İşte İkigai

Sabah uyandığınızda sizi yataktan çıkartan şey nedir efendim? Size yaşam enerjisi veren, varoluşunuza anlam katan, “Oh be iyi ki varım, iyi ki yaşıyorum!” dedirten şey nedir? Japonlar bu soruya, “ikigai” cevabını veriyor. Japoncada bileşik bir sözcük olan ikigai sözcüğünde “iki” yaşam, “gai” ise amaç demek. İkigai, yaşamın amacını esas alan bir Japon felsefe akımı ve aynı zamanda da Japonlar arasında oldukça yaygın bir iş felsefesi. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, sizlere ikigaiyi tanıtacağız ve bu felsefenin iş yaşamı üzerinde ne gibi faydalarının olabileceğini inceleyeceğiz.

İkigai nedir?

Önce biraz ikigaiyi açalım efendim. Başta da belirttiğimiz gibi ikigai, yaşamın amacını esas alan bir Japon felsefe akımı. Aslına bakarsanız, yaşamın anlamı nedir, mutluluk nedir, insanın evrendeki yeri nedir gibi felsefi sorular insanlığın doğuşu kadar eski. Çünkü insan, diğer canlılardan farklı olarak kendi varoluşu üzerine düşünebilen tek varlık. Varoluşa yönelen her düşünce, beraberinde bu soruları ortaya çıkartıyor. Adına felsefe dediğimiz tüm düşünsel etkinlikler, en temelde bu sorulara cevap vermeye çalışıyor.

Son üç yüzyıldır Batılılaşmak istediğimiz için Batı kaynaklı felsefe akımlarını biliyor ve bir şekilde uygulamaya çalışıyoruz. Fakat, Uzakdoğu’nun yüzlerce yıllık deneyimlerini yansıtan felsefe akımlarını yeterince tanıdığımız ve hatta tanımaya çalıştığımız pek söylenemez. Oysa Uzakdoğu bilgeliği, özellikle de beyaz yakalılar için pek çok sorunun çözümünde oldukça zengin bir kaynak.

İkigai felsefesine göre her insanın bir yaşam amacı var ve ancak bu amaca uygun şekilde çalışanlar başarı ve mutluluğu elde edebilir. Yaşam amacını bulan kişiler, tüm yaşamlarını bu amacı gerçekleştirecek şekilde inşa eder. Bu öyle bir şey ki, en zor zamanlarında bile ona sıkı sıkıya bağlanırlar, alacakları her kararda ve atacakları her adımda onu düşünürler. Bu bağlanma duygusu, kişide özgüveni arttırır, sorun çözme becerisini ve yaratıcılık yeteneğini geliştirir. Bu yönüyle ikigai, kişinin kendi yaşamının kontrolünü kendi eline alma ve onu yönetme çabası olarak da tanımlanabilir.

İşte İkigai

İkigai felsefesine göre kendi ikigainizi bulmak için, şu dört soruya cevap vermelisiniz: Yapmayı sevdiğiniz işler nelerdir? İyi olduğunuz işler nelerdir? Dünyanın ihtiyaç duyduğu işler nelerdir? Para kazanabileceğiniz işler nelerdir? Kendi ikigainiz, bu dört soruya vereceğiniz cevapların merkezinde yer alacaktır. Yazımızın bu kısmında, bu soruları tek tek ele alıp hem ikigai felsefesini daha yakından tanıtacağız, hem de ikigai felsefesinin iş yaşamınıza ne gibi faydalar sağlayabileceğine temas edeceğiz.

Yapmayı sevdiğiniz işler nelerdir?

Yapmayı sevdiğiniz işler, sizde tutku ve görev duygusu yaratır efendim. Severek yapılan her iş, zaman içinde tutkuya dönüşüyor. Öyle bir tutku ki bu, çalışırken zamanın nasıl geçtiğini bile anlayamazsınız. İşinize tutkuyla bağlandığınızda, hep daha iyisini yapmak ister ve kendinizi işinizle adeta özdeşleştirirsiniz. Kendinize karşı sorumluluklarınız, işinize olan görev duygunuzla birleşir. İşinizi sonuçları bakımından değil, kendisinden dolayı seversiniz. Böyle olunca, makam mevki peşinde koşmak, ihtiras zincirlerinin tutsağı olmak gibi psikopatolojik duygu ve düşünceleri içinizden atar, yaptığınız işten keyif alır ve mutlu olursunuz. 

İyi olduğunuz işler nelerdir?

İkigai felsefesine göre iyi olduğunuz işler, yaşamınızda tutku ve meslek olarak karşılık bulmalı. İyi olmadığınız bir alana yönelirseniz, işinize tutkuyla bağlanmanız mümkün olmaz. Ancak iyi olduğunuz işlere tutkuyla bağlanabilirsiniz. Ve ancak tutkuyla bağlanabileceğiniz işleri meslek edinmelisiniz. İyi olduğunuz işler, yaşamın size sunduğu fırsatlardır. Bu işlerin neler olduğunu bilir ve kendinizi geliştirirseniz, yaşamınızda önünüze yazı da gelse tura da gelse hep siz kazanırsınız. Zira ikigai, başarı ve mutluluğun felsefesidir, kayıplar ve üzüntülerden insanı korur. 

Dünyanın ihtiyaç duyduğu işler nelerdir?

İkigai felsefesine göre yapmayı sevdiğiniz ve iyi olduğunuz işler, aynı zamanda da dünyanın ihtiyaç duyduğu işlerle örtüşmeli. Dünyanın ihtiyaç duyduğu işlerin neler olduğunu doğru bir şekilde analiz edebilirseniz, görev ve yeteneklerinizi bu işlere yöneltebilirsiniz. Başka deyişle, bu felsefede kişinin kendisi hakkındaki farkındalık düzeyinin yüksek olması gerektiği gibi, dünyada olup bitenler konusunda da farkındalığının yüksek olması gerekiyor.

Para kazanabileceğiniz işler nelerdir?

Para kazanabileceğiniz işler, meslek ve yeteneklerinizle örtüşmeli. Aldığınız maaş, sizin için hiçbir zaman yaşamın amacı olmamalı. Para kazanmak için değil, kendi ikigainizi gerçekleştirmek için çalışmalısınız. İkigainize uygun bir işten alacağınız maaşın değeri, diğer işlerden elde edebileceğiniz gelire oranla çok daha değerli olacaktır.

İş yaşamında ikigainin faydaları nelerdir?

Japonlar arasında en yaygın yaşam ve iş felsefesi olan ikigai felsefesini özetlemeye çalıştığımız yazımızın bu kısmında, ikigai felsefesinin iş yaşamına faydaları konusunda şu noktalara kısaca temas edeceğiz.

Enerjinizi yükseltir.

İnsanın yaşam enerjisi bizzat kendisinde aslında. Fakat, doğru yerlere akmadığı için içinde biriken bu enerji zamanla sönüyor ve insanın hızlı yaşlanmasına yol açıyor. Yorgunluk olarak tanımladığımız şey, kişinin yaşam enerjisinin azalmasından ibaret. Oysa, doğru yerlere akan enerji, kendi kendisini arttıran bir etkiye sahip. Duran ve sönen yaşam enerjisi insan için ne kadar büyük bir kayıpsa, sürekli akan ve çoğalan yaşam enerjisi de o kadar büyük bir kazançtır. Yaşam amacınız olan ikigainiz, enerjinizi doğru yerlere harcamanızı sağlayacağı gibi, daha da arttıracaktır. 

Zaman yönetiminde faydalı olur.

Zaman yönetimi konusunda yaşanan sorunların esas nedeni, zamanı doğru kullanmayı bilmemektir. Nitekim, bir gün 24 saat değil de 48 saat olsaydı bile, onu doğru kullanmayı bilmiyorsak yine zaman darlığından şikayet edebiliriz. Zamanı doğru kullanmak içinse her şeyden önce iş planlaması yapmamız ve öncelik sıralaması belirlememiz gerekiyor. Yaşam amacınız olan ikigainiz, size neyin daha önemli neyin daha önemsiz olduğunu göstererek zaman yönetiminde başarılı olmanıza katkı sağlar. Yaşam amacınızı gerçekleştirmenize katkısı olmayan ve hatta zarar veren işlere harcadığınız zamanı doğru işlere yöneltirseniz, işlerinizin ne kadar hızlı ve keyifli hale geleceğine şaşırabilirsiniz. 

Kontrol kaybını engeller.

İşler yapmakla, sorunlar tartışmakla bitmez efendim. İş yaşamınız içinde kendinizi gereksiz tartışmalarla yıpratmak yerine, kendi ikigainizi sürekli akılda tutarak buna göre adım atmalısınız. Kimseyle, ama hiç kimseyle çatışmaya, kavga etmeye gerek yok. İşlerinizde kontrolü elinize almak için sabırlı olun ve kimin ne yaptığına, ne söylediğine bakmadan çalışın. Bırakın başkaları dedikodunuzu yapsın, siz kendi işlerinizle ilgilenin. Alacağınız her doğru karar ve yapacağınız her doğru hamle, size başarı ve mutluluğu getirecektir.

İkigai felsefesini kısaca özetlediğimiz ve iş yaşamına faydalarına temas ettiğimiz bu yazımızı bitirirken, küçük bir hatırlatma yapalım. İş yaşamınızda başarı ve mutluluk düzeyinizi yükseltecek pek çok ürünü online ofis marketiniz Ofix.com üzerinden uygun fiyat avantajlarıyla sipariş verebilirsiniz. Kampanyalarımız çerçevesinde hazırladığımız avantajlı paketler, birbirinden güzel bitki çayları ve sıcak içecekler, çay ve kahve makineleri, ısıtıcılar ve askılıklar ofis ortamınızda enerjinizi yükseltip motivasyonunuzu arttırabilir. Devam eden kampanyalarımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir