Huhtamaki: Kullan-at ürünlerde bir dünya markası…

1920 yılında Finlandiya’nın Kokkola kentinde kurulan Huhtamaki, kullan-at ürünler piyasasında dünya liderleri arasında. Aradan geçen bir asırlık süre zarfında, ambalaj sanayisinde pek çok yeniliğe imza attı, yeni teknolojilerin öncülüğünü yaptı. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta Huhtamaki ile devam ediyoruz.

Huhtamaki Markasının Doğuşu

Huhtamaki Industries, Finlandiya’nın Kokkola kentinde 1920 yılında Heikki Huhtamaki tarafından kuruldu. Şirketin esas faaliyet alanı şekerleme olsa da kuruluşundan kısa bir süre sonra faaliyet alanında büyük bir genişleme ortaya çıktı. Nitekim bu dönemde, I. Dünya Savaşı’nın etkileri tüm dünyada olduğu gibi bu Kuzey Avrupa kentinde de güçlü bir şekilde hissediliyor, yeni yatırımlar teşvik ediliyordu. Bu teşviklerin etkisiyle şirket, kuruluşundan sadece 10 yıl sonra, gıda sektöründen sağlık hizmetlerine, reklam ve elektronik alanından kadın giyimine kadar çok çeşitli alanlarda varlığını güçlendirdi. 

Büyük Bunalım’ın Avrupa’da pek çok firmayı iflasa sürüklediği 1930’lu yıllarda Huhtamaki, şekerleme alanında tanınmış pek çok firmayı satın alarak bünyesine kattı. Üstelik, ilaç ve içecek sanayisinde yaşanan kötü gidişat nedeniyle zor günler yaşayan firmalar da zaman içinde Huhtamaki bünyesinde toplanmaya başlandı. Piyasada yaşanan büyük durgunluk sonucu, bu sektörlerde üretim durma noktasına gelmişti. Huhtamaki ise üretimin yanı sıra pazarlama ve satış konusunda da güçlü bir organizasyon yeteneğini yıllar içinde geliştirmeyi başarmıştı. Bu sayede, Büyük Bunalım döneminde büyümesi diğer alanlarda da sürdü.

Huhtamaki‘nin organizasyon başarısının esas nedenlerinden biri de yerli ve yabancı ilişki ağlarına henüz kuruluş yıllarından itibaren büyük önem vermesiydi. İlk olarak şekerleme alanında geliştirdiği bu ağlar, zamanla diğer sektörlere de yayıldı ve şirketin hızlı büyümesinde önemli bir rol üstlendi. İş ilişkilerinin yanı sıra sosyal ilişkiler ve yardım fonlarıyla da güçlenen bu ağlar, Finlandiya merkezli bir şirketin Avrupa’nın pek çok bölgesinde pazar araştırmaları yapmasını, tüketici ihtiyaçlarını tespit etmesini ve bu ihtiyaçlara uygun çözümler geliştirmesini sağladı.

Dünya Pazarında Huhtamaki

1930’lu yılların başlarında, şirketin merkezi Kokkola’ladan Turku’ya taşındı. Bu dönemde Turku, Büyük Bunalım’dan fazla etkilenmeyen tüccarların, bankacıların ve endüstri devlerinin buluştuğu bir merkezdi. İsveççe konuşan bu çevreler, Finlandiya’nın dünya pazarında önemli bir konuma yükselmesi için Avrupa’da ekonomik ve sosyal alanlarda pek çok yatırımı finanse etmek istiyordu. Finlandiya’nın geleneksel şehir ekonomisinden kurtularak dünya pazarında güçlü bir konuma yükselmesi için birlikte hareket etmeye önem veriyorlardı.

1930’ların sonlarına doğru Huhtamaki hem Finlandiya, hem de Avrupa ekonomisinde varlığını güçlendirdi. Kurduğu ekonomik ve sosyal ilişkiler sonucu liderlik konumuna yükselirken, faaliyet alanlarını da hızla geliştirdi. Eğitim ve kültür alanlarına yaptığı destekler, sektörde pek çok yeniliğin önünü açtı. Yeni Ar-Ge projelerini desteklemekle, hem pazarın ihtiyaçlarına uygun bir ürün çeşitliliğine sahip oldu, hem de istihdama önemli katkılar sağladı.

II. Dünya Savaşı döneminde de Huhtamaki, kurduğu ilişkiler ağı sayesinde büyümesini sürdürdü, rekabet gücünden hiçbir şey kaybetmedi. Savaş döneminde gıda ve ilaç sektörlerine yaptığı yatırımlar, pazar gücünü arttırmasını sağladı. Savaşın geride kalmasıyla, paketleme ve ambalaj sanayisine yoğunlaştı ve bu alanda ürün çeşitliliğini geliştirdi.

1960’lı yıllarda Huhtamaki, teneke kutular yapan ilk paketleme fabrikasını Finlandiya’da işletmeye başladı. Ambalaj biriminde kısa süre sonra, kağıt ve plastik bardak üretimi başladı ve bu ürünler, teneke kutulardan daha büyük bir ilgi gördü. Bunun üzerine, tüketici ambalajına odaklandı ve sert ambalaj alanında Ar-Ge çalışmalarına hız verdi. Geliştirdiği şekillendirilmiş elyaf ürünler, ambalaj ürünleri, sıcak ve soğuk içecek pazarı için tek kullanımlık ürünler, dünya pazarında büyük ilgi gördü.

Aşırı Büyüme ve Stratejik Dönüşüm

1970’li yıllarda Huhtamaki, ambalaj üretiminde kullandığı teknik alt yapısını tümüyle yeniledi ve Avrupa dışı coğrafyalarda üretim tesislerinin sayısını arttırmaya başladı. Bu teknik yenilenme sürecinde, sektörde pek çok yeniliğin de öncüsü oldu. Geliştirdiği plastik ve kağıt ambalaj alternatiflerinde, ham madde türlerinde çeşitlilik sağladı. Farklı ihtiyaçlar karşısında farklı ham maddeler deneyerek yaratıcı çözümler buldu.

Örneğin, kullandığı PP ham madde, geniş son kullanım ısı aralığına sahipti ve mikrodalga için uygun özellikteydi. PS ham maddeden üretilen tek kullanımlık bardaklar, yüksek bir şeffaflık özelliğine sahipti ve hijyen ihtiyaçlarına etkin çözüm sunuyordu. Ayrıca, fiziksel etkilere dayanıklı, nem bariyerine sahip, yağlı ve kimyasal ürünler için de kullanışlıydı. PET ham maddeden üretilen bardaklar ise benzerlerine oranla çok daha yüksek bir sertliğe sahipti. Gıda tedariki endüstrisinde kullanılan malzemelerin niteliğinde ortaya çıkan bu değişimler, tüketici pazarındaki büyümeye paralel bir şekilde, Huhtamaki‘nin büyüme sürecini hızlandırdı. 

Ne var ki, 1980’li yıllarda Huhtamaki, yaklaşık 20 kadar ve birbirleriyle neredeyse hiç bağlantısı olmayan firmalardan oluşan devasa bir holdinge dönüştü. Şirketin bu aşırı büyümesi, yönetim sorunlarını da beraberinde getirdi. 1988 yılında şirket, 2000 yılına kadar faaliyet alanlarını sınırlandırma ve bir ya da birkaç alana yoğunlaşarak dünya lideri olma yönünde stratejik bir hedef belirledi. Esasen şekerleme, ilaç ve ambalaj alanları olmak üzere 3 alanda çok büyük bir pazar hacmine sahip olan şirket, önce şekerleme alanından çekilmeye başladı. Üretim tesislerinden bir çoğu, Finlandiya merkezli işletmelere satıldı. Şirketin ilaç sanayisinden çekilmesi ise 1996 yılını buldu. Böylelikle, ambalaj sanayisine yoğunlaştı ve bu alanda pazar payını yükseltmeye odaklandı.

Günümüzde Huhtamaki

Huhtamaki‘nin bu stratejik dönüşümü, ambalaj sanayisinde tutarlı ve sağlam bir büyüme kat etmesini sağladı. 1990’lı yıllardan itibaren şirket, kontrolsüz büyüme sürecini geride bırakıp planlı bir büyüme sürecine girdi. Diğer sektörlerden çekilirken, ambalaj sanayisindeki büyümesini satın almalar yoluyla güçlendirmeye devam etti. 1998 yılında, ABD’de ambalaj sanayisinde önde gelen şirketlerden biri olan Sealright‘ı satın aldı. Bir yıl sonra da Hollanda’nın ambalaj devi Van Leer‘ın da aralarında olduğu 14 ambalaj şirketini satın alarak pazardaki konumunu güçlendirdi.

Huhtamaki‘nin marka tarihinde önemli bir dönüm noktası da 2009 yılında yaşandı; dünya genelinde bağlı şirketlerle birlikte, endüstriyel plastik ambalaj üretiminden çekilme kararı kaldı. Grup bünyesinde bulunan firmalar, bu tarihten sonra ürün çeşitliliğini gıda servisinde kullanılan kağıt ürünler ve diğer tamamlayıcı ürünlere yoğunlaştırdı. Bugün artık Huhtamaki, endüstriyel plastik ambalajlar yerine PS, PP ve PE maddelerinden servis malzemeleriyle ürün çeşitliliğini geliştirmekte.

Huhtamaki‘nin üretim tesisleri, bugün dünyanın 6 kıtasına yayılmış durumda. Toplam 34 ülkede 78 üretim tesisi, 24 satış ofisi ve 13 bine yakın çalışanı var. 2016 yılındaki net satış rakamı 2.9 milyar Euro. Huhtamaki‘nin gıda servis ürünleri, daha çok Avrupa ve Asya ülkelerindeki tesislerinde üretilmekte. Kuzey Amerika’daki üretim tesislerinde ise gıda maddeleri için paketleme ürünleri ve tek kullanımlık sofra takımı ürünlerine odaklanılmış durumda. Amerikan pazarı için geliştirilen Chinet kullan-at ürünlerine dünya genelinde de ciddi bir talep olduğunu söyleyebiliriz.

Ofis dostu Huhtamaki ürünleri Ofix.com’da!

Kullan-at ürünler ofislerde en sık kullanılan sarf malzemeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ofis mutfağının olmazsa olmaz ürünleri arasında yer alan bu araçlar, yemek ve içecek tüketiminde hızlı, kolay ve ekonomik çözümler sunuyor. Yazımızın bu kısmında, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği ilk 3 Huhtamaki ürününü kısaca tanıtacağız.

Huhtamaki Premio Plastik Bardaklar

Listemizin ilk sırasında, Premio plastik bardaklar var. Paket içi miktarı 100 adet olan bu ürünlerin hacmi 180 ml. Tek kullanımlık bu plastik bardaklar, ofislerde su tüketiminin olmazsa olmazları arasında. Su tüketimi için karton bardak veya köpüklü bardaklara göre daha ekonomik çözümler sunan bu ürünler hem dayanıklı, hem de taşma ve dökülmeye karşı önleyici özelliklere sahip. Ofislerin yanı sıra otel, restoran ve kafeteryalarda da sıkça kullanılan bu ürünler, çok geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından büyük ilgi görüyor.

Huhtamaki 9 Oz Karton Bardaklar

Listemizin ikinci sırasında, 9 Oz karton bardaklar var. Paket içi miktarı 50 adet olan bu ürünler, 1. hamur kağıttan üretilmekte. Huhtamaki karton bardakları, sıcak içecekler için tek taraflı PE kaplı ham maddeden üretilmekte. Bu maddeden dolayı hem oldukça hafif, hem de üzerindeki tasarımı daha şık gösteriyor. Son yıllarda karton bardaklarda biyo malzemeler de öne çıkmakta. Bu değişimde çevresel faktörlerin yanı sıra, müşteri talepleri de etkin oluyor.

Huhtamaki Premio 180 mm Plastik Çatallar

Listemizin üçüncü sırasında, Premio 180 mm plastik çatallar var. Paket içi miktarı 50 adet olan bu ürünler, ofiste yemek yerken hızlı ve pratik çözümler sunduğu gibi, bulaşık yıkama derdinden de kurtarıyor. Dayanıklı plastik malzemelerden üretilen bu çatallar, kullanım sırasında kırılmaya karşı özel bir dirence sahip. Ofiste hem kendiniz, hem de misafirleriniz için bu ürünleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışını yaptığımız diğer Huhtamaki ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir