Huzursuz bacak sendromu nedir?

Yatağa girdiğinizde bacaklarınızda yanma, karıncalanma veya uyuşma hissediyor olabilirsiniz. Akşam saatlerinde bacaklarınıza ağırlık çöküyor, oturduğunuz yerde ağrı veya iğnelenme gibi şikayetler yaşıyor olabilirsiniz. Bu belirtiler, belki birçok kişinin adını bile duymadığı huzursuz bacak sendromuna işaret ediyor olabilir. Konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre, çalışan kesimde her 10 kişiden birinde huzursuz bacak sendromuna rastlanmakta. Fakat birçok kişi bunu bir hastalık olarak görmediği için tedavi süreci zorlaşıyor. İlerleyen vakıalar hastanın yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, iş gücü kaybına da yol açabiliyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, huzursuz bacak sendromu konusu hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Huzursuz bacak sendromu nasıl anlaşılır?

Tıp literatüründe huzursuz bacak sendromu (restless leg syndrome, kısaca RLS), hastanın bacaklarında hissettiği, fakat tam olarak tarif edemediği rahatsız edici bir his nedeniyle uykuya dalmasını engelleyen bir sendrom olarak tarif edilmekte. Bu sorun esasen uyku sağlığı ile ilgili olsa da huzursuz bacak sendromu olan hastalar, bu soruna bağlı olarak gün içinde farklı şikayetler yaşayabilmekte. Günün büyük bir bölümünü masa başı işlerde çalışarak geçiren beyaz yakalılar, huzursuz bacak sendromu ile daha sık karşılaşabilmekte. Üstelik, bazı vakıalarda hastanın kol ve bileklerinde de benzer şikayetler oluşabilmekte.

Huzursuz bacak sendromunun en sık karşılaşılan belirtileri, özellikle de yatağa girince bacaklarda hissedilen yanma, karıncalanma veya uyuşmadır. Bu şikayetler bacaklarda ağrı ve kaşıntıyla başlayabileceği gibi, baldır kısımlarında elektrik çarpmasına benzer daha şiddetli bir biçimde de ortaya çıkabilir. Huzursuz bacak sendromu olan kişiler, akşam saatlerinde bacaklarına ağırlık çöktüğünü hisseder. Fakat bacaklar hareket ettirildiğinde belirtiler hızlıca kaybolur, bacaklar hareketsiz kaldığında ise tekrar kendini gösterir. Gece yatakta ortaya çıkan belirtiler nedeniyle hasta, yataktan kalkıp yürüme ihtiyacı hisseder. Yürüdüğünde belirtiler kaybolur, fakat uykusu bölünen kişi ertesi güne yorgun ve uykusuzluk içinde başlamak zorunda kalır.

Huzursuz bacak sendromunun nedenleri nelerdir?

Huzursuz bacak sendromunun birçok nedeni olabilir. Bunlar içinde demir eksikliği anemisi, diyabet, periferik nöropati, romatoid artrit ve üremi en önemli nedenler arasında yer almakta. Ayrıca kadınlar arasında bu sorun gebeliğe bağlı olarak da gelişebilmekte. Kesin tanının konabilmesi için, bir nöroloji uzmanı veya uyku hastalıklarında uzman bir hekim tarafından hastanın muayene edilmesi gerekmekte. Tanıyı koymak için hastaya kan testi uygulanabileceği gibi, gerek görülmesi halinde başka testler de uygulanabilmekte. Bunlar içinde EMG ve gece yapılan uyku tetkiki en sık kullanılan uygulamalardır.

Huzursuz bacak sendromunun görülme sıklığı nedir?

Huzursuz bacak sendromu ile ilgili yapılan çalışmalara göre çalışan kesimde her 10 kişiden birinde bu soruna rastlanılabilmekte. Bu sorun özellikle de kadınlar arasında daha yaygın. Nitekim huzursuz bacak sendromu kadınlar arasında erkeklere oranla 2 kat fazla görülmekte. Ayrıca, yaş artışıyla birlikte vakıaların sıklığı ve şiddeti de artmakta. Başlangıçta haftada 1 ortaya çıkan belirtiler, zaman içinde daha sık ortaya çıkmakta. Üstelik, hastanın yalnızca uykuya dalmasını zorlaştırmamakta, uyku kalitesine de zarar vermekte. Hastanın istemsiz şekilde yapmak zorunda kaldığı bacak hareketleri, aynı zamanda eşinin de uyku kalitesine zarar vermekte.

Huzursuz bacak sendromu hayatı nasıl etkiler?

Huzursuz bacak sendromu olan kişiler, bacaklarını uzun süre hareketsiz şekilde tutmakta büyük zorluk çeker. Ki bu durum, sinema veya tiyatro izlerken ya da otobüs veya uçak yolculuğu gibi durumlarda bazı sorunlar yaşamalarına yol açar. Aynı şekilde, bacaklarını uzun süre hareket ettirmeden oturmaları gereken iş toplantıları veya iş görüşmelerinde bu kişiler, dikkat dağınıklığı ve odaklanma güçlüğü yaşayabilmekte. İleriki vakıalarda belirtilere katlanmak son derece güç hale geleceği için, hastanın yaşam kalitesi ve iş performansı ciddi anlamda düşmeye başlar. Kişinin alkol ve sigara kullanması ve gün içinde kafeinli içecekleri fazla tüketmesi, vakıanın şiddetini daha da arttırır.

Huzursuz bacak sendromu konusunda farkındalıklar yeterince güçlü olmadığı için, belirtiler çoğu zaman görmezden gelinerek hayat devam ettirilmeye çalışılıyor. Oysa hastalığın tanısının konması, tedavi sürecini ve hastanın hem yaşam kalitesini, hem de iş performansını yükseltmesini sağlayabilmekte. Başka deyişle, huzursuz bacak sendromunu yalnızca uyku sağlığıyla ilgili bir sorun olarak görmek doğru olmaz. Aynı şekilde, belirtilerin bacak hareketleri sayesinde azalması, hastalığın tedavi edildiği anlamına gelmez. Yukarıda bahsettiğimiz şikayetleri yaşamaktaysanız, vakit geçirmeden hekiminize başvurmalı ve muayene olmalısınız.

Editörün Tavsiyesi: Tenex Ergorest T-6003 Ayak Desteği

Ofiste çalışırken oturma konforumuza dikkat etmemiz çok önemli. Huzursuz bacak sendromu gibi kronik bir hastalığınız olsun ya da olmasın, bazı basit önlemlerle oturma konforunuzu daha iyi hale getirebilirsiniz. Bu konuda özellikle de Tenex Ergorest T-6003 ayak desteği iyi bir seçim olabilir. Çift yüzeyli ergonomik tasarımı sayesinde postürü desteklemeye yardımcı olan bu ürünlerin hareketli yüzeyi sürekli salınım imkanı sağlayarak kan dolaşımını arttırıyor. Bu sayede kullanıcı, sık sık ayağa kalkıp dolaşma isteği hissetmeden işlerine odaklanabiliyor. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte, şu uyarıyı da özellikle yapalım. Bu gibi ergonomi destek ürünleri ancak ikincil çözümler sunar. Huzursuz bacak sendromu şikayetiniz varsa, sorunu bu ürünlerle geçiştirmemeli, gerekli tedavi sürecini mutlaka hekiminizin gözetiminde sürdürmelisiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir