Ihlamurun faydalarını biliyor musunuz?

Mevsim geçişlerinde ne sık hastalanıyoruz, öyle değil mi? Yazdan kalma günleri hızla tükettiğimiz bu zaman diliminde ani sıcaklık değişimleri hastalıklara kapı aralıyor. Vücut direncimizi yükseltmenin en iyi yollarından biri, şüphesiz ki bitki çayları. Bu çaylar arasında ıhlamur çayının tüketim düzeyi oldukça yüksek bir seviyede. Peki, ıhlamurun faydaları nelerdir? Hastalıklardan korunmada ıhlamurun nasıl bir faydası olabilir? Bu yazıda bu konuyu ele alacağız.

Ihlamur nedir?

Ihlamur sözcüğüyle aslında hem bir ağaç türünü, hem bir çiçeği, hem de bir bitki çayını kastediyoruz. Botanikte Ihlamurgillerden bir ağaç türü olarak ele alınan ıhlamur ağacı, kerestesi oldukça beğenilen bir gölge ağacı. Bu ağacın güzel kokulu çiçeğine ıhlamur çiçeği, bu çiçeğin ve yapraklarının kurutulup demlenmesiyle elde edilen sıcak içeceğe ise ıhlamur çayı diyoruz.

Batı dillerinde Tilia şeklinde adlandırılan ıhlamur ağacı, hızlı büyüme özelliğine sahip. Uzunluğu yaklaşık 25 metreye kadar çıkabilmekte. Bu ağacın yaprakları ve çiçeklerinin çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılması, oldukça eskilere dayanıyor. İlk olarak yapraklarından yapılan çayların sinirleri yatıştırdığı ve kaygı giderici etkilerde bulunduğu görülmüş. Zaman içinde çiçekleri de kurutularak çay yapımında kullanılmış. 

Ihlamur ağacının görüntüsü de oldukça hoş. Bunun için olsa gerek çardaklarda, duvar kenarlarında veya park ve bahçelerde ıhlamur ağaçlarına sıkça rastlarız. Piyasada torbalı veya saksılı şekilde satışı yapılan ıhlamur fidanlarını yılın dilediğiniz zamanı dikebilir, hatta evinizin bir köşesinde saksıda bile yetiştirebilirsiniz…

Ihlamur çayı nasıl yapılır?

Özellikle de kış aylarının en fazla tüketilen sıcak içeceklerden biri olan ıhlamur çayı için öncelikle ıhlamur bitkisinin çiçeklerinin ve yapraklarının toplanması gerekir. Bahar aylarında açan, uzunluğu 5-10 cm arasında değişen ve görüntüsü kalbe benzeyen ıhlamur çiçeği ve yaprakları, yine bu aylarda toplanır ve kurutulur. Ağacın türüne ve iklim koşullarına göre bazı ıhlamur çiçeklerinin kokusu daha güçlü olabilir. Kurutulmuş çiçeklerin tadı ise hafiftir ve yapışkanlık özelliği vardır. Yapraklar içinse genellikle körpe yapraklar tercih edilir.

Dökme ıhlamur çayının yapımı, demleme siyah çayın yapımına çok benzer. Ihlamuru eğer ocakta kaynatarak içerseniz, tüm etkisini kaybetmesine neden olabilirsiniz. Demliğin içine bir tutam kadar ıhlamur çiçeği ve yapraklarından atmanız yeterli olacaktır. Demleme süresi olarak da 10 dakika yeterlidir. Ihlamurun sarımsı rengini suya bıraktığını gördüğünüzde, ocağın altını kapatıp servise geçebilirsiniz…

Dökme ıhlamur çayı hazırlamak istiyorsanız, Naturali Ihlamur Çiçeği ürününü mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. 2 çorba kaşığı ıhlamur çiçeğine 250 ml sıcak su ekleyerek 10 dakika içinde demleyebileceğiniz bu çayları süzgeçten geçirdikten sonra servis edebilirsiniz. İsterseniz bir parça bal ekleyerek hem ağzınızı tatlandırabilir, hem de vücut direncinizi arttırabilirsiniz.

Poşet ıhlamur çayları denediniz mi?

Günlük hayatta veya çalışma ortamlarınızda ıhlamuru demlemek için yeterince vakit bulamıyorsanız, poşet çayları tercih edebilirsiniz. Poşet ıhlamur çaylarını hazırlamak için poşeti kaynamış ve biraz beklemiş suda 1-2 dakika kadar ve yaklaşık 10 kez batırıp çıkartmanız yeterli. Poşet ıhlamur çaylar konusunda ilk tercihlerinizden biri Lipton Bardak Poşet Çay Ihlamur olabilir…

Poşet ıhlamur çayları hızlı ve kolay bir şekilde hazırlandığı gibi, içeriğindeki farklı bitki ve meyvelerle değişik aromalara ve farklı lezzetlere ulaşmanızı da sağlamaktadır. Örneğin, Doğadan Ayvalı Ihlamur ürünü, ayva kokusu ve tadıyla ıhlamurun lezzetini arttırmakta. Eğer daha farklı bir lezzetle tanışmak isterseniz, Doğadan Ekinezyalı Ihlamur ürününü de denemenizi tavsiye edebiliriz…

Ihlamurun faydaları nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, ıhlamur yalnızca hasta olduğunuzda değil, hasta olmadan da ve hatta günlük tüketim için de tercih edebileceğiniz bir çaydır. Fakat, ıhlamurun faydaları konusunda ilgi ve dikkatimizin arttığı zaman dilimleri, genellikle mevsim geçişleri ve özellikle de kış aylarına isabet etmekte. Bu aylarda grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar karşısında ıhlamur tüketimi de artmakta.

Ihlamurun faydalarını henüz ilk yudumda hissedebilirsiniz. Nefesinizin açılması, kan basıncınızın dengelenmesi ve çarpıntınızın azalması, ilk içimde kolayca hissedebileceğiniz etkileri arasında. Ihlamurun faydaları üzerine yapılan araştırmalarda, ıhlamurun sinirleri yatıştırdığı ve kaygı giderici etkilerde bulunduğu, migrene iyi geldiği, toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu da saptanmıştır. Vücut direncini arttıran ıhlamur, kas kasılmalarının azalmasında da etkili olmakta.

Ihlamur çayıyla günlük streslerinizden kurtulabilir, kendinizi daha iyi kontrol edebilir, değişik uyarıcılar karşısında daha özgüvenli hissedebilirsiniz efenim. Midenize ve sindirim sisteminize karışacak ıhlamur bileşenleri, gün içinde ihtiyaç duyduğunuz rahatlama hissini kuvvetlendirecektir. Ihlamurun faydaları arasında ayrıca, safra kesesi rahatsızlıkları ve isale iyi gelmesi de yer almakta. Öksürüğü yumuşatması ve göğüs ağrılarını azaltması da ıhlamurun faydaları arasında.

Diğer taraftan, bitki çaylarını günde 2 bardaktan fazla tüketmemek konusunda uzman tavsiyelerine de dikkat çekelim. “Ihlamurun zararları” başlığı altında pek çok ortamda aktarılan bilgiler, aslında ıhlamurun aşırı tüketimi nedeniyle gündeme gelmekte. Ve tabii, günün çok erken veya geç saatlerinde ıhlamur tüketmemeye de dikkat etmelisiniz. Aksi durumda, uykusuzluğa yol açabilir. Ihlamurun faydaları konusunda verdiğimiz bu bilgiler, ancak doğru tüketim koşullarında geçerlidir.

Ihlamurun faydaları konusunda ıhlamur balından da yararlanabilirsiniz.

Ülkemizde başta Rize, Artvin, Bursa ve Yalova olmak üzere bazı şehirlerimizde ıhlamur balı üretimi yapılmakta. Bu şehirlerimizde ıhlamur ağacı yetiştirmek için ideal koşulların olması ve arıcılığın gelişmesi, ıhlamur balına ilgiyi yükseltti. Ihlamur ağaçlarının çevresine yerleştirilen kovanlardaki arıların ıhlamur çiçeklerinden topladıkları nektarlardan ürettikleri ıhlamur balı, diğer bal türlerine göre daha kıvamlı, rengi biraz daha koyu ve tadı da farklı.

Ihlamur balının faydaları da ıhlamurun faydaları ile ortak bir paydada birleşmekte. Ihlamur balı, stres ve depresyona iyi gelmekte, vücut direncinizi arttırmanıza katkı sağlamakta, grip ve nezle gibi hastalıklardan kurtulmanızı kolaylaştırmakta, terlemenize ve toksinleri vücudunuzdan atmanıza yardımcı olmakta, migrene iyi gelmekte, baş ağrılarını azaltmakta, kas ağrıları ve isale iyi gelmekte, karaciğer hastalıkları ve damar sertliğinin tedavisinde kullanılmakta.

Bununla birlikte, tümüyle saf bir ıhlamur balı üretiminin oldukça zor olduğunu da ekleyelim. Piyasada satışı yapılan pek çok ıhlamur balının içeriğinde kestane balı gibi farklı karışımların da yer aldığı sıkça görülmekte. Ihlamur balı, çok kısa sürede ve oldukça sınırlı miktarda üretimi yapılabilen bir bal türü. Bu ürünü satın almadan önce nasıl bir karışıma sahip olduğuna dikkat etmelisiniz.

Dilediğiniz tüm içecek ihtiyaçlarınızı online alışveriş sitemiz Ofix.com üzerinden kolayca sipariş verebileceğiniz hatırlatmasıyla bu yazımızı tamamlayalım. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir