İkinci El Dizüstü Bilgisayar Almanın Avantajları/Dezavantajları

İkinci el dizüstü bilgisayar piyasası aldı başını gidiyor. Çünkü dizüstü bilgisayarlar artık bir lüks değil ve sıfır teknoloji ürünleri oldukça maliyetli. Üstüne üstelik günümüzde artık bilgisayar kullanımı neredeyse herkes için bir zorunluluk.

Şayet bilgisayar alacaksanız, sıfır bir dizüstü modeli farklı özellik ve fiyat aralıklarıyla her yerde bulabilmeniz mümkün. Ancak bütçenizden hatırı sayılır bir harcama yapmanız şart. İşte ikinci el bilgisayarın devreye girdiği yer de tam olarak burasıdır.

Bilgisayar alırken en büyük ikilem yenisini mi yoksa kullanılmış bir modeli mi almanın doğru olduğudur. Sonuç olarak bakıldığında ikinci el dizüstü bilgisayar yıpranmış ve aşınmış olabilir. Ancak sunduğu avantajlarla göz ardı edilmemesi gerekir.

Eğer siz de bilgisayar seçimi yaparken tereddütler yaşıyorsanız yazımıza göz atmanızı öneririz. Bu içeriğimizde ikinci el dizüstü bilgisayar almanın avantaj ve dezavantajlarına yer verdik. Ayrıca ikinci el laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler neler bilmek istiyorsanız bir önceki içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

İkinci El Dizüstü Bilgisayar Almanın Avantajları/Dezavantajları

İkinci El Bilgisayar Almanın Avantajları

Günümüz şartlarında bütçe yönetimi hem aileler hem de şirketler için kritik bir çalışma. Çünkü sürdürebilir refah için istikrar şart. Durum böyle olunca A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarda hem kalite hem de en iyi fiyat aranıyor. Özellikle ihtiyacımız bilgisayar gibi pahalı ancak zorunlu bir ihtiyaç ise. Bu seçimlerimizde daha fazla ince eliyor, sık dokuyoruz. İkinci el bilgisayar fiyatları ise ekonomik olmasıyla seçimlerimizi yönlendiriyor. Ancak ikinci el bir bilgisayar almanın avantajları sadece fiyatla sınırlı değil.

Sıfıra Göre Daha Uygun Fiyatlıdır

İkinci el bir bilgisayarın en büyük avantajı fiyatıdır. Fiyatlar marka, model, özellikleri ve durumuna göre değişir. Ancak durum ne olursa olsun sıfıra göre çok avantajlıdır. İkinci el dizüstü bilgisayar almak şahsi ya da kurumsal alışverişlerinizde hatırı sayılır ölçüde tasarruf ettirebilir.

Çevre ve Gelecek Dostudur

Elektronik ve diğer atıkların hızla dünyamızı kirlettiğini göz önüne alırsak bilgisayar ikinci el tercih etmek geleceğe yatırım demektir. Böylelikle hem kullanılmış bir bilgisayarı hayata geri kazandırıyoruz hem de yenisi için kaynak kullanımını azaltıyoruz. Bu çevre ve yarınlarımız için kazan-kazan durumudur.

Sıfıra Göre Daha İyi Özelliklere Sahiptir

Bilgisayarlar her ne kadar hızla güncelliğini yitirse de donanım özelliklerini birkaç yıl korur. Bu demek oluyor ki; birkaç yaşındaki ikinci el dizüstü bilgisayar yeni bir modelden daha iyi özelliklere sahip olabilir. Mesela 2015 yılında alınan yüksek kapasiteli ikinci el bir laptop, uygun fiyatlı sıfıra göre daha yüksek kapasitelidir. Ancak bu durum marka, model, depolama hafızası ve işlemciye göre değişir.

İkinci El Dizüstü Bilgisayar Almanın Avantajları/Dezavantajları

Alışma Dönemini Geçtiği İçin Güvenilirdir

Genelde yeni bir teknolojik ürünün performans açısından daha güvenilir olduğunu düşünürüz. Oysa durum hiç de öyle değildir. Çünkü bir bilgisayar alışma döneminde sıklıkla sistem çakışması yaşayabilir. Bu da sorun yaratma riskinin yüksek olduğu anlamına gelir. Oysa kullanılmış bir laptop için bu risk daha azdır. Çünkü alışma sürecini geçmiştir.

Eskisi Kadar Teknik Destek Gerektirmez

İkinci el dizüstü bilgisayar genelde sıfırı kadar teknik desteğe ihtiyaç duymaz. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi alışma sürecini geçmiştir. Bu da teknik destek maliyetlerinizi düşürür. Artı bilgisayarınızın bozulmasından kaynaklı performans sorunları yaşamazsınız.

Fiyat ve Teknik Özellikler Açısından Esnektir

Geniş ürün yelpazesine sahip olan bilgisayar fiyatları ikinci el piyasasında oldukça esnektir. Dolayısıyla her ihtiyaca yönelik bir laptop modeli bulabilirsiniz. Ayrıca bu çeşitlilik fiyat aralığının da geniş olmasını sağlar. Böylelikle her bütçeye hitap edebilmektedir.

Gereksiz Yazılımlar Yüklü Değildir

Yeni bilgisayarlara birçok programın deneme sürümü yüklenmektedir. Ancak İkinci el dizüstü bilgisayar alırsanız bilgisayarınızı boşuna kasan programlar yoktur. Nitekim istenmeyen programları kullanmak ve silmekten kurtulursunuz.

İkinci el bir bilgisayar almanın sunduğu avantajlar elbette alacağınız amaca, markaya, modele ve durumuna göre değişir. İşte bu etapta güvenilir bir ikinci el bilgisayar satış mağazasından alışveriş yapmanız işinizi kolaylaştırır. Ofix ile içiniz rahat bir şekilde kullanmak istediğiniz alana uygun ikinci el laptop modellerine hızlıca ulaşabilirsiniz.

İkinci El  Laptop Almanın Avantajları/Dezavantajları

İkinci El Bilgisayar Almanın Dezavantajları

Her aldığınız ürün ve hizmetin avantaj ve dezavantajları vardır. Doğru satıcı ve modeli seçmediğinizde her ne kadar ikinci el dizüstü bilgisayar avantajlı gibi görünse de size zarar ettirme olasılığı var. Bu yüzden seçim yapmadan önce avantajları kadar dezavantajları konusunda da bilgi sahibi olmalısınız.

En Yeni Donanım ve Özelliklere Sahip mi?

Günümüzde göz açıp kapayıncaya kadar olan kısa sürede teknoloji gelişiyor. Dolayısıyla teknolojik ürünlerde sürekli yeni modeller çıkıyor. İkinci el bilgisayar fiyatları düşük olmasıyla sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak bazı kişilerin yenilikçi istek ve arzularını karşılamama ihtimali var. Örneğin dizüstü bilgisayarınızda Thunderbolt 4 yerine 3 var olabilir.

Sıvı ile Temas Etmiş mi?

Elektronik cihazların korkulu rüyası olan sıvı teması, ikinci el satın almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir durumdur. Çünkü metal aksamda kalıcı pasa neden olma ihtimali vardır. Ancak pratik bir kontrolle bu riskten kurtulmanız mümkün.

Pil Ömrü Kısa mı?

Her pilli cihazda en büyük sıkıntı pilin ömrüdür. Belirli bir dolum sayısına sahip olan piller zamanla eskir ve şarj tutmaz. Maalesef yeni bir pil her zaman ilki gibi performans göstermez. İşte ikinci el dizüstü bilgisayar almak isteyen için de bu bir dezavantajdır.

Soğutma Sistemi ile İlgili Sorunlar mı Var?

Zaman içinde toz ve duman gibi kirleticiler bilgisayarın soğutucu sistemini bozar. Bozmasa bile performansını düşürür. Bu da ısınmasına ve işlemci kaynaklı hatalara neden olur. Güvenilir bir kişi ve kurumdan almadığınızda ise bu sorunu yaşama ihtimali yüksektir.

Kozmetik Açıdan Sorunlu ve Hasarlı mı?

Ne kadar titiz kullanılırsa kullanılsın ikinci el bir üründe ince çizik ve deformasyonlar olabilir. Ancak kozmetik görünümü sekteye uğratan bu durum çoğu zaman tolere edilebilecek türdendir.

İkinci el laptop alırken bilinçli seçimler yapmak için “ikinci el laptop alırken nelere dikkat edilmeli isimli içeriğimize göz atabilirsiniz. Böylelikle ihtiyacınıza yönelik en iyi performanslı modelleri en iyi fiyatlarla alabilme şansı yakalayabilirsiniz.

İkinci El  Laptop Almanın Avantajları/Dezavantajları

İkinci El Bilgisayar İçin En Doğru Adres: Ofix

Yukarıda da değindiğimiz gibi ikinci el dizüstü bilgisayar almanın kendine has avantaj ve dezavantajları vardır. Laptop ihtiyacınız varsa sıfır mı yoksa ikinci el mi alacağınızı belirleyen ana kriter bütçedir. Şayet ikinci el almayı düşünüyorsanız sizi Ofix ikinci el laptop modellerimizi inceleyebilirsiniz.

Sürekli yeni modelleri eklenen ikinci el dizüstü bilgisayar seçeneklerimiz ile her bütçeye hitap ediyoruz. İster profesyonel ister günlük kullanımlar için en iyi modelleri kullanıcılar ile buluşturuyoruz. Üstelik ikinci el teknolojik ürün satın alma risklerini minimize ediyoruz.

Ürün yelpazemizdeki her ürün alanında uzman teknik personellerimiz tarafından taranmaktadır. Donanım, işletim ve diğer aksamları en ince ayrıntısına kadar gözden geçirilmektedir. Dolayısıyla garanti ve faturada yer alan onarım bilgileri ile alacağınız bilgisayarın birebir aynı olma taaddüdünü veriyoruz.

Kozmetik kusurlar dahil tüm bilgisayar özelliklerini detaylı olarak ilanlarımızda yer veriyor alıcının bilinçli olmasını sağlıyoruz. Çünkü memnun olmadığınız hiçbir alışveriş deneyimi yaşamanızı istemiyoruz.

Ofix olarak geniş ikinci el dizüstü bilgisayar yelpazemiz ve uzman ekibimiz ile bu alandaki tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaya çalışıyoruz. Şayet laptop ihtiyacınız varsa online satış mağazamızı ziyaret etmeden karar vermeyin! Çünkü en kaliteli ikinci el laptop modellerini en iyi fiyatlarla alma şansını sizlere sunuyoruz.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir