bu ürünlerin fiyat avantajı da yüksek. Kalp atış hızı takip cihazı, bisiklet aksesuarı gibi araçlarda kullanabileceğiniz bu ürünler, enerji ihtiyacınızı verimli şekilde karşılamanızı sağlayabilir. Varta CR2032 düğme pil 3 V 2 adet ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Varta ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımızın her gününün bir başarı hikayesi ile geçmesini diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir