Hiking çantası nasıl hazırlanır?

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte hafta sonu yapılabilecekler listemize hiking gezilerini eklemeye başladık. Günübirlik doğa yürüyüşü anlamına gelen hiking gezilerimizin güzel geçmesini istiyorsak iyi bir hazırlık yapmamız şart. Hiking çantamızı iyi bir şekilde hazırlayarak hiking gezilerimizi daha keyifli hale getirebiliriz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, hiking çantası hazırlarken nelere dikkat etmek gerektiği konusunu ele alacağız.

Hiking çantanızın hacmine doğru karar vermelisiniz.

Hiking çantanızı hazırlamaya başlamadan önce, ilk olarak ne kadar hacimde bir çantanın sizin için yeterli olacağına karar vermelisiniz. Olması gerekenden büyük bir çanta kullanırsanız, çantanızı gereksiz eşyalarla doldurma eğilimi içinde olur, gereksiz bir yük taşımak zorunda kalabilirsiniz. Olması gerekenin altında hacimde bir çanta kullanırsanız, almanız gereken eşyaların bir kısmını yer darlığı nedeniyle yanınıza alamayabilirsiniz. 

Hiking gezilerine alışkınsanız, nasıl bir çanta kullanmanız gerektiğini deneyimlerinize göre belirleyebilirsiniz. Hikinge yeni başlıyorsanız bu konuda biraz tereddüt yaşayabilirsiniz. Hiking gezileri dar bir alanı ve zaman dilimini kapsayan doğa gezileri olduğu için, geniş hacme sahip bir hiking çantası kullanmanıza gerek yok. Ortalama 15-20 litrelik bir hiking çantası ihtiyacınızı karşılamak için yeterli olabilir. Fakat, hikinge eşiniz veya çocuğunuzla birlikte çıkacaksanız ve onların da eşyalarını taşıyacaksanız, bu durumda hacmi ortalama 40 litre civarında tutabilirsiniz.

Bir günden uzun süren bir hiking turuna çıkacaksanız ve daha geniş hacimde bir hiking çantasına ihtiyaç duyuyorsanız, geniş hacimde tek bir sırt çantası almak yerine, örneğin 40 litrelik hacme sahip bir sırt çantasının yanında 20-30 litrelik hacme sahip bir başka çanta kullanarak ağırlığı paylaştırabilirsiniz. Çantanız ayrıca, kesinlikle su geçirmez olmalı. Eğer çantanızın su geçirmezlik özelliğinden şüphe ediyorsanız önemli eşyalarınız için su geçirmeyen kilitli torbalardan yararlanabilirsiniz.

Hiking çantasının olmazsa olmazları nelerdir?

Hiking çantasında bulunması gereken eşyalar mevsim koşulları ve hava şartlarıyla yakından ilişkili. Başka deyişle, bahar ve yaz aylarında yanınıza almanız gereken eşyalar ile kış aylarında yanınıza almanız gereken eşyalar farklı olabilir. Fakat mevsim koşulları ve hava şartları ne olursa olsun, hiking çantası içinde güneş siperli şapka, eldiven, birkaç çift yedek çorap (kış aylarında kayak çorabı) ve tişört, acil durum battaniyesi, ilk yardım çantası, el feneri ve yedek pil, düdük, çok amaçlı bıçak, güneş kremi, paket mendil ve varsa kullandığınız ilaçlar mutlaka olmalı.

Hiking gezinizi eğer göl kıyılarında yapacaksanız, sivrisinek ilacı ve baton kullanmayı tercih edebilirsiniz. Hiking sırasında akıllı telefonlarınızın çalışmama ihtimaline karşı bölgenin haritasını ve pusula ya da yön bulma aracınızı da yanınızda bulundurmanızda fayda var. Fotoğraf çekmeyi çok seviyorsanız ve akıllı telefonunuz fotoğraf çekmek için yetersiz kalıyorsa, gelişmiş özelliklere sahip bir fotoğraf makinesi alabilirsiniz.

Hiking çantası içine koyacağınız eşyaların toplam ağırlığının 10 kg üzerine çıkmamasına dikkat etmelisiniz. Bu ağırlığın üzerindeki çantalar sırt, omuz ve bel bölgelerinde çeşitli ağrıların oluşmasına yol açabilmekte. Üstelik, gezi sırasında yorulacağınız için çantanızın ağırlığı olduğundan daha yüksek geleceğinden çantanızı gereksiz eşyalarla ağırlaştırmamanızda büyük yarar var.

Eşyalarınızı doğru şekilde yerleştirmelisiniz.

Hiking çantası içinde hacmi doğru ve verimli bir şekilde kullanırsanız, fazla geniş hacimde bir çantaya ihtiyaç duymazsınız. Çantanıza eşyalarınızı yerleştirirken, en ağır eşyalarınızı en alta, hafif ve daha sık kullanacağınızı düşündüğünüz eşyalarınızı ise orta ve üst kısımlara yerleştirmelisiniz. Hiking çantası içinde ağırlığın dengede kalmasını sağlamak için çantanızın her iki tarafında da su taşıma yeri olması ve bu kısımlarda taşıyacağınız içeceklerin aynı hacimde olmasına dikkat etmelisiniz. Eşyaların ağırlığını dengelerseniz, çantanızı daha kolay taşıyabilirsiniz.

Çantanıza koyduğunuz eşyaların gezi sırasında hareket etmesi, ağırlık merkezinizin kaymasına yol açacağı için çeşitli riskleri beraberinde getirecektir. Dengeyi sağlayamamanız durumunda, gezi sırasında düşme ve yaralanmalara maruz kalabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yedek çorap ve tişört gibi eşyalarınızı çantanız içinde hareketi önleyecek şekilde aralara sıkıştırmalısınız. Tüm eşyalarınızı yerleştirdikten sonra çantanızın sıkıştırma perlonlarını iyice sıkmalısınız.

Hiking için ilk yardım çantasının içinde neler bulunmalı?

Hiking geziniz için seçtiğiniz parkur üzerinde bazı kaza ve yaralanma riskleri bulunabilir. Bu gibi durumlara hazırlıklı olmak için ilk yardım çantanızda bazı eşyaları bulundurmanızda yarar var. Bunlar içinde sargı bezi, hidrofil gaz steril, antiseptik solüsyon, üçgen sargı, turnike, yara bandı, çengelli iğne, küçük bir makas ve tıbbi eldiven mutlaka olmalı.

Yiyecek ve içeceklerde abartıya kaçmamalısınız.

Hiking geziniz sırasında yanınıza mutlaka su almalısınız. Kişi başı 1 litre kadar su almanız yeterli olacaktır. Eğer yolunuzun üzerinde su kaynağı varsa yanınızda fazla su taşımanıza gerek yok. Hiking geziniz sırasında ağır ve fazla yiyecek tüketmekten kaçınmalı, sandviç gibi hafif yiyeceklere yönelmelisiniz. Yolunuz üzerinde yemek yiyebileceğiniz mekanlar bulunmuyorsa, her ihtimale karşı sandviç sayısını kişi başına birkaç adet fazla tutabilirsiniz.

Gezi sırasında harcayacağınız enerji miktarına bağlı olarak kan şekeriniz hızlı düşüş gösterebilir. Şekerinizi dengede tutmak için kuruyemiş ve kuru meyveler iyi bir seçim olabilir. Fakat ani düşüşlere karşı hazırlıklı olmak için yanınızda bir-iki adet çikolata veya tatlı bir şeyler bulundurabilirsiniz. Bununla birlikte, bu gibi atıştırmalıklar konusunda abartıya kaçmamanızı tavsiye ederiz.

Editörün Tavsiyesi: Eagle İY068 İlk Yardım Seti

Hiking sırasında oluşabilecek kaza ve yaralanmalara karşı önlem amacıyla yanınızda ilk yardım çantası bulundurmanız çok önemli. Bu konuda Eagle İY068 İlk Yardım Seti iyi bir seçim olabilir. 90 parçadan oluşan bu setin içindeki malzemeleri öğrenmek ve seti sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir