Home Ofislerin Nabzını Tuttuk

Merhaba sevgili beyaz yakalılar! Bu haftaki blogumda sizlerle çok önemli bazı veriler paylaşacağım. Benim sevgili şirketim Ofix.com, satış verileri üzerinden pazar analizleri yapmada bir numaradır! Kurumsal müşteri pazarında 7 yıldan fazla bir deneyime sahip olan Ofix.com’da satış verileri üzerinden yaptığımız analizler, pazardaki değişimleri açık ve net bir şekilde görmemizi sağlıyor. Bu analizleri sizlerle paylaşarak, pazardaki değişimlere ilgi duyan kesimleri aydınlatıyoruz. Bu hafta sizlerle paylaşacağım veriler, home ofislerin internet üzerinden alışveriş deneyimleri ile ilgili olacak. 

Son 6 aydır malumunuz, koronavirüs salgını dünya kamuoyunun gündeminden hiç düşmüyor. Bu salgın pek çok alanda radikal dönüşümlere yol açtı. 11 Mart itibariyle salgının Türkiye’ye sıçraması, yeni bir dönemin habercisi oldu. Salgından korunmak için alınan önlemlere her geçen gün bir yenisi eklenirken pek çok şirket, uzaktan çalışma sistemine geçti. Ve operasyonlarını evden sürdürmeye başladı. Buna bağlı olarak, Mart ayının ikinci yarısından itibaren kurumsal müşteri pazarında talepler düşme noktasına geldi. Buna karşılık ev tüketimi pazarında, özellikle temel gıda maddelerine talep artışı zirve yaptı.

Ofix Blog’da daha önce çeşitli yazılarımızda, Ofix.com olarak korona döneminde giriş yaptığımız ev tüketimi pazarına yönelik analizlerimize yer vermiştik. Bu haftaki blogumda sizlerle, son 3 ayın verilerine göre evlerden verilen ofis sarf malzemeleri siparişlerine ilişkin olarak yaptığımız analizin sonuçlarını paylaşacağım. 11 Mayıs itibariyle işe dönüşler yavaş yavaş başlamış olsa da halen çok sayıda şirket, uzaktan çalışma sistemini sürdürmeye devam ediyor arkadaşlar. Buna bağlı olarak, ofislerin sarf malzemesi talepleri asgari düzeyde seyrederken, evlerden verilen ofis sarf malzemesi siparişleri artıyor. Korona dönemine kadar birçok kişinin hiç deneyimleme fırsatı bulamadığı, hatta belki hayalini kurduğu home ofis çalışma şekli, korona döneminde iş hayatının doğal bir zorunluluğu haline geldi. Pazardaki bu dönüşümü yakından takip eden Ofix.com, yaptığı pazar analizleri çerçevesinde geliştirdiği stratejik hamlelerle pazardaki öncü ve lider konumunu güçlendiriyor.

Home Ofislerin İnternet Üzerinden Alışveriş Deneyimleri

Ofix.com üzerinden alışveriş yapan bireysel kullanıcıların son 3 aylık alışveriş deneyimlerini incelediğimizde, temel gıda alışverişlerinin dışında, en çok sipariş verdikleri ürünlerin kırtasiye kategorisinde olduğunu görüyoruz. Korona öncesinde işyerlerinin alımını gerçekleştirdiği kırtasiye sarf malzemelerini bireysel kullanıcılar korona döneminde evlerine sipariş vermeye başladılar. Kırtasiye kategorisinde evlerden, yani home ofislerden en çok dosyalama ürünleri, kağıt ürünleri, zımba telleri, bantlar ve yazı araç ve gereçleri sipariş verildi.

Dosyalama ürünleri içinde ilk sırada, private label ürünlerimizden Ofix Plastik Klasör Geniş – Mavi ürünümüz yer alırken, ikinci sırada Noki 4830 Eco Delikli Poşet Dosya A4 45 Mikron – 100 Adet ürünümüz yer aldı. Ofislerin olmazsa olmaz sarf malzemelerinden biri olan fotokopi kağıtları, korona döneminde home ofislerin en fazla sipariş verdiği kırtasiye ürünlerinden biri oldu. Ofix.com‘da uzun yıllardır en fazla sattığımız ürünler listesinde ilk 5’teki yerini koruyan Copier Bond A4 Fotokopi Kağıdı 80 g/m² 500 Yaprak x 5 Paket ürünümüz ise korona döneminde home ofislerin en çok sipariş verdiği kağıt ürünümüzdü. Fotokopi kağıtlarının ardından en çok sattığımız kağıt ürünler, yapışkanlı not kağıtlarıydı. Bantlar arasında ise en çok Noki NOK1233 Selefon Bant 12 mm x 33 m ürünümüz sipariş verildi.

Home Ofislerin Kırtasiye Dışı Alışveriş Listesi

Home ofislerin kırtasiye siparişlerinden sonra en fazla sipariş verdikleri ürünler temizlik ürünleriydi. Temizlik sarf malzemeleri arasında home ofisler en çok çöp poşeti, kağıt havlu ve el yıkama ürünlerini sipariş verdi. Temizlik ürünleri arasında en çok sattığımız ürünümüz, Rulopak R-3704 Yüz Koruyucu Siperlik oldu. Temizlik ürünlerinin ardından en çok sattığımız ürünler, gıda sarf malzemeleri oldu. Bu grupta en çok karton bardaklar, Türk kahvesi, maden suları ve su sipariş verildi. Gıda ürünleri arasında en çok sattığımız ürünümüz ise Kurukahveci Mehmet Efendi Türk Kahvesi 100 g ürünümüz oldu.

Korona döneminde home ofis çalışma şeklinin yarattığı doğal bir sonuç olarak teknoloji kategorisinde evlerden verilen yazıcı, kartuş ve toner siparişlerinde rekor artışlar gerçekleşti. Öyle ki yazıcılarda %600, muadil yazıcı şeritlerinde %118, kartuşlarda %85, şişe mürekkeplerde ise %64’lük artış gözlemledik. Home ofislerin yazıcı tercihlerinde özellikle daha küçük ve ekonomik ürünler ön plana çıktı. Kartuş ve toner kategorisinde en çok sattığımız ürünümüz, HP 652 F6V25AE Mürekkep Kartuş 360 Sayfa – Siyah oldu. Enerji ürünlerinde ise en çok Duracell Alkaline AA Kalem Pil 1.5 V 12 Adet (9+3) ürünümüz sipariş verildi.

Home ofis çalışma şekli, evlerden verilen ofis mobilyası siparişlerinin de artmasına yol açtı. Bu grupta yer alan çalışma masalarının satışında %700’lük bir artış elde ettik. Evlerden verilen çalışma masası siparişleri göstermektedir ki, home ofis çalışma şeklinde kullanıcılar, evdeki masalardan farklı olarak ofis ortamını hatırlatan bir masada çalışmayı tercih ediyor. Çalışma koltukları arasında ise home ofisler en çok, Çilingirler 1353B Sedef Çalışma Koltuğu – Siyah ürünümüzü sipariş verdiler.

Home Ofislerin Sepet Ortalaması ve Alışveriş Sıklığı

Home ofislerin nabzını tuttuğumuz son çalışmamızda, evlerden verilen ofis sarf malzemesi siparişlerine ilişkin olarak sepet ortalaması, sepet başına ürün miktarı, alışveriş sıklığı gibi başka birtakım verilere daha ulaştık. Genel olarak baktığımızda, home ofislerin ofis sarf malzemesi alışverişlerinde sepet ortalamasının 205 TL olduğunu görüyoruz. İstanbul örnekleminde Kadıköy ilçesi, 205 TL’lik sepet ortalamasıyla genel ortalamayı tam olarak tutturmakta. Sepet ortalaması Şişli’de 250 TL’ye çıkarken, Beşiktaş’ta 264 TL’ye yükseliyor. İstanbul’da en yüksek sepet ortalaması 325 TL’yle Arnavutköy’e aitken, ikinci sırada 277 TL’yle Beyoğlu geliyor. En düşük sepet ortalaması ise 140 TL’yle Çatalca’ya aitken, onu 147 TL’yle Bağcılar takip ediyor. İstanbul dışında en çok sipariş aldığımız Ankara’nın Çankaya ilçesinde sepet ortalaması 174 TL.

Home ofislerin sarf malzemesi siparişlerinde ilçelere göre bazı ürünler daha fazla tercih edilmekte. Örneğin, Arnavutköy’de en çok zımba teli siparişi verilirken, Avcılar’da çöp poşeti, Bakırköy’de ise Türk kahvesi daha fazla sipariş verilmekte. İstanbul’da sepet başına ortalama ürün miktarı ise 13 adet. Sepet ortalamasında olduğu gibi, sepet başına ortalama ürün miktarında da Kadıköy, 13 ürünle ortalamayı tam olarak tutturuyor. Sepet başına ortalama ürün miktarında Arnavutköy 19 ürünle ilk sırada yer alıyor. Sepet başına en düşük ürün miktarına sahip ilçe ise 8.4 ortalamayla Gaziosmanpaşa. Korona dönemi boyunca yalnızca bir kez sipariş vermiş olan bireysel kullanıcıların dışında, home ofisler ortalama 44 günde bir yeni sipariş vermekte.

Bendeki bilgiler bu şekilde sevgili beyaz yakalılar. İster ofisinize dönmüş olun, isterseniz home ofis çalışmaya devam edin, çalışmalarınızı sürdürürken ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ürünleri benim sevgili şirketim Ofix.com‘da bulabilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir