Hesap makinesi kullanmanın püf noktaları nelerdir?

Ticari ilişkilerimizi sürdürürken en sık kullandığımız araçların başında hesap makineleri geliyor. İster masaüstü, ister dijital, isterse online olsun hesap makineleri, hemen tüm hesaplama işlemlerimize eşlik ediyor. İnternet aramalarında üst sıralardaki yerini her daim koruyan hesap makinesi kullan ve Google hesap makinesi aramaları, online hesap makinelerine yoğun ilginin bir göstergesi. Online hesap makinelerinden farklı olarak masaüstü hesap makineleri, ofiste veya evde çalışırken hesaplama konusunda daha pratik çözümler sunabiliyor. Hesap makinelerinde yer alan özel tuş ve fonksiyonlar, hesaplama işlemlerimizi daha da kolay hale getiriyor. Ofix Blog’da bugünkü yazımızda, hesap makinesi kullanmanın püf noktaları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

İhtiyaçlarınıza uygun bir hesap makinesi kullanmalısınız.

Hesap makineleri en temelde dört işlem için kullanılsa da çok daha karmaşık hesaplamaları yapabilecek özelliklere sahip şekilde üretilmekte. Hesap makinelerinin kabaca dört farklı türü olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar elektronik hesap makineleri, standart hesap makineleri, bilimsel hesap makineleri ve masaüstü hesap makineleridir. Elektronik hesap makineleri, ticari hayatta sıkça kullanılan hesaplama şekillerine uygun olarak üretilmekte. Ofiste veya evde eğer dört işlem için basit bir hesap makinesi yeterli olacaksa, standart hesap makineleri iyi bir seçim olabilir. Bilimsel hesaplamalar için kullanacaksanız, hesap makinesi tercihiniz bilimsel hesap makinelerinden yana olmalı. Masaüstü hesap makineleri ise tasarım ve kullanım özellikleri nedeniyle ofiste veya evde hesaplama yaparken daha kullanışlı olabilir.

Hesap makinesi ekran genişliği ihtiyaçlarınız için yeterli olmalı.

Hesap makineleri üzerindeki ekran genişliği, marka ve modele göre değişmekte. Hesaplama ihtiyaçlarınıza uygun bir hesap makinesi seçerken ekran genişliğinin ihtiyaçlarınız için yeterli olmasına dikkat etmelisiniz. Elektronik, standart ve masaüstü hesap makinelerinde ekran genişliği genellikle tek satırdan oluşmakta. Bilimsel hesap makinelerinde ise 2 ve üzeri satır ekran genişliği tercih edilmekte. Eğer trigonometrik hesaplama, faktöriyel, kombinasyon ve permütasyon gibi işlemler için kullanacaksanız, hesap makinesi tercihinizi 2 ve üzeri satır ekran genişliğine sahip ürünlerden yana kullanabilirsiniz. Hesap makinesi fiyatları satır sayısı arttıkça yükselse de satın aldığınız ürünün ihtiyaçlarınızı karşılaması çok daha önemli.

Hesap makinesi üzerindeki özel tuş ve fonksiyonları öğrenmelisiniz.

Ne tür bir hesap makinesi kullanırsanız kullanın, hesap makinenizde hesaplama işlerinizi kolaylaştırmak üzere tasarlanmış bazı özel tuş ve fonksiyonlar bulabilirsiniz. Bunların anlamlarını bilir ve bunları etkin bir şekilde kullanırsanız, hesaplama işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu sayede birçok hesap hatasının önüne geçebilirsiniz.

Yüzde Tuşu

Bir ürün veya hizmetin satış veya alımı sırasında indirim veya zam miktarının belirlenmesi için yüzde tuşu oldukça pratik bir çözüm sunmakta. Hesap makinesi üzerinde % işareti bulunan tuşu kullanarak bir ürün veya hizmetin indirimli veya zamlı satış fiyatını kolaylıkla bulabilirsiniz. Yüzde hesaplama makinesi olarak kullanabileceğiniz bu ürünlerle hesaplama işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin, 360 TL’lik bir ürünün yüzde 15’lik indirimli fiyatını bulmak için hesap makinesi üzerinde

360 – 15 % =

değerini girmeniz yeterli. İşlem sonucunuz 306 olarak ekranda görünecektir. Zamlı fiyatı hesaplamak içinse

360 + 15 % =

değerini girmelisiniz. Bu işleminiz 414 olarak sonuçlanacaktır.

Yüzde tuşunu daha karmaşık işlemler için de kullanabilirsiniz. Örneğin “250 TL, 2000 TL’nin yüzde kaçıdır?” sorusu için hesap makinesi üzerinden

250 / 2000 % =

değerini girmelisiniz. İşlem sonucunuz 12,5 olarak ekranda görünecektir. Hesap makinesinde yüzde hesaplama özelliğinden bu gibi işlemler için de yararlanabilirsiniz.

Grand Total Tuşu

Hesap makinesi üzerinde yapılan işlemler hafıza kısmında kayıt altına alınır. GT harfleriyle gösterilen Grand Total tuşuna basarsanız, yaptığınız işlemlerin toplamına kolayca ulaşabilirsiniz. Örneğin,

5 + 5 = 10 ve 15 + 20 = 35

işlemlerinden sonra GT tuşuna basarsanız işlem sonucunuz 45 olarak ekranda görünecektir.

C ve CE Tuşları

Hesap makinesi üzerinde işlem yaparken bazen sayılar yanlış girilebiliyor. Yanlış girilen sayıyı temizlemek için CE tuşunu kullanabilirsiniz. C tuşuna basarsanız tüm işlem silinir. Çok fonksiyonlu hesap makinesi çeşitlerinde CE tuşu büyük kolaylık sağlamakta.

M+ ve M- ile MR, MS ve MC Tuşları

Hesap makinenizde yaptığınız bir işlemi belleğe eklemek için M+ tuşunu, bellekten çıkarmak içinse M- tuşunu kullanabilirsiniz. Belleği görüntülemek için MR tuşuna basabilir, bellekten çağırma işlemini MS tuşuyla yapabilirsiniz. Tüm belleği temizlemek içinse MC tuşunu kullanabilirsiniz.

TAX Tuşu ve KDV Hesaplama

Ticari ilişkiler sırasında oluşan hesap hatalarının büyük bir bölümü KDV hesaplamaları sırasında yapılan hatalardan kaynaklanıyor. Oysa hesap makinenizdeki TAX tuşunu kullanarak bu hatalardan kurtulabilirsiniz. Hesap makinenizde TAX+ ve TAX- tuşları varsa, tek tuşa basarak KDV hesabı yapabilirsiniz. Gelişmiş hesap makinesi çeşitlerinde bu tuşlar, KDV hesabını büyük ölçüde kolaylaştırmakta.

Bu işlemi yapmak için öncelikle KDV oranını hesap makinenizin belleğine kaydetmelisiniz. AC tuşu ile hesap makinenizde önceki işlemleri temizledikten sonra KDV oranını girebilirsiniz. Ardından satış fiyatını girip TAX+ tuşuna basarsanız ekranda KDV’li satış fiyatını görebilirsiniz. KDV’siz satış fiyatını hesaplamak içinse AC tuşuyla önceki işlemleri temizledikten sonra KDV dahil satış fiyatını girebilirsiniz. TAX- tuşuna bastığınızda önce KDV’siz satış fiyatı görünür. Bu tuşa tekrar basarsanız KDV miktarı görünür.

F, CUT, UP ve 5/4 Tuşları

Ondalık sayılarla işlem yaparken kullanılan bu tuşlar, hesaplama sırasında oluşan ihtiyaçlara pratik çözümler sağlamakta. Hesap makinesi üzerinde F tuşunu kullanarak, işlem sonucunda çıkan sayının ondalık kısmını sınırlama olmaksızın son rakamına kadar görüntüleyebilirsiniz. CUT tuşunu kullanarak, hesaplamalarınızda oluşan ondalık sayının istediğiniz haneye kadar görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. UP tuşu ile hesaplamalarınızda yukarı doğru yuvarlama yapabilirsiniz. 5/4 tuşu ise işlem sonucunun yukarı doğru yuvarlanarak sıfırlanmasını sağlar. Kesir hesap makinesi çeşitlerinde ondalık sayılarla ilgili daha kesin hesaplamalar yapabilirsiniz.

Değişken Hafıza

Hesap makinelerindeki hafıza özelliği, son yapılan işlemlerin gözden geçirilmesini sağlar. Bir hesaplama için çok sayıda işlem gerçekleştiriyorsanız, işlemleri gözden geçirmek için hesap makinenizin hafıza kapasitesinin yeterli olması gerekir. Değişken hafızalı hesap makinesi kullanırsanız, yaptığınız işlemleri kontrol etme süreniz kısalır. Bilimsel hesap makinelerinde değişken hafıza özelliği bazı hesap makinesi modellerinde 7’ye kadar çıkabilmekte. Fonksiyonlu hesap makinesi çeşitlerinde bu sayı 9 ve üzerine de çıkabilmekte.

Saat, Tarih, Gün Hesaplama

Masaüstü hesap makinesi modelleri arasında pek rastlamadığımız bu özellikler, dijital ve online hesap makinesi modellerinde yer almakta. Bu tür hesaplamalar için online kanalları veya bilgisayarınızın hesap makinesini kullanabilirsiniz. Örneğin Windows işletim sisteminde yer alan hesap makinesini çalıştırdığınızda, menü çubuğunda Tarih Hesaplama kısmını seçebilirsiniz. Hangi tarihler arasında ne kadarlık bir zaman diliminin geçtiğini hesaplamak için ilgili alanlara değerleri girebilirsiniz. Online hesap makinesi çeşitleri de yine saat, tarih ve gün hesaplamada tercih edilebilir.

Trigonometrik Hesaplama, Kombinasyon ve Permütasyon

Bilimsel hesap makinesi çeşitleri, karmaşık matematik ve cebir işlemleri için pratik çözümler sunmakta. İyi bir bilimsel hesap makinesinde ortalama 240 fonksiyon bulunur ve satır sayısı en az 2’dir. Cebir mantığına uygun şekilde üretilen bu ürünlerde DEG, RAD ve GRA açı birimleriyle hesaplamalar yapabilir, açı birimlerini birbirine dönüştürebilirsiniz. Koordinat dönüştürme ve çoklu tekrar gösterme özelliklerine de sahip olan bu ürünlerde kombinasyon ve permütasyon işlemleri için de özel fonksiyonlar bulunur. Standart sapma ve regresyon analizleri için daha uygun olan bu ürünler, bilimsel çalışmalarınızda hesaplama işlemlerinizi kolaylaştırabilir.

Editörün Tavsiyesi: Casio DJ-240D Masaüstü Hesap Makinesi 14 Haneli

Hesap makinesi kullanmanın püf noktaları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, Ofix.com kullanıcılarının en çok sipariş verdiği hesap makinesi çeşitlerinden biri olan Casio DJ-240D masaüstü hesap makinesi 14 haneli ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. 120 adım işlem kontrolü özelliğine sahip bu ürünler, iki işlem sonucunun karşılaştırılması ve işlem düzeltimine imkan sağlıyor. GT, M, TAX ve diğer tuşlarıyla ofiste veya evde yapacağınız hesaplamaları kolaylaştıracak bu ürünler 35,7 x 147 x 203,5 mm ebatında olup 250 g ağırlığında. Bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir